Vodu káže, víno pije? Podľa PETRA PELLEGRINIHO (44) hlavné mesto žije mimo reality zvyšku Slovenska. Paradoxne napriek tejto ostrej kritike si vcelku rád užíva výhody Bratislavy plnými dúškami. Práve Smer, ktorého kandidátky je Pellegrini lídrom, vytiahol pred parlamentnými voľbami ťažký politický kaliber a oháňa sa pred potenciálnymi voličmi 13. dôchodkom i ďalšími sociálnymi opatreniami. „Bratislavskú bublinu“, ale aj ostrý predvolebný boj prebral s Petrom Pellegrinim PAVEL KNAPKO.

Nedávno ste si poriadne kopli do Bratislavčanov. Na cépečkára, ako sa hovorí cezpoľným, celkom vyskakujete. Nie?

Ja som si do nikoho nekopol. Iba som upozornil, že Slovensko nepozostáva len z hlavného mesta. Chcel som odkázať regiónom a kútom Slovenska, aby využili svoje volebné právo. Mňa veľmi mrzí, že od niektorých mimovládnych organizácií, ale aj politických strán počujem extrémne mobilizačné heslá len v hlavnom meste alebo mobilizačné heslá k voličom zo zahraničia. Mrzí ma, že ich nepočujem na Orave, na Kysuciach, vo Vranove nad Topľou, v Čiernej nad Tisou či v Rimavskej Sobote. Akoby nikoho netrápilo, či tam bude nízka volebná účasť.

Tvrdili ste, že Bratislava žije v bubline.

Áno, aj žije. A to v poriadnej. Bratislava patrí medzi najrozvinutejšie regióny v celej Európskej únii. Je tu priemerná životná úroveň dosahujúca 179 percent Európskej únie, ak sa počíta HDP. Je to obrovská bublina aj v rámci celej Európskej únie, úplne iný svet. Netreba v tom hľadať nič zlé, práve naopak. Treba otvoriť oči a vidieť, ako to je v skutočnosti.

Bratislavčania sa za vaše slová mohli uraziť a mnoho sa ich aj urazilo. Ako by ste charakterizovali súčasného Bratislavčana?

Mňa mrzí, že sa chce niekto uraziť. Nemá sa prečo. Len hovorím, že je dôležité, aby voľby boli výsledkom želania všetkých ľudí na Slovensku, jeho okresov a krajov.

Ako by ste teda charakterizovali súčasného Bratislavčana?

Bratislavčan je obyvateľ Bratislavy, tak ako je Banskobystričan obyvateľ Banskej Bystrice.

Na vašej kandidátke je však tiež dosť Bratislavčanov. Aj tí žijú v bubline?

Ešte raz, to nemá nič s tým, kto kde býva. Hovorím len, že sú rozdiely medzi hlavným mestom a zvyškom Slovenska. Chcem, aby účasť bola čo najvyššia na celom Slovensku.

Mali ste k tejto téme ešte ďalšie posolstvo, a to na adresu Slovákov voliacich zo zahraničia. Do tých ste si tiež celkom kopli.

Vôbec nie. Upozornil som na to, že máme 55-tisíc ľudí, ktorí chcú voliť zo zahraničia, preto som vyzval ľudí vo všetkých regiónoch, aby išli voliť, aby potom všetci analytici a komentátori nemuseli prvého marca hodnotiť, že o voľbách definitívne rozhodli a jazýčkom na váhach boli zahraniční voliči.

Dosť ste ich však dehonestovali, keď ste tvrdili, že na Slovensko sa vracajú len vtedy, keď si chcú opraviť zuby.

Chcel som povedať, že treba vnímať kontext, že nie každý z tých ľudí sa chce na Slovensko vrátiť. Majú právo voliť, nikdy im toto právo nebudem odopierať, no bolo by dôležité, aby šlo voliť čo najviac Slovákov tu doma. A potom nech si zo zahraničia volí ktokoľvek. Len hovorím, že by bolo nešťastie, ak by ľudia doma nešli voliť a ľudia zo zahraničia by rozhodli o tom, ako bude vyzerať budúca vláda.

Nedávno Smer prišiel s iniciatívou, že medici po štúdiu by si mali na Slovensku odrobiť desať rokov, a ak nie, dostanú pokutu 55-tisíc eur. Nerobí štát z týchto ľudí svojich rukojemníkov?

Nie je to žiadna pokuta. Rozprával som sa aj s niektorými mladými študentmi medicíny, ktorí sú za.

STARONOVÝ SMER? Pellegrini sa stal tvárou Smeru, ktorý sa snaží prezliecť do nového kabáta a voliča zaujať novým imidžom. Pellegrini je pritom smerácka stálica a v strane je už roky
Zdroj: Martin Mikláš

Dosť veľa lekárov tento krok kritizovalo.

Ale dosť veľa lekárov je aj za. Osemdesiat percent medikov nemieni po skončení štúdia opustiť Slovensko, preto sa ich to netýka a nemajú s tým žiadny problém. Na bezplatné vzdelanie lekárov sa skladajú všetci obyvatelia tejto krajiny zo svojich daní a zo svojich odvodov. Garantujú, že dostanú špičkové zdravotnícke vzdelanie a dostanú titul MUDr. Preto je úplne normálne, že títo ľudia očakávajú, že sa o nich v starobe a chorobe bude mať kto starať. A že tí, ktorým pomohli vyštudovať, sa o nich aj postarajú.

O ktorých povolaniach s takouto iniciatívou ešte uvažujete?

Uvidíme, kde budeme mať disproporciu medzi tými, ktorí tu vyštudujú, absolvujú školu v dobrom počte, no chýbajú nám na trhu práce. Poväčšine by to malo byť v prvom kole tam, kde štát poskytuje bezplatnú službu spoločnosti. Ak by sa taký jav začal objavovať napríklad u pedagógov, tak možno sa to bude týkať aj učiteľov. To však ukáže život a čas.

Bilancujeme štvorročné volebné obdobie. Kedy ste sa počas neho najviac zapotili, kedy ste si možno povedali, že toho máte dosť?

Najťažší moment v mojej kariére bolo asi prijatie rozhodnutia, či prevezmem pozíciu predsedu vlády Slovenskej republiky.

Čo vás presvedčilo?

Bola to zodpovednosť. Nestal som sa predsedom vlády štandardne, po vyhratých voľbách a v pozitívnej atmosfére. Stal som sa predsedom vlády v najťažšej politickej situácii, akej sme čelili v novodobej histórii, po vražde novinára a jeho priateľky. Bola to veľmi dusná atmosféra, desaťtisíce ľudí boli na protestoch. V takej atmosfére som sa stal predsedom vlády. A som rád, že spĺňam priority, ktoré som si dal. Vyšetriť čo najskôr tú vraždu, zaumienil som si stabilizovať situáciu v krajine a po tretie, chcel som napraviť pošramotené dobré meno Slovenska v zahraničí. Moje stretnutia v Bielom dome, v Petrohrade, s čínskym prezidentom, so Svätým Otcom sú jasným dôkazom, že sa mi to podarilo splniť.

Ako premiér ste sa dostávali do kontaktu aj s koaličnými partnermi. S kým sa vám lepšie spolupracovalo, s Bélom Bugárom alebo Andrejom Dankom?

Koaliční partneri majú každý svoju predstavu a svoj pohľad na svet. Často sa to rieši tak, že koalícia hľadá kompromis. Nie vždy to je ideálne, ale musím povedať, že v kľúčových otázkach sme ho vždy našli. Všetky návrhy vlády, ktoré sa týkali zákonov, prechádzali nakoniec parlamentom.

Opísali ste vzťahy veľmi kompromisne. Andrej Danko je na vašu adresu oveľa kritickejší. Napríklad povedal, že po vás prevzal parlament v hroznom stave. Ako by ste to komentovali?

Nastúpil som na post predsedu parlamentu za určitých okolností. Nemal som čas venovať sa vymaľovaniu svojej kancelárie, vymeniť závesy či doniesť si nový nábytok. Akú kanceláriu som dostal, v takej som pracoval a venoval som sa práci. Nikdy som si nepotrpel na nejaký luxus. A zdedil som aj kancelára, ktorý je zodpovedný za chod Národnej rady SR, aj za to, ako vyzerala jedáleň, bufet a podobne.

