Podľa posledných prieskumov by sa mimoparlamentná strana Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) prebojovala do parlamentu. Už rok jej velí nový šéf, ktorý sa netají tým, že chce vyčistiť priestor od strán, ktoré sa len tvária, že sú kresťanské. Kontroverzný politik si servítku pred ústa nedáva - o Smere hovorí, že mu zvoní umieračik, o kotlebovcoch, že sú púťoví komparzisti. Na adresu Borisa Kollára povedal, že má školu „bratislavského prašiaka“.

Úbohí alfa samci lovia ženy na kabelky Vuitton, hovorí Alojz Hlina. Má na mysli konkrétneho politika

S Matovičom si predtým nevedeli prísť na meno, dnes mu, naopak, líder Obyčajných ľudí drží palce. S predsedom KDH ALOJZOM HLINOM (47) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

„Pomocná ruka môže byť niekedy aj bozkom smrti,“ reaguje líder KDH na spoluprácu s Matovičom

Naposledy som na tomto mieste robila rozhovor s bývalým šéfom KDH Jánom Čarnogurským. Stretávate sa?

Teraz som sa s ním stretol vo vietnamskom bistre a pozdravili sme sa.

A ste bežne v kontakte, dáva vám rady?

Nie, on je náš sused, my (sídlo KDH je na Šafárikovom námestí v Bratislave - pozn. red.) tu máme zaujímavých susedov. Vedľa sídli SNS, cez ulicu je Kaliňák, vo vedľajšej budove pán Čarnogurský. A so susedmi sa zdravíte.

Aj s pánom Kaliňákom?

Ten po ulici bežne nechodí. Ja však pozdravím každého, zaujímam sa o to, kto je môj sused, a pozdravím.

V čom KDH v minulosti pochybilo, že stratilo percentá a skončilo ako mimoparlamentná strana?

Otázka je, či mne prislúcha všetky chyby pomenovať, keďže som v KDH krátko. Ak niekto po 25 rokoch vo vrcholovej politike nageneruje toľko hlasov ako poslanec nejakého miestneho zastupiteľstva, tak niekde je asi chyba. Tých chýb bolo viac, ale ľudia vnímajú politiku aj cez nositeľov.

Hlina lieči šokom: Kotleba ho vytočil, tak mu premietol film o brutálnych Hitlerových lekároch

Máte na mysli bývalého šéfa KDH Jána Figeľa? Bol slabý líder?

Platí nepísaný pakt o neútočení na bývalých lídrov a ja ho zatiaľ dodržiavam. O mne je známe, že keď dostanem, vrátim. Ale momentálne dodržiavam pakt o nekomentovaní bývalých kolegov.

Únik mailovej komunikácie medzi Figeľom a Žembovou ste však komentovali slovami, že v dnešnej dobe politikovi skôr pomôže, ako ublíži. Nie je to paradox, ak sa Slovensko hlási ku katolicizmu?

Na Slovensku je strašne veľa paradoxov. Zoberte si napríklad Česko, ktoré je najsekulárnejšia krajina v Európe a má v parlamente kresťanských demokratov KDU-ČSL. Slovensko je najkresťanskejšia krajina v Európskej únii (EÚ) a nemá kresťanských demokratov v parlamente. Aký väčší paradox môžete mať? Aj z toho je zrejmé, že sa robili chyby. Poviem pravdu, aj mňa niekedy ešte prekvapujú niektoré veci. Paradoxne, kresťanskému demokratovi vadí, že sa niekto pozrie na pekné dievča alebo na peknú ženu, ja sa rád pozriem, to netajím, lebo je to dielo Stvoriteľa, to je fakt. No a pri iných politikoch im nevadí nič - platí, čím horšie, tým lepšie.

„Pomocná ruka môže byť niekedy aj bozkom smrti,“ reaguje líder KDH na spoluprácu s Matovičom

Ste katolík a predseda konzervatívnej strany. Čím chcete osloviť ateistov? Alebo nie sú vaša cieľová skupina?

Ja som katolík, lebo som sa na narodil na hornej Orave. A na hornej Orave nie sú hinduisti. Predestinácia závisí aj od miesta narodenia. Keby som sa narodil na dolnej Orave, kde sú evanjelici, tak som dnes možno evanjelik. Neberiem to fatálne, som kresťan katolík, rímsky katolík, ale nemám problém s nikým. Keď sa ľudia tešia z viery, je to dobré. Ak sa tá ich viera líši, aj to je dobré, je to rozmanité, môže to obohatiť. Ako presvedčiť ateistov? Šanca KDH - koniec koncov som tým vyhral post predsedu - je, že budeme moderná konzervatívna strana, ktorá sa nebojí ľudí a iných konfesií. Aj medzi ateistami je množstvo ľudí, ktorí majú konzervatívne zmýšľanie, len nemajú dar viery. Chceme postaviť veľký konzervatívny dom a veľa ľudí v ňom. (Smiech.) Dobrý domový poriadok.

