Pellegrini o vojne na Ukrajine: Choďte s prilbou na hlave rokovať aj do Moskvy!
16. 10. 2022, 9:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 16:13)
Nepodarilo sa odvolať Matoviča a ďalší na odstrel má byť minister vnútra Roman Mikulec. Podľa opozičného lídra a šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho si Mikulec zaslúži odvolanie za nezvládnutie situácie s migrantmi na hraniciach a utŕženie medzinárodnej hanby.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Galéria k článku
Vidiny predčasných volieb sa ešte stále nevzdal a v súkromí dohovára Borisovi Kollárovi, nech položí vládu a opustí Matoviča. V kuloároch však počul, že šéf parlamentu to urobiť nemôže, lebo minister financií na neho niečo má. O domácej aj zahraničnej politike sa s PETROM PELLEGRINIM (47) rozprával FILIP SZÓRÁD.
Nedávno sa po obštrukciách konalo odvolávanie ministra financií Igora Matoviča. Vaša strana ho podporila, no dopadlo neúspešne, chýbali tri hlasy. Znamená to, že predčasné voľby sú zasa o čosi vzdialenejšie?
Vládna koalícia, Igor Matovič aj Eduard Heger si vydýchli. Dokázali si, že v kritických situáciách vie koalícia vždy nejakým spôsobom väčšinu alebo potrebný počet hlasov poslancov získať. Od predčasných volieb sme sa vzdialili o niekoľko mesiacov, ak nie natrvalo, hoci dúfam, že nie. Ak by sme boli odvolali Igora Matoviča, najsilnejšieho muža vládnej koalície aj vládnej strany, tak by bol tento človek v národnej rade úplne v inej pozícii. Stratil by svoju silu a bolo by to veľké nabúranie stability koalície.
Aké budú teraz vaše ďalšie kroky, keďže odvolať Matoviča sa nepodarilo?
Bol to najkľúčovejší moment, lebo reálne aj hrozilo, že sa to môže podariť. Teraz budeme pokračovať v tom, čo sme hovorili od začiatku. Musíme sa priblížiť k predčasným voľbám aj legislatívno-technicky. Budeme podporovať a hľadať dostatok hlasov na zmenu ústavy už v druhom čítaní tak, aby bolo možné vypísať predčasné voľby buď referendom, alebo rozhodnutím poslancov. Ak by sa novela ústavy podarila, to znamená, že už by ju podporilo deväťdesiat poslancov, okamžite by sme začali rokovať o možnosti vypísať predčasné voľby. Niektorí tvrdia, že to bude možné, až keď neprejde rozpočet a nervy stratí aj Boris Kollár. Ale my inú šancu, ako zmeniť ústavu a následne prijať ústavný zákon, nemáme. Popritom si myslím, že sa musí začať zmrákať aj nad ministrom vnútra Romanom Mikulcom.
Prečo?
Dôvodom sú obnovené hraničné kontroly s Čechmi a s Rakúšanmi len preto, že si neplníme svoju úlohu ochrancu schengenskej hranice tak, ako by sme mali. Sme deraví ako rešeto, ako ementál. Len za niekoľko dní od zavedenia kontrol česká strana zachytila 1 400 nelegálnych migrantov zo Slovenska. To je obrovská medzinárodná hanba, ktorá poškodzuje naše meno. Preto si myslím, že ďalší na rade na odvolávanie bude minister Mikulec. Hlas je pripravený tak ako predtým. Avizovali sme, že sme pripravení ísť aj do odvolávania premiéra Hegera. Ale zase to bude všetko závisieť od poslancov okolo pána Tarabu a hlavne, ako zahlasuje SaS. Či dodrží Richard Sulík slovo o tom, že sa stali tvrdou opozičnou stranou.

Sulík takisto vyhlásil, že sú pripravení aj na rokovania o predčasných voľbách. Už ste to s ním riešili, stretli ste sa?
