Hoci slovenské aj svetové politické špičky chránil dvadsať rokov, široká verejnosť nemala o jeho existencii takmer žiadnu vedomosť. Všetko sa zmenilo minulý rok, keď prepukla kauza okolo uneseného občana Vietnamu. Vina za tento skutok sa pripisovala aj Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií MV SR, ktorému v čase únosu šéfoval. Pred pár mesiacmi sa zas niekoľko ochrankárov anonymne posťažovalo do médií, že oni, elitní policajti, musia robiť náročné fyzické testy, ktoré sú nad ich sily. Kritika sa opäť zniesla na hlavu tohto muža. Na PETRA KRAJČÍROVIČA (44), ktorý to medzitým v zbore zabalil a odišiel do civilu, čím si uvoľnil cestu na vysvetlenie záležitostí spájaných s jeho menom.

S bývalým riaditeľom policajných ochrankárov sa rozprávala JANA ŠIMÍČKOVÁ.   

Koľko zhybov spravíte?

Záleží na tom, aké máte na mysli. Také predpisové, čo sú na testoch na ochranke brada nad hrazdu bez výmyku len s použitím horných končatín, tak na jeden raz momentálne okolo 27 až 30.

Pýtam sa, lebo pred pár mesiacmi sa na vás niektorí ochrankári sťažovali, že ste ich nútili robiť zhyby.

Každý policajt na Slovensku aj ochrankár, ktorý je zaradený ako člen špeciálnej jednotky, musí raz za rok absolvovať strelecké a fyzické testy. Tieto disciplíny sú rovnaké pre celý Policajný zbor (PZ) a je na to vydaná záväzná metodika. Keď niekto neurobí zhyb podľa spomenutej metodiky alebo nechce robiť zhyb, tak mu zapíšu nulu. Nedá sa nútiť do zhybov. Všetko sa nahráva na kameru, aby sa nemohlo nikomu ubrať, ani pridať. Niekomu stačí na splnenie jeden zhyb niekomu tri po­dľa toho, kde pracuje a v akej je vekovej kategórii.  

Ako ste postupovali voči ochrankárom, ktorí testy nespravili? 

Keď niekto nesplní testy, umožní sa mu opravný termín. Ako riaditeľ som vždy absolvoval testovanie spolu s radovými ochrankármi, aby som išiel príkladom. Predpisy sú predpisy a pre mňa to bola alfa a omega ako pre každého poctivého policajta, ktorých je v zbore drvivá väčšina.

Použili ste niekedy na adresu podriadených vulgárnu nadávku? 

Pozrite sa, mám deti a trénujem deti a mládež v karate, takže vulgarizmom sa snažím vyhýbať. Keď niekto na sebe nepracuje a nespĺňa kritériá, lebo sa mu nechce a je lenivý, tak je pre mňa žemľa, alebo ringla, alebo iné detské výrazy typu pagáč. (Smiech.)

Naša redakcia disponuje nahrávkou, na ktorej je zachytené, ako podriadených prirovnávate k snehuliakom. Je to dôstojné?

Som obyčajný smrteľník a, samozrejme, že aj ja sa vyjadrujem expresívne, keď pretečie pohár mojej trpezlivosti alebo keď si neviem poradiť s lajdákmi a protekčnými policajtmi, ktorí sú hanbou Policajného zboru. To, že som niektorých nazval spodnou časťou snehuliaka, je v porovnaní s ich fyzickým stavom skôr lichôtka. Ale poraďte mi, ako mám nazvať niekoho, kto nevie urobiť kotrmelec a je v špeciálnom útvare alebo neodbehne 12 minút, nevie žiaden svetový jazyk a o zhyboch sa ani nebavme. Veď šikovné deti z môjho oddielu karate vopchajú takých policajtov do vrecka a to je smutné.

Objavili sa aj reakcie, že nie je dôležité, koľko zhybov ochrankár spraví, ak je to silný chlap. Súhlasíte? 

Absolútne s tým nesúhlasím! Na osobného ochrancu zákon, predpisy i ja sme kládli úplne iné nároky, ako len byť silný. Mne je jedno, kto koľko zhybov urobí a či je niekto silný chlap. Pre mňa je dôležité, aby spĺňal to, čo podľa zákona má spĺňať a ak má všetko splnené, tak mu každý nadriadený má dať pokoj. A či je niekto silný chlap? Pre mňa nie je silný ten, kto je bývalý majster sveta v ťažkej hmotnosti v boxe a dnes nevie ani pobehnúť, lebo je taký tučný, že ho z tej hmotnosti bolia kolená. 

