Vidiny predčasných volieb sa ešte stále nevzdal a v súkromí dohovára Borisovi Kollárovi, nech položí vládu a opustí Matoviča. V kuloároch však počul, že šéf parlamentu to urobiť nemôže, lebo minister financií na neho niečo má. O domácej aj zahraničnej politike sa s PETROM PELLEGRINIM (47) rozprával FILIP SZÓRÁD.

Nedávno sa po obštrukciách konalo odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Vaša strana ho podporila, no dopadlo neúspešne, chýbali tri hlasy. Znamená to, že predčasné voľby sú zasa o čosi vzdialenejšie?

Vládna koalícia, Igor Matovič aj Eduard Heger si vydýchli. Dokázali si, že v kritických situáciách vie koalícia vždy nejakým spôsobom väčšinu alebo potrebný počet hlasov poslancov získať. Od predčasných volieb sme sa vzdialili o niekoľko mesiacov, ak nie natrvalo, hoci dúfam, že nie. Ak by sme boli odvolali Igora Matoviča, najsilnejšieho muža vládnej koalície aj vládnej strany, tak by bol tento človek v národnej rade úplne v inej pozícii. Stratil by svoju silu a bolo by to veľké nabúranie stability koalície.

Aké budú teraz vaše ďalšie kroky, keďže odvolať Matoviča sa nepodarilo?

Bol to najkľúčovejší moment, lebo reálne aj hrozilo, že sa to môže podariť. Teraz budeme pokračovať v tom, čo sme hovorili od začiatku. Musíme sa priblížiť k predčasným voľbám aj legislatívno-technicky. Budeme podporovať a hľadať dostatok hlasov na zmenu ústavy už v druhom čítaní tak, aby bolo možné vypísať predčasné voľby buď referendom, alebo rozhodnutím poslancov. Ak by sa novela ústavy podarila, to znamená, že už by ju podporilo deväťdesiat poslancov, okamžite by sme začali rokovať o možnosti vypísať predčasné voľby. Niektorí tvrdia, že to bude možné, až keď neprejde rozpočet a nervy stratí aj Boris Kollár. Ale my inú šancu, ako zmeniť ústavu a následne prijať ústavný zákon, nemáme. Popritom si myslím, že sa musí začať zmrákať aj nad ministrom vnútra Romanom Mikulcom.

Prečo?

Dôvodom sú obnovené hraničné kontroly s Čechmi a s Rakúšanmi len preto, že si neplníme svoju úlohu ochrancu schengenskej hranice tak, ako by sme mali. Sme deraví ako rešeto, ako ementál. Len za niekoľko dní od zavedenia kontrol česká strana zachytila 1 400 nelegálnych migrantov zo Slovenska. To je obrovská medzinárodná hanba, ktorá poškodzuje naše meno. Preto si myslím, že ďalší na rade na odvolávanie bude minister Mikulec. Hlas je pripravený tak ako predtým. Avizovali sme, že sme pripravení ísť aj do odvolávania premiéra Hegera. Ale zase to bude všetko závisieť od poslancov okolo pána Tarabu a hlavne, ako zahlasuje SaS. Či dodrží Richard Sulík slovo o tom, že sa stali tvrdou opozičnou stranou.

Sulík takisto vyhlásil, že sú pripravení aj na rokovania o predčasných voľbách. Už ste to s ním riešili, stretli ste sa?

Ešte nie, ale plánujem s ním takéto stretnutie v krátkom čase a aj s ostatnými kolegami z opozície. Ale aj keby sme sa hneď všetci dohodli, tak nás je málo a budeme na to potrebovať ešte Borisa Kollára. Preto si myslím, že dnes sa budeme musieť všetci pozerať na neho, ako sa rozhodne a či bude neustále držať Igora Matoviča pri moci alebo nie. Lebo po rozpade vládnej koalície platí, že Matovič môže vládnuť Slovensku len vďaka Borisovi Kollárovi.

A s Borisom Kollárom ste sa tom rozprávali?

Keď som s ním alebo s poslancami zo Sme rodina, tak im ľudsky dohováram, že to ľudia vnímajú a či si to uvedomujú. Samozrejme, nemám právo im hovoriť do ich štýlu politiky, ale nerozumiem, dokedy chce ešte Kollár čakať. Čo bude tá situácia o tri alebo štyri mesiace lepšia, ako je dnes? Myslím, že po tom, ako sa rozpadla koalícia a odi­šla SaS, tak sa mal pridať aj Boris Kollár. No možno nemôže. Možno má naňho Igor Matovič také argumenty, ktoré mu nedovolia sa slobodne vyjadriť.

Aj o niečom takomto viete?

Neviem nič konkrétne, ale je to jedna z alternatív, o ktorých sa šušká.

Kde sa o tom šušká?

