Je začiatok leta, ale marketingový mág Fedor Flašík (60) má už bronzovú farbu. Na stretnutie v reštaurácii dorazil dobre naladený, v sprievode svojho štvorročného španielskeho stavača Pedra. Podebatoval so Zuzanou Ťapákovou, s ktorou súperil o kreslo riaditeľa RTVS. Tá sedela pri vedľajšom stole. Pred rozhovorom si objednal šalát cézar a vyhliadol si miesto na terase, aby si mohol zapáliť cigaru a k tomu si doprial pohár bieleho vína.

Napriek tomu, že mu pred ôsmimi rokmi diagnostikovali rakovinu a pred rokom sa rozviedol s europoslankyňou Monikou Beňovou, stratený nie je. Pre PLUS 7 DNÍ sa s ním zhovárala NINA KOŠECKÁ.

Pred rokmi vám diagnostikovali onkologické ochorenie. Ako sa cítite?

Cítim sa dobre. Nikdy som sa neliečil a stále sa neliečim. Ponúkli mi, samozrejme, liečbu po tom, ako lekári spravili biopsiu, dali vzorky na testovanie. Ale vykašľal som sa na to. Diagnóza bola, že ide o pomaly rastúci folikulárny lymfóm v brušnej dutine. Išiel som vtedy na dovolenku do Chorvátska a bol som dohodnutý s doktorom, že keď prídem, začnem s chemoterapiou. Keď som sa vrátil, sadol som si s niekoľkými odborníkmi, nech mi každý povie svoj názor. Povedali mi štatistiky, prognózy. Ako to môže postupovať a všetky riziká terapie. Ale na záver mi aj tak povedali, že je to môj život. Rozhodnutie bolo na mne. Vybral som si možnosť, že sleduj a čakaj. Pri niektorých typoch rakoviny je dôležité nasadiť liečbu čím skôr. Vtedy to môže život zachrániť, ale ja som sa rozhodol pri mojej vyčkávať.

Študovali ste na internete po diagnostikovaní ochorenia články a možnosti liečenia?

Deti mi pozerali. Ja som nehľadal. Necítil som sa zle, tak som nechcel brať lieky. Neberiem žiadne lieky, vôbec. Nikdy v živote. Možno ako dieťa, tam niečo bolo. Ani kiahne som nemal. Nevymýšľam si ako väčšina ľudí choroby, depresie a antidepresíva.

Skúšali ste nejakú alternatívnu liečbu? Vraj ste sa na niečo podobné dali.

Chodím na také kocky. Pán inžinier Červenko mi povedal, že on má patent na kocky, ktoré harmonizujú organizmus. Je to z Ázie. Či to nechcem skúsiť. Vraj mi to pomôže.

Ako taká liečba vyzerá? Veríte tomu?

V oboch rukách držím kocky. Ako faraóni, ktorí sedia v kresle. Sedím a držím. Asi dvadsať minút. Nastavil ma, diagnostikoval ma, odfotil mi auru. Podľa toho vraj vedel, ako pracovať. Poviem pravdu, príliš som sa nad tým nezamýšľal, ako to funguje. Veľa vecí vo svojom živote robím iracionálne, tak prečo by som nedržal kocky?

Cítite nejakú zmenu či zlepšenie?

Najprv som chodil dvakrát do týždňa. Teraz tak raz do týždňa približne na hodinovú kúru. Už si auru nesledujem, už na to kašlem. Na začiatku mi ju pán inžinier pred sedením a po ňom fotil, aby mi dokázal, že to má vplyv. Farba bola úplne iná. Tmavočervená znamená, že nie je všetko úplne v poriadku a potom išli farby do svetlejších cez modrú a zelenú. Niektorí cítia mravčenie. Každý ináč. Ja som bol jeden z mála, kto nič necítil, len som to držal. Monika s tým má však empirický zážitok.

Čo sa prihodilo vašej exmanželke Monike Beňovej?

Mala ísť na operáciu. Pýtala sa, ako to na mňa vplýva, zaujímala sa o to. Nakoniec tam začala chodiť dva mesiace pred operáciou, ktorú mala naplánovanú. Naozaj mala nález, videl som to na sono. Keď jej išli robiť pred­operačné vyšetrenia, zistili, že sa jej nález stratil. Takže sa vyhla operácii.

Chodia tam ľudia s rôznymi ťažkosťami. Aj takí, ktorí chcú nájsť len harmóniu. Sú unavení, majú psychické problémy. Spočíva to v tom, že vám vyladia čakry. Keď je organizmus zharmonizovaný, vie sa brániť a liečiť. Keď je telo rozhádzané, nevie si s problémami poradiť.

Fedor Flašík predal  chatu, na ktorú má plno spomienok, ktoré  sa mu viažu na exmanželku Moniku Beňovú.
Fedor Flašík predal chatu, na ktorú má plno spomienok, ktoré sa mu viažu na exmanželku Moniku Beňovú.
Zdroj: archív

Keby to fungovalo, ako hovoríte, boli by všetci zdraví.

Hej. Keby hladovka fungovala na rakovinu, tak sú všetci zdraví. Keby šťavy na to fungovali, tak tiež. Ja nič netvrdím, len tam chodím. Neviem, možno keby som tam nechodil, tak je to to isté. Tá polhodina, hodina ma nezabije. Aj tak by som ten čas prehajdákal niekde inde. Mám to jednoducho v kalendári. Idem do fitka a potom tam.

Veríte tomu?

Asi by človek mal. Po toľkých rokoch, čo tam chodím, mám svoj stereotyp. Pozdravím, posedím si a popremýšľam o hocičom.