Spojené kráľovstvo čaká udalosť, akú naposledy zažilo pred sedemdesiatimi rokmi - korunovácia nového kráľa. Oficiálne sa ním stane Karol III., syn zosnulej Alžbety II. Dianie v Spojenom kráľovstve už dlhodobo pozorne a s nadšením sleduje JAKUB ABRAHÁM (30). Hoci je odborníkom na spoločenskú etiketu, sám seba považuje aj za vášnivého rojalistu. Aktívne sa zaujíma o dianie v európskych kráľovských rodinách, ale najmä v tej britskej. Ako jej veľký fanúšik sa vzdelával aj u bývalého komorníka kráľa Granta Harrolda či u expertky na britskú monarchiu Tracy Bormanovej. Nadobudnuté vedomosti a postrehy zúročuje ako kráľovský komentátor v médiách a na sociálnych sieťach. O korunovácii, ktorá bude 6. mája, sa s ním rozprávala JANA ŠIMÍČKOVÁ.
Čo znamená pre krajinu, ako je Spojené kráľovstvo, korunovácia nového kráľa? Vnímajú tamojší obyvatelia túto udalosť ako niečo výnimočné?
Nielen tamojší, ale ako môžeme vidieť, tak aj celý svet. Veď predsa naposledy sme tu mali takúto udalosť pred neuveriteľnými sedemdesiatimi rokmi. Karol III. sa stal kráľom v momente posledného výdychu svojej matky, kráľovnej Alžbety II., čiže tam niet pochýb o jeho nástupníctve. Korunovácia však novému panovníkovi dáva akúsi legitimitu, najmä tú duchovnú. Spojené kráľovstvo je veľmi špecifické v tom, že je to jediná krajina, ktorá má korunováciu v pravom zmysle slova.
V pravom zmysle slova? Čo si pod tým máme predstaviť?
Korunovácia, aká je v Británii, nie je nikde inde. Či je to Španielsko, Nórsko, Holandsko, všade sa prisahá v podstate na ústavu. Kráľ skladá prísahu pred členmi parlamentu. V Spojenom kráľovstve však korunovácia predstavuje významný ceremoniál založený na úzkom pute s Bohom, pretože tamojší panovník je aj hlavou anglikánskej cirkvi. Celý obrad, ktorý je v mnohých častiach stáročia nemenný, je veľmi silný. Takmer každý si myslí, že najdôležitejšou časťou korunovácie je slávnostné nasadenie koruny na hlavu nového panovníka, ale nie je to úplne tak.
Čo je počas korunovácie najdôležitejšie?
Najdôležitejšie z celého obradu je pomazanie panovníka svätým olejom, ktoré robí arcibiskup. Tento akt sa vykonáva už viac ako deväťsto rokov. Aj preto je v britskej monarchii zakotvené, že panovník sa zodpovedá Bohu, nie verejnosti.
Ale v súčasnosti to zrejme úplne takto nefunguje, kráľovská rodina je pod drobnohľadom verejnosti a, obrazne povedané, nejaké účty jej asi skladá.
Nie také, ako by sme si predstavovali pri politikoch. Panovník totiž nie je volený, nepozerá sa na koniec volebného obdobia, jeho volebným obdobím je jeho život. To je mimoriadne silný záväzok.
Ako svoju úlohu, postavenie vníma kráľ Karol III.? Pýtam sa v tej súvislosti, že v minulosti sa špekulovalo ako o nástupcovi Alžbety II. o princovi Wiliamovi.
Špekulovať sa možno špekulovalo, ale v britskej monarchii sa niečo také neaplikuje. Prísne sa tam dodržiava a zachováva nástupnícka línia. Ponaučením bola určite abdikácia strýka kráľovnej Alžbety, Eduarda VIII., ktorý sa vzdal trónu len preto, aby sa mohol zosobášiť so svojou kontroverznou partnerkou. Ak by tak neurobil, línia by následne vyzerala úplne inak.
Ak správne rozumiem, terajší kráľ Karol III. teda nemohol ešte v postavení princa Charlesa jednoducho povedať, že panovanie posúva na svojho staršieho syna?
Teoreticky mohol, ale ako som spomínal, nástupnícka línia má v Spojenom kráľovstve dlhú a silnú tradíciu. Videli sme to pri kráľovnej Alžbete, ktorá do posledných dní vykonávala svoje povinnosti. Preto sú tam panovníci korunovaní, nie vymenovaní, v budove Westminsterského opátstva, nie v budove úradu. Tak ako kedysi ona, aj teraz jej syn kráľ Karol III. k tej povinnosti pristupuje veľmi zodpovedne.
Spomenuli ste, že napríklad v Španielsku či Nórsku potvrdzuje nového panovníka parlament, ale asi aj v týchto krajinách sa zachovávajú nejaké línie.
Áno, ale nie je to tam také tradičné kráľovské, ako to poznáme v Británii. Nič to však nemení na ich popularite. Dánska kráľovná Margaréta II. je veľmi populárna, nedávno oslávila päťdesiat rokov na tróne a dnes je jedinou vládnucou kráľovnou na svete. Je to napokon vzdialená sesternica Alžbety II.
Ako britskú kráľovskú rodinu, v ktorej neustále riešili nejaké spory, v minulosti spájané s Dianou a Camillou, dnes v súvislosti s princom Harrym a jeho manželkou Meghan, vníma verejnosť?
V našich končinách sme sa ešte celkom nepreniesli cez deväťdesiate roky minulého storočia. Nepreniesli sme sa cez tú zakonzervovanosť, čo však v Británii už dávno nefunguje. Kráľovná Camilla skutočne nebola príliš populárna vzhľadom na všetky pravdivé aj nepravdivé informácie. Nebolo totiž možné súperiť s princeznou Dianou, jednou z najmilovanejších žien sveta, ktorá má stále veľa fanúšikov. Odvtedy však pretieklo veľa vody a Camilla si svoj pohár horkosti už dávno viackrát vypila. Značná časť Britov to už dávno prekonala a obrátila list. Bolo by preto načase, aby sme ho obrátili aj my.
Máte pocit, že Slováci tie akože intrigy na britskom kráľovskom dvore prežívajú viac než domáci?
Určite to prežívame. (Smiech.) A najviac tí, ktorí ňou akože pohŕdajú. Britskú kráľovskú rodinu si berieme akoby za svoju, sledujeme, čo sa v nej deje, kto má aký konflikt, ako vyzerá princezná Kate, ako vyzerá Meghan, či sa pohádali a prečo sa pohádali.
Čím je to spôsobené?
Ide o najznámejšiu rodinu na svete. Navyše kráľovskú. Mnohí tvrdia, že ich vôbec nezaujíma, no vo finále si aj tak radi prečítajú klebety a novinky. Stále vidno prvky toho, ako nás monarchia ohuruje. Je to kombinácia mýtu a reality. Keď vidíme veľa mýtu, tak chceme vidieť aj viac tej reality. Musí to byť dokonalo vyvážené.
Ako sa dnes Briti pozerajú na kráľovnú Camillu, ktorú Slováci zrejme stále vnímajú ako ženu, ktorá odlákala manžela obľúbenej princeznej Diany?
My tu máme stále tendenciu dávať proti sebe Dianu s Camillou, čo Briti už tak markantne nerobia. Samozrejme, že je nemožné tieto dve ženy porovnávať. Treba však povedať, že Camilla ešte ako vojvodkyňa patrila medzi najpracovitejšie členky kráľovskej rodiny a medzi najväčšie dôverníčky kráľovnej Alžbety II. Bola to ona a manželka najmladšieho kráľovninho syna princa Edwarda, ktoré boli dve najbližšie osoby Alžbety II. Boli jej dôverníčky a trávili s ňou aj posledné chvíle. Nie je teda pravda, že Camilla je stále neobľúbená alebo že by ju kráľovná vnímala ako záťaž. Práve naopak, prebrala po Alžbete II. mnoho patronátov, ktoré jej aj sama odkázala. Alžbeta II. chcela, aby bola nazývaná kráľovnou, čo je, mimochodom, úplne štandardné u nej aj u ďalších manželiek kráľov. Bol by som veľmi rád, keby jej aj Slováci dali druhú šancu, lebo si to určite zaslúži.
Camilla si svoj pohár horkosti už dávno viackrát vypila.
Vráťme sa k blížiacej sa korunovácii kráľa Karola III. Môžete priblížiť, ako prebiehajú prípravy na túto udalosť?
Tie sa už začali v uplynulých dňoch. Prípravy prebiehajú najmä v nočných hodinách v uliciach, ktoré udalosť zasiahne, ktorými pôjdu sprievody, procesie. V tejto súvislosti je potrebné povedať, že sám kráľ Karol III. chcel, aby bola slávnosť menšia ako v roku 1953, keď bola korunovaná jeho mama. Napriek tomu ju bude sprevádzať viac ako šesťtisíc vojakov, ktorí si musia všetko dôkladne nacvičiť.
Hovorili ste, že prípravy prebiehajú v nočných hodinách. Prečo?
Najmä kvôli londýnskej doprave. Ľudia môžu v londýnskych uliciach v noci vidieť nácvik vojakov a celej procesie.
Karol III. chce síce menšie oslavy ako pred 70 rokmi, ale opatrenia budú zrejme oveľa rozsiahlejšie a prísnejšie, pod čo sa podpísala súčasná bezpečnostná situácia vo svete.
Určite áno. Ako som však spomínal, kráľ s kráľovnou a vôbec celá verejnosť budú v najlepších rukách, keďže sa o nich bude starať veľmi slušný zástup ozbrojených zložiek.
Vojaci teda nebudú len na parádu?
Určite nie, ide o aktívnych členov armády a osobnej stráže kráľa, a tí nie sú nikdy len na parádu. Ale posilnená bude určite ochrana aj iným spôsobom. Veď napokon aj v Británii sa občas ozývajú hlasy protestujúcich, čo sa im, samozrejme, nezakazuje, ale aj s tým rátajú britské bezpečnostné zložky.
Protestujú aj proti monarchii?
Dialo sa to aj v minulosti, ale teraz sa na to sústreďuje predsa len viac pozornosti. Vždy šlo o pár nespokojných ľudí. Je to také úsmevné, lebo vždy keď sa ich aj pýtajú, čo im prekáža, tak nevedia poriadne pomenovať nič konkrétne. Argument, že je monarchia drahá, je už takou pravidelnou frázou. Málokto si už však pozrie, koľko miliónov do štátnej pokladnice prinesie naspäť.
Možno vo všeobecnosti konštatovať, že monarchia je u britských občanov obľúbená?
Inak by tam už dávno nebola. Samozrejme, že sa vždy nájdu aj takí, ktorí by chceli republiku. No majoritná väčšina je presvedčená, že Britániu robí Britániou práve to, že je monarchiou. Je to podľa mňa najväčší vynález Britov. Som presvedčený, že je to to najlepšie, čo môže byť.
Prečo?
Monarchia predstavuje zrozumiteľnosť. Symbolická hlava štátu presahuje súkromné záujmy politikov väčšinou motivovaných vlastným prospechom, ktorí sa neustále striedajú. Je to tisícročná kontinuita, stabilita a služba národu. Dáva ľuďom ideál, ku ktorému môžu smerovať. Vzor vznešenosti a povinnosti. A to obzvlášť dnes vôbec nie je málo.
Čo sa týka samotnej kráľovskej rodiny, mnohí iste zvedavo čakajú, či na korunováciu príde princ Harry a jeho manželka Meghan. Prídu či neprídu?
Princ Harry určite príde, ale bez Meghan. Aj ona bola, samozrejme, pozvaná, ale sama sa rozhodla, že nepríde. Oficiálne to argumentovali tým, že v deň korunovácie má ich syn, princ Archie, narodeniny. Či je to dôvod na to, aby neprišla, už nechám každému na zváženie, ale myslím si, že sa rozhodla správne. Je to jedno z mála rozhodnutí, ktoré u nej kvitujem.
Najdôležitejšie z celého obradu je pomazanie panovníka svätým olejom, ktoré robí arcibiskup. Tento akt sa vykonáva už viac ako deväťsto rokov.
Znie to trochu tak, ako keby ste boli voči nej zaujatý.
Venujem sa kráľovskej rodine ako komentátor, ale predovšetkým ako jej veľký fanúšik. Monarchia je krehká inštitúcia, ktorá má ľudí spájať, nie rozdeľovať. Má zušľachťovať a pozdvihovať, nie podliehať emóciám. Za normálnych okolností by som bol skutočne veľmi rád, ak by Harryho sprevádzala aj jeho manželka. Obaja stále patria a aj budú patriť do kráľovskej rodiny. Vojvodkyňa však nikam nechodí celkom nezištne, čo sme mohli vidieť aj v minulosti, a v tomto prípade je potrebné jasne vedieť, o akú udalosť ide. Bolo by nanajvýš nevhodné, aby svojou prítomnosťou zatienila celú korunovačnú slávnosť. Táto „šou“ totiž nebude o nej. Preto bude najlepšie, keď sa na nej nezúčastní. Mohla by si však brať väčší príklad od princeznej Kate. Tá svoju úlohu zvláda dokonale, presne tak to totiž ľudia od kráľovskej rodiny chcú, tak sú na to zvyknutí.
Na korunovácii sa zúčastnia tie najvýznamnejšie svetové osobnosti, oficiálne je pozvaná aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Ako je to s jej partnerom, ktorý nie je jej manželom?
Či je manžel, nie je podstatné. Je jej oficiálnym partnerom a to je dôležité. Britská strana disponuje na základe diplomatických stykov informáciami v tomto smere a je to normálne. Pozvánka na korunováciu je navyše neprenosná. Nie je teda možné, že namiesto pani prezidentky pôjde, povedzme, pán premiér so svojou manželkou.
Takúto udalosť zrejme sprevádza aj prísny protokol.
Samozrejme. Ide predsa o veľkolepú udalosť s celosvetovým dosahom, aká tu nebýva každý piatok.
Partner pani prezidentky Juraj Rizman sa počas návštevy holandského kráľovského páru na Slovensku dopustil istých prešľapov.
Verím, že pán Rizman sa poučil a tentoraz už bude oblečený tak, ako sa na danú udalosť patrí. Chápem, že ako partner pani prezidentky oficiálne nemá svoju agendu v postavení prvého partnera, ale účasť na korunovácii britského panovníka naozaj netreba podceniť. V tom pánskom dress code totiž stále máme na Slovensku trošku rezervy.
Na čo by si mal pán Rizman dávať pozor?
V prvom rade, samozrejme, na oblek. Mal by byť tmavý, ale nie bezpodmienečne čierny. Najlepšia, povedzme, polnočná modrá. Ak už aj máme dokonalý oblek, dôležité je jeho správne zapínanie a určite doplnky. Viete, sú to síce detaily, ale pozerá sa na to celý svet. Nie je dôležité byť oblečený za každú cenu najštýlovejšie, ale najvhodnejšie. Odevom dávame najavo úctu nielen k hostiteľom, k ich veľkému dňu, ale aj k priestoru, v ktorom sa nachádzame.
Najlepší bude teda oblek šitý na mieru?
To by bolo ideálne. Veď kam inam, ak nie práve na korunováciu? Ale dnes sa pri troche šťastia dá dobrá konfekcia aj kúpiť. Dôležité je, aby oblek sedel, bol vhodný farebne. A to isté platí o topánkach. To znamená, že uzatvorené šnurovanie, oxfordský typ, čierna farba, dlhé ponožky... Práve topánky bývajú často kameň úrazu! Detaily sú v pánskom šatníku veľmi dôležité.
Počas návštevy holandského kráľovského páru ste zaznamenali aj chyby v oslovovaní.
Áno, kráľa a kráľovnú oslovujeme vaše veličenstvo, nie výsosť.
Ako by mali vyzerať šaty pani prezidentky?
Čo sa týka dám, odporúčané je oblečenie v štýle morning dress, to znamená šaty puzdrové, bez výstrihu, žiadne mini. Pokiaľ ide o farbu, mala by byť pastelová, modrá, jemne ružová a podobne. Určite však nie krikľavá a príliš výrazná.
Je u dám povinná pokrývka hlavy v podobe nejakého štýlového klobúčika?
Nie je. Očakáva sa to najmä pri členkách kráľovských rodín. Ale aj u ostatných dám by bol nejaký drobný fascinátor alebo klobúk na hlave určite vhodný.
Čo sa týka účasti hláv štátov na korunovácii britského kráľa, zarazila informácia, že nepríde americký prezident Joe Biden, USA bude zastupovať iba jeho manželka. Ide o nejaký signál či tradíciu?
Ide skôr o akúsi tradíciu. Ani prezident Eisenhower sa v roku 1953 nezúčastnil na korunovácii Alžbety II., zastupovala ho vtedy prvá dáma. Rovnako to bude aj tentoraz. V minulosti bolo tiež zaužívané, že na korunováciu nechodili ani panujúci monarchovia z iných krajín. Teraz sa ich však Karol III. rozhodol pozvať. Vidieť tak budeme môcť napríklad španielskeho, švédskeho či holandského kráľa.
Korunovácia bude jediný bod programu oficiálnych predstaviteľov z iných krajín?
Deň pred ňou je plánovaná recepcia v Buckinghamskom paláci. Predpokladám, že naša pani prezidentka s partnerom sa na nej zúčastnia tiež, pôjde tam aj český prezident s manželkou. Banket sa, samozrejme, bude konať aj po korunovácii.
Ako bude vyzerať korunovácia z pohľadu verejnosti? Čo bude môcť vidieť priamo v uliciach Londýna?
Kráľ s kráľovnou budú odchádzať z paláca do opátstva známou ulicou The Mall na takzvanom Diamantovom koči. Bol vyrobený v roku 2012 na počesť šesťdesiateho výročia panovania Alžbety II. Okruh, ktorý prejde kráľ Karol III. a kráľovná Camilla, však bude kratší, ako prešla v roku 1953 jeho matka. Cestou naspäť sa povezú v slávnom Zlatom štátnom koči z roku 1762, ktorý sa používa pri každej korunovácii od čias Juraja IV. Vzhľadom na očakávané davy ľudí z celého sveta bude výhľad značne sťažený, našťastie okolo Westminsterského opátstva aj v uliciach Londýna budú umiestnené veľkoplošné obrazovky, aby verejnosť mala možnosť sledovať tento veľkolepý obrad.