Takže nie ste taký radikálny ako vaši kolegovia, ktorí by chceli na Slovensku zakázať interrupcie?

Vyčítali mi, že nehovorím o interrupciách.

Je to predsa agenda konzervatívnej strany.

Ja som synom cirkvi a postoj cirkvi je známy. Viete, kto to povedal? Pápež František. A to je presne to, že sa nechcem ráno zobúdzať a večer zaspávať s tým, čo som komu vytýkal. Náš svet je známy, som kresťanský demokrat, vieme, čo chceme a čo nechceme, a nemusíme o tom neustále „točiť“.

Povedali ste - na margo kolegov -, že nik túto tému nepoškodil viac ako traja mušketieri Kuffa, Jozef Mikloško a Kvasnička, keď predložili ten nešťastný zákon. Nedalo sa ich vyjadreniu zabrániť?

Mohli sme ich zavrieť do nejakej kancelárie.

Prepáčte, ale bolo to pred voľbami a poškodili stranu KDH.

Môj vplyv na stranu bol vtedy ešte nulový a pravda je, že aj strana KDH mala malý vplyv na ich vyjadrenia. Z týchto troch bol len jeden straník a jediné riešenie bolo zamknúť ich do kancelárie a hodiť kľúče do Dunaja. Stavali pomníček svojho bytia v parlamente a boli odhodlaní ísť za tým za každú cenu. Druhá vec je, že poškodili tú tému. To, že poškodili KDH, niekomu zrejme ani nevadí, niekto sa možno aj potešil, ale predovšetkým poškodili tú tému.

Zostaňme ešte pri katolicizme. Kotlebovci sa prezentujú ako katolícka strana. Neuráža vás to?

Samozrejme, že áno. Začali sme - a priznávam to - čistenie konzervatívneho priestoru. Motal sa nám tam Kollár, už som čakal, kedy začne chodiť na púte s Krajniakom...

Podľa počtu žien a matiek jeho detí by človek čakal, že je Kollár moslim...

…ale už bolo povedané, že v tejto krajine sa nemožno ničomu čudovať. Kollár sa nám pchal do toho priestoru a som rád, že to vzdal.

Krajniak má predsa prezývku Križiak. Súhlasil s tým, že sa nebude etablovať ako kresťanský politik?

Ale jeho šéf povedal, že vzdáva ten zápas o priestor, v ktorom sme my. Povedal, a vyjadril sa jasne, že nechápe, prečo Hlina na nich stále útočí, keď Sme rodina nie je kresťanská strana. A to sme potrebovali počuť. Ja neviem, čo sú, ale som rád, že to expressis verbis Kollár povedal.

A súhlasí s tým aj Krajniak?

To neviem, ich šéf to povedal, to nech si vyriešia oni. Druhý problém je ĽSNS, tam už to bude mastenica. Ale pozrite sa, ĽSNS zneužíva kríž, zneužíva vieru. Fašisti a komunisti koniec koncov vždy nenávideli cirkev. Fašisti vždy, keď boli slabí, zneužívali kríž. Keď zosilneli, priznali, že cirkev nenávidia. Ich poslanec Mazurek vystúpil z cirkvi a vyhlásil, že kresťanstvo je príčinou všetkého zla v Európe. Na čo upozorňujeme, je to, že ĽSNS poškodzuje cirkev.

Ale mnohí farári sa k ĽSNS hlásia.

My sme ich varovali, zafungovalo to a ĽSNS už nevie nájsť skutočného kňaza a teraz chodia na akcie s falošným biskupom. Predstavuje sa ako biskup Daniel a posväcuje im akcie. To, že to je falošný biskup, nehovorím ja, ale KBS, teda Konferencia biskupov Slovenska, ktorá dala jasné stanovisko, že toho biskupa exkomunikovali. Kotlebovci vedia, že im chodí na akcie falošný biskup, a vedome poškodzujú cirkev.

Kotlebovci sa hlásia k Tisovi. Ako vy vnímate postavu Tisa?

My o bustu Jozefa Tisa s ĽSNS bojovať nebudeme. Hlásime sa k Andrejovi Hlinkovi, nielen pre podobnosť v mene. (Smiech.) K osobe Tisa len toľko, že došlo k fatálnemu zlyhaniu. Aj vnútri strany o tom diskutujeme. Došlo k zlyhaniu a špeciálne cirkev sa s tým musí vyrovnať, lebo to poškodilo predovšetkým ju.

Očakáva KDH oporu v cirkvi alebo že vás bude zastrešovať? Slovensko je sekularizované, napriek tomu KDH malo v minulosti agitky od farárov.

