Do vysokej politiky vstupoval takmer pred siedmimi rokmi zo súkromnej sféry. Šancu mu dával málokto. Do boja o prezidentský post sa totiž pustil s Robertom Ficom, ktorý bol v tom čase medzi občanmi značne obľúbený. Vo vzájomnom súboji bol napokon úspešnejší. Tak rozhodli voliči. Vtedajší premiér mu však túto potupu nikdy neodpustil. Ich vzťahy sa napokon vyhrotili natoľko, až sa občas zdá, že títo dvaja muži politicky žijú len jeden pre druhého. Pre vzájomné osobné ataky. V nich sa nerozpakujú používať silné slová. Pre neho sa doslova mantrou stalo spojenie mafiánsky štát. Je totiž presvedčený, že za všetkými jeho kauzami stojí práve Fico a jemu blízki ľudia.

 

Aj za daňou, v ktorej čelí obvineniu, že chcel prostredníctvom svojej firmy KTAG obrať štát takmer o 150-tisíc eur. S bývalým prezidentom a lídrom strany Za ľudí ANDREJOM KISKOM (57) sa rozprávala JANA ŠIMÍČKOVÁ.

Počas verejného pôsobenia vám prischlo niekoľko nelichotivých nálepiek ako daňový podvodník, špekulant s pozemkami, úžerník či lenivec. Ktorá sa vás najviac dotkla?

Ešte ste zabudli na scientológ, pašerák diamantov, ale robiť som mal aj štátny prevrat v Kongu.

Keď to beriete takto, aj migrantov ste nám sem chceli navoziť.

Áno, v rámci očierňovania som aj vítač migrantov.

Čiže, ktorá negatívna nálepka vás najviac mrzí?

Nič sa ma nedotýka osobne. Beriem to ako súčasť politickej práce. Keď som kandidoval za prezidenta, kampaň bola nesmierne náročná a špinavá. Na vlastnej koži som si vyskúšal priamy súboj s Robertom Ficom. Keďže som do toho súboja vstupoval ako človek, ktorý predtým v politike nepôsobil, zažil som čosi také prvýkrát. Vedel som, že to bude špinavé, ale že až tak, to som nečakal. Netušil som, že až toľko špiny sú schopní hodiť na iného človeka, takže to, čo sa dialo potom, nebolo pre mňa prekvapenie. Už ako prezident som však mal jednu výhodu, že som sa mohol brániť. Mohol som na všetko povedať svoj názor a mnohé médiá ma citovali.

Nie všetci majú takú výhodu.

Presne, bežný človek, ak sa k nemu takto správa štátna moc, takú možnosť nemá. A to mi bolo ľúto.

Predvolebným sloganom strany Za ľudí je Hlavu hore. Ten istý použil vlani na jar v eurokampani sudca Radačovský, ktorý rozhodol vo váš neprospech v pozemkovej kauze, čo, samozrejme, hneď využil Robert Fico.

Slogan Hlavu hore bol použitý viackrát, napríklad už v roku 1998 ho použili v Česku, predtým určite tiež mnohokrát. Strana Smer zas použila slovo zmena, ktoré sa takisto použilo v mnohých kampaniach a zahraničných spotoch. Nevidím v tom žiadnu snahu niekoho napodobňovať, sú to bežné slová.

Zostaneme na chvíľu pri pozemkovej kauze. Po prehratom spore v tejto veci ste uviedli, že peniaze budete žiadať od človeka, ktorý vám pozemky vo Veľkom Slavkove v minulosti predal. Už ste tak urobili?

Áno. Poslal som mu návrh na mimosúdne vyrovnanie.

Reagoval nejako?

Ešte nie. Zatiaľ tie peniaze nemám.

Snažili ste sa situáciu, ktorá po prevalení kauzy vznikla, s tým človekom si vydiskutovať?

Nie, nemal som absolútne žiadnu chuť sa s ním stretnúť a o niečom diskutovať.

Nechceli ste vedieť, čo sa stalo? Nezaujímalo vás to?

Aj sudca Radačovský v rozsudku povedal, že som konal v dobrej viere. Nás okradli oboch, aj pána doktora, aj mňa. Obaja sme boli poškodení.

Prepáčte, ale vy ste naozaj nevedeli, kto je pán Šuliga, cez ktorého tá kúpa pozemkov išla? Nevedeli ste, že má blízko k mužovi spájanému s podsvetím Milanovi Reichelovi?

Už viackrát som to vysvetlil, dokonca sa nám napokon podarilo nájsť aj inzerát v denníku Nový Čas, prostredníctvom ktorého som pozemky na stavbu domu kupoval. Spoločnosť Stavrea propagovala tie pozemky v danom roku. Vtedy som sa prvýkrát stretol s pánom Šuligom.

