Ukrajina žiada svojich západných susedov o pomoc pri dodávkach zemného plynu bez Ruska, s ktorým stojí na pokraji vojny. S Poľskom a Maďarskom sa už dohodla na spätnom, teda reverznom toku plynu.

O rovnakú dohodu sa snaží aj so Slovenskom, ale zatiaľ neúspešne. Rokovania vo Veľkých Kapušanoch v polovici apríla sa skončili bez výsledku a mali by pokračovať.

Podľa energetického experta by takáto dohoda s Ukrajinou bola veľkou príležitosťou aj pre Slovensko, ktoré by sa z obyčajného prepravcu plynu mohlo stať významnou plynovou burzou, kde by sa uzatvárali miliónové kontrakty.

JOZEF BADIDA (29) je analytik portálu energieprevas. sk a pôsobil aj ako špecialista v spoločnosti Eustream. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Aká je šanca, že Slovensko sa dohodne s Ukrajinou na reverznom toku plynu po tom, ako rokovania v Kapušanoch skrachovali?

Nepovažujem to za krach. V Kapušanoch sa vyjasnili stanoviská a obe strany si povedali, čo je priechodné. Slovensko si teraz v prvom rade musí zodpovedať otázku, či by ukrajinský návrh znamenal porušenie dlhodobej zmluvy s Gazpromom o preprave plynu.

Minister Malatinský už vopred vyhlásil, že s Gazpromom sú veci dohodnuté, ale len v prípade menšej, záložnej rúry, ktorá však Ukrajincom nestačí a chcú hlavnú. Je možné, že Rusi napokon ustúpia?

Rusi budú mať problém asi s každou možnosťou. Bránia svoje monopolné postavenie dodávateľa plynu na Ukrajinu. Vyhovuje im starý systém, v ktorom mohli určovať podmienky. Ak Ukrajine umožníme reverzný tok dostatočne veľkého objemu plynu, tak ruská výsadná pozícia sa naruší, a to ich, samozrejme, neteší.

Aké sú teda šance, že Rusi ustúpia a Slovensko sa s Ukrajinou dohodne?

Otázka je, či by sme sa Rusov vôbec mali na niečo pýtať, ak by bolo naše riešenie právne čisté. Kto sa pýtal nás, keď sa začali stavať plynovody Nord Stream alebo South Stream, ktoré obchádzajú naše územie a zhoršujú našu pozíciu? Každý sa snaží diverzifikovať svoje možnosti, nechce byť odkázaný na jedného partnera. To je normálne.

Na druhej strane, reverzný tok plynu by nebol výhodou len pre Ukrajinu, ale aj pre nás, najmä pre slovenského prepravcu plynu Eustream. Mohol by tým získať lepšie postavenie na trhu a väčšie možnosti na prepravu. Rusom to, pochopiteľne, prekáža, a tak sa bránia napríklad aj poukazovaním na prípadné porušenie prepravnej zmluvy.

Je alebo nie je v tej zmluve jasne uvedené, že takúto operáciu nie je možné uskutočniť bez súhlasu Gazpromu?

Ak sa budete pýtať monopolného dodávateľa, či si želá konkurenciu, tak odpoveď bude vždy negatívna a nájde si pre to aj právne argumenty.

Nie je to tak, že ukrajinské potrubie, ktorým by reverzný plyn prúdil, je pod kontrolou Gazpromu?

Nie celkom. Pravda však je, že situácia v tomto smere je na Ukrajine dosť neprehľadná. My totiž nevieme, aké sú zmluvné vzťahy medzi Gazpromom a ukrajinským prepravcom plynu Ukrtransgaz.

Jasné je len to, že Eustream si pri zabezpečovaní prepravy plynu nevymieňa potrebné informácie so svojím prirodzeným ukrajinským náprotivkom, ale celá táto obchodná komunikácia sa vedie priamo s ruským Gazpromom.

Ako je to možné?

To nevieme. Ide o problém, ktorý Ukrajinci za dvadsaťtri rokov svojej nezávislosti nevyriešili a teraz zrazu požadujú významnú zmenu. Lenže loptička sa nachádza na ich strane kurtu. Keby Ukrtransgaz reálne ovládal plynárenskú sieť tak ako Eustream na Slovensku, nemuseli by sme sa dnes Gazpromu na nič pýtať.

No teraz to vyzerá tak, že Rusi zásadným spôsobom ovplyvňujú medzinárodnú prepravu cez ukrajinské plynovody, ponechávajú si všetky dôležité informácie a bez nich má Kyjev zviazané ruky.

Hovorí sa, že dokonca na ukrajinsko- ruských hraniciach nie sú ani merače, ktoré by ukazovali, koľko plynu vlastne na Ukrajinu pritieklo. Je to pravda?

Neviem sa k tomu vyjadriť. Ak by to tak naozaj bolo, len by to potvrdzovalo neštandardnú situáciu, ktorá výrazne komplikuje aj naše vyjednávacie možnosti týkajúce sa reverzného toku.

Môžu súčasné rokovania ovplyvniť budúce slovensko-ruské vyjednávania o cenách plynu na rok 2015?

V prvom rade by sme mali vychádzať z toho, že na Slovensku je preprava plynu oddelená od obchodu. To znamená, že súčasné rokovania Eustreamu s Gazpromom by nijako nemali ovplyvniť budúce cenové vyjednávania SPP s Gazpromom. Sú to dva úplne nezávislé kontrakty.

Ale rokuje sa s tým istým Gazpromom, preto ma zaujíma, či sa to predsa len nemôže prejaviť neskôr.

Nedá sa vylúčiť, že Gazprom tie dve veci bude spájať, aj keď by sa to nemalo diať. Asi by to otvorene nepriznal, ale v pozadí to môže figurovať. Dlhodobý kontrakt s Gazpromom, ako aj určité zľavy už máme dohodnuté. No ako budú prebiehať rokovania v budúcnosti, teraz nikto nevie s určitosťou povedať.

Prečo je pre Slovensko výhodné dohodnúť sa s Ukrajinou na reverznom toku plynu?

Je to výhodné pod podmienkou, že existujúci kontrakt Eustreamu s Gazpromom do roku 2028 zostane zachovaný. Reverz na Ukrajinu by Slovensku otvoril ďalšie možnosti prepravovať plyn, čo znamená ďalší biznis.

Celý rozhovor si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 DNÍ