Myslíte pána Daniela Guspana?

Venovali sme sa intenzívne Bratislavskému hradu. Zimné jazdiarne, záhrady, myslím si, sme opravili perfektne. Predseda Danko si pána Guspana ponechal od nástupu do funkcie dodnes. Tak asi bol spokojný s výkonom práce kancelára, ktorý zodpovedá za to, ako vyzerá národná rada. Ak by ju našiel v takom ťažkom neporiadku, asi by si neponechal človeka, ktorý je za to zodpovedný.

Ako vy hodnotíte prácu Andreja Danka?

Musím povedať, že bolo správne presadiť novelu rokovacieho poriadku, aby boli napríklad časovo obmedzené diskusie a podobne. Ešte ako predseda parlamentu som sa stretával s inými predsedami, ktorí sa mi smiali, keď som im nevedel povedať, ako dlho bude trvať parlamentná schôdza. Zmeny rokovacieho poriadku spružnili celé rokovanie v parlamente. Oceňujem aj ďalšie rekonštrukčné práce a zveľadenie národnej rady. Samozrejme, inak sa vám to robí, keď máte pred sebou štvorročné obdobie, a inak, keď nastúpite do rozbehnutého vlaku.

Andrej Danko nazval váš vzťah s Robertom Ficom komplikovaný. Taký aj bol?

Vzťah je konštruktívny a pracovný. Priznám sa, že na niektoré témy máme úplne iný názor. Ani ja nie som ticho a viem si svoj názor povedať. Mnohé veci si vydiskutujeme. V takej veľkej strane, akou je Smer, ktorá funguje dvadsať rokov, je to normálne. Nemôže byť všetko tak, že jeden niečo povie a všetci bezhlavo idú za tým. Názorové rozdiely a diskusie o veciach nás posúvajú vpred. V strane by mala byť dobrá vnútorná diskusia a viacero táborov, ktoré majú na problém rozličný názor. Lebo vtedy nájdeme optimálne riešenie. Považujem tieto vzťahy za konštruktívne a štandardné. Niekedy to aj zaiskrí, ale to patrí k tomu.

Ako vyzerá také iskrenie medzi vami?

Myslím iskrenie nie tak doslovne, ale skôr v úvodzovkách, že si vieme vymeniť názory aj ráznejšie. On prezentuje svoj a ja svoj a hľadáme kompromis.

Zvýšite na seba niekedy hlas?

Nie, my sme na seba nikdy nekričali. Roberta poznám dvadsať rokov a nikdy sme na seba hlas nezvýšili.

Hovorí sa, že na Úrade vlády SR medzi vami došlo k bitke.

Ale to sú úplné klebety, výmysly a lži. Obidvaja sme civilizovaní ľudia, ktorí si vedia v diskusii vyriešiť názorové rozdiely. Absolútne odmietam, že by medzi nami došlo k takým konfliktom.

Zaujímalo by ma kreovanie kandidátky. Uvažovalo sa niekedy, že by na kandidátke bol aj policajný exprezident Tibor Gašpar?

Ja som určite nikdy o tom neuvažoval. A bol som jeden z prvých, ktorí ho kritizovali.

Vy ste boli proti, ale čo vaši kolegovia zo Smeru?

Svojím vyjadrením som dal jasný signál, že ak by niekto o tom uvažoval, tak nech to ani nerobí. Nikdy sa táto diskusia neviedla.

S pánom Ficom ste to nerozoberali?

Nikdy. Verejne som sa vyjadril, a tak sa táto téma ani nikdy nedostala na stôl, nikto ma nepresviedčal, že by bolo dobré, aby Tibor Gašpar na kandidátke bol. Pre mňa to bola uzatvorená vec a viac sme sa jej nevenovali.

STARONOVÝ SMER? Pellegrini sa stal tvárou Smeru, ktorý sa snaží prezliecť do nového kabáta a voliča zaujať novým imidžom. Pellegrini je pritom smerácka stálica a v strane je už roky
Zdroj: Martin Mikláš

Jedenástkou je Ľuboš Blaha, ktorého ste v minulosti výrazne kritizovali aj za jeho názory na sociálnych sieťach. S jeho umiestnením na kandidátke ste spokojný?

