Kritizovala Roberta Fica za status na Facebooku po odchode „hlasistov“ zo Smeru. Vraj žije v hlbokej paranoji. Aj za kauzu Bašternák stranu zvozila a otvorene žiadala odchod Roberta Kaliňáka z postu ministra. Dnes sa zdá, že MONIKA BEŇOVÁ (50) sa v kritike dovnútra vlastnej strany upokojila. Keď sme ju oslovili so žiadosťou o rozhovor, bola vo vysokom štádiu tehotenstva a vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu s pandémiou koronavírusu obmedzovala osobné stretnutia. S VERONIKOU COSCULLUELA komunikovala prostredníctvom emailu.   

Behá vám po mysli skôr to, čo ešte treba do výbavičky pre dcéru, alebo debaty o právnom štáte a strate prostriedkov za porušovanie hodnôt EÚ?

Samozrejme, veľmi sa teším a rada sa venujem príprave a zariaďovaniu vecí súvisiacich s materstvom, ale stále sa snažím byť pracovne aktívna. Venovala som sa najmä iným, podľa mňa dôležitejším témam, ako je tá, na ktorú sa pýtate. Išlo najmä o rovnoprávne zastúpenie žien v riadiacich orgánoch európskych spoločností, klimatický zákon a jeho možný vplyv na kvalitu života ľudí či dôsledky pandémie koronavírusu na zariadenia sociálnej a zdravotnej starostlivosti.

Čo chcete ešte stihnúť pred pôrodom?

Mojou výhodou je, že už od marca mám možnosť pracovať online. V októbri nás čaká ešte jedno plenárne zasadnutie, na ktorom by som sa chcela zúčastniť. Rovnako by som rada do konca októbra vykonávala pracovné povinnosti súvisiace s pozíciou kvestorky Európskeho parlamentu.

Keď sme sa vás na kompetencie pýtali vlani, hovorili ste, že riešite aj také veci ako platy a pracovné podmienky upratovačiek v europarlamente. Čo znamená byť kvestorkou?

Pozícia kvestora súvisí predovšetkým s praktickým fungovaním Európskeho parlamentu. Ide najmä o organizačné a personálne záležitosti týkajúce sa prípravy schôdzí, rokovania výborov, prípadne zabezpečovania poslaneckých kancelárií. Je to skôr zaisťovanie administratívnej prevádzky európskeho zákonodarného zboru.

Hnevá vás, že Únia niečo nerieši a mohla by? Mne napadá lepšia spolupráca, čo sa týka daňových únikov niektorých multinárodných firiem či väčšia snaha nepoužívať škodlivé herbicídy v poľnohospodárstve.

To, čo vás hnevá, nezávisí od Európskej únie, ale predovšetkým od ochoty jednotlivých lídrov jej členských štátov spolupracovať. V oboch prípadoch s vami súhlasím. Vedeli by sme nájsť mnoho iných príkladov, či už z oblasti ochrany spotrebiteľa, rovnoprávnejšieho postavenia žien a mužov, pomoci hendikepovaným ľuďom, európskej minimálnej mzdy, posilňovania fungovania schengenu, uznávania kvalifikácií a zamestnávania mladých ľudí a ďalších. Bez dohody členských krajín nemôže Európska únia a jej inštitúcie z hľadiska svojich kompetencií takmer nič. Toto však z úst vedúcich predstaviteľov jednotlivých štátov nezaznieva, pretože im vždy padne vhod, keď sa môžu vyhovárať na pomalosť či nečinnosť Európskej únie.

Videli ste už vládny plán obnovy, ktorý predstavila vláda?

Áno videla. Absolútnym mínusom bol už samotný spôsob prípravy tohto materiálu. Prebiehal úplne pokútne. Tvoril sa za zatvorenými dverami a vláda v tejto veci svojich partnerov arogantne ignorovala.   

V minulosti to bolo inak?

Zaužívanou praxou v minulosti bolo, že o dôležitých otázkach týkajúcich sa využívania európskych fondov sa rokovalo napríklad na úrovni hospodárskej a sociálnej rady, v ktorej sú zástupcovia vlády aj zamestnávateľov a odborov. Súčasná vláda nepochopila potrebu dosiahnuť konsenzus relevantných partnerov pri vytváraní strategicky dôležitých dokumentov. Jej predstavitelia nie sú pritom schopní dohodnúť sa ani medzi sebou. Hneď po zverejnení dokumentu sa začali koaličné strany predháňať v tom, ktorá z nich by tam dala čo iné. Spravili z toho úplný cirkus.

Koho podľa vás počuť od volieb viac, Smer alebo Hlas?

Dôležité pre mňa v takomto porovnaní je to, že odídenci zo Smeru napriek svojim doterajším sľubom a vyhláseniam nepriniesli do politiky žiadnu novú sociálnodemokratickú agendu a už vôbec nie nové tváre. Celé ich pôsobenie sa doposiaľ zdá, bohužiaľ, ako detinské gesto v zmysle, že roky nám vôbec nič nevadilo a zrazu ani nie sto dní po voľbách sa nevieme na niečom dohodnúť, tak z trucu a z márnomyseľnosti odchádzame.

Možno si mysleli, že v Smere sa veci nedajú robiť inak, preto odišli.

Smer nepochybne prešiel istou katarziou. Snažíme sa v súčasnosti hľadať nové spôsoby komunikácie, nastoľovať témy, ktoré sa týkajú zlepšovania kvality života a ochrany záujmov pracujúcich ľudí, prišlo k zmene vedenia a štruktúr, sme konštruktívnou opozíciou. Zároveň sa na rozdiel od kolegov, ktorí odišli, netvárime, že minulosť neexistuje. Priznávame aj svoje chyby, no zároveň sa hlásime k mnohým dobrým veciam, ktoré sa počas vlád, ktorých sme boli súčasťou, podarilo Slovensku dosiahnuť.

Vy ste sa zúčastňovali aktívne na diskusiách o potratoch. Stranu Smer veľmi pri tom nebolo počuť. Prečo je to tak?

Pretože diskusia ohľadom úpravy pravidiel pre interrupcie na Slovensku sa opakovane vracia naspäť úplne neodôvodnene. Na umelé živenie témy týkajúcej sa umelého prerušenia tehotenstva upozorňujem, pretože vrhá absolútne zlé svetlo na ženy a ich právo rozhodovať sa o svojom vlastnom tele. Koalícia namiesto riešenia dôležitých tém súvisiacich napríklad s vyrovnávaním sa s dôsledkami pandémie koronavírusu zlomyseľne prichádza so zástupnými témami, ktoré navyše zbytočne polarizujú spoločnosť na prahu možno najväčšej ekonomickej krízy. Malo by to byť pritom presne naopak. Zodpovední politici by v takejto situácii mali hľadať čo možno najväčšiu mieru sociálneho a politického zmieru a konsenzu.

Denisa Saková či Ľubica Laššáková odišli do Hlasu. Máte teraz v Smere kolegyne političky, ktoré razia vlastnú cestu vo verejnom priestore?

Buďme k sebe úprimní. O spomínaných dvoch dámach sme pred tým, ako sa stali súčasťou minulej vlády, toho skutočne veľa nepočuli. A keď aj náhodou niečo, nie vždy to bolo práve lichotivé. Ja osobne v Smere poznám viacero šikovných kolegýň, ktoré majú potenciál a schopnosti stať sa v budúcnosti úspešnými političkami.

Ktoré napríklad?

Veľmi nerada by som pri konkretizovaní na niektorú zo vzácnych a šikovných dám zabudla. Smer je veľká politická strana. Viacero kolegýň, napríklad na úrovni okresných organizácií, v nej pôsobí dlhodobo, niektoré už od začiatku existencie strany.

Na sneme, kde sa menilo vedenie, ste povedali svoj názor, ale verejne o zmenách na vedúcich postoch mlčíte. Čo sa vám nezdalo?

Vôbec to neznamenalo, že by sa mi niečo nezdalo. Diskutovalo sa normálne, nominácie sme vedeli dostatočne vopred, nenastalo žiadne prekvapenie, výsledok rešpektujem. Priamo na sneme som povedala jediné - že by som rada na podpredsedníckych miestach videla ženu. Jedno miesto zostalo neobsadené a budem rada, ak naň v budúcnosti bude zvolená žena.

Možno nebola žiadna vhodná. Veď ani vy nechcete menovať vychádzajúcu ženskú hviezdu Smeru. Keď je reč o prázdnej podpredsedníckej stoličke, vy nemáte záujem?

Viackrát som povedala, že nemám ambíciu uchádzať sa o túto pozíciu.

Ak nie vy, ktorú členku Smeru si viete predstaviť ako podpredsedníčku?

Nedovolím si nikoho odporúčať, je na vlastnom zvážení každej jednej členky Smeru, či má o takú funkciu záujem. Viem si však predstaviť viacero žien, ktoré by ju dokázali    plnohodnotne zastávať.

Poznáte Erika Kaliňáka od detstva?

Doposiaľ sme spolu neprišli veľmi do kontaktu.

Je súcou náhradou za strýka, bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka?

Ako zvolený podpredseda strany dostal dôveru a bude len na ňom, akým spôsobom ju dokáže naplniť.

Erik Kaliňák chce mladých získať tak, že Smer začne komunikovať cez sociálnu sieť Tik Tok. Vy ste tak trochu aj znalkyňa sociálnych sietí, môže to podľa vás fungovať?

Uvidíme. Je fajn, že chce iniciatívne prísť s niečím novým, čo má potenciál osloviť aj mladšiu generáciu voličov. Budem mu v tom držať palce.

Odídenec zo Smeru, exminister kultúry Marek Maďarič vyhlásil, že vďaka Matovičovým chybám môže byť Robert Fico v očiach voličov ako politik rehabilitovaný. Súhlasíte?

Podľa mňa je Robert Fico stále relevantný politik s bohatými skúsenosťami. Čo sa týka Igora Matoviča a jeho vládnutia, dosiaľ je jeho výsledkom najmä chaos sprevádzaný absolútnou neschopnosťou, spôsobujúci rozdeľovanie spoločnosti. To, či bude Smer súčasťou budúcej vládnej moci, závisí najmä od jeho schopnosti robiť zodpovednú opozičnú politiku, upozorňovať na nekompetentnosť súčasných vládnych predstaviteľov aj prichádzať s konkrétnymi riešeniami pre ľudí.

Čím podkladáte svoj názor o neschopnosti premiéra?

Netreba to ničím podkladať, každý deň sme toho predsa očitými svedkami. Igor Matovič a jeho vláda nám sami opakovane dokazujú, že pripravení na vládnutie nie sú. Samotný predseda vlády pravidelne používa lož ako pracovnú metódu, pričom neustále hľadá nepriateľov, a to najmä vtedy, keď nevie konať pri prijímaní nesprávnych rozhodnutí a morálnych prešľapoch, tak svojich vlastných, ako aj pri pochybeniach predstaviteľov ďalších koaličných strán.

Rezort práce nedávno zrovnoprávnil ženy narodené  v ročníkoch 1957 - 1963 s ostatnými. Tlieskali ste?

Som zástankyňou odstraňovania akejkoľvek diskriminácie voči ženám, či už sa to týka vyrovnávania výšky miezd, alebo dôchodkov. Ak sa novelou zákona podarilo nájsť rovnaký meter na všetky ženy matky, určite to považujem za dobrú správu.

Uvažuje sa aj o zavedení rodičovského bonusu, teda že by deti nejako priamo prispievali na dôchodky svojim rodičom. Je to dobrý nápad?

Treba pripomenúť, že vôbec nejde o nový nápad. S podobnou myšlienkou prišiel súčasný poradca ministra František Palko pred viac ako 13 rokmi, keď kandidoval na predsedu KDH a Milana Krajniaka navrhoval za svojho podpredsedu pre ekonomiku. Čo sa týka samotného nápadu, ide o nezmyselnú snahu miešať do dôchodkového systému vzťah rodič a jeho dieťa. Výsledkom bude ďalšia polarizácia spoločnosti a vyvolávanie zbytočných konfliktov. Pracujúce deti majú predsa už dnes viacero možností, ako pomáhať svojim rodičom, a nepotrebujú, aby sa im do toho miešal štát. Je to čistý populizmus, ktorý prinesie len ďalší chaos a väčšiu byrokratickú záťaž.

Minister Krajniak použil pri vysvetľovaní návrhu spojenie „dobre vychované deti“. Vy ste vychovali syna, chystáte sa vychovať dcéru. Zhoduje sa vaša predstava dobre vychovaného dieťaťa s predstavou ministra práce?

Nepovažujem za potrebné a už vôbec nie užitočné zaoberať sa akoukoľvek predstavou ministra práce.

Čo si myslíte o štipendiu alebo príplatku pre tehotné ženy od  4. mesiaca tehotenstva?

Akúkoľvek pomoc pre tehotné ženy vítam. Odmietam však pokrytecké zneužívanie pomoci ženám ako zásterky na nezmyselné sprísňovanie zákona o umelom prerušení tehotenstva, ako sa o to snažia koaliční poslanci.

Hovoríte veľa o ženách, o rovnosti v platoch, o ich právach. Aký signál smerom k ženám vysiela podľa vás Robert Fico, keď chodí po večeroch do reštaurácie a po víkendoch do kaštieľa s mladou prokurátorkou, a pritom je stále ženatý?

Nezvyknem komentovať osobný život iných politikov a nebudem to robiť ani v prípade Roberta Fica.

Keď sme v PLUS 7 DNÍ napísali, že máte nové drahé auto, Robert Fico reagoval slovami, že kto už si ho má kúpiť, ak nie Monika, ktorá je dlho v europarlamente, a všetci vedia, aký tam má plat.

Nemyslím si, že žijem nad pomery. Bývam v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa, dom som postavila na pozemkoch, ktoré tam vlastnili ešte moji rodičia, pričom v minulosti to bola záhradkárska oblasť. Ni­kde sa nechválim ani nevystatujem oblečením, ani čímkoľvek iným, ani som sa o to nikdy cielene nesnažila. Všetky finančné prostriedky som zarobila a zarábam sama. Nemám preto dôvod čokoľvek skrývať a pretvarovať sa. Samu seba považujem za presvedčenú sociálnu demokratku, dôkazom toho je nakoniec celé moje doterajšie politické pôsobenie. To nemá vôbec nič do činenia s peniazmi alebo majetkom. Zároveň ma mrzí, že sa bulvár snaží vyvolávať v spoločnosti úplne zbytočnú závisť v súvislosti s platom či záhradou.

Ukážete niekedy svetu spoločnú fotografiu s partnerom Ľubošom Klčom?

Naše spoločné fotky s Ľubošom predsa nie sú žiadnym tajomstvom. Vaši kolegovia už mnohé také fotky viackrát zverejnili.

To boli len zábery paparacov. Kto vás fotí na Facebook či Instagram?

Fotím sa väčšinou sama, niekedy poprosím svojho syna Maťka, ktorý mi pomáha.

Bude váš partner prítomný pri pôrode?

Ľuboš by veľmi chcel a ja mu rozumiem. Stále si však myslím, že by úplne postačilo, ak sa na nás príde pozrieť hneď potom, ako sa dcérka narodí. Samotný pôrod totiž považujem za veľmi intímnu záležitosť. Stále sa o tom rozprávame, lebo náš veľký deň sa blíži.

Ako dlho sa chcete venovať výhradne dcére a nemyslieť na politiku?

Myslenie na politiku a venovanie sa dcére sa vzájomne nevylučuje. Som presvedčená, že mám dostatok energie na to, aby som to zvládla paralelne.

Niekedy o tom, či sa pracovať podarí, nerozhodne matka, ale dieťa.

Určite môže nastať akýkoľvek scenár. Materská dovolenka v prípade Európskeho parlamentu je šesť mesiacov. Nič si však momentálne neplánujem a budeme dcére spolu s partnerom venovať toľko času, koľko len bude potrebovať.

Prečítajte si tiež: