Netajil sa priateľským vzťahom s Pavlom Paškom, no kontakty s podnikateľom Jozefom Brhelom kategoricky popiera. Takisto jeho možný vplyv či existenciu chobotnice v zdravotníctve. Odchod do Bratislavy nepovažuje za útek z východu po volebnej prehre, ale ako výzvu niečo dokázať a ukázať. Potenciál strany Smer vidí v spojení Petra Pellegriniho a Roberta Fica, dokonca verí, že v najbližších parlamentných voľbách sa Smer opäť priblíži k 25 percentám. Nielen o jeho vzťahu k Robertovi Ficovi, ale aj o tom, či sa vráti k pôvodnému povolaniu chirurga, sa s vicepremiérom SR RICHARDOM RAŠIM (48) rozprávala VANDA FELŠÖCI RUSNÁKOVÁ.

Ako je to s vaším prepojením na podnikateľa pána Brhela a na zdravotnícku chobotnicu?

Žiadna chobotnica neexistuje. Bola umelo politicky vymyslená preto, lebo zdravotníctvo je najľahšie zneužiteľné na politický boj. So zdravotníctvom skutočne nič nemám. Zo zdravotníctva som odchodom do komunálnej politiky postupne vycúval a som spokojný, že zdravotníctvu sa teraz nijako nevenujem ani sa mu venovať nechystám. Zdravotníctvo bez ohľadu na to, kto bude ministrom, bude vždy problematický rezort. Je tam totiž výrazný ľudský faktor. A každá chyba či nedokonalosť sa potom využijú na politický boj. Osobne sa teším, že už v ňom nie som.

A vaše kontakty a dovolenky v blízkosti pána Brhela?

S Brhelom sa nestretávam, nestretával som sa ani nemám dôvod sa s ním stretávať - ani v Bratislave, ani v Chorvátsku, ani nikde inde.

Predsa len často dovolenkujete v Chorvátsku pri nehnuteľnostiach práve pána Brhela...

Až v PLUS 7 DNÍ som si prečítal, že tam, kde som bol na dovolenke, Brhel niečo vlastní. A je to iba prázdny pozemok. Opakujem, nie je to môj priateľ a nestretávam sa s ním.

Vlastníte teda v Chorvátsku v Rogoznici nehnuteľnosti?

Nie, absolútne žiadne. Vyhovuje nám systém prenájmu apartmánu a nie celej vily či domu. Využil som možnosť prenájmu od človeka (Juraja Frajta, známeho z kauzy predaja CT prístrojov - pozn. redakcie), ktorého poznám. A to za 130 eur na deň za dvojlôžkový apartmán - teda za dvojlôžkovú izbu. Je to nadpriemerná suma na danú časť. Osobne sa teším, že už v ňom nie som. Teda nedovolenkujem tam zadarmo, ale ako bežný človek za ubytovanie riadne platím.

Je zjavné, že máte vplyvných kamarátov, či z minulosti, alebo aj teraz.

Úprimne, vo vyjadreniach k svojim priateľom som nikdy nemal dôvod klamať a niečo zapierať. Tak, ako som nikdy nepoprel fakt, že Pavol Paška bol môj osobný priateľ a vážil som si ho. V týchto vyjadreniach som nikdy nepozeral na to, čo povedia médiá, lebo si nemyslím, že je správne, keď sa niekto hanbí za niekoho postaviť a hovoriť niečo iné ako to, čo si myslí.

Nikdy som nepoprel fakt, že Pavol Paška bol môj osobný priateľ a vážil som si ho.
Richard Raši

Na východe ste svoje pôsobenie ukončili po neúspešných voľbách na post župana. Mnohí to považujú za váš útek a zbavenie sa zodpovednosti za stav v meste Košice.

V prvom rade som nikde neušiel. Som Košičan, bývam v Košiciach a z Košíc som neodišiel. Dostal som ponuku, ktorá sa neodmieta, a prijal som ju. Mám možnosť značným spôsobom posunúť život Slovenska vpred, či už debyrokratizáciu našej verejnej správy, rokovaním pri za­zmluvňovaní eurofondov v novom programovom období, alebo podporou našich najmenej rozvinutých okresov. Áno, viac sa nacestujem, ale na to sme my východniari zvyknutí, keďže mnoho vecí riešime v Bratislave. Košičanom som však neprestal byť.

Veríte tomu, že krk vám v komunálnej politike zlomila parkovacia kauza?

