Tip na článok

Šéf Mostu-Híd Bugár: Keby sedel pri mne Procházka, kopol by do mňa

Lopta je na strane slovenských voličov, - myslí si líder Mostu-Híd Béla Bugár.

V politike je už dvadsaťšesť rokov. Od roku 1998 bol predsedom Strany maďarskej koalície (SMK), v roku 2007 ho pri voľbe predsedu strany prekvapivo porazil Pál Csáky. A on, napriek vysokej popularite, ohlásil, že v politike končí.

Napokon sa vrátil, lebo, ako priznal, prestal mu vyzváňať telefón a to mu chýbalo. A tak založil novú multietnickú stranu. S predsedom Mostu-Híd BÉLOM BUGÁROM (56) sa o nadchádzajúcich voľbách rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Nudíte sa v opozícii?

V opozícii sa nudiť nedá, lebo vláda sa vždy snaží zaujať a opozícia musí vyvíjať viac práce, aby sa vôbec dostala do médií či poslala odkaz svojim voličom.

Po dvadsiatich šiestich rokoch na vás ešte neprišla únava z politiky?

Únava z politiky? Veď sa vraví, že to je afrodiziakum. Ale pravda to nie je. (Smiech.) Určite je však politika povzbudzujúca, ak v nej niečo dosiahnete. Poviete si - no konečne. Ale trvá to veľmi dlho. Hlavne, keď ste v opozícii a vládne jedna strana. Viete, čo asi tak môžete dosiahnuť…

Ale predsa ste už raz z politiky odišli - v roku 2007.

Áno, chcel som z politiky odísť. No po pár mesiacoch som zistil, že mi aj chýba, že mi nevolajú. (Smiech.) A potom, bol obrovský tlak od občanov, maily od kolegov, aby sme vytvorili niečo, čo tu na Slovensku ešte nebolo - multietnickú občiansku stranu.

V nadchádzajúcich voľbách si dosť trúfate. Vyhlásili ste, že chcete dosiahnuť dvojciferný výsledok.

Pozrite sa, to sme povedali ešte po našej republikovej rade. Medzitým sa stali veci, ktoré nám mohli vziať preferencie. Jednak náš postoj k migrantom, čo niektoré strany proti nám zneužívajú. Tiež chodievame na mítingy a dostávame otázky typu - Prečo tu chcete migrantov? A pritom sme napríklad hlasovali proti povinným kvótam.

Len odlišujeme ekonomických migrantov, ktorí k nám nemôžu prísť len tak, veď ani naši ľudia nemajú voľné pracovné miesta. A potom sú utečenci, ktorí padnú do azylového systému, majú právo získať štatút utečenca, aj ho dostanú. Ale naša krajina nie je pre nich cieľová.

No a na tomto sme stratili percentá. Tiež na hlasovaní o zmene Ústavy SR v súvislosti s balíčkom protiteroristických opatrení. Ale aj dnes by som hlasoval takisto, lebo politik musí robiť nielen populárne veci, ale predovšetkým správne.

V súvislosti s úpravou Ústavy SR ste vyhlásili, že nekšeftujete, to nie vy, ale sociálni demokrati podporili vás. To ste hádam nemysleli vážne?

To treba brať trochu s humorom...

To už bola až taká „procházkovská“ argumentácia či výhovorka...

No to by mi ešte chýbalo, aby som ho kopíroval! Všimnite si, čo sa stalo. Za návrh Lucie Žitňanskej hlasovalo zo 141 prítomných poslancov až 140. A o tom istom sme hlasovali pri zmene Ústavy SR. A zrazu všetci vycúvali. Nebolo to populárne, ale ak v budúcnosti polícia zaistí niekoho podozrivého z terorizmu, tak bude mať na to, aby ho preverila, až štyri dni.

Vy ste tiež na margo KDH a jeho podpory Smeru pri návrhu ústavne zakotviť ochranu vody povedali, že ústava nie je predsa trhací kalendár, ale najvyšší zákon štátu.

No dobre, ale my sme na KDH nezaútočili slovami, že sú zradcovia. Dokonca som vtedy povedal, že chápem, že KDH má aj iné hodnoty, ktoré sú preň prioritné. No naozaj si musíme uvedomiť, že ústava nie je trhací kalendár. A čo je dôležitejšie? Či dám do ústavy ochranu vody, alebo znížim bezpečnostné riziko? Zmenu Ústavy SR by som podporil vždy.