Kto je podľa vás silný chlap? 

Pre mňa je silný ten, kto povie svoj názor, kto sa postaví krivde, kto sa zastane cudzieho človeka a nič z toho nemá. Vidíte, že dvaja výrastkovia bijú v autobuse staršiu dámu, ste chlap, máte sa jej zastať, ste žena, máte volať políciu. Nie všetci hľadieť do zeme. Iba uvedomenie si reálne natrénovaných schopností buduje v ochrancovi zdravé sebavedomie a robí z neho silnú osobnosť, ktorá sa dokáže správne rozhodnúť v kritickom okamihu a zachrániť chránenej osobe život alebo zdravie.

Prečo je dôležité, aby ochrankári spravili nejaký počet zhybov či brušných cvikov?

Osobný ochranca ako člen špeciálneho útvaru musí byť aj fyzicky dobre pripravený. Musí byť schopný odniesť, preniesť, evakuovať chránenú osobu. Keď niekto pracuje v elitnom útvare, musí byť elitný v mnohých veciach. Treba povedať, že sme v porovnaní s inými útvarmi polície aj slušne platovo odmeňovaní.

Na základe čoho je ten počet brušných cvikov či zhybov stanovený, o čom daná norma vypovedá?

Disciplíny na testoch, vekové kategórie a bodové ohodnotenie za ich výkon sú stanovené už desiatky rokov a mali by byť zárukou, že napríklad takzvaný kukláč bude na tom fyzicky tak, aby vedel šplhať a nevisel pri zásahu na lane alebo aby sa ochrankár neplazil za chránenou osobou, ktorá si pôjde zabehať. Alebo ak sa rozhodne nahnevaný chlap z Horehronia, s prepáčením, vyfackať ústavného činiteľa, ktorý sa mu nepáči, aby ho vedel spacifikovať aspoň na úrovni radového príslušníka pohotovostnej motorizovanej jednotky. Testy by mali preveriť, ako je na tom jedinec komplexne fyzicky, čiže vytrvalosť, výbušnosť, silu. Okrem zhybov je tam 12-minútový beh, šprint, skok z miesta, zhyby, „brušáky“, plávanie.

Osobného strážcu bolo vidieť napríklad pri expremiérovi Mikulášovi Dzurindovi počas maratónskeho behu, to ochrankári musia zabehnúť naraz 42 kilometrov? 

V súčasnosti sú chránené osoby moderní manažéri, ktorí sa o seba starajú. Pravidelne behajú, plávajú, bicyklujú, lyžujú. Ako môže ochranca chrániť osobu, keď neovláda nejakú z tých aktivít? Keď chránená osoba dostane kŕč na otvorenom mori 50 metrov od brehu, osobný ochranca musí zareagovať a zachrániť ju. Skúste si, či na to treba byť fyzicky zdatný. A k tomu behaniu, ešte dodnes ťažím z toho, ako som sa pri niektorých chránených osobách vytrénoval v behu. A verte či neverte, aj som sa pri tom výkone povracal. Horšie bolo, keď sa  išlo behať do lesa a boli tam medvede, vtedy si beriete aj ťažšiu zbraň. 

Ale použiť ste ju nemuseli, teda na medveďa. Alebo áno?

Chvalabohu, nie. Keby ma však medveď zbadal, ako vyzerám po pätnástom kilometri behania, možno by aj stratil chuť na hostinu. (Smiech.)

Inšpekcia Ministerstva vnútra SR, ktorá sa prípadom sťažujúcich sa ochrankárov zaoberá, ho ešte neuzavrela. Prečo ste zo zboru odišli skôr, ako sa tak stalo?  

Ja som v našej rodine prvý policajt, celý svoj život som chcel byť policajtom. Mám za sebou zahraničné stáže v oblasti ochrany od USA, Izraela, Ruskej federácie, ale i štátov Európskej únie (EÚ). Navyše som zasvätil život karate, ktoré lajdáctvo neodpúšťa a vedie vás k poctivému životu a pravde. Jednoducho, kryť lajdákov a protekčných kolegov nebudem. Mal som tú česť chrániť v čase po 11. septembri veľvyslanca USA, veľvyslankyňu Izraela a hlavy štátov, ministrov. Ale dospelo to do bodu, že momentálne sa na tom nebudem podieľať. Hlavný dôvod však je, že som nedostal priestor na vyvrátenie klamstiev a výmyslov uverejnených v istom denníku.

