Tip na článok
Roman Lipták: Poradca českého prezidenta.

„Poraziť sa môže len on sám,“ hovorí o staronovom českom prezidentovi Zemanovi jeho slovenský poradca

Poradca českého prezidenta Zemana Slovák Roman Lipták hovorí o prešľapoch svojho šéfa aj o názoroch na Andreja Babiša.

Galéria k článku (18 fotografií )
Miloš Zeman: Poraziť sa môže len on sám.
Miloš Zeman: Poraziť sa môže len on sám.
Roman Lipták: Poradca českého prezidenta.

Je jedným zo 14 oficiálnych poradcov českej hlavy štátu. V Zemanovom tíme sa venuje analýze prieskumov verejnej mienky a radí mu, do akej miery by sa nimi mal prezident zaoberať. S českým prezidentom si tyká a tvrdí, že taký pijan, ako sa o hlave štátu traduje, nie je. Poradca českého prezidenta ROMAN LIPTÁK (61) v rozhovore s VERONIKOU COSCULLUELA hovorí aj o tom, čo ovplyvnilo rozhodnutie Miloša Zemana udeliť milosť vrahovi Jiřímu Kajínkovi, či o tom, čo má český prezident spoločné s tým slovenským. Vysvetľuje tiež, prečo neprijal ponuku pracovať pre premiéra Roberta Fica. Všetky vyjadrenia sú jeho súkromné názory.

Roman Lipták: Poradca českého prezidenta.
Roman Lipták: Poradca českého prezidenta.
Július Dubravay

U prezidenta Zemana ste začínali stážou v jeho volebnom tíme. Sám ste ho oslovili s tým, že pre neho chcete pracovať. Prečo taký elán pre prácu s Milošom Zemanom?

Intenzívne sa zaujímam o fenomén priamej voľby prezidenta v našom regióne. Mám skúsenosť zo Slovenska, kde som bol členom volebného tímu prezidenta Schustera, zaujal ma proces, ktorý sa začal v Česku. Išli prvýkrát priamo voliť prezidenta. Navyše, Miloš Zeman ma zaujímal dlhodobo.

Prečo?

Ešte v roku 1989 som v Technickom magazíne čítal jeho článok, ktorý sa volal Prognostika a prestavba. Bol to na svoju dobu veľmi odvážny text. Neskôr som ho videl na Strahove a sledoval som aj ďalšie jeho vystúpenia a doslova raketový vstup do politiky. V rámci politických osobností po roku 1989 bol skutočne veľmi originálny. Samozrejme, vtedy som netušil, že Miloša Zemana by som niekedy mohol spoznať bližšie. Keď sa tá možnosť naskytla, využil som ju.

Tykáte si s ním?

Áno. Potykali sme si v rámci práce ešte vo volebnom tíme. Vtedy mi navrhol tykanie. Keď voľby vyhral, zdalo sa mi, že keď je teraz prezident, nemal by som mu už tykať. Tak som mu počas jedného sedenia začal vykať. Asi pri druhom zavykaní prerušil debatu a dôrazne povedal - Stop! Prekvapení kolegovia stíchli, Miloš Zeman sa ku mne obrátil a povedal - „Romane, pamatuj si - jednou Miloš, navždy Miloš.“ Vážim si tento jeho prístup.

Miloš Zeman: Poraziť sa môže len on sám.
Miloš Zeman: Poraziť sa môže len on sám.
Matej Kalina

Hovoríte s ním po slovensky alebo po česky? Či každý svojím jazykom?

Ja po slovensky, on, samozrejme, odpovedá po česky.

Stretávate sa s ním len v práci alebo aj súkromne?

Povedal by som, že aj, aj.

Aký je?