Keď stretávam ľudí, nič iné okrem parkovania mi dodnes výrazne nepripomínajú. Áno, priznávam, urobili sme mnoho chýb. Na druhej strane, vidíte sami, ako dopadla snaha bratislavského primátora o reguláciu parkovania mestskou firmou... Hovorím to preto, že v Košiciach sa to zvrhlo na to, že dávame súkromnej firme parkovanie. No de facto vidíme, že zavádzať platené parkovanie a jeho reguláciu je problém a je jedno, či to spravuje mestská alebo súkromná firma. Preto záverečné obdobie v kresle primátora bolo psychicky veľmi náročné.

Mnoho Košičanov však kritizuje nielen parkovací systém, ktorý nefunguje, ale aj údajne predraženú rekonštrukciu električkových uzlov či prehnané developerské bujnenie v meste.

Ešte raz opakujem, nestretol som sa s nikým, kto by mi výrazne vyčítal niečo iné než kauzu parkovania. Odvážim sa povedať, že sme počas dvoch volebných období výrazne zmenili charakter Košíc - priviedli sme Košičanov späť do historického centra, umožnili sme rozvoj nezávislej kultúry, boli sme Európskym hlavným mestom kultúry a Najlepším Európskym mestom športu. Urobili sme z Košíc atraktívnu turistickú destináciu, zrekonštruovali legendárne kúpalisko Čeháčko, rozostavali futbalovú arénu, zrekonštruovali električkové trate a nakoniec aj presvedčili Slovenský zväz ľadového hokeja, aby slovenskí hokejisti hrali majstrovstvá sveta v Košiciach, a získali na rok 2019 titul Európske hlavné mesto dobrovoľníctva - a to som iste nevymenoval všetky úspechy a zmeny, ktoré sa podarili. Myslím, že sme toho stihli dosť.

Verí mu: Raši sa spolieha na Petra Pellegriniho, že prinesie Smeru ďalšie percentá.
Zdroj: RUDOLF FELSOCI

Napriek tomu je už regionálna politika pre vás tabu? Žiadne volené kreslo primátora či župana?

Ako som povedal, nikdy nehovor nikdy, ale v mojom prípade platí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Myslím tým primátorský post - tam som totiž pôsobil najdlhšie.

V strane Smer nedávno na verejnosť prenikli nepokoje a žiadosť, aby Robert Fico odišiel.

Jednoducho unikla do médií vnútrostranícka komunikácia, ktorú dosluhujúca europoslankyňa Monika Smolková adresovala krajským a okresným štruktúram. Bolo to nešťastné rozhodnutie, ktoré som Monike vyčítal. Tieto veci sa riešia za zatvorenými dverami a nie cez médiá. Tým sa vzťahy v strane skôr naštrbia, ako vyriešia.

Nie je však namieste otázka, aby Robert Fico z politiky odišiel? Podľa vás neškodí Smeru?

Roberta Fica poznám dlhé roky. Vnútri strany má silnú pozíciu. Členovia vedia, čo pre stranu urobil. Máme tu novú politickú hviezdu Petra Pellegriniho, ktorý vo všetkých rebríčkoch popularity naozaj raketovo rastie - je mladý, energický, veľmi príjemný, vládze robiť a vidno, že práca ho baví. Čiže sme v situácii, že ak sa nám podarí týchto dvoch lídrov skombinovať, tak sa Smer môže posunúť v prieskumoch preferencií vyššie.

Keď je teda schopná náhrada, nemá Fico skutočne odísť do politického dôchodku?

Budem rád, keď nebudeme riešiť, kto je na čej strane, ale budeme na strane dua Pellegrini - Fico. Nech oni dvaja nastavia to, ako pôjdeme do volieb. Lebo jeden za to musí zodpovedať stranícky a jeden zodpovedá za vládu. Keď sa nájde správny predvolebný mix, verím, že Smer sa dokáže vrátiť tam, kde predtým bol, teda na úroveň okolo 25 percent.

Naozaj nemáte pocit, že pôsobenie Roberta Fica za posledný rok škodí Smeru?

Predseda strany prešiel všetkými krajskými organizáciami a získal absolútnu podporu.

A váš názor?

S týmto názorom sa stotožňujem, takže nevidím dôvod, prečo by mal odísť. Jednoducho Robert Fico je predsedom a stranu dotiahne do volieb. Verím, že využije obrovský potenciál predsedu vlády Petra Pellegriniho.

Aké sú vaše ďalšie politické ambície?

Teraz som úplne spokojný a politicky naplnený. Mojou ambíciou je dotiahnuť to, čo sme si dohodli a sľúbili dotiahnuť spolu s Petrom Pellegrinim až do marca 2020. Čo bude potom, ukážu voľby. Ktokoľvek môže mať akékoľvek ambície, voliči rozhodnú - či bude vlastne o čom uvažovať.