Razím teóriu, že cirkev je cirkev a strana je strana. Strana, ktorá si myslí, že to farári za ňu odrobia, nie je dobrá strana. Nechcem poškodiť cirkev, ak by sa strana prepojila na cirkev, tak akákoľvek chyba strany môže poškodiť cirkev. Ja som predseda politickej strany, nie kňaz.

Mnohí slovenskí politici však zneužívajú svoju vieru, lebo vedia, že množstvo Slovákov sa hlási ku katolicizmu. Danko sa napríklad verejne prežehnáva. Patrí to do politiky?

To, že sa Danko prežehnáva, nie je problém, ak to vie. Ale kotlebovci sa ani prežehnať nevedia. Boli sme na jednej spoločnej púti a oni radšej čumeli do mobilu, než by sa prežehnali. To sú púťoví komparzisti. Kam ideme? Na púť. A čo za to? Guláš v motoreste.

Pán Hlina, urobte si poriadky vo vašej reštaurácii! Po objednávke nasledovala studená sprcha

Čistíte svoj priestor, no vieme, že aj SNS a Andrej Danko sa hlásia ku konzervatívnej politike a ku katolicizmu.

Máme ambíciu, ktorá je podľa mňa primeraná, upratať si v pravicovom konzervatívnom priestore. Ale s SNS máme zatiaľ pokoj zbraniam, však s niekým robiť musíte.

Takže s SNS a Andrejom Dankom si spoluprácu viete predstaviť? Ste tu susedia.

Viete, ako je to so susedmi. Ak nerobia žúr a do kontaktu s nimi neprídete, tak vám nevadia. Sila tejto koalície je, že nemá alternatívu. Môžem mať problém s SNS, mal som vždy problémy so Slotom, ale momentálne je naša komunikácia nulová. Čo neznamená, že sa nebudeme vedieť dohodnúť.

A s Bugárom?

Možno ani nebude v parlamente. Musí tu však byť plán B, že aj deň po páde Smeru tu táto krajina bude fungovať. Bude to umenie možného a nechcem niekoho dopredu odpálkovať, lebo možno nebude s kým ísť do koalície.

Nahrali ste mi na otázku. Podľa posledných prieskumov by ste sa do parlamentu dostali. S kým si viete predstaviť v budúcnosti spoluprácu?

So Smerom nie.

Takých už bolo, čo to vyhlasovali. Po voľbách sa potom obhajovali - a s kým sme mali ísť?

To by som vyzeral ako hlupák. Ja som stará škola. Mám dosť rokov na to, aby som zo seba nerobil hlupáka. Predstavte si ma sedieť vedľa Fica s vyhrnutými rukávmi, hoci predtým by som vyhlasoval, že so Smerom nie, a bol by som s ním zrazu v koalícii.

Aj Bugár tvrdil, že s SNS do koalície nepôjde.

Bugár nech si vyhlasuje, čo chce.

Povedali ste, že so Smerom do koalície nepôjdete a môžete si to dať aj vytetovať. A neviete si predstaviť ani spoluprácu so Smerom bez Fica a Kaliňáka?

Nie. KDH je posledná strana, ktorá vznikla na základe emócií. My sme hodnotová strana, Smer vznikol ako projekt aparátnikov. Smer musí zaniknúť, Smer musí umrieť. Ak by vznikla nová sociálna demokracia na Slovensku, a bol by v nej pán Pellegrini, Maďarič, Kažimír a budeme musieť bojovať proti extrémistom, možno by sa dalo o tom rozprávať.

Takže sú v Smere ľudia pre vás ešte prijateľní?

Áno, ale musia odísť zo Smeru. My im nerobíme personalistov, ale Smer po tom, čo všetko urobil, musí zomrieť. Je nereformovateľný. Viete, keď to je zlé, má to rakovinu, tak to treba vyrezať. Pokiaľ ja budem lídrom KDH, so Smerom nepôjdeme. Po tom všetkom, čo o Smere vieme, nech mu je zem ľahká.

Ale percentá z posledných prieskumov hovoria o inom, stále má vyše 25 percent.

Áno, treba uznať, že Fico je dobrý. Viete, politiku by mali robiť ľudia, ktorí rozumejú politike. Nedá sa robiť politika tak, že si dáte vyťahaný sveter a poviete, že chcete svetový mier.

Moment, na jednej strane vravíte, že by ste s Ficom nešli, na druhej, že je dobrý?

Rešpektujem ho ako politika. Každý, kto povie, že Fico nerozumie politike, nehovorí pravdu, Fico rozumie politike. Je dobrý technológ moci, rešpektujem ho ako protivníka. Ak sa proti nemu postaví skákajúci ratlík...

Koho tým myslíte? Matoviča?

Nikoho, ale ak chcete poraziť Fica, musí to mať isté parametre.