Má tú výhodu, že tak, ako vystupuje v médiách, vystupuje aj v súkromí. Nemá mediálnu polohu odlišnú od tej, ktorú má v súkromí. Je stále rovnaký. Nikdy sa nemusí nastaviť do nejakej inej podoby, ako to robí väčšina politikov. Nie je reprezentantom elít, hoci je bytostný intelektuál s rozsiahlymi vedomosťami z viacerých odborov. Cením si na ňom aj to, že v politike je skutočne pre politiku a nie pre osobný prospech. Hoci je aktívnym politikom od roku 1989, nemá za sebou žiadnu kauzu spojenú s podozrením na korupciu. Má bežný panelákový byt, chalupu. Majetok, luxus, materiálne statky mu nič nehovoria.

Priblížite?

Na ilustráciu vám poviem len jednu príhodu. V jednom zo súkromných rozhovorov sme sa bavili o literatúre. Má veľký prehľad v klasickej aj súčasnej svetovej literatúre, poézii a, samozrejme, v českej literatúre. V súčasnosti číta hlavne sci- -fi, historické štúdie a životopisy. Ale k tej príhode... V rámci debaty sme sa dostali až k Haškovi a Švejkovi. Pochválil som sa, že okrem originálu som čítal slovenský preklad (od Zuzky Zgurišky), videl som bábkový film aj hraný s Rudolfom Hrušínskym. Vtedy mi položil zdanlivo nevinnú otázku: „Takže znáš Švejka do nejmenších detailů?“ Suverénne som povedal, že áno. A potom sa spýtal: „A víš, jaké bylo křestní jméno nadporučíka Lukáše?“ Bol som si istý, že v celom texte nie je ani raz spomenuté krstné meno nadporučíka Lukáša. Miloš mi však s úsmevom odpovedal: „Křestní jméno je Jindřich.“ A mal pravdu, na jednom z Ladových obrázkov je list na rozlúčku písaný po nemecky a oslovenie je „Liebe Heinrich“.

Aké dôležité spoločenské témy otvoril Miloš Zeman počas mandátu prezidenta?

Na to môžem povedať len svoj subjektívny názor. Myslím si, že nejde ani tak o témy, ako o to, že nastavil úplne iný štýl výkonu prezidentskej funkcie. Veľmi dôsledne reflektuje to, že ho zvolili priamo občania. Jeho výkon funkcie je teda viac orientovaný na nich a na kontakt s nimi. Svojimi cestami po krajoch napĺňa jeden zo sľubov, ktoré dal, a to, že každý občan Českej republiky by mal mať šancu stretnúť ho za päťročné obdobie aspoň raz.

Teda žiadne veľké témy či spoločenské názory? Dôležitejšie sú jeho cesty po krajoch?

Tak som to nemyslel. Ako témy prezidenta môžem spomenúť napríklad dôsledné varovanie pred hrozbou terorizmu, extrémizmu, v rámci hospodárskej stratégie presadzovanie investícií pred spotrebou a dôraz na ekonomickú diplomaciu. V rámci medzinárodných vzťahov by Česko malo, podľa Miloša Zemana, presadzovať politiku všetkých azimutov. Tak, ako bolo Československo za prvej republiky veľmi jasne orientované na export a dobré vzťahy so všetkými, podobnú charakteristiku politiky presadzuje Zeman dnes.

Má prezident Zeman v tíme poradcov nejakého kritika?

To je trochu zvláštna otázka, ale práca v tíme poradcov je založená hlavne na tom, že predkladáme, každý za svoju odbornosť, nezávislý expertný názor. Nejde o kritiku, ale o vzájomnú dôveru.

Poradcovia niekedy majú dávať aj kritickú spätnú väzbu. Alebo si myslíte, že na Zemanových krokoch niet čo kritizovať?

Museli by ste mi to nejako konkretizovať.

Napríklad jeho rozhodnutie udeliť milosť vrahovi Jiřímu Kajínkovi vyvolalo rozporuplné reakcie. Ak spácha zločin, bude niesť prezident Zeman za svoje rozhodnutie nejakú zodpovednosť?