Ešte nie, ale plánujem s ním takéto stretnutie v krátkom čase a aj s ostatnými kolegami z opozície. Ale aj keby sme sa hneď všetci dohodli, tak nás je málo a budeme na to potrebovať ešte Borisa Kollára. Preto si myslím, že dnes sa budeme musieť všetci pozerať na neho, ako sa rozhodne a či bude neustále držať Igora Matoviča pri moci alebo nie. Lebo po rozpade vládnej koalície platí, že Matovič môže vládnuť Slovensku len vďaka Borisovi Kollárovi.
A s Borisom Kollárom ste sa tom rozprávali?
Keď som s ním alebo s poslancami zo Sme rodina, tak im ľudsky dohováram, že to ľudia vnímajú a či si to uvedomujú. Samozrejme, nemám právo im hovoriť do ich štýlu politiky, ale nerozumiem, dokedy chce ešte Kollár čakať. Čo bude tá situácia o tri alebo štyri mesiace lepšia, ako je dnes? Myslím, že po tom, ako sa rozpadla koalícia a odišla SaS, tak sa mal pridať aj Boris Kollár. No možno nemôže. Možno má naňho Igor Matovič také argumenty, ktoré mu nedovolia sa slobodne vyjadriť.
Aj o niečom takomto viete?
Neviem nič konkrétne, ale je to jedna z alternatív, o ktorých sa šušká.
Kde sa o tom šušká?
V kuloároch sa tak hovorí. Môže to byť spôsobené aj tým, že sa hľadá logické vysvetlenie, prečo by Boris Kollár - ak by nebolo jeho výsostným záujmom ešte niečo vo vláde riešiť - zotrvával a podporoval Igora Matoviča. Môže to byť aj tak, že sa jednoducho Boris Kollár Igora Matoviča bojí a bude do poslednej chvíle stáť za ním, aby mu to alebo jeho blízkym náhodou Igor Matovič cez OČTK nevrátil. Tak, ako to ukázal už na pánovi Borguľovi a pánovi Pčolinskom. Toto je podľa mňa živý variant. Nemám naň dôkazy ani nič, ale nemusí byť ďaleko od pravdy.
Matovič sa udržal vďaka hlasom Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Zároveň však Taraba prišiel s iniciatívou, že chce odvolávať rovno premiéra Eduarda Hegera. Čo si o tomto jeho kroku myslíte?
Potrebuje si vyžehliť svoj postoj, a preto vymýšľa príbeh, ako ospravedlniť podržanie Igora Matoviča. Nikto pred hlasovaním nemohol veriť rozprávke, že odvolaním Matoviča by sa SaS vrátila k moci. Každý, kto videl to odvolávanie, tie drísty, to nabrýzganie jeden na druhého, vie, že by Sulík nemohol ísť s Matovičom naspäť do vládnej koalície. Takže myslím si, že po tom, ako sa zniesla veľká kritika občanov na týchto pánov poslancov, prišiel s teóriou, že si to ide vyžehliť.
Zahlasovali by ste za Tarabov návrh na odvolanie premiéra?
Nech sa páči, keď pripravia návrh na odvolanie Hegera, poďme do odvolávania Eduarda Hegera. Tam však neviem, ako sa zachová SaS. Minulý týždeň bola reálna šanca Matoviča odvolať. Všetky ďalšie odvolávania sú teraz len hypotetické. Keby bol Taraba hlasoval tak, ako si želajú ľudia tejto krajiny, Igor Matovič by už dnes nesedel na stoličke ministra financií.
A čo odvolávanie Romana Mikulca, ktoré navrhujete. Už sa z toho stal taký parlamentný folklór. Má to ešte zmysel?
Teraz, za týchto okolností je šanca na odvolanie Mikulca veľká. A myslím si, že na to, ako minister funguje, sa už nemôžu pozerať podľa mňa ani poslanci za SaS. A už vôbec nie na túto medzinárodnú hanbu s uzavretými hranicami alebo s obnovením kontrol. A preto úspech alebo neúspech bude závisieť zasa od postoja SaS.
Prejdime k situácii na Ukrajine. Často hovoríte, že slovenská vláda koná tak, aby sa zapáčila v zahraničí, teda v Bruseli a vo Washingtone. Čo sa týka postoja k vojne na Ukrajine, čo by ste robili inak?
Zdroj: EMIL VAŠKO
Peter Pellegrini pri rozhovore v Bratislave.
Vo vzťahu k vojne má Hlas veľmi jasný postoj, že ide o agresiu Ruska voči Ukrajine, voči suverénnemu štátu. Ide o obsadenie ukrajinských území a s tým nikdy nemôžeme súhlasiť. Nikdy nebudeme legitimizovať - ani ja osobne, ani moji kolegovia v Hlase - referendá o odtrhnutí. Dodnes neuznávame ako jedna z mála krajín na svete Kosovo. Pre naše národno-štátne záujmy nemôžeme súhlasiť ani s odtrhnutím Katalánska od Španielska a nikdy nebudeme uznávať, že si niekto len tak odtrhne časť Ukrajiny. Tam je náš postoj jednoznačný. Vojnu môžete odmietať, ale na druhej strane musíte ako premiér dávať vždy pozor, aké to má dôsledky na vašu vlastnú krajinu. Sme riadnym členom NATO a EÚ, tam si svoje povinnosti aj plníme bez ohľadu na to, či je vojna alebo nie. Ibaže pri tomto vojenskom konflikte mám pocit, akoby sa slovenská vláda predbiehala v tom, aby bola jedna z najviac pomáhajúcich krajín, hoci ľudia na Slovensku majú sami vážne problémy.
Podporili by ste sankcie, ktoré odsúhlasila vláda Eduarda Hegera?
Sankcie ako také sme podporili aj predtým. Sankcie voči Rusku podporila aj vláda Roberta Fica a podporoval som aj ja ako premiér. Vždy sme povedali, že nebudeme trhať jednotu Európskej únie, ale na druhej strane sme hovorili aj o tom, čo nám sankcie priniesli. Zoberte si, že sankcie uvalené na Rusko platia už niekoľko rokov a k čomu sme dospeli? Ešte k horšej situácii, ako bola predtým. Nakoniec tu máme vojnu, hoci sme si mysleli, že za desať či dvanásť rokov sankcií ich ideme nejakým spôsobom ekonomicky ubiť k zemi. No nepomohlo to, a preto sme vždy hovorili, že sankcie sú v poriadku, ale neprinášajú žiaden efekt.
ROZHOVOR POKRAČUJE NA ĎAĽŠEJ STRANE → → →
V Európskej únii sa však stále hovorí o ďalších balíčkoch sankcií voči Rusku.
Balíčky, ktoré by ďalej ruinovali ekonomiku, by som už nepodporil, pretože neprinášajú zastavenie konfliktu. Dávame sankcie, posielame zbrane, no nikto dnes nerokuje na diplomatickej úrovni. Už by som povedal: Stačilo, vážení! Nakoniec jediný, kto sa bude smiať, budú USA, ktorých sa vojnový konflikt netýka. Východný svet sa preskupuje, dokopy sa dáva Čína, India a Ruská federácia, čo je polovica obyvateľov zemegule, a my zostaneme nakoniec holí, bosí a v zime. A ešte aj so zruinovanou ekonomikou. V prvom rade máme hájiť kvalitu života a blaho občanov tejto krajiny. Samozrejme, aj pomáhať svojim susedom. Ale už žiadne extrémne sankcie, ktoré by poškodzovali našu ekonomiku a našich ľudí, by som nepodporil, pretože to neprináša efekt. Naopak, ako premiér by som vyzýval na každom jednom stretnutí - choďte konečne niekto rokovať do Moskvy, do Kyjeva.
Vy by ste šli?
Pokojne by som šiel do Kyjeva, ale aj do Moskvy. Pretože ako inak chcete nastoliť mier? Ako chcete dohodnúť prímerie, keď veľké mocnosti Nemecko, Francúzsko, možno teraz aj nová vláda v Taliansku ako rozhodujúci hráči prestali diskutovať? Prestali konflikt riešiť diplomaticky. Každý len čaká a hrozí nukleárnou vojnou, no nikto proti tomu nič nerobí. Predtým všetci vo vlakoch s prilbou na hlave išli do Kyjeva, tak nech si dajú prilby aj do Moskvy. Veď nech skúsia aspoň zastaviť konflikt, nech sa tam nebojuje a potom nech to mierovou cestou riešia rok, dva či tri. Ale nech sa tam už nezabíjajú ľudia.
Začiatkom októbra ste mali v Liptovskom Mikuláši snem strany, na ktorý prišlo viac ako 700 delegátov z celého Slovenska. V športovej hale boli veľké LED obrazovky, profesionálne osvetlenie aj ozvučenie. Na slovenské pomery to pôsobilo veľkolepo. Koncom júla ste v televízii TA3 povedali, že Hlas nemá peniaze. Ako sa vám podarilo za dva mesiace zorganizovať takýto snem, keď vám predtým chýbali prostriedky?
Paradoxne po tom, ako som to v televízii povedal a ako sa z toho urobilo veľké teátro a každý to chcel nejakým spôsobom zneužiť, nám to dokonca spravilo celkom dobrú reklamu. Mnohí ľudia sa začali ozývať s tým, že na tento marazmus sa už nemôžu pozerať, hrdo sa k nám prihlásia a sú ochotní nám oficiálne poskytnúť dary. Aj za cenu toho, že ich bude perzekvovať a prenasledovať zasa niekto z médií. Dnes politika vyzerá asi tak, že sa vám pomaly ľudia boja aj pomôcť, len aby neboli na pranieri médií. Hoci to robia úprimne, zo srdca a z vlastných prostriedkov. Keď si pozriete na našej stránke zoznam darcov k dátumu 30. september, tak uvidíte, kto všetko nám za posledné obdobie peniažky poskytol darovacou zmluvou podpísanou u notára na účet strany. Takže tých peňazí na snem sme mali dosť.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Snem strany Hlas-SD v areály akvaparku v Liptovskom Mikuláši.
A koľko to celé stálo?
Ešte pred snemom sme zaplatili zálohu 30-tisíc eur agentúre, ktorá nám to organizovala. A počítam, že keď v najbližších týždňoch príde vyúčtovanie, bude to minimálne dvakrát toľko, ak nie o niečo viac. Je to náročná záležitosť, ale pozrite sa do zahraničia, ako vyzerajú kongresy strán. To nemôže byť v nejakej šope alebo vo výťahu. Jednoducho, keď chcete prezentovať, že ste naozaj plne etablovanou silnou stranou, tak kongres či snem musia aj nejako vyzerať. Stálo to dosť, ale je to raz za rok a kongres je výkladnou skriňou. Tu sme nemohli šetriť.
Čo by ste robili, keby ste nevyzbierali dostatok peňazí?
Keby sa to nepodarilo, tak snem nemá takú úroveň. Možno by sme ho odkladali až dovtedy, kým by sme naň mali. Lebo nechcem robiť nejaký trápny minisnem tak, ako to robia strany, ktoré majú päť členov dokopy.
Priamo na sneme ste vylúčili spoluprácu so stranami OĽaNO a ĽSNS. Prečo práve s týmito dvoma stranami a prečo tam nie sú odídenci od Kotlebu z Republiky?
ĽSNS sme vylúčili už dávno, pretože jeden z pilierov, na ktorých stojí politika Hlasu, je protifašistický pilier. Ja ako Banskobystričan som hrdý na Slovenské národné povstanie, a preto nebudeme sedieť vo vláde s ľuďmi, ktorí toto spochybňujú. OĽaNO sme vylúčili úplne logicky, lebo Igor Matovič je najväčšie zlo v slovenskej politike. Vniesol do spoločnosti atmosféru nenávisti a neviem si predstaviť, ako by sme s ľuďmi z OĽaNO mohli akýmkoľvek spôsobom fungovať. Hnutie Republika je otázne, o ňom budeme rokovať. Zatiaľ naše predsedníctvo vylúčilo dve strany a uvidíme, ako sa zachováme pri Republike.
Otázka môže byť aj opačná. Prečo ste to nespravili teraz spolu s vylúčením spolupráce s OĽaNO i ĽSNS a odkladáte to na neskôr?
My nebudeme vylučovať mirnix dirnix teraz všetkých z politického spektra. Jednoducho ľudia povedia, čo si želajú vo voľbách. Ak by Hlas uspel vo voľbách, tak bude určite chcieť byť súčasťou vlády, ktorá bude garantovať ďalej naše jasné proeurópske smerovanie a záväzky v rámci transatlantickej aliancie. A nikto nebude spochybňovať ani našu históriu, ani holokaust, ani Slovenské národné povstanie, ani boj proti fašizmu. Ak by sa takíto ľudia chceli dostať do vlády, tak vám garantujem, že pokiaľ tam bude Hlas, tak tam nebudú.
Nateraz teda nevylučujete spoluprácu s Republikou?
Nateraz nevylučujeme okrem OĽaNO a ĽSNS žiadnu inú stranu, lebo oficiálne takéto rozhodnutie nepadlo. Tak znie moja odpoveď a nie, ako si ju vy vysvetlíte. Ani Republiku, ani KDH, ani iné strany. Tak aby vám to bolo jasné a nie, aby ste si z toho vyvodili, že Pellegrini nevylučuje spoluprácu s Republikou.
Ale veď to ste práve povedali.
Nie. Povedal som, že nevylučujeme okrem OĽaNO a ĽSNS zatiaľ nikoho, tak prečo si vyberáte práve Republiku? Republika momentálne nie je téma. Je to len pár ľudí a uvidíme, ako dopadnú vo voľbách. Možno skončíme v opozícii a potom všetky tieto debaty budú úplne zbytočné. Takže netlačte ma do toho. Ani vám na to nebudem odpovedať, pretože je to trápne a nedáme sa na túto hru nahovoriť. Všetko je otvorené. Ak nám ľudia dajú mandát, už sa s tým vysporiadame tak, aby sa Slovensko nehanbilo za novú vládu. To vám garantujem. Uvedomujem si, že ako premiér musíte chodiť aj po medzinárodných fórach, musíte mať rešpekt a reprezentovať krajinu na medzinárodnom poli. Ak by ste zostavili vládu, ktorá vás izoluje, tak to je len na neprospech Slovenskej republiky. O to strach nemajte. Ale teraz robiť veľkohubé vyjadrenia a ďalších osem strán vylúčiť zo spolupráce, to nie je náš štýl politiky. S Republikou nerokujeme, nemáme žiadne obrovské koalície ani spoluprácu. Ani na tribúnach s nimi nestojíme na rozdiel od iných strán. Takže nám treba najmenej čo dávať otázky o Republike. Treba sa pýtať na Republiku tých, ktorí s nimi teraz robia politiku.
Tých sa samozrejme budeme pýtať tiež. Ale nedá mi nespomenúť primátorku Banskej Štiavnice Nadeždu Babiakovú. V komunálnych voľbách kandiduje opätovne s podporou širokej koalície v ktorej je Hlas ale aj Republika.
Tak si to vybrala ona. Musím povedať, že sme priatelia a za tie roky, ako je primátorka ju poznám ako osobu, ktorá žije srdcom pre svoje mesto. Inú šancu ako podporiť ju sme nemali, keďže si nemyslíme, že tam existuje lepší kandidát. A to, že si vybrala ešte aj ďalšie strany, to je skôr jej zodpovednosť. Nebolo to tak, že sme si my postavili kandidáta a teraz sme pre ňu hľadali podporu ešte aj u Republiky.