Posledné tri týždne sa cez televízne obrazovky hádal s Igorom Matovičom (OĽaNO), či chcel, alebo nechcel v jeho novinách inzerciu na prezidentskú kampaň bez faktúry. Podľa neho to bol komplot pripravený Smerom.

Do vznikajúcej strany Sieť si chce členov osobne vyberať. Premiérskemu kreslu sa RADOSLAV PROCHÁZKA (42) brániť nebude. Zhováral sa s ním LUKÁŠ MILAN a MIRA SOJKOVÁ.

O čom vlastne bolo to divadlo s Igorom Matovičom ohľadne inzercie bez bločku?

Štyri mesiace po údajnej udalosti si na ňu pán poslanec spomenul s tým, že všetko sa stalo medzi štyrmi očami a nie sú na to žiadne dôkazy, a tak je potrebné ísť na detektor. Niekoľko hodín po tom, čo som oznámil, že na detektor pôjdem, zrazu si dôkaz stihol urobiť. Niekoľkokrát zmenil svoje verzie, úplne opačne.

Prečo s tým vyšiel? Bojí sa novej šťuky v rybníku?

Od začiatku to bol politický atentát. Na tom stretnutí on otvoril tému, že pol roka predtým niekto v mojom mene chcel inzerciu bez bločku. Pričom tú inzerciu som ani neobjednal. Dokonca som sa pýtal, kto to v mojom mene bol, a Matovič na to, že je to jedno.

Tak som sa ho opýtal, či mi to spomína, lebo naozaj chce časť inzercie bez bločku. On povedal, že nie, a ja, že super, a tým sa to skončilo. Teraz sa mi zdá, že to od začiatku bola pasca, do ktorej som sa mal chytiť. Podľa mňa to celé zosnovali predstavitelia súčasnej vládnej strany Smer. Takže Matovič konal na podnet niekoho z vládnych kruhov? Áno.

A nahrávka môže existovať?

Áno, ale bolo by na nej to, čo som už povedal.

Je podľa vás normálne, keď sa politici navzájom potajomky nahrávajú?

To nechávam na posúdenie čitateľom.

Predvolala vás prokuratúra na vypočutie vo veci, keďže Matovič už vypovedal?

Zatiaľ mi žiadne predvolanie neprišlo, ale som pripravený.

Čítajte viac:

Radoslav Procházka: Smer chceme vymeniť. Pre jeho voličov však nemám krvavé oči

Prečo ste sa vlastne dali zatiahnuť do toho divadla? Najprv nesúhlasíte, potom súhlasíte, detektor áno, potom nie... Je to dôstojné ústavného právnika a gazdu pravice, za ktorého sa vydávate?

Klin sa klinom vybíja. Nemám sa čoho báť. Na jeho hru by som pristúpil vtedy, keby som tvrdil, že nemám dôvod ísť na detektor a vykrúcal sa z toho.

No na detektor ste nakoniec nešli...

Áno, lebo Matovič povedal, že je nutné ísť na detektor, lebo nie sú žiadne dôkazy. A keď som ohlásil, že pôjdem a najmä ako, tak sa zrazu nejaké dôkazy stihli dorobiť. Dôvod ísť na detektor tak absolútne padol. Až v tej chvíli sa z toho stal cirkus.

Nepridali ste tomu cirkusu aj vy? Konali by ste tak znovu?

Televízna šou zodpovedá postaveniu detektora lži v slovenskom verejnom priestore. Je to nástroj zábavného priemyslu a tak s ním treba aj nakladať. Mimochodom, na detektor chodí osoba, ktorá sa potrebuje vyviniť z podozrenia. Navyše, základné pravidlo vyšetrenia je, že sa vyviňuje odpoveďami nie.

Prvé dve otázky, ktoré dostal Matovič, boli koncipované tak, že mal odpovedať áno. A navyše pán Nihad Malkič (testujúci na polygrafe - pozn. red.), či ako sa naozaj volá tento exspoločník Mečiarovej dcéry... to už viac ani komentovať nebudem.

Sľubujete, že ak vám ľudia dajú šancu, zmeníte Slovensko. Čo je vlastne cieľom vašej Siete?

Premena fungovania štátu. Je veľmi neprehľadný a zložitý. Ľudí skôr šikanuje, ako im pomáha. Psychologické nastavenie medzi občanmi a mocou je postavené na hlavu.

Treba sa vrátiť k základom. Štát má zmysel vtedy, keď slúži ľuďom, ktorí na jeho území žijú. Potrebujeme, aby bol jednoduchý a spoľahlivý. To je moja základná motivácia a ľudí, ktorí sa do Siete pridávajú. Chceme dosiahnuť reálnu zmenu toho, ako funguje Slovenská republika.

Máte ambíciu túto zmenu dosiahnuť z premiérskeho kresla?

Pre mňa je verejnomocenská funkcia nástrojom. Nie cieľom. Preto som nemal problém odísť zo zavedenej politickej strany. Preto som nemal problém odísť z parlamentu v situácii, keď je tam 83 odhodlaných, disciplinovaných straníkov.

Len tak sedieť a šúchať nohami a byť rád, že mi príde nejaká suma od štátu, mňa osobne nebaví. Chcem prispieť k zmene pomerov. Možné to bude len vtedy, ak Sieť bude dosť silná, aby vyhrávala voľby a dostala mandát na spravovanie krajiny. A ja si ten mandát budem od občanov pýtať. Ak mi dajú mandát na zostavenie vlády, tak ho rád prijmem.

Celý rozhovor nájdete v aktuálnom vydaní Plus 7 DNÍ