Od februára zúri vojna na Ukrajine a aj Slovensko posiela ako svoju pomoc zbrane. Zistili sme, že okrem oficiálnych zásielok štátu na východ odchádza každý mesiac kamión so zbraňami zo Slovenskej Ľupče. Tam sídli firma Grand Power so stotridsiatimi zamestnancami, ktorej zisk sa pohybuje na úrovni troch miliónov eur ročne. Majiteľ tejto firmy kedysi podporoval kotlebovcov, no neskôr svoj postoj prehodnotil. Dnes už nechce mať s politikou nič spoločné.

JAROSLAV KURACINA (51) nám do telefónu tvrdil, že Ukrajine zbrane nedodáva, no súhlasil s osobným rozhovorom. V tom priznal, že veci sa majú trochu inak. Rozprávala sa s ním ĽUDMILA LACKOVÁ.

Aké hospodárske výsledky má vaša firma za minulý rok?

Firma Grand Power za minulý rok na dani zo zisku zaplatila do štátneho rozpočtu viac ako 800-tisíc eur. Náš zisk bol síce úctyhodný, ale ustavične reinvestujeme financie do nových výrobných priestorov, do vývoja nových produktov, nových technológií a získavania nových odborníkov, takže na užívanie toho veľa nezostáva.

Rok pred tým to bolo ako?

Bolo toho trošku menej. Zhruba sme sa pohybovali na polovičných hodnotách, ale celým svetom kýval COVID-19. Ovplyvňoval hlavne logistiku výroby a nie priam pozitívnym smerom.

Poskočili ste výrazne.

Neposkočili sme pre problémy na okolí, ale je to výsledok ustavičnej práce, hlavne v zámorí. Nielen smerom na západ, ale aj na východ.

Koľko vyvážate do USA?

Veľa.

Čo si mám pod „veľa“ predstaviť?

Tak za desať miliónov dolárov ročne. Záujem majú o celú našu produkciu. Amerika kupuje skoro všetko.

Kupujú viac po vypuknutí vojny na Ukrajine?

Nie, Ukrajina prišla už do rozbehnutých vecí a nepriniesla výrazný vplyv.

Európske firmy sa za oceánom nepresadzujú ľahko. Ako sa to podarilo vám?

Máme dobrý produkt. Dobrý pomer kvality a ceny.

Máte odsledované, kto si v USA kupuje práve vaše zbrane?

Civilisti.

Zaujíma ma, aký typ ľudí.

Vaše otázky ma uvádzajú do rozpakov.

Do rozpakov?

Vy sa nepýtate na zbrane, ale na sociálne záležitosti, na politiku. Pýtať sa na zbrane, to je technická záležitosť. Pýtať sa, komu to predávam, je už politika. Zákazníci sú v našom biznise tabu. O zákazníkoch sa nerozpráva.

Dodávame svoje zbrane Američanom. Američania ich ukázali Britom, Briti cvrkli do textilu, dali objednávku a čakáme na povolenie na vývoz.
Jaroslav Kuracina

Tak sa porozprávajme o téme, na ktorej sme sa dohodli. Aký má vojna na Ukrajine dosah na vašu firmu? Myslela som, že vojna za humnami vám pomohla.

Na toto, čo sa pýtate, je potrebný záujem štátu. Musel by za mnou prísť štát a povedať: ,Počúvaj, Grand Power, dvadsať rokov sme od teba nekúpili ani pružinu. Ale u východných susedov je vojna, každá zábava sa končí. Ak sa vojna ešte viac priblíži, zo zahraničia nedostaneme nič, lebo každý bude prednostne vybavovať svojich. A my budeme mať holé ruky. Tak, prosíme ťa, začni pre nás niečo robiť.‘ My máme čo ponúknuť. A budeme ústretoví. Robíme aj vojenské zbrane. Robíme verziu americkej útočnej pušky M4 kalibru 5.56 NATO pre Američanov. Pritom práve puška M4 je zbraň, akú naše ozbrojené sily dlhodobo plánujú obstarávať. Ďalej vyrábame samopal Stribog, ťažké gulomety... Vyrábame zbrane v civilnej verzii, vo vojenskej verzii, vo verzii, akú si povie zákazník. Šijeme zbrane na mieru. Na naše samopaly máme napríklad britskú objednávku.

To sa ako podarilo?

Dodávame svoje zbrane Američanom. Američania ich ukázali Britom, Briti cvrkli do textilu, dali objednávku a čakáme na povolenie na vývoz. Zatiaľ chcú skúšobne sto kusov, ale nemalo by to ostať pri stovke. Ak sa im osvedčia, bude toho veľa. Len na Slovensku je to také zvláštne. Tak po slovensky niekto predal samopaly od vojska za pár drobných, lebo údajne boli zastarané. Obchodníci ich skúpili, predali ich budovateľom demokracie a tí ich dodali na podporu umiernenej opozície do krajín na Blízkom východe alebo do teplých krajín Afriky. Každý medzistupeň si k cene pripísal dve nuly. Obyčajný človek by povedal ,strašná ryža‘. Po nástupe novej protikorupčnej a protimafiánskej vlády nakúpila slovenská armáda útočné pušky pomaly za päťtisíc eur. Za kus! Rozumiete? Predali za pár drobných a nakúpili po päťtisíc eur. My sme dali ponuku po 1 500, ale od domáceho výrobcu predsa štát nakupovať nemôže.

9mm samopal Stribog si objednala britská armáda.
Zdroj: Grand Power

Vráťme sa k našej téme. Vraj od vás raz mesačne odchádza kamión plný zbraní na Ukrajinu.

Hmmm. Takto. Bol by som rád, keby tá informácia bola pravdivá. Nie je. Raz za mesiac odchádza lodný kontajner, niekedy aj dva, do Ameriky. Ale nie na Ukrajinu.

Ale nejaký Ukrajinec sem vraj chodieva po zbrane.

Jáj. Chodí Ukrajinec každý mesiac. Ale pozor! To sú civilné zbrane, čiže nie pre potreby armády. Ešte raz. Tým, že nepociťujem potrebu sa vtierať autoritám, nemáme kontrakty so štátom. Zameriavame sa na civilných zákazníkov. Áno, dodávame na Ukrajinu, ale tam už desať rokov dodávame športové zbrane. Samozrejme, každá športová zbraň je použiteľná aj na iný účel. Keď to dokáže spraviť dieru v papieri, tak to dokáže spraviť dieru aj inde. Ale máme stále toho istého partnera. Dávame mu ten istý model.

Zvýšil sa objem? Lebo by asi bolo divné, keby v krajine zmietanej vojnou ľudia nezháňali zbrane.

Objem civilných zbraní na Ukrajinu sa naozaj mierne zvýšil. Aj na Ukrajine si ľudia kupujú zbraň pre pocit bezpečia.

Na internete sa objavila informácia, že jeden z ruských oligarchov nedávno spáchal samovraždu vašou zbraňou.

Neviem, či spáchal samovraždu. Ak na zemi nájdete niekoľko nábojníc... Keď si strelíte do hlavy, z hlavne vyjde jedna strela a zo zbrane vypadne jedna nábojnica. Viac už nie ste schopní stlačiť spúšť.

Vraj sa to stalo zbraňou vyrobenou vo vašej firme.

Neprislúcha mi to komentovať.

Dotkli sa vašej firmy sankcie proti Rusku?

Dotkli sa každého. Elektrina, suroviny - železo, všetko šlo hore. Chceli sme Rusko potrestať a teraz kŕkame sami.

Mali ste dodávateľov z Ruska?

Nie. Ale do roku 2014 tvorili Rusi našu hlavnú klientelu. Ročne sme tam vyvážali civilné zbrane za tri milióny eur. Napriek tomu, že Rusko je v tejto oblasti veľmi silné, dokázali sme sa tam uplatniť. V roku 2014 Rusi obsadili Krym a my sme dostali zaracha. Prišiel som do dnešného dňa zhruba o 30 miliónov eur tým, že mi štát neumožnil vyvážať civilné zbrane do Ruska. Som povinný to strpieť a nikto mi to nenahradí. Mimochodom, vypočítajte si, koľko z toho som mohol zaplatiť štátu na daniach, na odvodoch. Zaujímavé tiež je, že iné štáty Európskej únie neprestali po roku 2014 vyvážať do Ruska civilné zbrane. Niekoľkokrát som to našim úradom dokladoval. Na stránke ruského obchodu sme videli španielske pušky, talianske pušky. Pýtal som sa, prečo oni môžu. Vraj - nooo, oni majú inú politiku. Slovensko chce byť holubicou mieru, prispôsobte tomu svoj biznisplán. Takže do roku 2014 sme sa orientovali na ruský trh, potom sme padli na nos. V roku 2018 sme sa dali dokopy s jedným Američanom a už sme sa opäť rozbehli.

Samozrejme, každá športová zbraň je použiteľná aj na iný účel. Keď to dokáže spraviť dieru v papieri, tak to dokáže spraviť dieru aj inde.
Jaroslav Kuracina

Keď som si s vami dohadovala rozhovor, vraveli ste, že na druhý deň nemôžete, lebo máte schôdzku s Indmi. Kam všade dodávate zbrane?

Do šesťdesiatich krajín sveta. Vyvážame nielen do Ameriky, ale aj do Ázie, aj do Afriky - Juhoafrická republika, Mali, Keňa, v Egypte sme teraz v tendri...

Sú to štátne zákazky?

V Afrike len štátne.

Na obchodnej misií v Rwande a Keni so štátnym SARIOm.
Zdroj: Grand Power

Ako ste sa dostali do povedomia v toľkých krajinách?

Veľmi mi pomohli naši športoví strelci. Oslovili ma organizátori streleckej súťaže, či by som mohol venovať cenu do súťaže. Dal som jednu pištoľ a ukázalo sa to ako veľmi dobrá investícia. Spolupracujeme so športovými strelcami, ktorí patria medzi svetovú špičku. Máme majstra Európy, v roku 2016 vyhralo naše družstvo na majstrovstvách sveta s našimi pištoľami.

To vám urobilo meno?

Keď niekto stojí na stupni víťazov, svet sa zaujíma, čím strieľal. To nám pootváralo dvere. Dlhé roky sme sa držali na päťmiliónových tržbách. Športová streľba nie je až taká masová záležitosť. Posledné tri roky sme výrazne podskočili vďaka Amerike, kde to začali kupovať aj ľudia, ktorí sa športovej streľbe nevenujú. Kupujú si zbraň „pre istotu“.

FOTO V GALÉRII

Ako sa vyrovnávate s názorom, že svet bez zbraní by bol lepší.

Zbraň je to, čo umožnilo človeku v evolúcii prežiť. Nežijeme uprostred obláčika s dúhovými jednorožcami. Zlého človeka zo zbraňou dokáže zastaviť len dobrý človek so zbraňou.