Pán riaditeľ, čo z bohatého televízneho archívu si osobne rád pozriete?

Veľmi sa teším, že sme zdigitalizovali seriál Vivat, Beňovský! Teším sa na voľné pokračovanie seriálu Hniezdo pod názvom Priznanie. Z archívnych relácií STV si rád pozriem klasické filmy ako Červené víno či detský seriál Spadla z oblakov. Veľmi rád mám aj večerníčky, animovaný seriál Pásli ovce valasi i bábkový seriál Dobrodružstvá Budzogáňa, zbojníckeho kapitána.

Čo z archívu RTVS považujete za vyslovene unikátne?

Dokumenty, ktoré Slovenská televízia vyrábala od šesťdesiatych rokov. Tvoria veľmi pevnú os kultúrnej pamäti Slovenska. Za všetky spomeniem napríklad Okná vesmíru dokorán, Slovenský bigbít a Stopy dávnej minulosti.

Mnohí diváci s nostalgiou spomínajú na televízne pondelky. Keby RTVS mala dostatok financií a diela svetových autorov naštudovali súčasní herci, našli by si svojho diváka?

Televízne pondelky sú fenoménom. Na vtedajšiu dobu prekračovali bežný intelektuálny, výrobný aj vysielací štandard. RTVS si dala urobiť prieskum, či by o to bol záujem. Úspech však naplánovať nemôžete. Buď sa deje, alebo nie. Televízne pondelky sú legendou, ktorá fungovala v danom čase a priestore. V súčasnosti sa snažíme vyrábať projekty s najlepším vedomím a svedomím a či sa stanú zlatým fondom, ukáže čas.

Vidíte nejaký rozdiel pri vtedajších a dnešných tvorcoch? Podľa pamätníkov kedysi robili v televízii absolventi umeleckých škôl, dnes to už nie je podmienka.

Školy kedysi produkovali absolventov pre potreby vtedajšej Československej televízie. Dnes máme voľný trh. Ukazuje sa, že súťaž na tomto trhu je podnetná. Na druhej strane je život vďaka technológiám rýchlejší, ale súčasne plytkejší. Ale nemyslím si, že dnes nemáme vzdelaných, skúsených a invenčných tvorcov.

FOTO V GALÉRII

Čo má podľa vás zo súčasnej tvorby RTVS najväčšiu šancu stať sa súčasťou dejín?

Je to naša detská produkcia a veľká časť filmov, ktorých koproducentom je RTVS. Po zániku štúdií na Kolibe zanikol aj štátny filmový priemysel. Túto úlohu na seba z veľkej časti prevzal RTVS. Myslím si, že napríklad filmy Cenzorka, Služobníci, Muž so zajačími ušami, Učiteľka, Správa či séria Mária Terézia raz budú v zlatom fonde slovenskej kultúry.