Nastúpil na čelo jedného z kľúčových rezortov vo vláde Igora Matoviča, ktorý svojimi výstupmi čoraz viac mätie verejnosť. Ešte aj tí, ktorí RICHARDA SULÍKA (52) nemajú v láske, sa teraz k ministrovi hospodárstva upínajú ako k jedinému ako-tak pevnému bodu v koaličnom chaose, ako k zástupcovi rozumu v riadení štátu zmietanom emóciami. V roz­hovore s MARKOM NEMCOM okrem iného vysvetľuje, dokedy bude zohrievať stoličku šéfa politickej strany Sloboda a Solidarita, ktorú zakladal pred vyše jedenástimi rokmi.

V týchto dňoch mal medzi vami a poslancom za Smer Ľubošom Blahom prebehnúť súd. Žalobu na neho ste napokon stiahli. Prečo?

Pán Blaha napísal, že vrahov novinára Jána Kuciaka treba hľadať v mojom blízkom okolí. To je niečo, čo je mimo štandardného politického boja. Znesiem veľa, ale toto je úplne mimo. Skrátka to prešvihol, čo sa stáva. Pán Blaha asi vníma, že to nie je bežný politický boj. S pánom Blahom sme si veci vysvetlili a korektne sme sa dohodli. Nemám tendenciu sa súdiť, ja sa súdnym sporom vyhýbam. Nepamätám sa, že by som v živote viedol nejaký súdny spor. Ibaže som mimoriadne citlivý, ak ma niekto spája s fašistami. V minulosti som v súvislosti s tým podal žalobu na publicistu a teológa Michala Havrana, ale nestálo mi za to sa s ním vláčiť po súdoch. Prebehla verejná diskusia, v ktorej bola jeho argumentácia taká smiešna, že som si povedal, že mi to za súd ani nestojí.

 

Väčšina ľudí vás vníma ako strážcu pravicových hodnôt. Teraz to však vyzerá, že riešenia vychádzajúce zo súčasnej koalície sa niekedy míňajú s účinkom.

Strážcom pravicových hodnôt som celý svoj politický život. Vzťahy, často aj medziľudské, a vecné riešenia problémov sú dva rôzne súdky. Vzťahy v koalícii sú dobré, aj keď to tak nemusí vždy vyzerať. A keby boli zlé, tak vám to nebudem hovoriť. Ale či mi veríte, alebo nie, tak sú výrazne lepšie, ako boli v prvej koalícii v roku 2010.

Myšlienky ktorého z koaličných partnerov sú vám ľudsky najbližšie?

Veľmi dobre si rozumiem s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou a čoraz viac si rozumiem s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom. On sa prezentuje ako veľmi konzervatívny, predsa len má auru „posledného križiaka“. Ale konzervatívni ľudia majú tendenciu, ktorá je u Krajniaka veľmi silná - držať sa dohody. To je práve to, čo oceňujem. Dobrá kvalitná pracovná úroveň vzťahu je medzi mnou a premiérom Igorom Matovičom. Ešte si rozumiem s ministrom financií Edom Hegerom. To však neznamená, že s ostatnými vychádzam zle, ale s týmito mám najčastejšie do činenia. Príjemne ma posledné mesiace prekvapuje podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, lebo tam to na začiatku škrípalo a musím oceniť profesionalitu jeho práce.

Vyprovokoval vášne návrh ministra zdravotníctva za OĽaNO naliať 300 miliónov eur do štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne?

Vidím, že idete priamo k veci. Chcem veriť, že to nesúvisí s vlastníkom tohto periodika, ktorý vlastní aj súkromnú poisťovňu Dôvera a celá záležitosť sa ho priamo dotýka. Nebudem sa však vyhýbať odpovedi. Bol som prekvapený, že to nečakane došlo do vlády. Požiadal som preto kolegov, aby sme návrh najprv prerokovali na koaličnej rade. V zásade moja najväčšia výhrada bola k tomu, že mi chýbala, aj keď len stručná, analýza alebo výpočet, prečo predkladatelia návrhu dospeli k sume 300 miliónov eur.

AKO RYBIČKA AŽ DO VEČERA Každý deň po obede si vyhradí krátky čas na oddychový spánok.
AKO RYBIČKA AŽ DO VEČERA Každý deň po obede si vyhradí krátky čas na oddychový spánok.
Zdroj: OLO

Videli ste nejakú kalkuláciu?

Nakoniec sa diskusia uberala smerom k inej sume, výrazne nižšej.

Odborníci hovoria, že v celom systéme zdravotného poistenia chýba minimálne 100 miliónov eur na zvýšenie platov zdravotníkom. Do toho prišla v marci koronakríza a následný výpadok príjmov poisťovní. Vieme odhadnúť výšku deficitu v zdravotníctve?

Vieme odhadnúť deficit z titulu pandémie koronavírusu. Pre všetky tri poisťovne na trhu je to rovných 70 miliónov. Toľko predstavujú priame výdavky na COVID-19. Ja rozumiem tomu, že je to mimo poistenia a ide o mimoriadnu udalosť.

Prečo štát dáva injekciu iba jednej z nich?

Nechcel by som    hypotetizovať o zámeroch, pretože nie som ich predkladateľom, nepoznám ich detailne. Sú aj vážne výhrady, najmä voči hospodáreniu Dôvery. Je tam jednak nepekná udalosť z roku 2009, keď z tejto spoločnosti odišlo zhruba 400 miliónov eur a doteraz z toho platia úroky. Bolo by dobré, keby majitelia Dôvery veľmi jasne vysvetlili všetky druhy finančných tokov a zároveň, ak sú medzi nimi ukryté pochybné veci, aby s nimi prestali alebo ich napravili. V zásade platí, že spravíme dobre, ak budeme postupovať korektne bez ohľadu na to, komu poisťovne patria. Ak je problém s menom pána Jaroslava Haščáka (spolumajiteľ skupiny Penta - pozn. red.), považujem za chybu to nejako prepájať, pretože nakoniec si to odnesú viac ako dva milióny poistencov dvoch súkromných poisťovní. Medzi nimi som aj ja a moja rodina. Ja ako poistenec Dôvery nechcem trpieť preto, lebo pán Haščák v minulosti niečo urobil alebo neurobil. To nech riešia orgány činné v trestnom konaní.

Vo vláde padol aj druhý návrh. Štát dá peniaze všetkým poisťovniam a výmenou za to v nich kapitalizáciou získa majetkový podiel. Je takáto myšlienka správna?

Na prvé počutie nehovorím nie, ale neviem to dostatočne dobre posúdiť. To po prvé. Po druhé by museli byť veľmi jasne stanovené podmienky, za akých by sa tak stalo. Nechať poisťovne doslova vyhladovať, napríklad tým, že za poistencov štátu sa aktuálne platí historicky najnižšia suma (približne 32 eur - pozn. red.) a potom štát kapitalizáciou svojich platieb získa akcionársky podiel,    to zjavne nie je štandardné. Ak by sme k takémuto kroku pristúpili, tak sa musí jasne vyšpecifikovať, aká suma je zmysluplná na platenie za poistencov štátu.

V akej kondícii ste ako minister prevzali slovenské hospodárstvo?

Čo sa týka samotnej organizácie ministerstva, tak bola v nečakane dobrej kondícii. Čakal som, že to bude horšie, ale musím povedať, že procesy na ministerstve sú nastavené. Našiel som množstvo skvelých ľudí, ktorí tu pracujú dlhé roky. Ja som po nástupe na svojom ministerstve prakticky nerobil žiadne čistky. Na prstoch jednej ruky spočítam ľudí, s ktorými som sa rozlúčil.

K výmene vlád na Slovensku prišlo v čase príchodu pandémie koronavírusu. Máte to teda ťažšie?

Prvá vlna našťastie netrvala dlho. Druhá vlna, a to aj preto, že sa vymkla spod kontroly a zároveň nevieme, ako bude prebiehať, vnáša veľkú mieru neistoty do vládnutia. To, samozrejme, najviac postihuje ministra zdravotníctva, po ňom druhý na rane je minister sociálnych vecí, keďže pod neho spadajú domovy sociálnych služieb, a tam neviete, bum-bác, kedy to vybuchne, a hneď má 50 nakazených.