Spomenula som Matoviča. Dávnejšie ste sa rozkmotrili, dnes sa prezentuje tak, že vám ide dať pomocnú ruku.

On nám nemusí dávať pomocnú ruku. Pomocná ruka vie byť niekedy aj bozkom smrti, ako to býva v mafiánskych filmoch. My nič také nepotrebujeme. Máme len predstavu, že budeme spolupracovať vo voľbách do vyšších územných celkov.

„Pomocná ruka môže byť niekedy aj bozkom smrti,“ reaguje líder KDH na spoluprácu s Matovičom

Takže to by bola tá pomocná ruka?

Nie, to nie je pomocná ruka, to je win-win, teda že sa všetci trochu potrebujeme.

Matovič na vašu adresu povedal: Bolo obdobie, keď som mu hovoril Lojzík, teraz mu hovorím Lojzo. Je to však čestný, rovný chlap, aj poriadne tvrdohlavý, lebo pravdu má iba on, nikto iný. Ako fungujete v strane?

No poriadok musí byť. Znakom vyspelosti spoločenstva je, že má systém. Znakom sily je, že sa rešpektujeme. Ak bolo demokraticky prijaté nejaké rozhodnutie, tak sa to rešpektuje.

Matovič povedal, že keď my konzervatívci povieme, že toto je čierne, už je to naveky čierne. „To vnímam ako znak obmedzenosti v živote aj v politike, taký konzervatívny nie som.“ A vy?

Ak je niečo čierne, tak je to čierne. Žijeme v dobe, že sa pozeráme na bielu stenu a tvrdia vám, že je žltá. A povedz, že je žltá, nič sa ti nestane a ešte na tom zarobíš. A sú také povahy ako ja, ktorým by sa zišlo zarobiť, ale zo mňa to nejde. Ak je raz tá stena biela, tak neviem povedať, že je žltá, to je celé.

Odkedy ste sa stali predsedom, vraj už nie ste v názoroch taký radikálny.

Ak som v živote za niečo najviac zaplatil, tak za slobodu. Keď sa mi nepáči, tak tresnem dvermi. Nie je drahé Bugatti Veyron (auto spájané s podnikateľom Bašternákom - pozn. red.), drahá je sloboda. A o tú nechcem prísť, cena by bola vysoká. A to, že som predsedom KDH, znamená, že cítim zodpovednosť. Ako nezávislý poslanec zodpovedáte sám za seba.

Takže ste zmenili rétoriku?

Na ulici som si už svoje odstál. A je tragédiou politikov, ktorí sa obrazne aj doslovne boja ulice.

Myslíte tým Kaliňáka, ktorý podľa Flašíkovej už nechodieva do obchodu?

Ten by možno ešte aj išiel na ulicu, sú iní, ktorí sa boja ľudí. Pápež František povedal, že politiku nemôžete robiť, ak nemáte rád ľudí, ak nemáte empatiu.

Bude KDH stavať aj na starých tvárach? Ako napríklad Palko, Mikloško či Čarnogurský?

Otázka stojí, či príde hora k Mohamedovi, alebo Mohamed k hore.

Alebo či by to bolo pre vás prínosné?

Áno, to by som dodal jedným dychom. Ak niekto zaklope a ponúkne nám pomoc, boli by sme hlúpi, keby sme si ho nevypočuli. Už teraz sa nám ponúkajú ľudia z SDKÚ, Novy, zo Siete. Nie sú to top tváre, ale v regiónoch známe a vážené. Nechceme však spoluprácu s malými stranami, chceme, aby vstúpili do KDH.

Aj vy ste prišli z malej strany a teraz staviate na tom, že KDH je už roky etablovaná značka.

Staviame na tom, že v každej krajine EÚ sú kresťanskí demokrati súčasťou politického systému. Sme silná forma kresťanskej demokracie, v tej forme sú ľudia dietky Božie, často hriešne.

Obiehate Slovensko, oslovujete voličov. Čo ich trápi najviac?

Kríza dôvery. Neveria, že s inými príde zmena. Nechcú voliť kotlebovcov, ale myslia si, že nemajú inú možnosť. Treba presvedčiť ľudí, že zmena príde aj voľbou iných strán ako kotlebovcov. My sme dosť radikálni a tvrdí, aby sme ich presvedčili, že zmenu prinesieme. Ľudia už nikomu neveria.

Nie div, keď ich sklamali. Iné tvrdili pred voľbami a inak konali po voľbách. Ak im kotlebovci tvrdia, že so Smerom nepôjdu, tak im proste veria.

Aby neboli prekvapení, ako sa vedia so Smerom zbratať. Smer urobil zákernú vec. Na to, aby získal troch županov (Trenčín, Žilina, Nitra), obetoval Banskú Bystricu. V dvojkolovej voľbe by Kotleba dnes nevyhral.

Čítajte viac