Po voľbách sa na jeho hlavu zniesla azda najväčšia kritika. Za vstup do koalície so Smerom a s SNS ho odsúdili nielen opoziční politici, jeho voliči, ale aj niektorí členovia jeho vlastnej strany.

Napriek tomu, že ho považujú za zradcu či hrobára strany, ide si tvrdo za svojím. Vyhrážajú sa zabitím jeho dcére, jemu dokonca odrezaním hlavy a v čase nášho rozhovoru mu ešte stále chodili podivné esemesky, ale on si už vraj zvykol.

S predsedom Mostu-Híd a podpredsedom Národnej rady SR BÉLOM BUGÁROM (58) sa zhovárala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Nadviažem na náš predvolebný rozhovor. Stále - aj po týchto voľbách - je pre vás politika afrodiziakum?

Nehovorím, že je afrodiziakum, ale že ma určite baví. Baví ma to, hoci viem, že ľudia málo veria politikom. Ale ak sa dá niečo zlepšiť, nejaké zákony či rozhodnutia a pomôžu istej skupine ľudí, občanom, tak mám z toho dobrý pocit. A potom to môžem vnímať aj ako afrodiziakum.

Roky ste boli v opozícii. Ste spokojný s výsledkom volieb?

Ak je niekto naozaj spokojný s výsledkom volieb, tak asi nežije na Slovensku. Možno kotlebovci. Ale nikto nečakal takýto výsledok. Pred voľbami sme boli veľmi opatrní, hovorili sme, že našou prioritou je vytvoriť pravicovú vládu a presadiť náš program. A vidíte, pravicová vláda nevznikla.

Zvykli ste si, že vás po voľbách označujú za zradcu?

Ja už som na to zvyknutý šesť rokov. Veď Strana maďarskej komunity (SMK) nás pred šiestimi rokmi, keď vznikol Most-Híd, takto označila a to pokračuje dodnes. Čo s tým mám urobiť? Mňa súdia moji voliči a raz, keď otrčím kopytá, ma bude súdiť Pán Boh. Ak som raz presvedčený, že to, čo robím, je dobré, a možno pritom robím aj chyby, žiadni krikľúni ma nemôžu umlčať.

V Šamoríne už chodievate kanálmi? Domáci vám vytýkajú, že ste Maďarov rozdelili.

Asi hovoríme o voličoch SMK. Bohužiaľ, aj tam je to tak rozdelené, že keď sme chceli podporiť ich kandidáta na post primátora v Šamoríne, tak to odmietli slovami - od vás nič nechceme. Zákopy sú stále vykopané. V Šamoríne žijú Slováci aj Maďari a nemali by robiť politiku len na základe etnického princípu.

Neobávate sa, že váš vstup do vlády pochoval budúcnosť Mostu-Híd? Nazývajú vás hrobárom strany.

Keby som bol hrobár strany, tak by sa to odzrkadlilo aj teraz, ale preferencie máme stabilné.

Tak potom je tým hrobárom strany líder Siete Procházka?

Má ešte štyri roky na to, aby stranu zachránil. Musí pracovať so straníckymi štruktúrami.

Aká je atmosféra v Moste-Híd?

Dobrá. Minulý týždeň som absolvoval stretnutie a bola tam aj zábava, vtipkovalo sa. Každý očakával, že po vystúpení Zsolta Simona ľudia odídu a bude nejaké zemetrasenie. Ale nič také sa nestalo.

Prekvapil vás jeho odchod?

Asi rok a pol pred voľbami som mu povedal, že ak vytvoríme vládu, nebude ministrom. Pre jeho štýl politiky - lebo nestačí len kritizovať, musíte ponúknuť aj alternatívu. Ale nerozlúčili sme sa v zlom, to zas kvitujem a dúfam, že v niektorých veciach budeme spolupracovať.

Pre náš týždenník Simon vyhlásil, že vás stále považuje za kamaráta.

Čítal som. Minule sme sa stretli, podali sme si ruky, viete, to zas málokto mi uverí, ale aj keď stretnem Berényiho (líder Strany maďarskej komunity - pozn. red.), tak mu podám ruku. Politické názory môžeme mať absolútne iné, ale to neznamená, že budeme jeden druhého nenávidieť. Politika môže rozdeľovať z hľadiska názorov, ale z ľudského nie - to nie je dobré.

A tie reči, že ste Simona obetovali, lebo bol pre Smer neprijateľný?

To nie je pravda. Ostatné štyri roky v opozícii bol trochu iný, nezúčastňoval sa na stretnutiach, a to ani súkromných. Posledné obdobie už bolo trochu lepšie, v predsedníctve dokonca hlasoval za, aby sme išli rokovať o vládnej koalícii.

Ale mne povedal, že tak hlasoval preto, lebo veril, že so Smerom nepôjdete. Napríklad Žitňanská by vraj do vlády so Smerom nikdy nešla.

No dobre, ale ak sme vyrokovali deväťdesiat percent našich priorít, tak aj pre mňa to bolo prekvapenie. Pred voľbami sa ma pýtali, či pôjdeme so Smerom, a ja som im odvetil, či veria, že Smer sa zmení tak, že prijme napríklad protischránkový zákon. Ja takýto Smer nevidím. A to som teraz citoval sám seba. A zrazu vidím. Prechádzajú aj veci, ktoré sme predtým ani nemohli spomenúť. Zatiaľ je to len dohoda, ale verím, že to prejde aj v parlamente.

Čím ste na vstup do vládnej koalície prehovorili Luciu Žitňanskú? Ministerským kreslom?

A to prepáčte, ale potom ju nepoznáte. Prepáčte za výraz, ale ona na ministerské kreslo kašle. Videla, že máme program, a hoci zvnútra koaličných rád nemám nič prezrádzať, dokonca premiér sám navrhoval, aby sa tam viac konkretizovali jej návrhy. Dal jej voľnú ruku, má jeho podporu. Má voľnú ruku na všetko, čo zlepší súdny systém a prokuratúru. To ju presvedčilo. Určite by si nezobrala na svoje plecia, že pôjde do vlády a nič nezmení - to by mala na sebe biľag.

Spomínali ste, že premiér v koaličnej rade aj ustupoval. V akej atmosfére prebiehali rokovania?

Málokto tomu verí a dlho ani nebude veriť. Podľa mňa aj v Smere sú si vedomí toho, že ich éra, ktorá tu bola pred 5. marcom 2016, sa už skončila. Pre nich to je najťažšie, štyri roky vládli sami, všetky posty obsadzovali a teraz tam musia púšťať koaličných partnerov.

Premiér už pred voľbami hovoril o dvoj-, trojkoalícii, takže im bolo jasné, že už nebudú vládnuť sami. A informácie, že ste rokovali o koalícii už pred voľbami?

My sme nerokovali a predpokladám, že ani Sieť. Našou prednosťou bolo, že sme mali aj v písomnej forme spísané priority. Niektoré veci vypadli, ako napríklad dvojaké občianstvo.

To ste sa ho tak ľahko vzdali?

Vôbec nie ľahko. Ale pre nás je dôležitejšie, aby bol účinný protikorupčný program, tvorba pracovných miest, aby sme zachránili málotriedky, aby vznikol dobre fungujúci fond pre národnostnú kultúru a aby sme sa postarali o marginalizované skupiny.

A čo ak vám to vaši voliči zrátajú?

Naši voliči nie. Sme si vedomí toho, že dvojaké občianstvo vôbec nie je medzi prioritami našich voličov, a to potvrdzujú aj prieskumy.

Takže ste reagovali podľa prieskumov?

Nie, ale ešte raz - toto nie je menšinový problém. Ak si to niekto myslí, tak si predtým dal pol litra tvrdého. Toto je občiansky problém. Pozrite sa, ak si chce slovenský Maďar zobrať maďarské občianstvo, maďarská vláda nevydá ich zoznam a dovidenia. Tí, čo sa priznali, že majú maďarské občianstvo, tak ho stratili, a tí, čo to nepovedali, ho majú dodnes. Čo je to za štát, ktorý toto robí?

A vy máte maďarské občianstvo?

Nie.

„Béla, pekná, úspešná kariéra a ty sa dáš kúpiť smerákmi. Niekto prišiel s tučným šekom.“ Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík na margo vstupu Mostu-Híd do vládnej koalície.

Rozmýšľam, čo s tým, či podniknem nejaké právne kroky. Stále hovorím, že ak má nejaké indície o kupovaní politikov, nech s tým ide na prokuratúru. Viete, v čom je problém? Títo ľudia, a je jedno, či je to Sulík, či Matovič, vychádzajú z toho, že asi oni by sa dali kúpiť. Podľa seba súdim teba.

Na čo by mi to bolo? Som zabezpečený, mám 58 rokov, tridsaťjeden rokov žijem s manželkou, mám všetko, čo potrebujem. Mám aj nejakú tú hotovosť, čo ja už potrebujem? Mám len jeden žalúdok. Každý si myslí, že budem peniaze hromadiť v alobale, ale načo? Budem na tom sedieť ako sliepka?

No Sulíkova výčitka je oprávnená. Hoci ste sa negatívne nevymedzili voči Smeru, ale voči Slovenskej národnej strane (SNS) áno. Takže, prečo ste išli s SNS?

Keby mi niekto týždeň pred voľbami povedal, že budem v koalícii s SNS, tak by som si myslel, že mu v hlave niečo chýba. Len, bohužiaľ, občania nám takto nadelili. Aká bola možnosť? Vytvoriť menšinovú vládu, ktorá by mala trvanlivosť možno rok? Vraj, nech odrežem oligarchov od vlády. Ale predčasné voľby by spôsobili, že by sme možno žili v štáte, kde by sme museli dávať pozor, kto čo povie a kde to povie.

Takže momentálne vám už neprekáža, že SNS je strana tých istých ľudí, len má nového predsedu, ako ste sa vyjadrili pred voľbami?

Momentálne vidím snahu pána predsedu SNS Andreja Danka, aby to fungovalo. Pozrite sa, máme štvorkoalíciu, ak by sme mali zodpovedných politikov, nie takých, čo utekajú do Bruselu, tak mohol Sulík kontrolovať Smer a už by nemal Smer v koalícii šesťdesiat percent a ostatní štyridsať, ale nemal by ani polovicu. Ale ľahké je odísť do Bruselu a odtiaľ kritizovať.

Podľa Lipšica každý, kto verí, že minister vnútra Kaliňák a špeciálny prokurátor Kováčik budú odhaľovať korupčné kauzy, je zrelý na vyšetrenie duševného stavu. Veríte tomu?

Kto zakladá všetko na viere, nech chodieva do kostola. Tu sa nemá veriť, tu sa má robiť. Lipšic by mal držať ústa. Prepáčte, ale to pán Lipšic dodžubal Gorilu. Každý týždeň za Radičovej vlády organizoval dve tlačovky, ale nič iné neurobil. Kauza Gorila traumatizuje spoločnosť a po desiatich rokoch by bolo dobré povedať, ako to je.

Súhlasím, že Lipšic má toho dosť na rováši, ale fakt je, že ako sa asi bude vyšetrovať napríklad kauza vratky DPH pod vedením Roberta Kaliňáka, ak sa v nej spomína aj jeho meno?

Vyšetruje sa to.

Pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka? Vy s tým vážne nemáte problém?

Prokurátor, sudca, to nepatrí pod Kaliňáka. Ešte o tom nemôžem hovoriť, ale nastane oveľa väčší tlak na dovyšetrovanie nejakých vecí. Ak si niekto myslí, že politik môže zasiahnuť do vyšetrovania, potom nežijeme v právnom štáte.

A vy veríte, že žijeme v právnom štáte?

Vzhľadom na to, že vznikla táto koalícia a mnohí sa boja, tak verím, že to tu začne fungovať. Fakt. A každému hovorím - súďte nás na základe konkrétnych krokov. Nedostali sme ani sto dní.

Ako prebiehali rokovania o koalícii? Vraj ste si tam priniesli rušičku. Je to pravda?

Nie, rušičku nie. Ale my sme asi na druhom koaličnom rokovaní zistili, že desať minút po tom, čo sme rokovali, už o tom písali v médiách. Tak si museli všetci vyložiť telefóny na stôl. Poznám človeka, ktorý to vie heknúť, a vraj sa dá odpočúvať tak, že o tom ani neviete.

Takže žiadna rušička, oni tam na vláde rušičku ani nemajú. Rušička vám zruší telefón, ale nie diktafón. A existuje mnoho ďalších podporných zariadení, pomocou ktorých viete zabrániť odpočúvaniu.

Nejako sa vyznáte.

(Smiech.) Bol som v parlamentnom výbore pre SIS, tak už to poznám.

Neprekáža vám, že na koaličnú radu chodieva Pavol Paška?

Nie, to nie je pravda, nikdy tam nebol. Možno bol v tom čase na Úrade vlády, ale nie na rokovaní. Veríte, neveríte, môžem vám to odprisahať, ja som veriaci, takže neklamem. Ak by tam prišiel, partneri by s tým mali určite problém. Rokujeme buď len predsedovia, alebo na začiatku po troch, teraz po dvoch.

