Po štrnástich rokoch sa rozvádza a nie je to prechádzka ružovou záhradou. Herečka Gabika Škrabáková (46), o ktorej blížiacom sa rozvode sme ako prví informovali v PLUS7DNÍ, už viac nechce mlčať. „Sľuboval mi, že bude iný,“ tvrdí o manželovi, s ktorým dva roky zvádza na súde drsný boj o vlastných synov.

Informácie o tom, že vaše manželstvo prechádza krízou a hrozí rozvod, sa prvýkrát objavili už pred dvoma rokmi. Vy ste sa však k tomu nikdy nechceli verejne vyjadrovať a rozhovory na túto tému ste odmietali.

Človeku sa lepšie hovorí o príjemných veciach, preto som radšej rozprávala o práci, ktorú mám rada a ktorá ma baví. A to ostatné som si radšej nechávala pre seba. Tých ťažkých chvíľ v mojom živote totiž nebolo málo. V žiadnom prípade som naše deti nechcela vystaviť medializácii.

K nej práve v týchto dňoch došlo. Vraj bránite synom spolu sa vídať, keďže nesúhlasíte so striedavou starostlivosťou - jeden syn je tak v otcovej starostlivosti a druhý vo vašej.

A zostala som z toho v absolútnom šoku. O to viac, že to nie je pravda. Máme v rukách rozsudok súdu, podľa ktorého má byť mladší syn u otca jeden týždeň od štvrtka do nedele a ďalší od utorka do stredy. Zvyšný čas majú byť obaja u mňa, čo znamená, že okrem jedného jediného dňa v týždni môžu byť obaja spolu. Marcus je u otca presne podľa rozhodnutia súdu, ale Filip u mňa nie. Napriek tomu som sa zrazu v médiách dočítala, že ja bránim „striedavke“.

Podľa toho, čo hovoríte, by bola skôr vo váš prospech. Mali by ste rovnocenne obe deti, nie?

Nie, pretože otec detí navrhuje striedavú starostlivosť len u mladšieho syna. Staršieho Filipa nerieši, ten je v jeho starostlivosti, keďže mňa odmieta. On bojuje len za Marcusa, aby mal Filipa úplne a Marcuska v striedavke, a ja Filipa vôbec a Marcuska v striedavke.

Podľa zverejnených informácií sa na úrady na ochranu detí obrátil váš syn, s tým, že mu mladší súrodenec chýba.

Ide o neuveriteľné zavádzanie. Bohužiaľ, je to Filipkova voľba, že je so svojím bratom len vtedy, keď je Marcusko u otca, čiže dobrovoľne o polovicu menej, ako môže byť. Keď s ním má byť u mňa, odmieta totiž prísť. Dva roky mu pritom ponúkam, nech si vyberie, čo sám chce robiť, že ja ich tam len odveziem, či už na ihrisko alebo do kina a nebudem sa im do hry miešať, nech si užívajú sami seba. Neúspešne. A to som mu v živote neublížila, len som si dovolila odísť od jeho otca.

Rozprávali ste sa s ním o tom? Vysvetlili ste mu, prečo sa rozchádzate? To sú pre deti ťažké situácie, ktoré nie vždy chápu.

Filip vidí situáciu len tak, ako mu bola prezentovaná otcom, ja nemám šancu mu povedať svoj pohľad. So mnou sa o tom odmieta rozprávať a môj názor nechce počuť. Pohľad svojho otca prijal dokonca natoľko, že o týchto veciach už sám hovorí v množnom čísle: „Ty si nám urobila to a to, ty nám nechceš dávať brata…“ Súdny znalec to nazval nezdravou dvojkoalíciou medzi otcom a synom proti mame.

Žiaľbohu, vydala som sa za človeka, ktorého som dobre nepoznala.
Gabika Škrabáková

Tá vznikla až tým, že ste sa rozhodli požiadať o rozvod?

Ono sa to začalo už dávno predtým. Keď mal Filipko asi šesť, manžel mu začal dopriavať drahé zážitky, robili si pánske jazdy, oni dvaja boli parťáci. Ale keď žijete v  partnerskom vzťahu, tak vám ani nenapadne, že keď manžel vezie dieťa do školy, lebo vy ste práve porodili a ste doma s bábätkom, tak to využíva na to, aby vás ohováral, že vy už na neho nemáte čas, lebo máte druhé dieťa a mal so synom tajomstvá. Filip o tom nehovoril, lebo si to, samozrejme, užíval, že ho otec považuje za veľkého, že ho uznáva. Naopak, páčilo sa mu to.

Toto sú už veci, ktoré by mal asi posudzovať psychológ, nie?

