Sedí vo svojej kancelárii v Bratislave, zjavne nervózny. -Ihneď zahlási, že nespal celú noc. V rodine elitného policajta totiž majú čerstvý prírastok. Z bábätka sa teší, no vidieť, že chce mať otázky o svojej práci za sebou. Šéfuje protiextrémistickej a protiteroristickej jednotke, z novinárov má husiu kožu a rozhovorom sa vyhýba. Vznik skupiny elitných policajtov, ktorých cieľom je klepnúť extrémistickým živlom po prstoch, na začiatku tohto roka vo veľkom štýle ohlásil premiér Robert Fico. Odvtedy verejnosť o činnosti a výsledkoch megatajnej jednotky veľa nepočula.

O boji proti extrémizmu, radikálnej ĽSNS Mariana Kotlebu, výsledkoch svojej práce a elitných vyšetrovateľoch sa s MARTINOM SMIŠKOM rozprával PAVEL KNAPKO.

Jednotka, ktorej šéfujete, funguje už 9 mesiacov, no verejnosť ste zatiaľ neinformovali o žiadnych výsledkoch. Vyriešili ste už teda nejaké prípady?

Neviem, čo presne považujete za výsledky, no do trestného konania bolo prijatých 230 prípadov, pričom približne pri 150 sa vedie trestné konanie a k dnešnému dňu bolo obvinených 46 osôb. To sú zatiaľ vyše dvojnásobné čísla oproti minulému roku. K veciam riešeným v rámci operatívno-pátracej činnosti sa vyjadrovať nemôžem. Z obvinených vecí ide o prípady nenávistných prejavov, fyzických útokov spáchaných z extrémistického motívu, verejné prejavovanie sympatií k nacizmu a podobne. Prípad ľavicového extrémizmu máme len jeden. Ale pri vznesení obvinenia treba dodržiavať prezumpciu neviny.

Boli nejaké prípady ukončené? Konkretizujte.

Právoplatne ukončené boli spravidla tie, kde došlo k dohode o vine a treste, teda tam, kde sa páchateľ priznal. Môžem spomenúť prípad, keď jeden skinhed vyvesil v Nitre nacistické vlajky a za to dostal peňažný trest. Ďalšiemu chlapcovi, ktorý hajloval na štadióne v Trenčíne, prokurátor podmienečne zastavil trestné stíhanie, na rok mu uložil zákaz účasti na futbalových zápasoch jeho klubu a povinnosť, aby sa v čase ich konania vždy dostavil na obvodné oddelenie Policajného zboru. Podmienečný trest odňatia slobody dostal muž, ktorý fyzicky napadol Róma v Žiline. Avšak väčšina prípadov, ktoré vyšetruje naša jednotka, je stále v prípravnom konaní alebo v nich boli predložené návrhy na podanie obžaloby, veci teda nie sú právoplatne skončené.

Odhaľovaním extrémistov sa venujú aj blogeri, ako je napríklad dôchodca Ján Benčík, PLUS 7 DNÍ tiež na túto tému pravidelne prináša nové články. Vaša jednotka zatiaľ nevyrukovala so žiadnymi novinkami. Kedy verejne predstavíte výsledky svojej práce?

Národná kriminálna agentúra (NAKA) každý rok vydáva správu za predchádzajúci kalendárny rok, takže tohtoročné výsledky budú sprístupnené začiatkom budúceho roka. A o niektorých našich aktivitách verejnosť informovať ne-
môžeme.

Ako jednotka postupuje pri riešení prípadov extrémizmu?

Sme útvarom kriminálnej polície a máme v jednotke operatívcov, ktorí vykonávajú operatívnu pátraciu činnosť, a vyšetrovateľov. Štandardne sa prijme trestné oznámenie, po ktorom sa vedie trestné konanie. Máme aj dve oddelenia - extrémistické skríningové a protiteroristické skríningové -, ktoré plnia úlohu koncepčno-analytickej povahy medzinárodnej výmeny informácií a podobne.

Koľko príslušníkov má jednotka? Do médií sa v minulosti dostala informácia až o stovke členov jednotky.

