Felix Slováček nás v exkluzívnom rozhovore pre PLUS 7 DNÍ presviedča o svojej láske, ktorá má jediný mrak. Zatiaľ čo jeho partnerka Lucie Gelemová (36) túži po svadbe a potomstve, on to odmieta. S atakmi Slováčkovej manželky Dagmar Patrasovej a nepriazňou ich spoločných detí sa už naučil žiť. Otázne je, či Lucie dokáže pre lásku k Felixovi obetovať materstvo. O svojom skutočnom vzťahu sa FELIX SLOVÁČEK (76) rozprával s ERIKOM KOLLÁRIKOM, do rozhovoru nakoniec vstúpila aj jeho mladá priateľka.

Máte za sebou mimoriadne ťažký rok. Pri pretrvávajúcich problémoch v manželstve s Dádou Patrasovou ste sa museli vyrovnať aj so smrťou Karla Gotta a s vážnym onkologickým ochorením dcéry Anny. Ako takéto situácie zvládate?

Felix: Navyše zomrel môj kolega z Boom Bandu, skvelý saxofonista, skladateľ a aranžér Honza Soukup. Už dávno sa rúbe aj v našom lese, ale nič s tým nenarobím. Tento rok naozaj nebol ideálny. Nerobí mi dobre, keď si na tie okamihy spomínam. Stačí, že som tam bol prítomný, prežil som to a odplakal. Už sa do tých nálad a situácií nechcem dostávať. Snažím sa sústrediť na prítomnosť, na prácu a svojich najbližších, aby som im bol čo najväčšou oporou.

Tú v súčasnosti potrebuje najviac vaša dcéra Anička, ktorej zistili rakovinu prsníka. Ako sa vyrovnáva so svojou diagnózou?

Felix: Zvláda to s veľkým úsmevom. A som veľmi rád. Ona je presne ten typ človeka a umelca, ktorý na všetko nepríjemné zabudne, nič ho nebolí a je zdravý v momente, keď vybehne na javisko. Ale ja viem, že to tak nie je.

To musí byť pre vás mimoriadne zdrvujúce.

Felix: Snažím sa zohnať všetky informácie a možnosti, ktoré súčasná medicína ponúka. Potom to s ňou prekonzultujem a nechám na ňu, aby sa rozhodla, akým smerom sa vydá. Som rád, že je v najlepších rukách, na onkologickom pracovisku fakultnej nemocnice na Karlovom námestí. To je tá, kde sa liečil aj Karel. Myslím, že nič lepšie v tomto smere pre ňu neexistuje. Všetko je to potom už len boj a šťastie. Čokoľvek potrebuje, zariadim, prinesiem, odveziem, kúpim. Ak nie som práve v Prahe, zariadim to inak.

Anička pripravuje so svojou kapelou vianočný koncert, kde budete účinkovať aj vy. Lichotí vám, že vás medzi seba berú aj mladí muzikanti?

Felix: Samozrejme, veľmi sa teším, že chcú ešte vidieť a počuť starého dedka. Pripravujem aranžmány piesní a verím, že nám bude spolu na javisku veľmi dobre. Účinkovať tam bude aj syn Felix, čiže tam budeme celá rodina.

Dáda Patrasová a Felix Slováček kedysi.
Zdroj: Kundrát / CNC / Profimedia

Aj ich matka a vaša ešte stále manželka Dáda?

Felix: To neviem.

V akom psychickom rozpoložení je teraz?

Felix: Priznám sa, že o nej nič neviem. Vôbec sa s ňou nestýkam.

Známe sú jej excesy spôsobené zrejme alkoholom. Nedalo by sa jej pomôcť?

Felix: Dalo by sa, keby chcela. Ale ona ne­chce. Keď sama nepristúpi na to, že by mala nastúpiť do nejakého liečebného procesu, nikto jej nepomôže. Bohužiaľ, nie sú tu zákony, ktoré by niekoho, kto to odmieta, prinútili, hoci aj nedobrovoľne, liečiť sa.

Dáda dodnes býva vo vašej obrovskej prvorepublikovej vile na Vinohradoch, kde ste žili viac než tridsať rokov. Viete, ako to tam teraz vyzerá?

Felix: Polovica toho domu mi patrí, no chodím tam sporadicky. V prízemí mám stále kanceláriu s mnohými vecami a hlavne archív. Teraz sa tam chystám, pretože potrebujem materiály na pripravovaný koncert zostavený z Gershwinových vecí. Vždy si rýchlo vezmem, čo potrebujem, a keď vidím, v akom katastrofálnom stave je záhrada, radšej sa ani nedívam doprava, doľava. Kúpu vily mi poradil ešte Štaidlov otec, pretože neďaleko bývali aj oni. Vtedy sme už boli s Dádou spolu, tak sme si to tam postupne zariaďovali. Keď sme dom kupovali, bol na spadnutie, takže sme to museli celé prerábať.

Chodia do domu vaše deti?

Felix: Skoro vôbec a keď už, nedopadne to dobre. Zvlášť Anička to tam má zafixované ako dom hrôzy.

Neuvažovali ste o predaji?

Felix: Ja by som sa s tým aj zmieril, no Dáda o tom nechce ani počuť. Ja mám jednu polovicu, ona druhú, takže to nejde.

FOTO domu hrôzy, v ktorom zostala Dáda, nájdete v GALÉRII

Pokračovanie na ďalšej strane.