Momentálne ste podpredsedom strany Smer. Nechcete byť jej predsedom?

Určite nie.

Hovorilo sa o vás aj ako o možnom kandidátovi na prezidenta. Ak by ste reálne túto ponuku dostali, prijali by ste ju a kandidovali?

Takáto ponuka, našťastie pre mňa, neprišla. Od začiatku som bol rozhodnutý, že aj keby sme sa o tom rozprávali, povedal by som nie. Aj preto, že keď sa človek rozhodne ísť do boja, musí byť na to pripravený. Nedá sa ísť do boja o prezidentské kreslo bez podpory a súhlasu rodiny. Práve rodina by stratila súk­romie a bola by terčom možných útokov. Našťastie sa našiel kandidát, ktorý bol zo všetkých stránok lepší ako ja.

Politický predvolebný boj má byť predsa čestný a transparentný, tak čoho sa obávať?

Politika sa nedá robiť bez toho, aby človek robil naplno. Nie je to práca od ôsmej do štvrtej. Politika sú aj odpracované víkendy mimo rodiny, aj mnohokrát nepríjemné situácie, ktoré človek zažíva, a vystúpenia v médiách. Ako verejný činiteľ musím zvládnuť všetko. No niektoré negatívne veci sa prenášajú aj na moju rodinu. Ataky a politický boj, ktorý prebieha, majú vplyv aj na najbližších, ktorí s tým nemajú nič spoločné. A to sa týka aj predvolebného boja na vysoké posty.

Ako to vníma vaša rodina?

Ako kedy. Nie je to príjemné. Niekedy to prežíva viac, niekedy menej. No nie je jej to ľahostajné.

Nemáte z toho výčitky svedomia?

Určite áno. Každý, kto ide do politiky, svoju rodinu oberá nielen o čas s ňou, ale aj o súkromie. No rozhodol som sa tak. Uvidíme, dokedy toto moje pôsobenie v politike bude trvať. Určite nik, kto je v politike, nemôže povedať, že sa naplno venuje svojej rodine. To sa jednoducho nedá.

Takže ak by už strana Smer po najbližších voľbách nebola vo vláde, vrátite sa do komunálnej politiky?

Pozrite, bez ohľadu na to, ako krajské voľby dopadli, už vopred som avizoval, že o post primátora Košíc sa tretíkrát za sebou uchádzať nebudem. A čo sa týka župných volieb, je pravda, že Ústavný súd SR moju volebnú sťažnosť zamietol. Fakt však je, že nikto nedokázal vysvetliť, prečo počet neplatných hlasov v krajských voľbách v Košickom kraji je viac ako dvakrát vyšší oproti zvyšku Slovenska. Spolu 10 741 neplatných hlasov, rozdiel medzi víťazom volieb a druhým iba 875. V žiadnych iných voľbách - parlamentných či komunálnych - nebol v našom kraji taký vysoký podiel neplatných hlasov. Myslím, že v takom prípade je oprávnené snažiť sa získať čo najväčšiu istotu, že voľby dopadli tak, ako to chceli voliči, a že manipuláciu môžeme vylúčiť. Najmä ak si spomeniete, že 88 hlasov, ktoré voliči v jednej z obcí dali mne, bolo naozaj pripísaných inému kandidátovi - to skonštatovala aj polícia a Ústavný súd.

Vyštudovali ste za lekára, teraz riadite vo veľkej miere prúdiace financie do štátu v rámci rozvoja regiónov. Keď ako vrcholový politik skončíte, a teda nebudete kandidovať v regionálnych voľbách, siahnete opäť po skalpeli?

Do medicíny sa objektívne vrátiť nemôžem. Bol som úrazový chirurg, ktorý operoval. Keď niekto povie, že po 11 rokoch sa dokáže vrátiť k operačnému stolu a operovať - tak klame. Chirurg je vtedy chirurgom, keď operuje päťkrát do týždňa a každý týždeň. Chirurgia sa nedá robiť bez dennej operatérskej rutiny.

Čo je za zmenou vášho imidžu? Okrem častého strniska sú to okuliare.

Niekedy sa to ťažko priznáva, ale napriek tomu, že sa stále cítim mladý, normálne starnem a okuliare sa časom stávajú nevyhnutnosťou. Občas rád vyskúšam aj nejakú zmenu, veď v manželke a dcérach mám doma štyri naslovovzaté odborníčky na módne trendy.