Súd to aj nariadil. Všetci štyria sme mali absolvovať súdnoznalecké dokazovania, okrem iného aj preto, aby sa určil najlepší model ďalšej starostlivosti o deti. Toto však otec detí nerešpektoval, a odmietol sa nezávislého vyšetrenia zúčastniť a nedovolil to ani Filipovi. Namiesto toho predložil vlastné posudky od súkromných psychológov, ktoré boli, samozrejme, v jeho prospech. Navyše, obe deti vyšetrenie absolvovali bez môjho vedomia, dokonca aj mladší syn, ktorého mám zvereného vo výhradnej starostlivosti ja.

Nie je to aj preto možné pred súdom namietať?

Zistila som, že nemám šancu dovolať sa pravdy. Dokonca aj súdy sú proti tomu bezmocné, a len sa musím pozerať, ako sa mi dieťa mení pred očami.

Mnohé rozvody bývajú podobnou zákopovou vojnou kto z koho, vy však máte za sebou pomerne dlhé manželstvo. Po štrnástich rokoch by ho niekto možno nazval dokonca úspešným.

Také nikdy nebolo. Máme za sebou množstvo kríz, niekoľkokrát sme už žili oddelene, pričom prvé problémy prišli prakticky hneď po pôrode prvého syna, kedy mi manžel povedal, že ak sa chcem rozviesť, môžem, ale mám mu nechať syna. To neprichádzalo do úvahy, takže zo začiatku som sa snažila rozprávať o tom, čo ma trápilo a bolelo, no aj keď si ma vypočul, nikdy na to nič nepovedal. Až keď to skončilo tým, že som sa odsťahovala, prišiel a sľuboval, že všetko bude iné. Že minulosť už síce nezmení, ale začneme nanovo.

A vtedy som si povedala, že ak moje deti niečo naozaj potrebujú, tak je to zdravá mama, nie troska, ktorá je s nimi síce v jednej domácnosti, ale je chorá a nešťastná.
Gabika Škrabáková

Bohužiaľ, keď som sa vrátila, vždy zostalo len pri sľuboch. Dnes môžem povedať, že sme ako partneri, ktorí sa spolu o živote radia, ktorí spolu rozhodujú, v podstate nikdy nefungovali. Ja som bola viac-menej len aupair, ktorá sa mu stará o deti. Žiaľbohu, vydala som sa za človeka, ktorého som dobre nepoznala.

O to viac prekvapí, že rozvod prišiel až po štrnástich rokoch. Počas nijakej krízy predtým to nebolo na programe dňa?

Jedna vec je, že môj manžel vždy vedel manipulovať s ľuďmi a dostal ma tak vždy tam, kam potreboval. Ale dôležitejšie bolo asi to, že som si čoraz viac začala uvedomovať, ako proti mne ovplyvňuje deti, najmä staršieho syna. Zostávala som teda, aby to dieťa videlo aj druhú stranu, že nie je všetko tak, ako to hovorí otec. Ten sa však pasoval do roly obete, často pred deťmi plakal, takže Filip ho začal ľutovať a mňa odmietať, ako tú, čo otcovi ubližuje. Pred dvoma rokmi som teda pochopila, že zostávať tam ničomu nepomáha. Akurát som začala mať zdravotné problémy, ktoré boli daňou za dennodenný stres. A vtedy som si povedala, že ak moje deti niečo naozaj potrebujú, tak je to zdravá mama, nie troska, ktorá je s nimi síce v jednej domácnosti, ale je chorá a nešťastná.

Nebola šanca sa na rozvode jednoducho dohodnúť s tým, že deťom zostanú obaja rodičia, aj keď už nebudú žiť spolu?

Nie, pretože otec mojich detí do dnešného dňa s rozvodom nesúhlasí, napriek tomu, že žijeme dva roky oddelene a naše vzťahy sa čím ďalej, tým viac zhoršujú. Manžel ma totiž nerešpektuje a v podstate ani nikdy nerešpektoval ako rovnocenného partnera.

Znamená to, že manžel stále chce, aby ste sa k nemu vrátili?

Ak áno, tak len preto, aby si mohol povedať, že opäť dosiahol, čo chcel. A, samozrejme, so mnou by sa vrátil Marcus a mohol by mať na neho rovnaký vplyv ako na Filipka. Už teraz je to totiž o tom, že čo pobyt u otca, to nová hračka a ďalšie sľúbené. Napriek tomu verím, že Marcusko sa zmanipulovať nedá. Jednak má inú povahu a jednak verím, že to, čo sa mi nepodarilo pri Filipovi, u neho ustrážim. Teraz už totiž viem, čo mám čakať, vtedy mi to ani vo sne nenapadlo. A o to viac to bolí. Kto to nezažil, nevie si to ani predstaviť.

Fotografie zo svadby Gabiky Škrabákovej a Waltera nájdete v galérii.