V strane má doslova búrku. Podpredsedu Ľubomíra Galka a jedného z najviditeľnejších poslancov Jozefa Rajtára vyzval, aby zvážili odchod. Odmietol ich postaviť na kandidátku do volieb, ktoré budú už koncom zimy. Hovorí, že kritika je dovolená, nie však podpásovky a intrigy. „Na kandidátke budú iba ľudia, za ktorých dám ruku do ohňa,“ dodáva. O situácii v Liberálnom dome, o príprave na voľby, ale aj o páde Radičovej vlády sa s predsedom strany Sloboda a Solidarita RICHARDOM SULÍKOM (51) rozprávala  JULIÁNA BIELIKOVÁ.

 

Čo sa udialo pred kongresom?

V strane som zachytil hlasy, ktoré požadovali výmenu lídra alebo hovorili, že s niekým iným na čele by to bolo lepšie. A keď­že mi záleží na tom, aby sa strane darilo, a považujem sa za demokrata, tak som odstúpil a zvolal mimoriadny kongres. Aby členovia mali možnosť zvoliť si lídra.

Kritici vám vyčítajú, že to bolo veľmi narýchlo, aby sa ten človek pripravil a dokázal spraviť kampaň.

Mám na zvolanie mimoriadneho kongresu 15 dní, ale zvolal som ho v 35-dňovej lehote. Všetci adepti na kandidátov sú v strane desať rokov. A všetci členovia ich veľmi dobre poznajú. Obvolal som členov, trvalo mi to týždeň. Nezískavate dva milióny voličov, ale 200 členov. Na to bolo času dosť. Ak naozaj existuje alternatíva, že by niekto viedol stranu lepšie, treba predsa spraviť výmenu pred voľbami. A nie čakať, kým dosiahneme menej dobrý výsledok, ako by sme mohli. Preto argumenty kritikov považujem za nárek.

Nemohla by už snaha a prihlásenie kandidátov strane pomôcť? Žeby sa ukázalo, že máte viac líderských osobností?

Mali možnosť a mohli sa mi postaviť. Mohli členom vysvetliť, v čom budú lepší. Ja neviem, čo viac by som mal urobiť.

Ako si vykladáte, že neprišli na kongres?

To je otázka pre nich, všetkých som ich pozýval a mrzí ma to. Mohli sme sa o situácii rozprávať.

Beriete to ako zradu?

Nie, myslím si, že citové vnemy do politiky nepatria. Máme pravidlá a nech sa ich všetci držia. Napríklad, že predseda má právo zvolať mimoriadny kongres, čo potvrdila aj rozhodcovská komisia. Začína sa kampaň a tej sa chcem teraz venovať.

Čo je dôvodom vašej výzvy, aby stranu opustil Jozef Rajtár a Ľubomír Galko?

SaS je demokratická strana. Každý môže povedať svoj názor a kritika je plne dovolená, najmä tá konštruktívna. Čo dovolené nie je, sú intrigy, podpásovky a konšpirácie. Toto niektorým kolegom prerástlo cez hlavu tak, že som musel urobiť poriadok. Jednoducho predstavujú extrémne riziko, že po voľbách odídu.

Aké konkrétne podpásovky a intrigy?

Nerešpektovanie záverov kongresu, tlačovka zvolaná hneď po tom, ako som situáciu upokojil, a mnohé ďalšie.

Richard Sulík: „V roku 2016 sa Smer dostal k moci len preto, lebo Béla Bugár a Radoslav Procházka zradili svojich voličov.“
Richard Sulík: „V roku 2016 sa Smer dostal k moci len preto, lebo Béla Bugár a Radoslav Procházka zradili svojich voličov.“
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Súvisí to aj s tým, že Jozef Rajtár vraj spolupracoval s kontroverzným bývalým tajným Pavlom Forischom?

Bohužiaľ, áno. Navyše neuznávajú kongres, teda najvyšší orgán strany a jeho závery.

Je problém aj s ostatnými vzbúrencami? Janou Kiššovou či Natáliou Blahovou?

V každom kolektíve to niekedy zaiskrí, nezhody sú bežná vec a dokonca v každej domácnosti sa vyskytnú. Niekedy majú dokonca pozitívny účinok. Bohužiaľ, na verejnosť preniklo, čo preniknúť nemuselo. Vždy som bol zástancom toho, aby sa nepríjemnosti vyriešili vnútri strany. Tentoraz mal ktosi potrebu otravovať s tým voličov.

Po kongrese ste povedali, že mal vyslať voličom signál, že strana je jednotná. Myslíte si, že ste ho vyslali?

Tesne po kongrese to tak vyzeralo. Kongres bol úžasný, prišli dve tretiny členov, to je dobrý priemer, zvyčajne chodí od 60 do 80 percent členov. A z nich 95 percent mi vyjadrilo podporu. Potom prišla tlačová beseda demokratického jadra a tá to narušila. Je to otázka pre nich, prečo mali potrebu to takto urobiť.

Aký signál to podľa vás dáva voličom?

Voliči potrebujú počuť, že je všetko v poriadku. Ja ich uisťujem, že našou prioritou je presadiť naše riešenia ako súčasť budúcej vlády. O to sa usilujeme a momentálne venujeme všetku našu energiu kampani.

Myslíte, že voliči budú s vaším vysvetlením spokojní?

Tí ľudia, ktorým záleží na riešeniach pre Slovensko, to už dávno chápu. SaS je úprimná strana, nebudeme sa pretvarovať a vždy povieme pravdu. Na kandidátke budú iba tí, za ktorých dám ruku do ohňa a bude plná kvalitných ľudí a odborníkov.

Ako sa pripravujete na voľby?

Kampaň je už naplánovaná. Voliči sa rozhodujú mesiac pred voľbami, takže robiť teraz veľké aktivity nemá veľmi zmysel. Ale pracujeme na tom, dolaďujeme program, technické detaily ako akcie, na ktoré pôjdeme, objednanie bilbordov, inzercie.

Na čom budete stavať kampaň?

Na tom, že SaS je jediná strana, ktorá je schopná prebrať zodpovednosť za krajinu. Máme skúsenosti, program aj ľudí. A každá strana má z toho niečo. Ale dokopy to máme len my.

Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

V roku 2011, keď sa riešil euroval, to bola vaša zaťatosť...

Aká zaťatosť, prosím vás…

… ktorá spôsobila, že Iveta Radičová spojila hlasovanie, vláda padla a odvtedy bol Smer pri moci. Čo môžete povedať voličom, aby vedeli, že to nespravíte znova?

Už v roku 2012 sa dostali k moci kvôli voličom a nie kvôli nám. Ale o tom sa dá filozofovať. V roku 2016 sa Smer dostal k moci len preto, lebo Béla Bugár a Radoslav Procházka zradili svojich voličov. Teraz určite nie je pri moci Fico vinou SaS. My sme konali zásadovo, tak ako sme sľúbili, že budeme konať. Aby sa to nestalo znovu, je dôležité dodržiavať pravidlá. Aj v roku 2011 sme mali pravidlá, ale pre Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša zrazu neplatili. Napríklad bolo v pravidlách, že budeme spoločne hlasovať o tom, čo je v programovom vyhlásení vlády. Nebolo tam, že pošleme peniaze Grécku, ale že nebudeme podporovať nezodpovedne hospodáriace krajiny. A bol tam bod, že ak sa bude riešiť niečo, čo nie je v programovom vyhlásení, musia s tým súhlasiť všetky štyri strany. Inak to ide zo stola. To sa stalo so zavretím obchodov v nedeľu, čo chcelo KDH. Ale zrazu tieto pravidlá neplatili. Ako zmyslov zbavení na to tlačili. Toľkú servilnosť voči Bruselu som nikdy nevidel.

Prečo podľa vás tak tlačili? Lebo reálne to Grécku extra nepomohlo.

Nepomohlo to vôbec. Prečo tak tlačili, to je dnes už bezpredmetné. Ale je zjavné, ako dopadli ľudia, ktorí evidentne konali proti záujmom Slovenska. SDKÚ neexistuje, KDH je mimo parlamentu a Bugár dezertoval k Smeru.

Vyšiel prieskum, kde SaS má 9 percent a Kiskova strana Za ľudí má 8,8 percenta. Čo si o tom myslíte? Je to nová strana a už vás dobieha.

Prieskumy netreba preceňovať. Rozhodujúci bude výsledok v deň volieb. Po tých rokoch v politike sa prieskumami nevzrušujem.

Progresívne Slovensko a Spolu prebrali veľa vašich tém a tvrdia, že ich splnia.

Super. My to podporíme. Napríklad registrované partner­stvá máme v programe a ak sa pridá ešte niekto iný, tak super. Takisto aj iné témy, ktoré zvyšujú osobnú slobodu.

Nevezme vám to percentá? Predsa len, vy ste tieto témy nezrealizovali.

Boli sme tam sami. Aj teraz to bude asi narážať na KDH, ale uvidíme.

Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Oni podpísali s KDH dohodu. Myslíte, že im to bude fungovať? Vy ste boli s KDH vo vláde.

Dá sa kultivovane fungovať aj pri názorových rozdieloch. Dôležité je dodržiavať pravidlá a dohody. To bude kľúčové. Teraz spájajú kšefty a všetci držia basu. Ale takto to v pravicovej koalícii nebude fungovať.

Čo by ste odkázali voličom, ktorí sú za osobné slobody, sú liberáli a prečo by si mali vybrať vás a nie tú druhú ponuku?

