Čas plynie rýchlo, tento týždeň oslávil humorista, dramatik, prozaik, herec, režisér či spevák MILAN LASICA osemdesiatku. Jeho názory sú bystré a jasné. Súčasná vládna garnitúra sa podľa neho vyčerpala a načase je zmena. O nebezpečnom náraste antisemitizmu, o kradnutí zo štátneho, o zneužívaní jeho mena na internete, ale aj o Donaldovi Trumpovi či slovenskom umení sa s ním zhováral KAROL BUSTIN.

Máte obavy z blížiacich sa volieb alebo v nich vidíte skôr nádej?

Myslím si, že treba mať vždy nádej. Každý má inú a uvidíme, ako to dopadne. Voľby očakávajú mnohí s veľkým napätím. Aj mnohí tí, ktorí sú vo väzení.

Za posledných tridsať rokov bolo viacero zlomových momentov vo vývoji Slovenska. Vnímate tak aj tieto voľby?

Všetko vnímať ako medzník sa nedá. Ale nejaká zmena by mohla nastať. Žiadala by sa. To je princíp parlamentnej demokracie - zmena. Už by mohla byť, pretože garnitúra, ktorá tu vládne štrnásť rokov, je už vyčerpaná.

V čom vás najviac sklamala táto vláda?

Tak veľa som od nej neočakával, takže ma nesklamala, ale dosť ma zaráža prerastenie mafie do štátnych štruktúr.

Ako si vysvetľujete nárast nenávisti a antisemitizmu v spoločnosti?

Antisemitizmus by som považoval za súčasť národného folklóru. Ale nie sme výnimka. Myslím si, že v strednej Európe ešte stále žije a niekedy sa prek­vapujúco ozve, a niekedy máme pocit, ako keby už neexistoval, ale nie je to pravda. Židia patria medzi záležitosti, na ktoré je vhodné začať nadávať, keď nie sme spokojní so svojím životom a chceme hľadať vinníka. Oni sú ako keby naporúdzi a myslím si, že by mali byť za to platení. Slúžia nám na to.

Ako univerzálny vinník?

Áno. Veď to je tradičné, tak to bolo pred päťdesiatimi, pred sto, pred dvesto rokmi. Židia si vždy odniesli všetky výhrady a výčitky a nikdy sa tým nič nenapravilo. Myslím si, že antisemitizmus má vlastnosť, že vždy, keď je spoločnosť v nejakej neistote alebo v kríze, prejaví sa ako vhodný terč nespokojnosti.

Ako sa dá s fašistami a prejavmi fašizmu bojovať?

Slušní ľudia by mali byť naozaj slušní. Nestačí len mlčať a sedieť na zadku. Ukázalo sa aj v minulosti, že mlčaním ľudia dopomohli k veľkému zlu. Treba sa ozvať. Každý, kto má v sebe nejaký pocit svedomia, mal by proti týmto tendenciám niečo robiť.

Zlyhalo aj školstvo a vzdelávanie?

Vzdelávanie zlyhalo nielen v tejto oblasti, vzdelávanie zlyháva v zásade. A to je dosť veľká tragédia, pretože vzdelanie je jedna z najdôležitejších vecí pre existenciu spoločnosti a pre jej napredovanie. Ak nenastane kľúčová zmena, darmo budeme diskutovať o čomkoľvek.

Terajšia vláda je spojená s množstvom káuz. Keby ste mali porovnať kradnutie komunistických papalášov a kradnutie za súčasnej vlády, kto má prevahu?

Teraz sa kradne viac, lebo je príležitosť. Vtedy až taká veľká príležitosť nebola, ale existovalo heslo - Kto nekradne, okráda svoju rodinu. Zvykli sme si na to. Teraz sa kradne naozaj v extrémnych astronomických číslach a v tom je práve problém. Lebo kradnutia sa zbaviť nedá ani zakázať sa to nedá, ľudia vždy budú mať tendenciu naletieť na vábničky, že si môžu niečo uchmatnúť a odniesť domov. Ale dôležitá je podľa môjho názoru miera zlodejiny. Poviem to na príklade.  V civilizovaných spoločnostiach sa, dajme tomu, kradne tak, že keď robíte nejaký obchod, váš nie celkom legálny zisk z toho je päť, maximálne desať percent. Ale my sme v štádiu, keď už je to štyridsať alebo päťdesiat percent. A v tom je problém, v neuveriteľnom nepomere. Lebo keď kradnete päťdesiat percent zo zisku, ako keby ste ukradli všetko.

Máte už stranu, ktorú budete voliť?

Mám, uvidíme ešte, či sa nerozhodnem inak. Ale myslím, že nie.

Nelanárili vás politické strany?

Nie, neoslovili ani nelanárili. Pravdepodobne nemajú záujem alebo vedia, že by som nebol schopný zaangažovať sa do politiky. Nemám na to talent. Možnože to nie je podmienka, ale ja do toho nechcem ísť.

VIAC FOTO Milana Lasicu nájdete v GALÉRII >>

Pokračovanie na ďalšej strane.