Národná protiextrémistická jednotka vznikla združením dvoch zrušených odborov, a to boja proti terorizmu a boja proti diváckemu násiliu. Ku konkrétnym číslam sa však vyjadrovať nebudem. Ak sa v minulosti hovorilo o určitom počte členov jednotky, tie čísla môžu byť zavádzajúce, pretože okrem pracovníkov našej jednotky sa do výjazdov zapája Národná protizločinecká jednotka a v prípade potreby máme k dispozícii policajtov celej Národnej kriminálnej agentúry, a to sa bavíme o niekoľkých stovkách policajtov. Extrémizmu sa však primárne venujú desiatky ľudí.

Poberajú vaši policajti štandardné platy?

Platy sú rovnaké, aké majú iní policajti NAKA, v závislosti od ich funkčného zaradenia.

Ako zamedzíte tomu, aby práve medzi policajtmi vo vašej jednotke neboli sympatizanti extrémistických ideológií?

Viem, že sa veľa rozpráva o tom, že v radoch policajtov je mnoho prívržencov extrémizmu, no ja osobne si nemyslím, že u policajtov je viac extrémistov ako v iných sférach verejného života.

No práve policajti sú tí, ktorí majú extrémistov odhaľovať, preto je táto otázka taká dôležitá.

Každý adept na prácu v NAKA musí podstúpiť psychologické vyšetrenie, psycho-fyziologické overenie na detektore lži a ďalšie previerky. Preto obsadenie takýchto postov trvá aj niekoľko mesiacov. Ja osobne extrémistov v polícii nepoznám. Ak by som mal informáciu, že mne podriadený policajt má reálne extrémistické prejavy, budem bezodkladne konať.

Vo vašej jednotke ste žiadne extrémistické nálady nespozorovali? Ak by sa tak stalo, ako by ste postupovali?

V mojej jednotke by som niečo také určite vylúčil. Ak by sme niekoho v jednotke mali, postupovali by sme v zmysle zákona.

Prišiel by o miesto?

Nie je to také jednoduché. Po prvé - čo je extrémistický prejav?

Napríklad hákový kríž vytetovaný na chrbte, to je extrémistický prejav.

To by sa, samozrejme, riešilo ako porušenie služobnej disciplíny. Ak by sa dotyčný svojím prejavom dopustil trestného činu, riešil by to úrad inšpekčnej služby ako trestný čin extrémizmu.

A čo ak by na nejakej fotke - napríklad na sociálnej sieti - niekto od vás hajloval alebo by ste zistili, že je fanúšik extrémistickej skupiny, ako je napríklad Vzdor Kysuce?

To by sa riešilo v zmysle služobných predpisov a taká osoba by v NAKA už dlho nepobudla.

Beriete ĽSNS Mariana Kotlebu ako extrémistov?

K tomu sa nemôžem vyjadriť, keďže musíme zostať apolitickí.

Čo ak by jeden z vašich policajtov bol sympatizant Kotlebu a napríklad ho aj volil?

To, či volíte, alebo nevolíte nejakú politickú stranu, nie je trestný čin. Otázka je, či by tým došlo k porušeniu služobnej disciplíny v prípade, že pôjde o zákonom povolenú politickú stranu, ktorá nebola rozpustená v zmysle zákona o politických stranách.

Vaši ľudia však vyšetrujú aj Kotlebových ľudí. Nemyslíte si, že by išlo o konflikt zájmov?

Samozrejme, že by to bolo protichodné, a takáto situácia by sa stať nemala.

Môžete vylúčiť, že niečo také sa deje u vás?

Spýtam sa vás inak. Vy môžete vylúčiť, že vo vašej redakcii nie sú nejakí prívrženci extrémizmu?

No my nie sme elitní policajti bojujúci proti extrémizmu. Samozrejme, že sa to vylúčiť nedá.

A to isté môžem povedať aj ja, no predpokladám, že v národnej protiextrémistickej jednotke nepôsobia extrémisti.

Vaši ľudia vyšetrujú aj Stanislava Mizíka z ĽSNS. Verejnosť kritizovala, keď ste ho stiahli priamo z rokovania v parlamente. Bolo to správne? Neurobili ste z neho zbytočne martýra?

Ktorá verejnosť? Celkovo sa stretávam s tým, že extrémisticki ladení ľudia nás kritizujú, že porušujeme ľudské práva a ich protipól nás kritizuje za to, že svojím postupom nadháňame voličské hlasy extrémistom. Rozprával som sa o tom s vyšetrovateľom, ale o konkrétnych taktických dôvodoch vám hovoriť nemôžem. Pokiaľ viem, úkon prebehol absolútne slušne a emócie tam začali vznikať až po nešťastných vyjadreniach politikov, ktorí nás zaťahujú do politického boja. Štandardne sa vykonal príkaz na prehliadku iného priestoru odsúhlasený prokurátorom. A ja sa pýtam - tak sme si rovní pred zákonom alebo nie?

