Česká expertka na politický marketing si posvietila na spôsoby komunikácie Roberta Fica, Andreja Kisku a ďalších politikov počas vládnej krízy. S ALŽBĚTOU KRÁLOVOU z Inštitútu politického marketingu sa zhováral PAVEL KNAPKO.

Alžbeta Králová: Česká expertka na politický marketing.
Alžbeta Králová: Česká expertka na politický marketing.
Zdroj: Archív

Aký druh komunikácie mali politici zvoliť po vražde novinára?

Na podobné situácie neexistuje univerzálny návod. Na mieste je jednoznačné odsúdenie tohto činu a čo najdôstojnejšie možné správanie. Smrť investigatívneho novinára je však veľmi špecifická udalosť, ktorá má nespochybniteľnú politickú rovinu. Na to, samozrejme, musia reagovať všetci politickí aktéri.

Ako hodnotíte milión na stole Roberta Fica?

Išlo o nedôstojné teatrálne gesto. Fico tým chcel zdôrazniť svoj tvrdý prístup k vyšetrovaniu tragickej smrti novinára, no skôr ešte prilial olej do ohňa. V situácii, keď je Slovensko označované za mafiánsky štát, sa mal premiér podobných marketingových ťahov zdržať. Vo výsledku totiž celá situácia vyzerá veľmi komicky - dvaja politici, ktorí sú dlhodobo kritizovaní za prepojenie s podivnými podnikateľmi, vystúpia na tlačovej konferencii vedľa milióna eur v hotovosti.

Komunikácia premiéra začala po hádzaní viny na Georgea Sorosa pripomínať rétoriku dezinformačných a konšpiračných médií. Prečo zvolil takúto taktiku?

Premiér Fico jednoznačne vie komunikovať so svojimi voličmi. Zároveň si je dobre vedomý, kto je a kto nie je jeho potenciálny volič. Fico nemá ambíciu pritiahnuť voliča pravicových liberálnych strán, oveľa reálnejšie je pre neho variant zisku voličov krúžkujúcich populistické subjekty. Časť verejnosti je Ficovou aktuálnou rétorikou zdesená, významná časť na ňu však pozitívne reaguje. Hoci je Fico predstaviteľom tradičnej politickej strany, vie do svojej komunikácie veľmi dobre zakomponovať populistickú rétoriku. V našej časti Európy je v súčasnosti populárne strašiť voličov Sorosom, Fico to okamžite využil a začal konšpirovať. Jeho taktika svedčí o čoraz väčšom tlaku, ktorému je podrobený.

Je udržateľný typ komunikácie, ktorý zvolil Robert Fico?

Robert Fico je schopný ukazovať voličom niekoľko tvárí, vie byť agresívny, ale aj pokojný a zmierlivý. Okolnosti Roberta Fica doviedli k tomu, že opäť musí byť tvrdý a nekompromisný. Ficovi je tento štýl komunikácie blízky, na druhej strane vidieť na ňom zrejmú únavu. Fico je pod ťarchou škandálov zatlačený do defenzívy. Ako každý politik veľmi dbá na to, aký po sebe zanechá odkaz. Udržateľnosť súčasného agresívneho štýlu komunikácie Roberta Fica bude závisieť od podpory jeho vlastnej strany. Fico pravdepodobne v politike skončí čoskoro, ostatní poslanci strany Smer sa však určite budú usilovať o znovuzvolenie.

Opozícia pár dní po vražde zorganizovala smútočný pochod za Jána Kuciaka. Ide o správny krok, keď politici organizujú podobný druh akcií?

Samozrejme, to trochu nahráva Smeru, pretože opozičné strany tým do istej miery potvrdzujú Ficove slová o tom, že sa snažia vyťažiť politický kapitál z tragickej vraždy dvoch mladých ľudí. Opozícia bude musieť smútočné pochody a ďalšie podobné akcie správne odkomunikovať. Je však úplne legitímne, že na základe najnovších zistení o stave slovenskej politiky opozícia organizuje protestné akcie v uliciach.

Po vražde Jána Kuciaka opozícia a koalícia začali proti sebe ešte viac útočiť. Konali správne?

Nie je to správne, ale je to logické. Vražda Jána Kuciaka má významný vplyv na atmosféru v spoločnosti. Opozícia vycítila šancu zaútočiť na oslabeného premiéra Fica, ten jej kritiku logicky opláca rovnako tvrdou rétorikou.

Ako hodnotíte demisiu ministra vnútra Roberta Kaliňáka? Nepomohlo by jeho imidžu, ak by tak urobil už oveľa skôr?

Opozícia už dlhodobo požadovala Kaliňákovo odstúpenie, pretože vedela, že Roberta Fica z funkcie len tak ľahko nedostane. Pre svoju blízkosť premiérovi a kauzám, ktoré ho obklopovali, bol ideálny terč. Bolo jasným signálom, že ak padne Kaliňák, môže padnúť celá vláda, preto sa kritika opozície zamerala práve na neho. To, že Kaliňák odstúpil, je ideálnym signálom pre opozíciu, no samotný Fico prichádza o dôležitého spolupracovníka. Už len to, ako dlho toleroval jeho škandály, svedčí o tom, ako veľmi dôležitý bol pre jeho imidž. Fico si budoval imidž silného lídra, od ktorého ľudia neodchádzajú. Z dlhodobého hľadiska to strane môže pomôcť, pretože dostane šancu očistiť sa. Hodnotiť z marketingového hľadiska, či mal zvážiť odchod už skôr, je veľmi ťažké. Na prvý pohľad bolo totiž vidieť, že Kaliňák sa na svojom mieste snažil udržať čo najdlhšie, no teraz už bolo nemysliteľné držať ho tam ďalej.

Ako hodnotíte vo všeobecnosti komunikáciu slovenských politikov po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice?

Prvotný šok veľmi rýchlo vystriedal ostrý politický boj. Politici by mali od seba oddeľovať tragickú smrť mladého investigatívneho novinára a škandály, na ktoré upozornil. Príklad absolútne tragickej komunikácie predviedol v jednej z víkendových debát v RTVS Robert Kaliňák, ktorého umelo úprimné vystúpenie pohoršilo všetkých, ktorí sa na relácii zúčastnili. Rovnako nebolo vhodné zorganizovať oslavu MDŽ zo strany Smeru pri takej napätej situácii a po takých tragických udalostiach.

Ako sa podľa vás pozerajú na súčasnú komunikáciu slovenských politikov v zahraničí?

Reakcie budú rôzne, iná reakcia sa dá čakať z Maďarska a iná zo západnej Európy. Od Orbána sa dá očakávať pochopenie a podpora, podobnú rétoriku používa už niekoľko rokov. Od tradičných európskych politikov sa však dá očakávať sklamanie z vývoja na Slovensku. Okrem tragickej smrti dvoch novinárov totiž došlo k definitívnemu vychýleniu správania premiéra. Fico bol v Európe známy tým, že vie preberať populistickú agendu. Európski politici budú v komentároch zdržanliví, určite sa boja, že v ďalšom európskom štáte dôjde k odklonu od liberálnej demokracie.

Prečítajte si viac: