Tip na článok
Prezident hokejového zväzu Martin Kohút tvrdí, že už rokuje o možnej zmene dejiska MS 2019.

Šéf SZĽH: Majstrovstvá sveta v hokeji nemôžeme organizovať v hale, ktorá nespĺňa požadované kritériá

Majstrovstvá sveta v hokeji sú vážne ohrozené. Kameňom úrazu je problémová rekonštrukcia zimného štadióna Ondreja Nepelu v Bratislave. O aktuálnej situácii sme sa rozprávali s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) MARTINOM KOHÚTOM.

Čo sa vlastne okolo Zimného štadióna Ondreja Nepelu deje?

V prvom rade… V žiadnom prípade nechcem útočiť na primátora alebo na zastupiteľstvo či kohokoľvek. Ale zvolať tlačovku s tým, že zväz niečo chce a my to nedáme a posielame kontrolu, sa mi nezdá celkom fér. Musíme zdôrazniť jednu vec. Tak, ako bol štadión postavený, ako má nejaké náklady na prevádzku a na fungovanie, má aj výnosy. A výnosy tu sú už od roku 2011. Ak čokoľvek funguje nejaký čas, potrebuje istú údržbu. Bola tu kontrola z Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), ktorá sa pozrela na to, ako štadión vyzerá, ako funguje, aké činnosti sa v ňom konajú, a z toho vyšli nejaké závery. Ale určite sa nepovedalo, že niečo treba vymieňať. Skôr sa upozornilo na to, čo treba udržiavať a občas nejakým spôsobom opravovať.

Kedy sa táto kontrola uskutočnila?

Asi pred mesiacom.

Čo presne zástupcovia IIHF zistili?

Pomenovali dve skupiny problémov, jeden sú mantinely. Od poslednej rekonštrukcie sa na základe predpisov IIHF zmenila ich veľkosť, preto sa menia mantinely na štadiónoch po celom Slovensku a treba, aby sa tak stalo aj na tomto štadióne. Potom tu však máme veci, ktoré potrebujú údržbu. Napríklad svietidlá, chladiaci systém či rolba. Tie majú nejakú životnosť a na posúdenie, či sú udržiavané, nepotrebujeme ani kontrolu. Stačí sa pozrieť na náklady Správy telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) mesta Bratislava, koľko prostriedkov do údržby investovala, a porovnať s tým, aké boli zo štadióna výnosy. A reálne si viete vyhodnotiť, že sa niečo zanedbalo.

Mesto stále spláca úver, ktorý vznikol pri rekonštrukcii v rokoch 2009 až 2011.

Áno, mesto spláca úver, ale má aj výnosy. Toto nie je prípad, keď prenajímate niekde telocvičňu a nikto vám neplatí. Tu hovoríme o štadióne, kde sú obrovské peniaze z prenájmov rôznych priestorov, ako je reštaurácia, hala, kde sú koncerty, športové podujatia. Čiže hala žije a zarába. Na druhej strane sa o tú halu treba starať.

Vy teda tvrdíte, že mesto len zarába, ale neinvestuje do údržby štadióna?

Nie celkom, tvrdím jednu vec. Na základe zmluvy má hokejový zväz na štadióne sto hodín ročne ľadu zadarmo, ale len pre mládež. Všetko ostatné si musíme platiť. My si halu prenajímame. Aj na majstrovstvá sveta si musíme štadión prenajať, lebo to nie je náš majetok. No a my si chceme prenajať niečo s nejakými vlastnosťami a nie je náš problém zaobstarať, aby bol ľad kvalitný alebo aby sa svietilo podľa predpisov pre majstrovstvá sveta. Čiže do osvetlenia aj chladenia by mal investovať ten, kto je majiteľ, a nie ten, kto si to prenajíma.

Primátor Bratislavy však informoval, že hokejový zväz predložil akési požiadavky, ktorých splnenie vyjde na päť miliónov eur. Viete, ako mesto k tejto sume prišlo?

Nie.

Neviete, z čoho primátor vychádzal?

Nie.

Čo presne hokejový zväz zaslal na mestskú organizáciu spravujúcu štadión?

Požiadavky.

Ako boli tie požiadavky koncipované?

Bolo v nich definované, čo treba skontrolovať, opraviť, možno aj vymeniť.

Boli tieto požiadavky nejakým spôsobom ocenené?

Nie, zrejme to nejakým spôsobom ocenil STaRZ, ja neviem. Opakujem, my sme zaslali len požiadavky, ktoré vyplynuli po kontrole IIHF. A pán primátor sa rozhodol poslať kontrolu. Treba zdôrazniť, že sám sebe, keďže štadión spravuje jeho mestská organizácia.

Môžete konkretizovať, aké požiadavky zväz mestskej organizácii adresoval?

Ide o spomínanú výmenu mantinelov, ale tiež okien podľa noriem IIHF, osvetlenia na LED žiarovky, výmenu podlahových gúm v celom areáli štadióna, kontrolu ozvučenia, vymaľovanie kabín a všetkých priestorov zázemia, dobudovanie kabeláže na wi-fi a internet vo všetkých priestoroch, zabezpečenie funkčnej rolby pri úprave hlavnej aj tréningovej hracej plochy, rozšírenie a doplnenie bezpečnostného monitorovacieho systému asi o 60 kusov kamier, dodávku rozvádzača, zvýšenie konektivity internetu. Požiadali sme tiež o rozšírenie a inováciu multimediálneho vybavenia.

Čiže tieto požiadavky vyčíslil STaRZ na päť miliónov?

To ja neviem.

Lenže mesto tvrdí, že zväz žiada aj opravu vzduchotechniky či chladiaceho systému, čo bude zrejme finančne dosť náročné.

My sme také požiadavky nedali. Ak dovolíte… Mne sa to celé zdá ako politický spôsob uvažovania pána primátora. Ale my sa musíme vrátiť k normálnemu, pragmatickému rozmýšľaniu, že treba niečo zabezpečiť. Viete, získať majstrovstvá sveta nie je jednoduché. Majstrovstvá so sebou prinášajú veľký záujem verejnosti, predpokladá sa, že príde asi 400-tisíc ľudí do dvoch lokalít, kde sa budú hrať zápasy, a to Bratislava a Košice, pretože na Slovensku veľmi na výber nemáme. Vlastne, iba tieto dve haly, ktoré by mohli spĺňať prísne kritériá IIHF.

Ale zatiaľ nespĺňajú.

Zatiaľ nie, ale dá sa to napraviť.

V roku 2011, keď na Slovensku boli majstrovstvá sveta, spĺňali?

Spĺňali podľa vtedajších pravidiel IIHF. V tom čase boli štadióny v nejakom stave, ale odvtedy sa do nich neinvestovalo toľko, koľko by sa malo. Neboli spravované tak, ako by mali byť.

Požiadavky ste aktuálne zasielali aj do Košíc?

Áno, ale tam sme adresovali iné požiadavky.

Ako sa tam k tejto záležitosti postavili?

Úplne ináč ako v Bratislave, kde zvolali tlačovú konferenciu, z ktorej je výstup, že to má zaplatiť hokejový zväz alebo štát. Tam chcú problémy riešiť. Rozdiel je možno v tom, že v Bratislave je vlastníkom mesto, v Košiciach občianske združenie, ktoré to vníma úplne inak. Pre nás je tu možnosť nájsť v okolí, a nie na Slovensku, inú halu, povedzme, v Prahe, Ostrave, Budapešti, vo Viedni. Môžeme začať komunikovať, ale bolo by nám ľúto, keby majstrovstvá neboli na Slovensku.

Rozumiem tomu správne, že majstrovstvá sveta v roku 2019 nemusia byť u nás?

Áno, ak to bude takto, tak nebudú, pretože my ich nemôžeme organizovať v hale, ktorá nespĺňa požadované kritériá.

Aký je definitívny dátum, keď sa rozhodne?

Do kongresu IIHF, ktorý bude v júni budúceho roka. Vtedy sa už losujú skupiny a miesta, kde aký zápas bude. Kongres ešte môže zmeniť dejisko.

Dovtedy musia byť požiadavky splnené?

Nie splnené, ale malo by byť jasné, že sa splnia.

Keď sa mali organizovať MS v roku 2011, všetko zostalo na poslednú chvíľu a pre časovú tieseň napokon aj rekonštrukcia štadióna vyšla namiesto 40 miliónov na sto miliónov eur. Nespejeme dnes k rovnakému scenáru?

Všetko ide mimo Slovenského zväzu ľadového hokeja. To sú veci, ktoré musí vyriešiť vlastník štadióna. Ak sa o svoj majetok nevie starať, nech príde a povie, že nám halu dá, a my sa postaráme.

Dá napríklad za euro ročne?

Do správy, s tým, že sa o ňu bude starať Slovenský zväz ľadového hokeja.

Kontaktoval vás v aktuálnej veci primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal?

Nie. Nikdy v živote som sa s ním nestretol. Ale na vysvetlenie, ľudia zo zväzu boli na magistráte, aby to prerokovali.

Čo sa tí ľudia zo zväzu dozvedeli?

Nič, oni priniesli požiadavky, ktoré boli predložené STaRZ. Ale ešte raz zdôrazňujem, Slovenský zväz ľadového hokeja žiadne finančné požiadavky v tejto veci nedával.

Vás osobne suma päť milónov eur prekvapila?

Zaujímal by ma ten výpočet.

Aký je pre vás konečný termín na to, že na júnovom kongrese predložíte požiadavku, aby sa MS konali v inej krajine?

V máji 2018, počas MS v Dánsku, už musíme mať úplne jasno. Mňa však aktivity, ktoré tu sú, presvedčili o tom, aby som už začal o tejto veci rokovať s iými krajinami.

Už rokujete s inými krajinami, aby prevzali namiesto Slovenska organizáciu MS?

Áno.

S kým?

Rokoval som už s Českou republikou. Alternatívou je aj Maďarsko a Rakúsko.

Nemôže to podľa vás bežný občan vnímať ako vydieranie zo strany Slovenského zväzu ľadového hokeja?

Ale my to všetko nehovoríme ako vyhrážku, ale ako organizátori MS v roku 2019, ktorí musia zabezpečiť dejisko šampionátu.

Má hokejový zväz nejaký odhad, koľko by obnova Zimného štadióna Ondreja Nepelu mohla stáť?

Viete, aký je rozdiel medzi rokmi 2011 a 2017? Že my ani štát štadión nestaviame, je vo vlastníctve mesta. A ja neviem so štadiónom nič robiť. Ešte raz, nebavme sa o politike, ale o konkrétnej veci. Majstrovstvá tu byť nemusia. Ak sa tak však stane, nebudú plné ani hotely, podniky, kaviarne, mestská hromadná doprava a tak ďalej. Bavíme sa o prínose nielen pre mesto. Podľa môjho názoru bude prínos z majstrovstiev oveľa viac ako päť miliónov. Do štadióna malo mesto už dávno investovať. Na celej diskusii mi vadí jedna vec, že z komunikácie smerom na verejnosť mesto vypustilo to, čo mu nevyhovuje, že zo štadióna sú aj veľké príjmy a nech mesto povie, aké tie príjmy sú.

VIDEO Plus 7 Dní