Obyčajný sklamaný človek volí vzdor proti systému. Kotleba je pre ľudí symbolom niečoho nového, myslia si, že je čarodejník, ktorý ich zo všetkého dostane
Andrej Kiska

Pozemková kauza a spojenie s daňovým prípadom sa podpísali pod to, že, čo sa týka zloženia kandidátky strany Za ľudí, ste zrejme jej najväčšou čiernou ovcou. Ako to vnímate?

Som človek, ktorý bol v politike, súperil s Ficom a Ficovi trikrát zabránil v postupe. Prvýkrát, keď sa chcel stať prezidentom, druhýkrát som pomohol k tomu, že prestal byť premiérom, a tretíkrát, keď sa v súvislosti s mojím rozhodnutím vzdal kandidatúry na Ústavný súd. Ficovi je úplne prirodzené, že sa chce pomstiť, a nasadil na mňa mafiu typu: Kočner, Bödör, Gašpar, Kaliňák. Nezabudnite, že všetci títo ho volali šéf. A polícia vo svojej správe píše, že pracovali na mojej diskreditácii. Presne tak to berie aj celá
naša strana.

Ak tomu správne rozumiem, ani jedna kauza spájaná s vaším menom nie je založená na reálnom základe, ide len o vyústenie boja s Ficom a ostatnými menovanými?

No iste, za každou mojou negatívnou nálepkou je Smer.

Prezidentka Zuzana Čaputová nedávno uviedla, že v prípade úspechu strany Za ľudí vo voľbách by mala problém vymenovať vás za premiéra, ak by medzitým v daňovej kauze bola podaná obžaloba. Prekvapilo vás toto jej vyjadrenie?

Pani prezidentka mi zavolala, pretože sa to javilo, akoby vstúpila do politického boja a zastala sa kvázi nášho súpera, čiže strany PS/Spolu, kde bola podpredsedníčkou. Ubezpečila ma, že v žiadnom prípade to takto myslené nebolo. Zároveň mi potvrdila, že ak by naša strana vyhrala, bez problémov by ma poverila zostavením vlády aj by ma vymenovala za premiéra. Čiže toto sme si veľmi jasne
vysvetlili.

To znamená, že v telefonáte s vami poprela, čo verejne vyhlásila?

Povedzme si, čo sa udialo. Asi viete, že v rámci Ficovej pomsty som dostal od neho ponuku, že ak by som ho vymenoval za predsedu Ústavného súdu, nič by sa nedialo. Keďže som ho nevymenoval, vyšetrovateľ okamžite konal. Museli vymeniť dvoch vyšetrovateľov, aby našli tretieho, ktorý bol ochotný vzniesť obvinenie. Najskôr proti konateľovi spoločnosti KTAG a potom aj proti mne.

Ale čo to má spoločné s vyhlásením pani prezidentky?

Všetci si uvedomujeme, že to bol politický proces, ktorý Fico rozbehol, keď som ho nevymenoval, a vlastne beží ďalej. Daniel Lipšic, môj právny zástupca, dal sťažnosť na prokuratúru, pretože obvinenie vzniesol len vyšetrovateľ. Pani prezidentka mi zavolala a povedala, že keby sa voľby udiali dnes za tohto stavu, určite by ma poverila zostavením vlády.

Nebolo obvinenie vznesené na podnet prokurátora alebo aspoň po konzultácii s ním?

Nie, to bolo len na rozhodnutí vyšetrovateľa a musím povedať, že nové informácie, ktoré máme, dokazujú, aké obrovské špinavosti sa v polícii počas vyšetrovania diali. Myslím si, že po voľbách, keď vyhrá demokratická opozícia, ľudia naberú odvahu a ukáže sa, čo všetko sa na polícii dialo a ako boli ovplyvňovaní ľudia zapojení do tohto procesu.

Čo tým myslíte?

Ľudia v polícii sa stále boja verejne hovoriť, Smer ju má stále pod kontrolou. Čo myslíte, prečo tak dlho nevyšetrovali Kočnera, Bašternáka?

Pani prezidentka v televíznej debate uviedla aj to, že by mala možno problém s obsadzovaním niektorých ministerstiev. Napríklad Za ľudí už povedalo, že má záujem o rezort vnútra, čo sa práve v súvislosti s vašou osobou vníma negatívne.

Tak to nie je. Stále sa snažím vysvetliť, že nie je dobré, a ani naši voliči či voliči celej demokratickej opozície to nevnímajú pozitívne, keď sa teraz diskutuje o akýchkoľvek ministerských miestach. Principiálne musia prebehnúť voľby. Keď sa tak stane, sadneme si a dohodneme sa, kto má o aké ministerstvo záujem a ako sa to rozdelí. Takže diskusie o tom, kto čo chce, sa ani z pozícií opozičných lídrov nevedú.

Kto je lídrom slovenskej opozície?

Keď sa pozrieme na výsledky prieskumov, tak lídrom opozície bol dlho pán Truban, potom my, teraz je na vzostupe pán Matovič. Veľmi dynamicky sa to mení, tak­že uvidíme.

Slovenská opozícia pôsobí na voličov zmätočne, nejednotne. Bude podľa vás v prípade úspechu vôbec schopná zostaviť vládu, re­spektíve vydržať v nej celé funkčné obdobie?

Ako lídri opozície sa stretávame častejšie a nemám pocit nejakej zásadnej nejednotnosti. V prvom rade som bol veľmi rád, že sa podaril určitý typ dohody, pakt o spolupráci medzi SaS, KDH, PS/Spolu a našou stranou, v ktorom sa zakotvili základné princípy. Napríklad, že v žiadnom prípade žiadna z našich strán by nešla do vlády so Smerom, s SNS alebo s fašistami. To bol veľmi dôležitý moment.

Za opozíciu sa však dnes ráta aj OĽaNO Igora Matoviča a Sme rodina Borisa Kollára.

Bolo viacero stretnutí, na ktorých sa zúčastnil aj pán Matovič, dokonca na jednom i pán Kollár, takže tieto stretnutia sú. Okrem toho máme vytvorené tímy, ktoré sa stretávajú. Sú to tímy pre spravodlivosť, pre školstvo, pre zdravotníctvo, pre životné pro­stredie. Tie diskutujú, aké by mali byť priority, čo by sa po voľbách malo stať. Mal som napríklad veľmi dobrý pocit, keď mi naša tieňová ministerka zdravotníctva pani Letanovská po stretnutí tímu pre zdravotníctvo opísala, že tam bola takmer úplná zhoda a vzájomná podpora. Inými slovami, keby sa ktokoľvek stal ministrom zdravotníctva, ostatní mu pomôžu v tom, aby sa zdravotníctvo skutočne pohlo. To je to pozitívne.

To však volič zatiaľ takto nevníma.

To, čo občanov trošku vyrušuje, je, nazval by som to, normálny predvolebný súboj o voliča. Každý z demokratickej opozície bojujeme trošku o toho istého voliča.

Je podľa vás pán Matovič extrémista? Lebo už aj také pomenovanie na jeho adresu padlo. Dokáže vôbec s niekým spolupracovať?

Pán Matovič je človek, s ktorého metódami politického boja nie vždy súhlasím, ale som presvedčený, že mu ide o dobro Slovenska, že chce Smer odstaviť od moci.

Ste k nemu celkom zhovievavý.

Myslím si, že v našej krajine treba skôr hľadať zhodu, porozumenie, ako silou-mocou hľadať odlišnosti. Z pohľadu politického boja je dobré, keď sa niektorí lídri snažia čím viac odlíšiť od ostatných, ale voliči sú potom z toho rozčarovaní. Logicky si totiž kladú otázku - Dokážu oni spolu vládnuť?

Zatiaľ ste im na ňu neodpovedali.

Moja odpoveď je, že určite dokážu. Každý z lídrov opozičných strán, podľa mňa, spraví všetko pre to, aby sme nedopustili vládu Smeru s fašistami. Respektíve, ak sa podarí poskladať vládu nám, nedovolíme jej rozpad, lebo našej krajine by po ďalších voľbách vládli
fašisti.

Váš volebný program má 18 kapitol, vy nie ste garantom ani jednej. Prečo? Necítite sa silný v žiadnej oblasti?

Ja som predsedom strany, garantom celého programu.

Po voľbách chce strana Za ľudí riešiť napríklad problematiku rozvratu slovenských rodín, sám ste pritom rozvedený. Čo stálo za rozvratom vašej rodiny?

V prvom rade som veľmi šťastne ženatý. Mám tri malé deti a manželku, ktorú milujem. Okrem toho mám dve dospelé deti, s ktorými mám výborný
vzťah.

Myslela som rozvod s prvou manželkou.

Čo stálo za rozvratom tohto manželstva? Povedal by som, že mladosť. Brali sme sa veľmi mladí, moju dnes už bývalú manželku som spoznal v osemnástich, môj prvý syn sa nám narodil, keď som mal 23. Myslím si, že vytvorenie vlastného názoru na život istý čas trvá a my sme časom zistili, že naše názory na niektoré veci sú iné.

Keď sa teda vrátime k programu vašej strany, čo stojí za rozvratom slovenských rodín?

V chudobnejších regiónoch je bežné, že za prácou neodchádza už len jeden z členov rodiny, ale robia tak obaja rodičia. O deti sa starajú starí rodičia. Čím som však zostal šokovaný, a stretol som sa s tým v Čiernej nad Tisou, bolo, keď mi maturantka na gymnáziu povedala, že ona sa musí starať o súrodencov, lebo rodičia cestujú za prácou do zahraničia a starých rodičov nemajú. Toto určite neznamená stabilitu pre rodinu. To je jedna z vecí, ktorú považujeme najmä v regiónoch za veľmi vážnu.

Čo sa s tým dá prakticky urobiť? Ako chcete znižovať rozdiely medzi regiónmi, čo hlásate aj z bilbordov?

Počas smeráckeho vládnutia sa minuli obrovské peniaze na prilákanie investorov, ktorí však prichádzali do regiónov, kde ľudia už aj tak relatívne dosť zarábali, bolo tam dosť práce. Tie investície pritom mali byť zamerané práve na regióny, kde sme potrebovali investorov dostať, ale nedostali sme ich tam. Po ďalšie, často hovoríme len o práci, ale dôležité sú aj podmienky na žitie. To sú cesty, z ktorých sú dnes mnohé v nevyhovujúcom stave, možnosť získať bývanie, pripojenie na plyn, na železnicu. O tom v niektorých regiónoch ani nechyrujú. Na to, aby sme sa niekde pohli, musíme vytvoriť podmienky pre ľudí. Musíme však vytvoriť podmienky aj pre investorov. Keď to dáme dokopy, môžu sa veci pohnúť.

Znie to pekne, ale ešte raz, ako to dosiahnuť? Prečo sa to nepodarilo doteraz?

Som presvedčený, že jedným z dôvodov je, ako máme nastavený volebný systém. My ho chceme zmeniť.

Ako?

Dnes máme jeden volebný obvod, ktorý zaviedol ešte Mečiar, lebo chcel byť zvolený. Preto máme paradoxnú situáciu, že tretí najmenší kraj, a to Bratislavský, má v 150-člennom parlamente skoro 70 poslancov a najväčší, teda Prešovský, iba šesť. Naša ideálna predstava bola, aby každý okres mal v NR SR svojho zástupcu. Ľudia, ktorí v regiónoch nežijú, nepoznajú problémy, nevedia pretlačiť riešenia. To, že počas kampane regióny navštívia, neznamená, že spoznajú život v nich. Ja som z Popradu a viem, čo tých ľudí trápi, čo tam nefunguje. Na našej kandidátke je mnoho takých, ktorí žijú v regiónoch, a v tom sa výrazne odlišujeme od iných politických strán. Jednoducho máme ľudí, ktorí to vedia robiť.

Keď spomínate regionálne zastúpenie v parlamentne, máte pocit, že tí, ktorí sú tam teraz, urobili niečo pre svoje regióny?

Neurobili! Teraz, keď sa dostane niekto z regiónov do parlamentu, nie je to preto, že bol v regióne aktívny, ale preto, lebo ho silný Fico dotlačil. Ten človek nenesie vo vzťahu k regiónu žiadnu zodpovednosť.

Ktoré body vášho programu považujete za také dôležité, že ich budete presadzovať aj v rámci koaličných rokovaní?

Čestnosť a profesionalitu. Aby sa za ministrov skutočne dostali odborníci.

Pán Sulík už povedal, že žiadne podmienky v tomto smere nateraz nemajú.

To povedal veľmi správne. Od iných lídrov politických strán počúvame, že ak nám neprejde tamto či hento, my vo vláde nebudeme. Každý rozumný líder politickej strany však vie, že dôležité sú percentá, potom si môžeme sadnúť a rokovať. Pre mňa sú zásadným prvkom
hodnoty.

Budem citovať bod vo vašom programe: Predložíme národnú stratégiu na ukončenie bytovej núdze a bezdomovectva, založenú na aplikácii prístupu housing first. Myslíte, že tomu bežný volič rozumie?

Nie, nerozumie. V skratke ide o riešenie problematiky bezdomovectva. Ale máme aj zjednodušenú formu nášho programu. (Smiech.)

Strana Za ľudí podobne ako PS/Spolu neustále apeluje na to, aké je dôležité, aby sa k moci nedostali fašisti. Myslíte si, že organizovanie protestov proti kotlebovcom je cesta, ako to dosiahnuť?

Najskôr asi treba zadefinovať, prečo sa vôbec Kotleba dostal do parlamentu a čo stojí za jeho rastom. Som presvedčený, že je to zásadné zlyhanie strany Smer, k čomu sa pridali aj ostatné koaličné strany. Celkom na úvod to však bol práve Smer, ktorý, ak sa ešte pamätáte, pred poslednými voľbami strašil migrantmi. A na tejto vlne nám začal rásť Kotleba - z vytvárania pocitu nebezpečenstva a že on je jediný, kto na Slovensku dokáže urobiť poriadok. To veľmi pomohlo rastu kotlebovcov, ktorí sa prezentovali, že dokážu Slovensko pred migrantmi uchrániť. Čiže Smer vytvoril atmosféru strachu, čím kotlebovcom spravil výťah, aby sa dostali do NR SR.

Hovoríte o období spred štyroch rokov, ĽSNS však stále rastie, čiže vyhovárať sa len na Smer už asi nie je aktuálne.

V poslednom čase náš štát výrazne zlyháva v základných činnostiach, v ktorých by sme si ani nemysleli, že bude zlyhávať.

Napríklad?

Nedávno ma vo Veľkom Slavkove oslovila neznáma pani, ktorá mi vyrozprávala svoje trápenie. Jej partner má onkologické ochorenie, na ktoré síce existuje liek, dokonca je schválený v Európskej únii, ale u nás ho poisťovne nepreplácajú. Poprosila ma, či jej neviem nejako pomôcť. Keď som sa o to začal zaujímať, zistil som, že na Slovensku poisťovne preplácajú len 25 percent schválených liekov určených na onkologickú liečbu. V Českej republike je to 90 percent! U nás zbytočne zomrie 5-tisíc ľudí ročne vinou zlej zdravotnej starostlivosti! Ako sa premiér Pellegrini dušoval, že keď dostane fotku plesnivej nemocnice, okamžite vyhodí riaditeľa. No fotiek dostal habadej a spýtajte sa ho, koľkých riaditeľov preto vyhodil.

Vy viete koľkých?

Nikoho. Keď to ľudia vidia, sú naštvaní, sú sklamaní. Keď k tomu prihodíte Bašternáka, Kočnera a všetko, čo lezie z Threemy… Keď vidia ten hnus a marazmus, majú pocit, že politici vôbec nevedia krajinu viesť. A preto volia vzdor.

Podľa vás je to len Ficovo zlyhanie? Veď v politike je množstvo iných ľudí.

Ale on je pri moci už 12, re­spektíve 14 rokov.

Voličov to napriek tomu neťahá viacej k SaS či ku KDH, ale ku kotlebovcom. Prečo?

Lebo ľudia sú na klasických politikov naštvaní. Potom prichádzajú holé vety v podaní Kotlebu typu: „Kto nebude pracovať, nech neje! My spravíme poriadok!“ a ten obyčajný sklamaný človek volí vzdor proti systému. Kotleba je pre ľudí symbolom niečoho nového, myslia si, že je čarodejník, ktorý ich zo všetkého dostane.

Ako nájsť cestu von?

Tak, že krajinu začnú riadiť zodpovední, schopní a čestní politici, ktorí ľudom ukážu, že im v hmatateľných veciach pomôžu. My jednoducho potrebujeme ľuďom vrátiť dôveru v štát a v normálnych politikov. To sa nedá tak, že budeme vykrikovať na mítingoch ĽSNS.

A to sa vraciame k otázke, či je správne protestovať na truc kotlebovcom. Je to riešenie?

Naša strana neorganizuje žiadne protesty proti zhromaždeniam kotlebovcov. Na druhej strane si však myslím, že ak aktivisti či tretí sektor chcú vyjadriť nesúhlas s fašistami, majú na to plné právo a rozumiem im.

Upozornili ste, že na Slovensku sa črtá koalícia Smer - ĽSNS. Premiér Peter Pellegrini však takú vládu vylučuje. Ako to má volič čítať?

Viete, pánovi Pellegrinimu by som to možno aj uveril, ale všetci vieme, že stranu Smer v skutočnosti riadi Robert Fico. Peter Pellegrini len vykonáva príkazy, ktoré mu Fico dáva. A ukázalo sa to ikskrát, či už pri stratifikácii nemocníc, alebo po tom, ako Fico podporil výrok právoplatne odsúdeného Milana Mazureka. Pán Pellegrini sa nedištancoval ani od zosmiešňujúcich
videí.

Ale ostatných politikov vyzval, aby v kampani na seba neútočili.

(Smiech.) Ak tým myslel svojho straníckeho šéfa Fica, vidíte, že vôbec nepočúva.