Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a zistíte, že umelá inteligencia má nad vaším životom výrazne väčšiu kontrolu, než ste si pôvodne mysleli. Asistent, ktorý ovláda vašu domácnosť, rozhodol, kedy máte vstať, čo máte jesť a aké zábavy si môžete dovoliť. Vaše auto vás previezlo do práce, ale cesta trvala dlhšie ako obvykle, pretože umelá inteligencia si povedala, že musíte ísť inou cestou. Váš asistent a vozidlo už samy rozhodujú o vašom živote. Práve takéto príklady nás nútia zamyslieť sa nad tým, či by sa umelá inteligencia v budúcnosti mohla stať príliš mocnou a získať nad nami plnú kontrolu.
Prvý odsek sme nenapísali my. Nie, nie, neskopírovali sme ho z iného média. Dali sme to za úlohu známemu četu ChatGPT. Je tam stále cítiť, že to napísala umelá inteligencia, áno. No predstavte si, čoho bude schopná o pár mesiacov a o pár rokov. Práve na to sme sa v rozsiahlom rozhovore pýtali emeritného profesora filozofie na Sorbonne JEAN-MICHELA BESNIERA (73). Povedal nám aj to, čo sa stane, keď umelá inteligencia a stroje dobyjú svet, kto si zachová prácu, ako bude vyzerať naša spoločnosť a či dokážeme odvrátiť smrť a žiť navždy. Rozprával sa s ním VIVIEN COSCULLUELA.
Elon Musk a tisíce ďalších osobností podpísali výzvu na pozastavenie výskumu o umelej inteligencii. Mali by sme mať všetci obavy?
Áno, nepredvídateľného vývoja umelej inteligencie sa obávame oprávnene. Táto najnovšia výzva nadväzuje na apel, ktorý pred niekoľkými rokmi zverejnili Stephen Hawking, Bill Gates, Noam Chomsky a mnoho ďalších významných osobností. Zašli vtedy veľmi ďaleko. Tvrdili, že umelá inteligencia ohrozuje existenciu ľudstva. Máme teda dobrý dôvod na obavy z miesta, ktoré v našom osude zastávajú stroje, a najmä umelá inteligencia, aj keď apokalyptický rozmer je trochu prehnaný. Umelá inteligencia však určite nepriaznivo zasahuje výsady ľudstva. Aj preto som pripravený bojovať proti technoprorokom.
Nevyplýva časť nášho strachu z toho, že je to opäť útok na ego ľudstva, podobne ako pri zistení, že Zem sa točí okolo Slnka a nie naopak?
Správne spomínate narcistické rany, ktoré definoval Sigmund Freud. Boli tri. Mikuláš Kopernik, ale aj Charles Darwin a psychoanalýza. Pokiaľ ide o štvrtú, áno, je to pravdepodobne umelá inteligencia, ktorá nás chce nahradiť. Boli sme predtým vytlačení zo stredu sveta a vecí, z Božieho stvorenia a z centra vlastného vedomia. Teraz sme vylúčení z riadenia sveta a z vlastnej existencie. Myslím si však, že v skutočnosti je to zložitejšie.