Čo sa týka osobných slobôd, sme na tom rovnako, ale čo sa týka riadenia a správy štátu, v tom je SaS neporovnateľne lepšia ponuka. A iná. My sme pravicová strana, sme za štíhly štát, nižšie dane, menej výdavkov. Samozrejme, ľudia musia byť viac zodpovední za svoj život. Ale oni chcú veľký štát a veľa výdavkov, teda budú musieť zvyšovať dane. Na to by som upozornil. A potom aj také, že my sme proti migrantom, lebo jednoducho prichádzajú z kultúrnych okruhov nekompatibilných s našou kultúrou.

Boli ste často v Bruseli, spoznali ste mesto. Mali ste konflikty s migrantmi?

Vnímal som, keď na vianočných trhoch v Štrasburgu lietali guľky a zabili troch ľudí tristo metrov odo mňa. Je to nepekný pocit. Štatisticky je obetí málo, stokrát viac ľudí sa zabije na autách. Náhodilosť je pri tom však významne nižšia. Na aute a motorke sa častejšie zabije niekto, kto nejazdí opatrne, kto jazdí bláznivo a nedáva pozor na iných bláznov. Pri teroristickom útoku je to obrovská náhoda, vy idete do obchodu a neviete, či niekto pri vás nemá na pupku dynamit. To vnáša obrovský strach medzi ľudí. Môže to byť kedykoľvek, kdekoľvek. Nemôžete to ovplyvniť a je to desivé.

Odhliadnuc od útokov, dá sa s tými ľuďmi vychádzať a porozprávať sa?

Priamo som sa s nimi nerozprával, žijú v rôznych ubytovniach. Ak nejdete priamo do nemeckých miest, tak s nimi nie ste v kontakte. Píšu mi spolužiaci z Nemecka, kde som študoval, jedna spolužiačka dokonca robí so žiadateľmi o azyl a hovorí, že je to iný svet ako v 80. rokoch. Krajina sa mení a Nemcom to začína dochádzať.

Koho vidíte ako vhodného koaličného partnera?

Vylúčili sme Smer, SNS a stranu Mariana Kotlebu. So všetkými ostatnými budeme rokovať. Dôležité bude sadnúť si po voľbách a pozrieť zisk mandátov. Osobne si myslím, že väčšia koalícia, väčšia ako 75 poslancov, bude lepšia. A bude treba dať všetkým poslancom podpísať, že súhlasia s programovým vyhlásením vlády a koaličnou zmluvou.

Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Kočnerova obeť?: „Pozrite, dal sledovať moju rodinu, či sme na oslave nebrali drogy,“ hovorí líder SaS Richard Sulík.
Zdroj: Matej Remmy Jankovic

Prečo si to myslíte?

Budú silnejšie zaviazaní, a ak sa podpíšu a nedodržia, už budú v rozpore so sebou. Ľudia sa snažia žiť korektne. Ak by tam bol len predseda, dá sa na to vyhovoriť. Ani Béla Bugár nepovedal, že kašle na voličov, ale povedal, že tretia veta. Ťažšie sa to bude porušovať.

Plánujete chodiť medzi ľudí? Čo si myslíte, že najviac trápi bežných Slovákov?

Majú plné zuby Smeru. Pošlite ich už kadeľahšie, hovoria mi. To sa výrazne zmenilo od vraždy.

Napriek tomu má Smer okolo 20 percent.

Prieskumy sú klamlivé. Vstupuje do toho Peter Pellegrini ako pekná tvár Smeru. My sme mali pred voľbami v prieskume 5,5 percenta a vo voľbách nakoniec 12.

Okrem toho na čo sa ľudia sťažujú?

Na osobné problémy ako zle vyrátaný dôchodok či súdne prieťahy. Alebo na regionálne rozdiely. V zásade je vlna odporu proti Smeru obrovská. O Dankovi ani neuvažujú, ten je len terčom vtipov. Vo vzťahu k Smeru cítia hnev a frustráciu.

Ako vnímate teraz kauzu Kočner?

Prokurátor Šanta si zaslúži najvyššie štátne vyznamenanie. Zopár odvážnych ľudí si povedalo, že stačilo, a myslím, že teraz sa to dotiahne.

Vždy keď je diskusia, povedia ľudia z koalície, že Sulík s ním bol na raňajkách.

Bol som a bola to chyba. Koč­nera som deväť rokov nevidel a každý vie, že pri tom, o čom som sa s ním rozprával, o nič nešlo. Urobil si nahrávky a zverejnil ich. On poslal na moju narodeninovú oslavu špeha, aby ma sledoval. Ja som obeť Mariana Kočnera. Ja nie som ten, s kým si vymenil tisíc esemesiek. Pozrite, tu je moja rodina, ktorú na oslave sledovali, či sme tam nebrali drogy. Neuveriteľné.

Čo si myslíte o podozreniach, že si písal so štátnou tajomníčkou?

Je to strašné. Lebo všetci tak nejako tušíme, ako to bolo. A to je strašné. Začínam však mať náznaky viery v spravodlivosť.