A to, že sa tam motal, vám neprekážalo?

Nie, lebo viem, že rokovania neovplyvnil. Viem, z čoho sme vychádzali.

A iní ministri Smeru vám neprekážajú?

Áno, prekážajú. Viem, že to novinári neradi počúvajú, ale my vyskakujeme len do výšky našich preferencií, čo je 6,4 percenta.

Veríte tomu, že táto vláda vydrží celé štyri roky?

Urobím všetko pre to, aby vydržala.

Všetko? Takže aj v mnohom radšej ustúpite?

Prepáčte, ale...

… to je logický výstup...

Nie som zvyknutý, že nemôžem povedať svoj názor.

Nech sa páči.

To znamená, a pokračujem tam, kde ste ma prerušili, že keď vznikne nová kauza, tak musí byť aj potvrdená. A keď sa zistí, že je to pravda, tak dotyčný musí odstúpiť.

Český prezident Miloš Zeman tvrdí, že u politika platí prezumpcia viny.

To teda nie. Ak by to takto platilo, tak kto by išiel robiť politiku? Sú určité gestá, ak napríklad padne lietadlo, tak minister môže odstúpiť, a tak urobí gesto. Ale ak ma obviníte ako pán Sulík, tak by som mal odstúpiť, pretože si niekto vymýšľa? Ak zistíte, že som dostal nejaký šek - inak som nikdy nedostal šek, lebo na Slovensku sa to ani nenosí -, tak potom by som odstúpil.

Aký máte vlastne majetok?

Keby ste išli na portál politika open, tam by ste ma našli odhaleného.

Skúste nám to predsa len povedať.

Mám pôdu, viac ako štyri hektáre, zdedili sme pozostatok lesa, po mame mám dvojizbový apartmán, mám podiel vo firme BBG, potom dom sociálnych služieb v Rohovciach, s partnerom to vlastníme pol na pol a prevádzkuje to nezisková organizácia.

Všetko?

Mám auto, staršie BMW, ktoré používa dcérka. Samozrejme, peniaze na účte...

V slovenskej banke?

A kde inde? V Paname? Dostal som pôžičku, ktorú som požičal strane a čakám, kým sa mi to vráti.

Pozrite si video:

Vraj sa vašej dcére niekto vyhrážal zabitím. Môžete konkretizovať?

Napísali jej, že ju zabijú.

Prišla vám esemeska?

Išlo to cez sociálne médiá. Mám to odfotené. Prihlásil sa mi generálny prokurátor, že to počul z médií a že to dajú prešetriť. Vravím mu, že je to asi „fejkový“ profil a ak sa to ešte raz stane, tak sa mu prihlásim. Viem, že kto sa takto vyhráža, tak to nespraví. Ale v Dunajskej Strede máme prípad, keď sa niekto vyhrážal aj mne, aj jednému nášmu sympatizantovi, že nám podrežú krk, a tak tento prípad už bude postúpený na políciu. Ten človek, čo sa vyhrážal, má aj iné problémy a práve preto môže byť naozaj nebezpečný.

Pozrite si video:

Máte zvýšenú ochranku?

Načo mi je? Neviem, či sa pamätáte, ja som bojoval proti mafii, dostal som aj granát, ktorý nevybuchol. A tí, čo sa mi vyhrážali, tak tí už nežijú, ja žijem. Keby ma chceli zabiť...

To znie ako hrozba, že každý, kto sa vám bude vyhrážať, dopadne podobne.

Nemám to hovoriť, ale dávnejšie, keď som mal problémy s mafiou, som do denníka Smena dal, aby to medializovali. Jedine to ma chránilo, že som poznal ich tváre. Povedal som im, že ak ublížia mojej rodine, zoberiem spravodlivosť do vlastných rúk. Politik to nemá hovoriť, ale vtedy nás to zachránilo. Nie mňa, ale rodinu.

Podľa mňa len strašili, bol som s rodinou, obkľúčili nás, mal som odistenú zbraň. Ak vás chcú naozaj odstrániť, tak počkajú, kým spomalíte v bočnej ulici, kde máme obrovské lipy, schová sa a dá do vás celú dávku. Keď sa niekto bojí, nech nejde do lesa. Verím tomu, že aj tak mám určený svoj osud. Môžem k tomu prispieť zlou životosprávou, rýchlou jazdou.

Alebo vstupom do politiky.

(Smiech.) Zatiaľ to u nás nie je také zlé!