Asi ste tým spoločným hlasovaním so Smerom „potešili“ Pála Csákyho, ktorý vám už dávnejšie vytkol, že sa ponúkate Smeru.

Ale prosím vás. Kto je momentálne na Slovensku Csáky? Vo voľbách do vyšších územných celkov bolo možné vytvoriť pravicovú koalíciu a SMK sa rozhodla pre Smer - a vládnu spolu. Tak nech je ticho.

Nadbiehate teda Smeru?

Nemá význam sa k tomu vyjadrovať, lebo ja sa negatívne nebudem vymedzovať. To som nerobil ani pred voľbami 2010, ani 2012. A pritom v roku 2010, dva dni pred voľbami, istý denník napísal, že už sme rozhodnutí ísť so Smerom. Škodili nám. Tak, ako nám aj teraz škodia, a my sme pritom so Smerom nešli, hoci sme mohli.

V čom vám spájanie so Smerom škodí?

Keď sme zahlasovali za zmenu ústavy, kto bol prvý, kto zaútočil a zvolal tlačovku? Rado Procházka. Lebo vie, že čo my stratíme, on môže získať. Ale v tom je jeho malosť.

Je pre neho dôležité získať jedno percento navyše, ak uvažuje, že v budúcnosti s tou stranou môže vytvoriť vládnu koalíciu? To je hlúposť. Preto vravím, že sa nechcem negatívne vymedzovať, lebo od marca minulého roka je naším cieľom jednoznačne vymeniť Smer a zabezpečiť, aby tu nevznikla vláda Smeru.

Robili ste si prieskum, či by vaši voliči chceli, aby ste išli so Smerom do koalície?

Takýto prieskum nemá zmysel robiť, lebo ak sa ich to opýtate, prakticky im núkate tú možnosť.

Smer si tie prieskumy robí a jeho voliči chcú, aby išiel do koalície so Slovenskou národnou stranou (SNS).

Áno. Ale to vyplýva z toho, že už bol s SNS v koalícii a má vo vedení ľudí, ktorí majú silnejšie nacionálne cítenie, ako je celoslovenský priemer.

Vaši politici Lucia Žitňanská a František Šebej sú proti koalícii so Smerom. Akceptujete ich názor?

Vy si myslíte, že u nás to funguje tak, že predseda zavelí a ostatní...

… nielen u vás...

Tak u nás to funguje inak. O týchto veciach rokujeme. Preto je naše stanovisko také, že chceme inú vládu - zloženú z pravicových strán. O spolupráci so Smerom neuvažujeme.

Po voľbách možno budete uvažovať inak.

Preto stále vysielam signály, že ešte je možnosť posilniť pravicu. Len pravica nesmie robiť chyby. A vidíme, že všetci ich robia. Napríklad Procházka dá v noci vyhlásenie, ráno ho dementuje a takto by som mohol pokračovať.

Možno tým chcel Procházka niečo signalizovať.

To neviem, ale viem, že lídrom pravice nemôže byť človek, ktorý robí politiku pol na pol. Týmto postojom pochoval názor vytvoriť jednotné velenie.

„Nie je dôležité vyhrať prieskumy, ale voľby.“ Foto: Tony Štefunko

Spomínali sme vášho rivala Pála Csákyho. SMK rastú preferencie. Prekvapilo vás to?

Prieskumy sú robené z malých vzoriek. Nemôžete ich dobre odhadnúť, preto vravím, že nie je dôležité vyhrať prieskumy, ale voľby. Aby som zas nebol zle pochopený ako minule, keď sa ma opýtali, či to znamená, že by som chcel predbehnúť Smer. Odpovedal som, že by to bolo síce dobré, ale zas až taký optimista nie som. (Smiech.) Treba zvíťaziť vo voľbách.

Bol by pre vás problém ísť do koalície s SMK?

Nie. Problém mám len s Obyčajnými ľuďmi a nezávislými osobnosťami-NOVA. Uvažovať môžeme akokoľvek, ale ak sa Smer spojí s SNS, my už môžeme len uvažovať.

Prečo máte problém s matovičovcami? Oni s vami problém nemajú.

Budúca vláda musí byť pevná. Nielen preto, že budeme predsedníckou krajinou Európskej únie (EÚ), ale aj preto, že budeme musieť odpovedať na otázky, čo s terorizmom, čo s migráciou, čo bude s Gréckom. Ani nevieme, ako dopadne referendum v Anglicku o vystúpení krajiny z EÚ, takže preto hovorím, že vláda bude musieť veľmi vážne rozhodovať. A nebudeme vystupovať len v mene Slovenska, ale v mene európskej dvadsaťosmičky.

Matovič tesne po zložení vlády Ivety Radičovej povedal, že dostal finančnú ponuku, ak jej vládu rozbije. Rok nato padla vláda. „Nehovorím, že preto, ale nič sa nedeje len tak,“ vyhlásili ste. Ako ste to mysleli?

On sám s tým vyšiel. A čo som tým naznačil? To, že je nespoľahlivý partner. Za štyri roky nedokázal zabezpečiť, aby jeho poslanci hlasovali jednotne pri dôležitých veciach. Ísť do predčasných volieb s provizórnym rozpočtom, to boli z hľadiska štátu nezodpovedné kroky.

Podľa Matoviča maďarskí voliči by mohli zachrániť Slovensko tak, ako to urobili v roku 1998 pri Mečiarovi.

Myslím si, že Matovič sa v tomto mýli. Lopta skáče na strane slovenských voličov. Ak v parlamente bude SNS - a vyzerá to, že bude -, tak keď nebude dostatok slovenských hlasov na pravej strane, Fico vytvorí vládu s SNS.

Vy by ste išli do koalície aj s Dankovou SNS?

Nie.Niektorí si myslia, že SNS sa zmenila. Predseda sa zmenil. Ale tí, čo boli za SNS vo vláde, sú v nej stále. Priamo alebo okolo nej. Rozumiem tomu, prečo na verejnosti vystupuje len pán Danko a nikto iný. Nikto nie je na bilborde, len on, aby ľudia nevideli, kto vlastne stojí za SNS. Opakujem, zmenil sa tam predseda, ale to je všetko. A to je pre nás veľké riziko.

Aké riziko?

Keď chcete, tak bezpečnostné. (Smiech.)

Uvažujete o vládnej trojkoalícii so Sieťou a s KDH. Ale predsa vám na to chýbajú percentá.

Poslali sme signál občanom, že takáto trojkoalícia by mohla vymeniť vládny Smer. A dúfal som, že tie percentá budú. Ale zatiaľ nie sú, tak už vravím, že môžeme počítať aj so Slobodou a Solidaritou. To sú už štyri strany. A preto opakujem - lopta je na strane slovenských voličov.

Chcete byť alternatívou pre voliča SDKÚ. Myslíte si, že SDKÚ si zaslúžila takýto koniec?

Určite nie. SDKÚ bola strana, ktorá mala určité problémy - aj iné strany ich majú -, ale bola to proreformná strana, vďaka ktorej sme odstránili Mečiara a mečiarizmus. Boli sme s ňou vo vláde a nebolo to jednoduché. Zdedili sme po Mečiarovi Slovensko, ktoré bolo treba z toho marazmu dostať. A dostali sme Slovensko do Európskej únie a do NATO.

Procházka hovorí, že Sieti by predvolebná spolupráca so „starými“ politikmi škodila, ale po voľbách si to vie predstaviť.

Pozrite sa na mňa, som v politike už vyše dvadsaťpäť rokov. Podľa mňa delenie na starých a nových nehovorí nič. Aj starý alebo nový politik môže byť v politike s tým, že chce niečo zmeniť, posunúť krajinu dopredu. Ale aj starý alebo nový politik tam môže byť len preto, aby sa postaral iba o seba a svojich blízkych.

Ani Fico nepatrí medzi nových politikov.

Ale takto to nevnímam. Keby sedel vedľa mňa Procházka, tak by do mňa kopol. Vnímam to tak, že Sieti by pred voľbami škodila spolupráca so starými politikmi, a to je obyčajný marketingový ťah. Po voľbách mu to už vadiť nebude? Chápem, že sa dá robiť kampaň aj populisticky, ale je to správne, ak oklamem voliča?

Teší vás, že tentoraz sa pred voľbami neotvorila maďarská karta, ale rieši sa utečenecká kríza?

Neteší. V roku 2010 sa namiesto politických programov riešilo dvojaké občianstvo. V roku 2012 kauza Gorila a teraz utečenecká kríza. Je to normálne? Nebavíme sa o tom, ako riešiť nezamestnanosť, fungovanie štátu alebo školstvo, ktoré sa rieši len ďalšou výmenou ministra.

A vy máte víziu, ako riešiť školstvo?

Dôležitejšie je, aby to riešilo celé politické spektrum, aby sa na to povolali odborníci. Pre školstvo sa musí vytvoriť dlhodobý plán, ktorý sa nebude meniť podľa toho, kto vládne.

Máme množstvo vysokoškolákov, ktorých nevieme zamestnať, a tak nám odchádzajú do zahraničia. Je nutné financovať školy a smery podľa toho, akých odborníkov potrebujeme, a zas menej tie, ktoré nám síce produkujú vysokoškolákov, ale v praxi sa neuplatnia. Takisto prepojiť stredné školy s odbornou praxou.

Máte ku školstvu blízko, vaša manželka je riaditeľkou Základnej školy v Šamoríne. Mimochodom, podporuje štrajk učiteľov?

Nie, jej škola sa nezapojí do štrajku. Keby ste videli, čo všetko dva mesiace pred voľbami prichádza na ústredie politických strán. Problém je v tom, že všetci sa pred voľbami zobudia a chcú hovoriť o problémoch.

Učitelia nám poslali list súvisiaci so zvolaním mimoriadnej schôdze. Zaoberali sme sa ním a rozhodli sa, že napíšeme list učiteľom a bez médií sa stretneme. Dosiaľ neodpovedali. Následne sme iniciovali spolu s KDH zvolanie mimoriadneho výboru pre školstvo, na ktorom by sa mohli zúčastniť všetky zainteresované strany.

Asi to učitelia nechceli politizovať.

No dobre, ale musia vedieť, že všetko, čo sa urobí mesiac a pol pred voľbami, bude spolitizované.

Štrajkovali už predsa dávnejšie. Kedy teda majú ísť do štrajku?

Navrhujem rokovať. Nech strany, ktoré majú možnosť dostať sa do parlamentu, s nimi urobia zmluvu a po voľbách to môžu od tých strán požadovať. A keď sa požiadavky nebudú plniť, ísť potom do ostrého štrajku. Ale keď sa ani neozvali? My nemáme problém podporiť ich požiadavky, ale nič nevyriešime bez Smeru, ktorý má v parlamente 83 poslancov.

Fico vraj ide do volieb spokojný. Má na to dôvod?

Keby robil systémové zmeny, tak áno. Je pravda, že slovenská ekonomika za posledné roky rástla, výber daní sa zlepšil, to treba povedať. Majú voľný určitý balík peňazí, ktorý však používajú na sociálne balíčky a nie adresne na systémové zmeny. Pokazili druhý pilier a doteraz klamali o tom, čo každý vie, že prvý pilier je neudržateľný a každý sa musí poistiť aj v treťom pilieri. To znamená, že ja by som taký spokojný nebol.

Ficove sociálne balíčky by ste zrušili?

Otázka takto nestojí. Viete, už si pripadám ako papagáj, stále to hovorím, že ich treba opraviť. Nie je to adresné, napríklad sú rodiny, ktoré nepotrebujú štátnu pomoc na lyžiarsky kurz, a sú také, ktoré zvažujú každý cent. A toto treba zmeniť.

Tvrdíte, že po voľbách chcete riešiť korupciu a problémy v zdravotníctve. Ako? Oboje sa ťahá nielen Ficovou, ale aj vašou vládou.

Vládli sme len rok a tri mesiace a prijali sme množstvo opatrení. A potom, citujem klasika - mohli sme len svietiť a kúriť. Nič nám nedovolili, nič nám neodsúhlasili.

Preto som sa vás v úvode pýtala, či vás baví byť v opozícii.

Ale aj za ten jeden rok sme prijali napríklad návrh Lucie Žitňanskej o zverejňovaní zmlúv na internete, ktorý platí. Preto hovorím - musíme prijať zákon o schránkových firmách, o lobingu, zaviesť do legislatívneho procesu to, aby ku každému zákonu bola doložka o vplyve na korupčné prostredie.

Tiež, aby opozícia mala v parlamente väčšie právomoci a možnosť kontroly. Lebo opozičný poslanec bude hľadať aj to, či dotyčný nosí červené, alebo čierne trenky.

Ako odpovedal šéf Mostu-Híd na otázky pre každého lídra? Čítajte v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ

VIDEO Plus 7 Dní