Ako monitorujete extrémistické prejavy na internete a sociálnych sieťach?

Zatiaľ to monitorujeme s istými obmedzeniami, ale ku konkrétnostiam sa z taktických dôvodov vyjadrovať nemôžem. S týmto cieľom sme v júni zriadili nové oddelenie s názvom Protiextrémistické skríningové centrum. Malo by byť aj partnerom pripravovaného projektu zameraného na vytvorenie efektívneho mechanizmu na nahlasovanie nenávistných prejavov na sociálnych sieťach.

Komunikuje vaša jednotka s Facebookom?

Sprostredkovane áno. Máme kontakty aj na odbore počítačovej kriminality.

Môžete zmazať určitú stránku, profil či príspevok na sociálnych sieťach?

Musíme postupovať v zmysle zákona a využívať oficiálne kanály. Môžeme žiadať poskytovateľa sociálnej siete o zmazanie obsahu na základe príkazu prokurátora v istom štádiu konania, keď je obsah stránky zaistený ako dôkaz.

Vo voľbách do vyšších územných celkov pohoreli na plnej čiare kandidáti za ĽSNS. Zároveň to môže znamenať zomknutie Kotlebových sympatizantov. Bavili ste sa v jednotke aj o tomto scenári?

Ako policajt sa nemôžem vyjadrovať k pohybom na politickej scéne, ale ak zistíme, že bol spáchaný konkrétny trestný čin, budeme postupovať v zmysle zákona. Týmto chcem poprosiť verejnosť, aby nahlasovala takéto trestné činy.

Kotlebova ĽSNS odštartovala iniciatívu nazvanú Ľudová mládež. Organizujú detské tábory v lokalite blízko Krupiny, kde odkúpili niekoľko pozemkov. Posvietili ste si na túto ich činnosť?

My odhaľujeme a vyšetrujeme trestné činy. Nič viac a nič menej. Riešime trestné činy a ak sa to dá, snažíme sa zabrániť ich spáchaniu. Samozrejme, že ak sa niekto permanentne správa ako extrémista, tak sa dostáva do záujmu kriminálnej polície, pretože existuje predpoklad, že môže páchať aj trestnú činnosť. Ak v rámci svojej činnosti kriminálna polícia zistí, že mohol byť porušený zákon a mohol by konať iný subjekt verejnej správy, takúto informáciu mu poskytne.

Animátormi detských táborov organizovaných kotlebovcami sú napríklad Milan Mazurek, ktorý na bratislavskej železničnej stanici kričal na moslimskú rodinu vulgarizmy, a Andrej Medvecký, ktorého stiahli z Národnej rady, pretože sa pobil na diskotéke s cudzincom a kričal naňho, že je neger.

Robia im animátorov, je to trestný čin? Keď niekto organizuje detský tábor, tak to nie je trestný čin. No a ak by sme to monitorovali, určite by som vám to nepovedal. Verejnosť nemôžeme informovať o operatívno-pátracej činnosti, ani o takzvaných skrytých vyšetrovaniach. Veľakrát sa nám tiež stáva, že nás médiá oslovujú, či riešime udalosti, ktoré s trestnou činnosťou zjavne nesúvisia. Ale môžem povedať, že v jednom prípade organizovania tábora pre deti sme na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva iniciovali kontrolu zameranú na splnenie povinností organizátora tábora.

PLUS 7 DNÍ objavilo na Záhorí nacistický brloh, kde neonacisti organizujú koncerty a chodia tam na párty, taktiež sme upozornili na prípad mestského poslanca Patrika Gerbu v Belej nad Cirochou, ktorý sa posmešne vyjadroval o kremačných peciach v koncentračnom tábore. Zaoberáte sa týmito prípadmi?

To je presne ten prípad, že ak by sme sa mu aj venovali, tak vám o tom hovoriť nemôžem.

Infiltrujú sa členovia jednotky do radov extrémistických skupín?

To isté, čo som už povedal, nemôžeme o tom hovoriť.