Smer je strana, ktorá komplet vypĺňa priestor od stredu doľava. Som tomu rád, lebo v opačnom prípade by sme boli svedkami toho, čo sa deje v opozícii. Bolo by tu 25 ľavicových strán a žiadna stabilita. Preto je logické, že v strane musia byť aj ľudia, ktorí prezentujú i krajnejší ľavicový postoj, ako Ľuboš Blaha. Má svojský jazyk, svojské názory a postoje aj časť svojich podporovateľov. Je logické, že keď Smer pokrýva celý tento priestor, musí mať aj osoby sympatické tej časti voličského spektra.

Bolo podmienkou Roberta Fica, aby bol Blaha na jedenástke?

Neboli žiadne podmienky. My sme si kandidátsku listinu prediskutovali a pozreli sa na mená. Som veľmi rád, že sú tam nové tváre, že sú iné poradia a mnohí ľudia tam nie sú. Zvážili, že už nechcú byť politicky aktívni. Aj touto kandidátskou listinou sme dokázali, že Smer má schopnosť personálne sa obmieňať a prinášať nové tváre do politiky.

Smer pristúpil krátko pred voľbami k zmene imidžu. Máte nové motto, ktoré hovorí o zodpovednej zmene. Úplne tomu heslu nerozumiem. Čo chcete zmeniť? Veď posledné vlády je Smer na čele štátu. To nedáva zmysel.

Myslím si, že už len ja osobne som určitou zmenou. V roku 2018 som nastúpil do funkcie ako osoba prinášajúca nový štýl politiky. Zmena sa začala už mojím nástupom do pozície predsedu vlády.

Keď sa hovorí o zmene, tak sa to chápe ako zmena k lepšiemu.

Áno, som presvedčený, že aj mojím nástupom sa veci posúvajú k lepšiemu.

Teda vláda Roberta Fica bola horšia?

Nie. Mám svoj štýl, ktorý považujem za zmenu. Ďalšia je akási celková zmena, ktorá čaká Slovensko. Nie politická. Čakajú nás výzvy ako starnutie obyvateľstva, klimatické zmeny, digitálna revolúcia. Môžeme si vybrať, kto nás tou zmenou prevedie. Či to bude niekto, kto má skúsenosť a reálne sa snaží pre prácu vo vláde a pre Slovenskú republiku urobiť maximum, alebo to odovzdáme do rúk ľuďom, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť s riadením vecí verejných. A budeme experimentovať a budú rozmýšľať, čo chcú vlastne robiť.

Čo je na novom Smere nové? Však v prvej desiatke kandidátky sú staré známe smerácke stálice.

Mnohé tváre tam už nie sú. Na tretej pozícii máme Denisu Sakovú, ktorá tam predtým nebola.

No Denisa Saková nie je úplne neznáma tvár.

Viete, ale tu narážame na to, čo si ľudia mylne myslia, že len nové tváre sú riešením. Bojím sa, že sme momentálne svedkami vlny, ktorá nám prináša obrovský amaterizmus a neskúsenosť do politiky. Viacej sa dnes cenia marketingové schopnosti a menej sa kladie dôraz na to, či majú nejakú skúsenosť a či niekedy riadili aspoň 25-členný tím. Či vôbec vedia, čo to je rokovať na rade premiérov s Angelou Merkelovou a Emanuelom Macronom o slovenských záujmoch. Či si vedia predstaviť, že si sadnú do lietadla a pôjdu do Kremľa dohodnúť, či Slovensko bude alebo nebude mať plyn. Ono je krásne, že dajú na kandidátsku listinu extrémny počet mladých ľudí, o ktorých ni­kdy nikto nepočul, ale práve tým kupujeme mačku vo vreci, lebo vôbec netušíme, či sú schopní úspešne riadiť štát.

Keď došlo k zmene imidžu Smeru, rozprával som sa s vašimi poslancami a boli prekvapení tou­to zmenou. Cítili sa akoby trochu odstrčení, pretože o tom kroku nemali tušenie.

My sme to riešili vo vedení strany a viedli sme o tom množstvo diskusií, radili sme sa s agentúrami a robili sme to úplne štandardne. Vo vedení strany o tom vedel každý.