Čo všetko musí spĺňať príslušník PZ, ktorý sa chce stať osobným strážcom najvyšších ústavných činiteľov?

Laická verejnosť si pod pojmom ochrankár predstaví veľkého, bezkrkého, holohlavého chlapa s obrovskými trapézovými svalmi, tmavými okuliarmi a so strunkou v uchu. Ja som kládol na osobného ochrancu úplne iné nároky, musel mať náležitý verbálny prejav, ovládať protokol, mať právne vedomie, ovládať cudzí jazyk, byť fyzicky zdatný, zdravotne stopercentný, strelecky zdatný, ovládať prvú pomoc. Mlčanlivosť a diskrétnosť je tiež povinná výbava. Tu nejde o žiadne zhyby, žiadne „brušáky“. A to vravím z vlastnej skúsenosti. Viete, čo bolo najvyššie ohodnotenie mojej práce? 

Nie, neviem.

Žiadne povýšenie, žiadna finančná odmena ani funkcia. Bolo to, keď vyšiel doktor z operačnej sály a nahlas a razantne sa spýtal všetkých, ktorí sme tam stáli - Kto poskytol pacientovi prvú pomoc?! Ozval som sa s malou dušičkou, že ja, načo doktor prišiel ku mne, podal mi ruku a povedal „dobrá práca pane“.

Na kom ste odviedli dobrú prácu?

Na osobe, ktorú sme strážili a nepríjemne sa zranila pri športovaní.  

Macron v ohrození: Peter Krajčírovič chránil francúzskeho prezidenta počas jeho návštevy Slovenska.
Macron v ohrození: Peter Krajčírovič chránil francúzskeho prezidenta počas jeho návštevy Slovenska.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO

Môže chránená osoba zasiahnuť do výberu svojho osobného strážcu?

Áno, stáva sa, že chránená osoba požiada o výmenu osobného strážcu, u nás to nie je nič nezvyčajné. Nemusia si sadnúť napríklad ľudsky a hlavne tam musí byť stopercentná dôvera. V tom prípade chránená osoba kontaktuje riaditeľa úradu a dohodnú výmenu. V mnohých vyspelých štátoch je to však nepredstaviteľné, tam je to postavené na absolútnej dôvere v profesionalitu úradu.

Z vašich vyjadrení však vyplýva, že niektorí osobní strážcovia nespĺňajú potrebné kritériá.

Preto tam už nepracujem. Predstavte si, že trénujete 20-člennú skupinu bežcov na olympiádu. Vy ako trénerka vyberiete 4-členný tím na štafetu, tých najlepších, ktorých máte a dáte za nich ruku do ohňa. A zrazu príde niekto a povie, že na olympiádu pôjdu iní. Samozrejme, tam pohoria, ale na konci vy máte niesť zodpovednosť za tento neúspech. To nie je nič pre mňa. Robiť osobného ochrancu je dream job. Nič viac neexistuje.

Osobní strážcovia by si vraj mali nechať od chránených osôb odstup. Prečo je to dôležité?

Osobný ochranca musí byť v každej situácii a za akýchkoľvek okolností profesionál. On tam nie je preto, aby sa zoznámil s chránenou osobou a robil jej komorníka. On tam je na to, aby chránenej osobe zaistil bezpečnosť, nestráži meno, ale pozíciu, napríklad ministerský post.

Čo už odstup nie je?

Zažil som, že môj podriadený sa pri zvítaní objímal s chránenou osobou, čo zachytili niektoré noviny. Presne si pamätám, keď mi kolegovia tú fotku poslali. Bol som práve na večeri a normálne mi zabehlo jedlo, keď som videl tú neprofesionalitu. Okamžite som konal.

Je prípustné, aby sa medzi chránenou osobou a jej strážcom postupne vyvinul kamarátsky vzťah?

Kamarátstvo vedie k poklesu ostražitosti ochrankára, prestáva byť profesionálom a to je začiatok konca ochrany ústavného činiteľa. Stáva sa spoločníkom. 

Ako sa dá tomu zabrániť?

Musí tam byť čisto profesionálny vzťah založený na absolútnej dôvere. Tú si vybuduje osobný ochranca iba tým, že bude profesionál.

Kedy je potrebné uvažovať o výmene osobného strážcu? 

Ak prestane spĺňať stanovené kritériá na zastávanú pozíciu a nie je schopný poskytnúť stopercentný bezpečnostný servis pre chránenú osobu. Tiež ak by sa narušila dôvera medzi osobným ochrancom a chránenou osobou.

Ktoré chránené osoby ste strážili vy osobne?

Neviem, koľko máte času a priestoru na vymenovanie všetkých. (Smiech.)

Naposledy to bol prezident Macron či minister zahraničia USA Pompeo. Ale moja práca, v tom čase riaditeľa odboru osobných ochrancov, spočívala hlavne v plánovaní celej akcie a zosúladení všetkých zložiek, ako sú ostreľovači, pyrotechnici, až po záchranné zložky, a ak treba, aj vzdušná podpora, ako to bolo počas nášho predsedníctva Rade EÚ. Všetko to musí do seba zapadať ako puzzle.  

V čase návštevy francúzskeho prezidenta na Slovensku sa vraj na neho pripravoval atentát. Pripravoval?   

Boli sme v kontakte s Francúzmi, je to štandard a viac k tomu nemôžem povedať.

Je bežné, že riaditeľ ide osobne strážiť osobu, na ktorú chcú spáchať atentát? 

Nie, nie je to bežné. Francúzsky prezident je jeden z najmocnejších ľudí na svete. Bola to vysokoriziková akcia a v prípade, že by sa tam niečo stalo a bolo by potrebné okamžite konať, chcel som byť priamo pri tom. Môj názor je, že rešpekt si človek nezíska tým, že má napísané pred menom riaditeľ. Takých riaditeľov, ktorí vykrikujú ja som tu riaditeľ, sa povaľujú po kanceláriách stovky. Rešpekt a úctu si získa tým, že si oblečie nepriestrelnú vestu, zoberie zbraň a ide prezidenta chrániť spolu s podriadenými. A oni potom vidia, že ten riaditeľ je lídrom. Líder musí ísť príkladom. 

Chrániť francúzskeho prezidenta bola iste prestíž, prečo ste na túto úlohu nedelegovali niektorého podriadeného?

Keby ste si pred príletom prezidenta obliekali nepriestrelnú vestu, kontrolovali výzbroj a disponovali určitými informáciami, tak by ste pochopili, že to s prestížou nemá nič spoločné. 

Aké máte skúsenosti so zahraničnými politikmi? Dovolili by si požiadať, aby ste išli, povedzme, na prechádzku so psom či vyniesť smeti? 

Nestretol som sa s takou požiadavkou voči mojej osobe. Práve naopak, zahraniční predstavitelia rešpektovali všetky naše pokyny. Hlavne tí, ktorí žijú vo vysokorizikových zónach, veľmi dobre vedia, že to, čo robíme, robíme pre ich bezpečnosť.

Môžete povedať chránenej osobe, že smeti vynášať nebudete? 

Absolvoval som špeciálne medzinárodné cvičenia, kurzy po celom svete, ale vynášanie smetí sme tam netrénovali. To by bol veru draho platený vynášač smetí! Môže sa stať, že ochrankár bude potrebovať tasiť zbraň, ale spomalí mu to reakciu, lebo práve bude mať v ruke vrecko s odpadkami.

Neodpovedali ste na otázku. Môže ochrankár povedať chránenej osobe, že smeti jej vynášať nebude?

Osobný ochranca je tam aj na to, aby slušnou formou vysvetlil, že on je tam kvôli bezpečnosti.

Čie pokyny osobný strážca plní - svojho nadriadeného alebo chránenej osoby?  

Osobný ochranca je zamestnancom Úradu pre ochranu a ako každý policajt má svojich nadriadených, od ktorých prijíma rozkazy. Ja, keď niekoho strážim, budem všade tam, kde bude moja chránená osoba, a to bez ohľadu na to, aké riziko mi z toho plynie. Keď sa bude niekde strieľať a bude to tam vybuchovať, horieť a všetci budú odtiaľ utekať, aby si zachránili holý život, ja tam budem dovtedy, kým odtiaľ nedostanem svoju chránenú osobu. Až pri takýchto situáciách si chránená osoba uvedomí, že najlepšie je mať pri sebe kvalitného človeka a nie „podržtašku“.

Do kauzy fyzických testov ochrankárov sa zapojili aj mnohí politici. Ako ste to vnímali?

Som za absolútnu komunikáciu s každým relevantným partnerom. Nemám rád, keď politici parazitujú na nejakej neoverenej informácii a potrebujú sa ihneď ku všetkému vyjadriť s cieľom získať lacné politické body. Treba si vypočuť obe strany. Nám nikto nedal priestor, aby sme vyvrátili výmysly a klamstvá v istom denníku a dokonca sme dostali zákaz vyjadrovať sa. Ja som dokonca písomne požiadal, aby som dostal súhlas vyjadriť sa. Nedostal som ho a to je jeden z dôvodov, prečo som dal žiadosť do civilu.

V júli 2017 údajne uniesli občana Vietnamu cez územie Slovenska dokonca vládnym špeciálom. Na pranier sa v tejto súvislosti o rok neskôr dostal Úrad pre ochranu ústavných činiteľov, ktorému ste v tom čase šéfovali.   

Viete, aká bola moja prvá veta, keď som sa to dozvedel? Všetkých vypočuť. Škoda, že nás nikto nepočúval, aby sme mohli vysvetliť, kde sa právomoci ochranky začínajú a kde sa končia. My zabezpečujeme stovky delegácií ročne. Ja som sa na tejto akcii nijako nezúčastňoval, pretože z hľadiska bezpečnosti išlo o absolútne nerizikovú akciu.

Predostrel vám niektorý z podriadených svoje podozrenie, že niečo nebolo v poriadku?

Nemal som žiadne informácie od podriadených o neštandardnej situácii počas spomínanej delegácie. Inak by som konal. Keby som sa dozvedel, že nejaký môj podriadený sa podieľal na nejakom trestnom čine a svojím konaním pošpiní meno ochranky, tak ho osobne dovlečiem spútaného tam, kam patrí.

Došlo k zneužitiu ochranky na únos vietnamského občana?

Na rovinu, bol som šokovaný z toho mediálneho príbehu o motorkách, pridávaní áut a ochrankároch, ktorí mali byť nápomocní pri tomto skutku. Ale ochrankári nemôžu nikomu z delegácie kontrolovať doklady pri príchode do krajiny. Osobný ochranca čaká pri lietadle, prevezme si osobu, zaistí bezpečnosť počas pobytu na našom území a privezie pred odletom nazad na pasovú kontrolu. My zabezpečujeme ochranu chránených osôb, my im nevybavujeme víza, nekontrolujeme doklady, neposkytujeme lietadlo, nekontrolujeme osoby na palube.

Strana Most-Híd však žiadala konkrétne o vaše odvolanie. Prečo? 

Popravde, doteraz nechápem dôvod, prečo chcela menovaná politická strana postaviť práve mňa ako riaditeľa ochranky mimo služby. Doteraz neviem, čo mi kládli za vinu.

Vy tvrdíte, že neviete, napriek tomu vás postavili mimo služby. 

Nie, nepostavili ma mimo služby. Ja som ani nemusel opustiť svoju pozíciu, lebo vedeli, že som nič nespáchal. Ako kariérny policajt som cítil na seba politický tlak, aby som odstúpil, a to len na základe subjektívneho rozhodnutia politikov, ktorí si prečítali článok v novinách.  

Vypovedali ste už v tejto veci pred inšpekciou?

Áno, konečne som už vypovedal.

Vypovedali ste pred branno-bezpečnostným výborom?

Nepredvolali ma. Bol som pripravený ísť vypovedať pred výbor a vysvetliť tam, akú úlohu má ochranka počas ochrany delegácie a taktiež vysvetliť informácie o kauze s testovaním ochrankárov. Sú tam ľudia, ktorí rozumejú tejto problematike a vážim si ich ako odborníkov. Napríklad pán Krajniak, Grendel, Baška, Galko, viacerí z nich zastávali vysoké pozície v silových rezortoch. Určite by som im rád zodpovedal všetky ich otázky. Mohli si urobiť vlastný názor o medializovaných informáciách. Myslím si, že by sa veľa vecí vysvetlilo.

Čo robí bývalý elitný štátny ochrankár v policajnom dôchodku?

Momentálne odpočívam, venujem sa rodine, ale chcem naďalej robiť to, v čom som najlepší - a to je robiť činnosti súvisiace s ochranou, aby ľudia mali pri sebe iba kvalitných a kvalifikovaných ľudí, na ktorých sa môžu v každej situácii spoľahnúť a mohli sa cítiť bezpečne.