Viete vyčísliť, aké škody napáchala pandémia koronavírusu na slovenskej ekonomike?

Aktuálny odhad je 6,7 percenta na hrubom domácom produkte. Neznamená to, že ide o konečné číslo. Vysvetlím to detailne. Ročná daň z pridanej hodnoty prestavuje zhruba 100 miliárd eur. DPH je vlastne pridaná hodnota krajiny - súčet všetkých tovarov a služieb, ale keď nakúpim za 80 a predám za 90, tak pridaná hodnota je iba 10 a iba tých 10 ide do DPH. Inými slovami, vyfakturované mínusové vstupy. Ak je pridaná hodnota krajiny 100 miliárd eur a odhadovaný pokles bude o 6,7 percenta, tak nás koronakríza zatiaľ pripravila o 6,7 miliardy eur.

AKO RYBIČKA AŽ DO VEČERA Každý deň po obede si vyhradí krátky čas na oddychový spánok.
AKO RYBIČKA AŽ DO VEČERA Každý deň po obede si vyhradí krátky čas na oddychový spánok.
Zdroj: OLO

Podnikatelia kritizujú pomoc od štátu. Tá buď mešká, alebo žiadna nie je.

Ľahko sa odsudzuje, preto je dôležité rozlíšiť, čo malo ministerstvo hospodárstva na starosti. Doteraz to bolo preplácanie nájmov. Prijali sme celkovo zhruba 20-tisíc žiadostí. To už je solídny počet a výkon. Preplatili sme asi 15-tisíc žiadostí v sume vyše 20 miliónov eur. Prebehlo to hladko. Vždy sa niekde stane chybička, ale na tom sme si dali záležať. Teraz úplne v tichosti a bez väčšieho povšimnutia sme vyplatili pomoc pre spoločnosti, ktorých náplň je nepravidelná - to je autobusová doprava, ktorá robí zájazdy. Pracujeme na ďalších schémach pomoci.

Ak si vezmeme emocionálne vystúpenia majiteľa Železiarní Podbrezová a predsedu Klubu 500 Vladimíra Sotáka alebo iných predsedov podnikateľských zväzov, na čiu hlavu mieri ich kritika?

Ja som s nimi v pravidelnom kontakte. Náš pracovný vzťah je kvalitný a znesie aj nejakú mieru kritiky. Hlavne ich dlhé roky všetkých poznám. Ich kritiku chápem a považujem za oprávnenú z ich pohľadu. Na to tu sú, nech hovoria, čo sa im nepáči. To však neznamená, že vláda alebo ministerstvá musia akejkoľvek ich kritike vyhovieť. Keby sa títo páni vžili do kože členov vlády, ktorí majú danú oblasť na starosti, tak zistia, že nie je všetko také jednoduché, a zrejme by rozprávali mierne inak.

Druhá vlna COVID-19 je tu. Prinesie väčšie škody?

Dúfajme, že vrcholí. Momentálne prináša rekordné nárasty infikovaných a rekordné nárasty ľudí v nemocniciach. Pri počtoch infikovaných neexistujú žiadne limity, ale pri počtoch lôžok v nemocniciach kapacitné limity existujú. Toho sa desím, aby sa nestalo, že nebudeme mať kam umiestniť ťažké prípady. To by bolo veľké zlyhanie. Čo sa týka samotnej nákazy, často počúvam, že sa vláda nepripravila a tak ďalej. Vždy môže byť všetko lepšie, ale pozrite sa na situáciu v Česku, Rakúsku alebo Maďarsku. Teraz povieme, že žiadna vláda sa nepripravila? Ľahko sa kritizuje, ľahko sa súdi, ale skutočnosť je taká, že na toto sa vo veľkom štýle pripraviť nedalo a treba s tým zápasiť tak, ako to tu je.

Pripravil sa vôbec niekto?

Jediný, o kom viem, že sa pripravil, je šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf. Spojazdnil dynamický nákupný systém, nakúpil množstvo vecí a dá sa povedať, že rezervy si v plnom rozsahu plnia svoje zadanie. Tým je držať v skladoch rezervy. Oni nie sú zásobovatelia ani dodávatelia - posielať rúška, kto si práve objedná. Tam ide o to, že ak niekde niečo vybuchne a nikto to mať nebude, tak v rezervách to máme. Čiže ak zlyhá dodávateľsko-odberateľský reťazec, zasiahnu štátne hmotné rezervy.

O čom bola videokonferencia s vašimi európskymi kolegami?

Neklábosili sme o počasí. Šlo o rokovanie ministrov venujúcich sa energetike. Riešili sme ciele týkajúce sa vypúšťania skleníkových plynov alebo obnoviteľných zdrojov. Myslím si, že za zdroj energie s nízkou produkciou oxidu uhličitého by mali byť považované atómové elektrárne.

RICHARD SULÍK Minister odhaduje, že koronakríza štát zatiaľ pripravila minimálne o 6,7 miliardy eur.
RICHARD SULÍK Minister odhaduje, že koronakríza štát zatiaľ pripravila minimálne o 6,7 miliardy eur.
Zdroj: OLO

Aký podiel majú jadrové elektrárne na celkovej produkcii energie u nás?

Ide o 55 percent. Celkom som tým prekvapil svojich európskych kolegov, keď som povedal, že poslednú uhoľnú elektráreň zatvárame v roku 2023. Také Česko alebo Poľsko o tom môžu iba snívať. Takže energetický mix na Slovensku je taký, že po dokončení blokov 3 a 4 v Mochovciach stúpne podiel jadrovej energie na 65 percent. Potom tu máme vodu. Najväčšou vodnou elektrárňou je Gabčíkovo, máme však aj Čierny Váh, vážsku kaskádu a množstvo malých vodných elektrární. Na plyn nám ide hlavne bratislavský paroplynový cyklus a potom sa nám to už mrví medzi biomasu alebo slnko. Tam už ide o jednotky percent pri všetkom dokopy.

Váš predchodca Ľubomír Jahnátek zo Smeru v roku 2012 oprášil projekt výstavby jadrovej elektrárne na východnom Slovensku v obci Kecerovce. Viete o tomto nápade?

Počujem o ňom prvýkrát. Je to, samozrejme, megahlúposť. Dokonca je otázne, či by to dostalo súhlas pri hodnotení vplyvu na životné prostredie. Ak by sa stavala jadrová elektráreň na východnom Slovensku, tak skôr by to mala byť lokalita vo Vojanoch, kde stojí uhoľná elektráreň. Do Vojan ide širokorozchodná železnica a tečie tam rieka Laborec. Jadrová elektráreň potrebuje množstvo vody na chladenie, neviem či v Kecerovciach existuje dostatočný vodný zdroj. Nikto nebude stavať novú atómku. Slovensko bude najbližšie roky vyťažené spojazdnením tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach. Nie je ani technicky možné, aby 100 percent potrebnej energie dodávali iba jadrové elektrárne. Stavať teda ďalší takýto zdroj nepovažujem za rozumné.

Dokedy budete predsedom strany Sloboda a Solidarita?

Minimálne do najbližších volieb a zároveň do najbližších volieb predsedu povediem kandidátku SaS ako jej líder, čiže do februára 2024.

Viete si predstaviť na svojej stoličke niekoho iného?

Áno, v tom čase budem 15 rokov predsedom strany. Nechcem, aby strana zakapala s jej zakladateľom. Nechcem, aby sa mi stalo to, čo Mečiarovi, Dzurindovi, Ficovi. Bude teda načase zvoliť za mňa náhradu.

Ste známy tým, že si po obede chvíľu pospíte. Stíhate to aj v súčasnosti?

Jasné, na to musím mať čas. Keď si po obede nepospím, tak som ako mátoha do piatej-šiestej poobede. Až potom sa preberiem. Ale keď si dám povedzme o pol druhej alebo o druhej hodine poobede 15-minútový spánok - som ako rybička. Keď teraz pozerám na hodinky, tak je najvyšší čas, aby sme skončili a šiel som si na 15 minút zdriemnuť. Výrazne tým predĺžim svoj pracovný čas. Už to na mňa lezie. (Smiech.)