V roku 2017 tvrdil, že vôbec nedovolí búranie Istropolisu, teraz podpísal zmluvu s developerom, že ak na mieste starého komplexu budov nepostaví kultúrnu sálu do štyroch rokov, zaplatí pokutu. „Predovšetkým som hovoril, že Istropolis nesmie zmiznúť bez náhrady! Pretože to, čo je na ňom najhodnotnejšie, je práve tá jeho funkcia. Niektorí ho síce vnímajú ako komunistickú obludu, ktorá bola stvorená práve na zjazdy komunistickej strany či pionierov, ale to neznamená, že po páde socializmu by nemala tá budova slúžiť reálne na kultúru. To, či sa tam bude alebo nebude búrať, je rozhodnutie vlastníka budovy, bohužiaľ, tak, ako je to pri každej inej budove,“ povedal v rozhovore s MONIKOU MIKULCOVOU starosta miestnej časti Bratislava-Nové Mesto RUDOLF KUSÝ.

O čo ste sa teda v súvislosti s Istropolisom usilovali?


Primárne pre nás bolo dohodnúť sa s vlastníkom a urobiť všetko pre to, aby reálne Nový Istropolis neznamenal iba hotel, byty či administratívu, ale predovšetkým nové kultúrne centrum. Minimálne v rozsahu súčasného srdca Istropolisu, ktorým je pre nás veľká kultúrna sála. Nové Mesto potrebuje, Bratislava potrebuje, aby sme mali normálne funkčné kultúrne centrum. A chcem zdôrazniť – lebo teraz je to téma – nás nezaujíma nejaká štátna dotácia pre investora, toto je vec vlastníka, či ju bude mať alebo nebude mať a štátu. Pre nás je dôležité, aby súčasťou budúceho projektu bolo aj kultúrne centrum s minimálne 1650 sedadlami.

Naozaj si myslíte, že ide o víťazstvo, keď ikonický Istropolis zanikne a kultúrna sála mohla vzniknúť aj na inom mieste?


Veď nech tam vznikne. Kto tomu bráni? Nám ide o to, že ak Istropolis zmizne, nie bez náhrady, ale musí vzniknúť nové kultúrne centrum. Nevieme dosiahnuť to, že investor Istropolis nezbúra. Ako vlastník má na to právo. Tu však mal byť niekto - a prepáčte -, mal to byť štát, kto by povedal: Odbory nesmú predať Istropolis, respektíve nesmú predať ten priestor, kde je kultúrna sála. Alebo mohol povedať: Vieš čo, investor? Prispejeme ti na rekonštrukciu tej časti, kde sa nachádza kultúrna sála a vo zvyšku si rob, čo chceš. Ale nikto tu nie je! Takže to zostalo na starostovi Nového Mesta.

VIDEO: Niektoré umelecké diela chce nový majiteľ zachovať

Prečo ste trvali na pokute pre investora v prípade, že sálu nepostaví?


Mnohí mi hovorili, načo o tom vôbec rozprávame, keď je to samozrejmé, veď investor deklaroval, že postaví krásnu kultúrnu sálu a celé to územie zrevitalizuje. No, viete, pre nás sú to len krásne obrázky. Investor predsa stále nemá právoplatné stavebné povolenie. A keby aj mal, tak nemá povinnosť postaviť kultúrne centrum, však? Veď kultúra nie je niečo ziskové. My to berieme tak, že je to jeho morálna povinnosť. A, áno, niekto môže povedať, že na to nemáme nárok, právomoc mu také niečo prikazovať, ale jednoducho spravili sme to.

Aké vaše argumenty najviac zabrali?

Viete, my sme opakovali stále to isté, že ak to myslí úprimne so všetkými tými vizualizáciami, tak aký problém je s pokutou? Veď predsa Nové Mesto nechce, aby zaplatil pokutu, lebo – povedzme si otvorene – päť miliónov je slabá záplata. Za päť miliónov môžete postaviť nový kultúrny dom, ale to nie je adekvátna náhrada za Istropolis. Ten zmluvný záväzok je len spôsob, ako povedať: to, čo tu ukazujem, vysvetľujem, myslím aj naozaj vážne a nestojí mi za to, aby som stratil povesť a peniaze.

Viete, kedy začne developer s asanáciou?

Developer nás o tom neinformoval. Vieme, že v budove sa nachádza množstvo azbestu, a to je vec, ktorú musí bezpečne vyriešiť, a to je aj téma, ktorá nás mimoriadne zaujíma.