V kuloároch sa tak hovorí. Môže to byť spôsobené aj tým, že sa hľadá logické vysvetlenie, prečo by Boris Kollár - ak by nebolo jeho výsostným záujmom ešte niečo vo vláde riešiť - zotrvával a podporoval Igora Matoviča. Môže to byť aj tak, že sa jednoducho Boris Kollár Igora Matoviča bojí a bude do poslednej chvíle stáť za ním, aby mu to alebo jeho blízkym náhodou Igor Matovič cez OČTK nevrátil. Tak, ako to ukázal už na pánovi Borguľovi a pánovi Pčolinskom. Toto je podľa mňa živý variant. Nemám naň dôkazy ani nič, ale nemusí byť ďaleko od pravdy.

Matovič sa udržal vďaka hlasom Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Zároveň však Taraba prišiel s iniciatívou, že chce odvolávať rovno premiéra Eduarda Hegera. Čo si o tomto jeho kroku myslíte?

Potrebuje si vyžehliť svoj postoj, a preto vymýšľa príbeh, ako ospravedlniť podržanie Igora Matoviča. Nikto pred hlasovaním nemohol veriť rozprávke, že odvolaním Matoviča by sa SaS vrátila k moci. Každý, kto videl to odvolávanie, tie drísty, to na­brýzganie jeden na druhého, vie, že by Sulík nemohol ísť s Matovičom naspäť do vládnej koalície. Takže myslím si, že po tom, ako sa zniesla veľká kritika občanov na týchto pánov poslancov, prišiel s teóriou, že si to ide vyžehliť.

Zahlasovali by ste za Tarabov návrh na odvolanie premiéra?

Nech sa páči, keď pripravia návrh na odvolanie Hegera, poďme do odvolávania Eduarda Hegera. Tam však neviem, ako sa zachová SaS. Minulý týždeň bola reálna šanca Matoviča odvolať. Všetky ďalšie odvolávania sú teraz len hypotetické. Keby bol Taraba hlasoval tak, ako si želajú ľudia tejto krajiny, Igor Matovič by už dnes nesedel na stoličke ministra financií.

A čo odvolávanie Romana Mikulca, ktoré navrhujete. Už sa z toho stal taký parlamentný folklór. Má to ešte zmysel?

Teraz, za týchto okolností je šanca na odvolanie Mikulca veľká. A myslím si, že na to, ako minister funguje, sa už nemôžu pozerať podľa mňa ani poslanci za SaS. A už vôbec nie na túto medzinárodnú hanbu s uzavretými hranicami alebo s obnovením kontrol. A preto úspech alebo neúspech bude závisieť zasa od postoja SaS.

Prejdime k situácii na Ukrajine. Často hovoríte, že slovenská vláda koná tak, aby sa zapáčila v zahraničí, teda v Bruseli a vo Washingtone. Čo sa týka postoja k vojne na Ukrajine, čo by ste robili inak?

Peter Pellegrini pri rozhovore v Bratislave.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Vo vzťahu k vojne má Hlas veľmi jasný postoj, že ide o agresiu Ruska voči Ukrajine, voči suverénnemu štátu. Ide o obsadenie ukrajinských území a s tým nikdy nemôžeme súhlasiť. Nikdy nebudeme legitimizovať - ani ja osobne, ani moji kolegovia v Hlase - referendá o odtrhnutí. Dodnes neuznávame ako jedna z mála krajín na svete Kosovo. Pre naše národno-štátne záujmy nemôžeme súhlasiť ani s odtrhnutím Katalánska od Španielska a nikdy nebudeme uznávať, že si niekto len tak odtrhne časť Ukrajiny. Tam je náš postoj jednoznačný. Vojnu môžete odmietať, ale na druhej strane musíte ako premiér dávať vždy pozor, aké to má dôsledky na vašu vlastnú krajinu. Sme riadnym členom NATO a EÚ, tam si svoje povinnosti aj plníme bez ohľadu na to, či je vojna alebo nie. Ibaže pri tomto vojenskom konflikte mám pocit, akoby sa slovenská vláda predbiehala v tom, aby bola jedna z najviac pomáhajúcich krajín, hoci ľudia na Slovensku majú sami vážne problémy.

Podporili by ste sankcie, ktoré odsúhlasila vláda Eduarda Hegera?

Sankcie ako také sme podporili aj predtým. Sankcie voči Rusku podporila aj vláda Roberta Fica a podporoval som aj ja ako premiér. Vždy sme povedali, že nebudeme trhať jednotu Európskej únie, ale na druhej strane sme hovorili aj o tom, čo nám sankcie priniesli. Zoberte si, že sankcie uvalené na Rusko platia už niekoľko rokov a k čomu sme dospeli? Ešte k horšej situácii, ako bola predtým. Nakoniec tu máme vojnu, hoci sme si mysleli, že za desať či dvanásť rokov sankcií ich ideme nejakým spôsobom ekonomicky ubiť k zemi. No nepomohlo to, a preto sme vždy hovorili, že sankcie sú v poriadku, ale neprinášajú žiaden efekt.  

ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎAĽŠEJ STRANE → → →