Predstavte si, že sa jedného dňa zobudíte a zistíte, že umelá inteligencia má nad vaším životom výrazne väčšiu kontrolu, než ste si pôvodne mysleli. Asistent, ktorý ovláda vašu domácnosť, rozhodol, kedy máte vstať, čo máte jesť a aké zábavy si môžete dovoliť. Vaše auto vás previezlo do práce, ale cesta trvala dlhšie ako obvykle, pretože umelá inteligencia si povedala, že musíte ísť inou cestou. Váš asistent a vozidlo už samy rozhodujú o vašom živote. Práve takéto príklady nás nútia zamyslieť sa nad tým, či by sa umelá inteligencia v budúcnosti mohla stať príliš mocnou a získať nad nami plnú kontrolu.

Prvý odsek sme nenapísali my. Nie, nie, neskopírovali sme ho z iného média. Dali sme to za úlohu známemu četu ChatGPT. Je tam stále cítiť, že to napísala umelá inteligencia, áno. No predstavte si, čoho bude schopná o pár mesiacov a o pár rokov. Práve na to sme sa v rozsiahlom rozhovore pýtali emeritného profesora filozofie na Sorbonne JEAN-MICHELA BESNIERA (73). Povedal nám aj to, čo sa stane, keď umelá inteligencia a stroje dobyjú svet, kto si zachová prácu, ako bude vyzerať naša spoločnosť a či dokážeme odvrátiť smrť a žiť navždy. Rozprával sa s ním VIVIEN COSCULLUELA.

Elon Musk a tisíce ďalších osobností podpísali výzvu na pozastavenie výskumu o umelej inteligencii. Mali by sme mať všetci obavy?

Áno, nepredvídateľného vývoja umelej inteligencie sa obávame oprávnene. Táto najnovšia výzva nadväzuje na apel, ktorý pred niekoľkými rokmi zverejnili Stephen Hawking, Bill G­ate­s, Noam Chomsky a mnoho ďalších významných osobností. Zašli vtedy veľmi ďaleko. Tvrdili, že umelá inteligencia ohrozuje existenciu ľudstva. Máme teda dobrý dôvod na obavy z miesta, ktoré v našom osude zastávajú stroje, a najmä umelá inteligencia, aj keď apokalyptický rozmer je trochu prehnaný. Umelá inteligencia však určite nepriaznivo zasahuje výsady ľudstva. Aj preto som pripravený bojovať proti technoprorokom.

Nevyplýva časť nášho strachu z toho, že je to opäť útok na ego ľudstva, podobne ako pri zistení, že Zem sa točí okolo Slnka a nie naopak?

Správne spomínate narcistické rany, ktoré definoval Sigmund Freud. Boli tri. Mikuláš Kopernik, ale aj Charles Darwin a psychoanalýza. Pokiaľ ide o štvrtú, áno, je to pravdepodobne umelá inteligencia, ktorá nás chce nahradiť. Boli sme predtým vytlačení zo stredu sveta a vecí, z Božieho stvorenia a z centra vlastného vedomia. Teraz sme vylúčení z riadenia sveta a z vlastnej existencie. Myslím si však, že v skutočnosti je to zložitejšie.

Celý rozhovor s emeritným profesorom filozofie na Sorbonne JEAN-MICHELOM BESNIEROM si na webovej stránke PLUS 7 DNÍ môžete prečítať už zajtra, teda v stredu 10. mája.