Milosť je formulovaná veľmi prísne, Kajínek je v podmienke. Počas siedmich rokov nemôže spáchať žiadny neúmyselný alebo úmyselný trestný čin. Nie som expert, ale myslím si, že to je maximálna možná miera režimu. Ak sa dostane do rozporu so zákonom, prezident ho môže vrátiť do väzenia.

Milosť pre vraha? Miloš Zeman udelil Jiří Kajínkovi milosť.
Milosť pre vraha? Miloš Zeman udelil Jiří Kajínkovi milosť.
ČTK

Pýtal sa vás na názor v tejto veci?

Nie, nie je to moja téma. Nie som na to odborník. Samozrejme, súčasťou mojej práce je aj sledovanie prieskumov verejnej mienky, trendov a tém, ktoré česká verejná mienka vníma. Dianie okolo pána Kajínka bolo v minulých obdobiach často témou prieskumov, verejnosť aj médiá o nej bohato diskutovali. Prezident sa v úvode svojho mandátu vyjadril, že si nemyslí, že by mu mal dať milosť. Chcel sa usilovať o obnovenie procesu. Ale proces sa nepodarilo obnoviť, aj to asi bolo motívom udelenia milosti. Viem, že pri jeho rozhodovaní zavážil aj názor pána Rychetského, predsedu Ústavného súdu, ktorý bol verejne prezentovaný.

Ďalšia vec, na ktorú sú rôzne názory, je práve zahraničná politika Miloša Zemana. Niektorí ho nazývajú „kolaborantom Kremľa“.

Miloš Zeman je osobnosť, ktorá vie výrazne vstúpiť do diskusie alebo aj sám - už len svojou existenciou - diskusiu vytvára. Už počas kampane jasne obhajoval členstvo Česka v Európskej únii (EÚ), tesne po nástupe dal vyvesiť vlajku Únie na hrad. To bol akt, ktorý jeho predchodca Václav Klaus negoval. Kritizovali ho za to, že tú vlajku vyvesil. Teraz, keď začal presadzovať politiku všetkých azimutov, nazvali ho agentom Kremľa, agentom Číny a neviem čoho všetkého. Možno nájsť veľa kriticko-negatívnych článkov, ale v tomto prípade by sme mali byť korektní a nevytvárať nálepky.

To, že Zeman je kolaborantom Kremľa a bábkou v rukách domácich a ruských oligarchov, netvrdia médiá, ale jeho bývalý poradca Zdeňek Šarapatka. Takže človek, ktorý prezidenta pozná roky zblízka.

Pán Šarapatka pracoval s prezidentom Zemanom ešte vtedy, keď bol premiérom, ako poradca pre školstvo, vedu a výskum. A myslím, že posledných 15 rokov neboli v kontakte.

Takže hovoríte, že jeho aktuálny názor nie je relevantný?

Keďže Miloš Zeman bol dlhodobo aktívny hráč špičkovej politiky, vytvoril si istú skupinu podporovateľov, nadšencov, ale tiež kritikov a možno aj nepriateľov. Je to prirodzené. Ak berieme do úvahy, že žijeme v demokratickej spoločnosti, kde každý môže vyjadriť svoj názor, tak sa, samozrejme, tieto názory publikujú a sú legitímne. Každý má právo kritizovať ho. To, že v prípade prezidenta Zemana dochádza k istej selektívnej informovanosti, je, bohužiaľ, fakt.

Ako hodnotíte prezidentovo počínanie počas nedávnej vládnej krízy? Asi viete, čo mám na mysli - prijatie demisie skôr, ako ju premiér reálne podal, a navyše ponížil premiéra Sobotku, keď odišiel počas jeho prejavu.

Opäť zopakujem, že k tomuto poviem len svoj súkromný názor. Premiér Sobotka použil veľmi silný a myslím neadekvátny nástroj, demisiu, respektíve jej avizovanie, v situácii, ktorá nezodpovedala tomu, aby bola demisia prijatá. Problém nebol výkon vlády, lebo ju musíme z viacerých hľadísk hodnotiť ako úspešnú. Samozrejme, prezident mal viac možností, ako reagovať. Sobotka nakoniec demisiu nepodal a navrhol len odvolanie vicepremiéra Babiša. V súčasnosti už vládna „minikríza“ nie je témou, lebo celá politická scéna je koncentrovaná na predvolebný boj.

Andrej Babiš
Andrej Babiš
ČTK

Bol to premyslený krok zo strany prezidenta?

To vám neviem povedať, nebol som pri tom rozhodovacom procese. Miloš Zeman je však taký vyspelý politik, že veci, ktoré sa týkajú politických otázok, zvláda s prehľadom sám.

Ste človek, ktorý sleduje prieskumy, názory občanov a radí politikom s rozhodovaním po ich analýze. Viete povedať, kedy je politik populista alebo ktoré rozhodnutie je a nie je populistické? Kde je hranica?

To je subjektívne. Každý máme nejakú mieru toho, čo vnímame ako populistické a čo nie. Súvislosť medzi populizmom a verejnou mienkou je v tom trochu vzdialená.

Dobre, opýtam sa inak. Pre vás ako občana voliča je prezident Zeman populista?

Nie som volič prezidenta Zemana, som občan iného štátu, takže v Česku nemám volebné právo. Nemôžem ho vnímať ako volič.

Je Robert Fico populista?

Myslím, že nie je.

Prečo si myslíte, že nie je?

To by som sa ja opýtal vás, ale opačne - prečo si myslíte, že je?

Len tlmočím argumenty tých, ktorí ho tak vnímajú. Podľa vás presadzuje Robert Fico nepopulárne opatrenia? Alebo skôr ide v prúde názorov väčšiny občanov Slovenska, napríklad vyhláseniami o ruských sankciách, o utečeneckej kríze či kritike EÚ? Premiérove vyhlásenia sa niekedy na domácej a medzinárodnej scéne odlišujú. Používa tiež jazyk obyčajných ľudí, niekedy nedôstojný politika.

Vo všeobecnosti môžeme vnímať trend, že politická komunikácia sa mení. V 90. rokoch rozprávali technokraticky, príliš špecificky a takmer nik im nerozumel. Dnes vidíme, že politická komunikácia sa blíži k zrozumiteľnosti, k tomu, aby občania jednoznačnejšie vnímali slová politikov. Politici budú mať čoraz väčší záujem na tom, aby viac ľudí rozumelo ich vyjadreniam.

Pred pár mesiacmi ste dostali ponuku pracovať v tíme Roberta Fica. Prečo ste ju odmietli?

Nemôžem povedať, že som ju odmietol. Väčšinu času som v Prahe. V Bratislave som len cez víkend, takže by sa to nedalo seriózne spojiť.

Kto je najväčším vyzývateľom Miloša Zemana v prezidentských voľbách budúci rok?

Miloš Zeman.

Nemá konkurenta?

Poraziť sa môže len on sám. Druhá téza je, že ešte sa neukázali všetci kandidáti. Takže zatiaľ nevieme jeho najväčšieho konkurenta pomenovať. Ukázali sa len tí, ktorí idú cestou zbierania podpisov od občanov. To je náročná cesta. Je tu však ešte možnosť politickej nominácie - získať nomináciu od 20 poslancov alebo 10 senátorov. Takže trh s kandidátmi ešte nie je kompletný.

Niektorí analytici pochybujú, či by mal Miloš Zeman dosť fyzických aj psychických síl dokončiť ďalší mandát, keby uspel. Čo si myslíte vy?

Z osobného kontaktu vidím tempo, akým spracúva podklady, aj to, že síl má dostatok. Nejde o výdrž, ale o to, či má víziu, aby naplnil ďalšie obdobie. A to určite má.

Pije prezident Zeman toľko, ako sa traduje? Fajčí 40 cigariet denne?

Čo sa týka fajčenia, je taký zvláštny fajčiar. Počas nasadenia vo volebnej kampani fajčil veľa, to je pravda, ale keď odíde na Vysočinu, tam nefajčí vôbec. Povedal by som, že je nárazový fajčiar. Čo sa týka alkoholu, to sa mu prilepilo. Prispel k tomu aj sám, ako sa prezentoval. Myslím si však, že je bežný konzument a prezidentský úrad by sa pod vplyvom alkoholu ani vykonávať nedal. (Úsmev.)

Aký je vzťah Miloša Zemana k Slovákom? Robí si z vás aj tie svoje povestné vtipy?

To nie. Priamo on si vtipy zo Slovákov nerobí, ale členovia tímu áno. Je to súčasť milého folklóru. Prezident Zeman mi, naopak, viackrát spomenul, že je rád, keď počuje slovenčinu. Česi ju vnímajú ako melodickú a mäkkú reč. Pre mňa je to trochu paradoxné. Myslím si totiž, že moja bratislavská slovenčina je tvrdá a nie až taká ľubozvučná.

Čo majú spoločné český a slovenský prezident?

Asi len to, že sú prezidenti. Spoločné majú hlavne to, že veľmi intenzívne podporujú vynikajúce vzťahy Česka a Slovenska.

Magda Vášáryová radí jednému z kandidátov Horáčkovi. Stretli ste sa s ňou v Prahe?

Nie. Stretol som sa s ňou v minulosti, ale nie v súčasnosti v Prahe.

Ako vnímate Andreja Babiša?

Nie je to profesionálny politik a ocitol sa v situáciách, na ktoré asi nebol pripravený ani profesijne, ani ľudsky. Dnes ako keby zažíval odvrátenú stránku politiky. Doteraz zažíval tú slnečnú stránku - bol miláčik médií, občanov, zosobňoval nádej, že „bude líp“. Podľa toho, ako sa teraz vyrovná s „odvrátenou“ stránkou politiky, bude v budúcnosti jeho pozícia silnejšia alebo slabšia. Dnes už neplatí vtip, ktorý koloval pred pár mesiacmi o „kastingu“ na to, kto bude jeho koaličný partner. Babiš bude musieť tvrdo bojovať o svoju pozíciu. Skôr vidím situáciu po voľbách v Česku podobne, ako sme mali v ostatných voľbách na Slovensku. Do parlamentu sa dostane množstvo malých strán a zostavenie vlády môže byť veľmi náročné.

Ako si podľa vás budú ľudia Miloša Zemana pamätať? Hoci sa, samozrejme, jeho kariéra ešte neskončila, má možno pred sebou ďalší mandát.

Veľké zmeny v Československu sa spájajú s prezidentom Havlom, Klausom a s Milošom Zemanom. Tieto tri osobnosti budú aj v histórii vnímané ako tie, ktoré určovali chod udalostí. Boli významní aktéri všetkých zmien, ktorými Slovensko a Česko prechádzali. Navyše Zeman a Klaus majú na konte „politický grandslam“ - boli prezidenti, premiéri aj šéfovia parlamentu. To sa, myslím, zrejme nikomu nepodarí zopakovať najbližších 50 rokov. Nech ich dnes vnímame akokoľvek, myslím, že toto im už navždy zostane.

Kto je Roman Lipták

  • Bývalý programový riaditeľ STV a neúspešný kandidát na jej riaditeľa. Pracoval aj v manažmente TV Markíza a predtým vo viacerých reklamných agentúrach.
  • Bol členom volebného tímu Miloša Zemana, kde začínal ako stážista. Po Zemanovom zvolení sa stal jeho oficiálnym poradcom.
  • Pracoval aj na zvolení Rudolfa Schustera za slovenského prezidenta.
VIDEO Plus 7 Dní