Jeden poslanec bol pobúrený a priznal, že mu blesk vo vašom logu pripomína znak SS. Prečo to vaši poslanci nevedeli?

Nie je dôležité, či to vedeli poslanci. Je dôležité, že to vedelo vedenie strany, ktoré rozhoduje o týchto veciach. A som rád, že ich to prekvapilo a zaujalo. To bol cieľ.

Vedenie strany má pred vlastnými poslancami tajnosti?

Nie, vôbec nie. Postupovali sme štandardne a kampaň sa kreuje. Vyvolala to, čo vyvolať mala, veľký záujem a diskusiu.

Najmä kritiku vo vašich vlastných radoch...

Všetci tí, ktorí o tom mali vedieť, o tom vedeli.

Na základe uniknutej komunikácie z Threemy Mariana Kočnera sme sa dozvedeli o blízkom vzťahu Moniky Jankovskej s Koč­nerom. Ako hodnotíte tento jej prešľap?

Som veľmi rád, že veci vychádzajú na povrch a že prechádzame očistnou fázou našej spoločnosti. Len pripomínam, že v 90. rokoch sme sa museli vyrovnať s mafiánskymi gangmi, hrubokrkí ľudia tu demonštrovali svoju silu. Trvalo to veľa rokov, ale bosovia čelia súdnym sporom alebo sú už vo väzení. Teraz prichádza fáza s érou bielych golierov, ktorí nie sú jedineční len pre Slovensko, ale sú rovnakí aj v Česku, vo Francúzsku a inde. Biele goliere, ktoré si myslia, že vzhľadom na svoje styky a bohatstvo si môžu robiť, čo chcú.

A čo pani Jankovská a hrozný obraz našej justície?

Koncom minulého roka sme prijali zákony, ktoré Súdnej rade ešte viac rozväzujú ruky, aby sme konečne z talára povyzliekali sudcov, ktorí nepracujú, ako majú, a robia zlé meno justícii. Dnes ani exministerka spravodlivosti Lucia Žitňans

LÍDER Premiér Peter Pellegrini po rokoch vystriedal na čele kandidátky svojho straníckeho šéfa Roberta Fica.
Zdroj: Martin Mikláš

ká nemôže dávať od všetkého ruky preč, lebo je to výsledok aj jej roboty. Ona by sa teraz postavila bokom a povedala - „Ježiš, čo sa to tu deje“, a pritom dlho bola hlavou súdnictva na Slovensku. To je aj jej vizitka.

Z Kočnerovej Threemy však vyplýva, že Lucia Žitňanská dlhodobo viedla kroky aj na pôde ministerstva proti Jankovskej.

Len chcem povedať, že na nedôveryhodnosti súdnictva a na tom, čo sa tu dialo, má podiel aj pani Žitňanská.

Máte takú obľúbenú frázu, že...

… padni, komu padni.

A čo keby to padlo napríklad na Roberta Fica? Boris Kollár prednedávnom uviedol, že vraj existuje video, kde sa váš predseda údajne dohovára na stretnutí s Marianom Kočnerom. Čo na to hovoríte? Existuje také video?

Neviem. Keď to Boris Kollár rozpráva, nech to zverejní. Lebo také veci môžem narozprávať aj ja.

Povedal, že to zverejní, keď ho o to požiada polícia pri vyšetrovaní.

Tak sa ho to asi spýta a nech to zverejní.

Neodpovedali ste na otázku, či také video existuje.

Lebo neviem, aké videá existujú. Nie som tu obhajca ani jedného, ani druhého. Videl som video Kočnera so Sulíkom, ktorý je dnes predsedom strany, a dokonca ide aj na film o Kočnerovi. Veď je to hanba. Videl som fotky Kollára s mafiánmi. Videl som Trubana, ako deťom na videách ponúka drogy. To som videl. Ukážte mi aj toto video a potom sa vám k nemu vyjadrím. Pán Kollár toho už veľa narozprával a nech už netára.

Roberta Fica ste sa to neopýtali?

Nie, ja sa s ním nerozprávam, či existujú nejaké hypotetické videá. To vie najlepšie on, aj na to reagoval a vyzval Kollára, nech to zverejní.

Prečítajte si tiež: