Nedávno sme videli debatu okolo vzťahov advokátov s klientmi, či u Mariana Kočnera alebo u ministra spravodlivosti Gála, ktorý zastupoval tiež podivných ľudí. To nemajú advokáti zastupovať gangstrov? Prečo sú často obhajcovia stotožňovaní s klientmi? 

Každý má právo na právnu pomoc. To znamená, že advokáti poskytujú svoje služby aj ľuďom, ktorí sú obvinení či obžalovaní zo spáchania trestných činov. To, čo advokácii nerobí dobré meno sú situácie, keď advokáti robia nadprácu. Niektorí advokáti sa na to vyslovene špecializujú. Ja som vo svojej právnej praxi mala šťastie, že som zastupovala len prípady a ľudí, u ktorých som bola presvedčená, že sú v práve. Je pre mňa silne motivujúce, keď môžem byť presvedčená o tom, čo zastupujem.

Mal by byť advokát stotožnený s tým, čo zastupuje? Veď potom by páchatelia zrejme ťažko hľadali obhajcov...

Aj človek obvinený zo závažného zločinu má právo na to, aby proces, v ktorom mu bude vina preukazovaná, prebehol korektne. To má advokát strážiť. Hovorila som skôr o prípadoch, kedy advokát robí veci, ktoré narúšajú dôveru v advokátsky stav, napríklad keď je do vecí klienta až príliš angažovaný a koná nad rámec toho, čo mu umožňuje zákon.

Odmietli by ste obhajovať klienta, u ktorého je silný predpoklad, že je vinný alebo sa vám s tým ako jeho zástupkyni zveril?

Úlohou advokáta je dohliadať na to, aby práva jeho klienta boli rešpektované a aby proces dokazovania, vrátane súdneho konania prebehol v súlade so zákonom. To je to, v čom advokát pomáha klientovi.

Ja som ako klient od advokáta chcela, aby môj spor vyhral alebo aby dosiahol aspoň čo najnižší trest...

Je rozdiel, či sa bavíme o trestnom práve alebo o občianskom, správnom, ústavnom práve. Ja som pracovala na kauzách, v ktorých sa občania napríklad bránili voči nejakému veľkému zámeru, ktorý porušoval ich právo na zdravie a životné prostredie. To boli tie šťastné prípady, kedy sa viete s bojom proti neprávosti, ktorá sa im deje, stotožniť a naplno sa ich zastať. 

Áno, ale ja sa pýtam na prípady, kedy sa s tým stotožniť nemusíte. Keby ste si vy najali advokáta, chceli by ste od neho, aby vám vyhrať spor?

To je prirodzené. Advokáti poskytujú právnu pomoc, chcela by som, aby mi čo najlepšie pomohol.

Aký pohľad má Čaputová na etické témy, na ktoré odpovede museli odpovedať aj kandidáti na ústavných sudcov? Myslí, že by jej voliči prešli k Robertovi Mistríkovi, keby sa vzdala? A prečo sa vlastne v spojení s jej menom hovorí o vzdávaní sa? celý rozhovor s prezidentskou kandidátkou Zuzanou Čaputovou si môžete prečítať v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní, ktorý bude v stánkoch od 7.2.