Premiér Peter Pellegrini je v strane, ktorú stále vedie jej zakladateľ Robert Fico. Hovorí, že napriek kauzám bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej či exposlankyne z východu Ivety Roškovej sa za to nikdy nehanbil. V Smere sú vinní jednotlivci, ukazujme na nich, vraví. Väčšina členov sú podľa neho stále úprimní sociálni demokrati. Je Smer strana dvoch mužov? Aké slovo v nej má prúd, ktorý presadzuje? Nie je premiérovi zle z toho, čo sa po publikovaní údajnej komunikácie Mariana Kočnera vyplavilo na povrch sveta? O detailoch dohody medzi premiérom a expremiérom po voľbách, o nabúranej dôvere v sudcov či o tom, ako sa na kandidátku Smeru môžu dostať kontroverzné mená, sa s PETROM PELLEGRINIM (44) rozprávali JANA ŠIMÍČKOVÁ a VERONIKA COSCULLUELA.

 

Pozeráte seriál Za sklom?

Matne a zľahka, nemám čas pozerať všetko, ale evidujem ho.

Páči sa vám?

Nie je to dokument, je to hrané a tak k tomu treba pristupovať. Ja som predseda vlády a žijem inú realitu. To, čo sa deje v krajine, hodnotím na základe skutočnosti, nebudem to hodnotiť na základe seriálu.

Napísali by ste teda iný príbeh, keby ste boli scenárista vy?

Neviem, niektoré veci sa diali, iné sú zveličené. Naozaj to treba vnímať ako televíziu. Nerád by som bol, ak by sa robila lacná skratka, že tento seriál je odrazom reality slovenskej spoločnosti.

Boli ste minulý týždeň pri tom, ako pani prezidentka vymenovala zvyšných ústavných sudcov. Vybrala dobre?

Nepoznám ani jedného z nich a myslím, že tak je to dobre. Sudcov, a ústavných dupľovane, by malo osobne poznať čo najmenej politikov. Mali by sa vyberať čisto na základe ich schopností. Môžem len veriť, že tak, ako prešli rozpravou v Národnej rade SR a neskôr získali dôveru poslancov, vybrala pani prezidentka tých šiestich najmä na základe odborných kritérií. Mám k nim dôveru a verím, že svoj mandát budú vykonávať zodpovedne.

Cítite zodpovednosť za to, že výber týchto ústavných sudcov trval tak dlho?

Viackrát som zopakoval názor, že sme mali postupovať rýchlejšie a voľba sa nemala tak dlho naťahovať. V demokratickej krajine je dôležité, aby všetky inštitúcie fungovali tak, ako majú. Vítam, že táto nekonečná sága, ktorá zbytočne traumatizovala spoločnosť, sa skončila. Áno, určite by som býval spokojnejší, keby sme to mali za sebou už pred pár mesiacmi.

Aké veľké slovo máte v Smere? Pretože želanie, nech sa sudcovia zvolia, ste opakovali niekoľkokrát, no poslanci vašu prosbu akosi nepočúvali.

Tu nejde o slovo v Smere, som podpredseda strany ako ďalších päť kolegov. Máme predsedu strany a máme poslanecký klub. Moja úloha je dnes mimo parlamentu, mám zodpovednosť za chod vlády, závažné rozhodnutia prijímam dennodenne. Poslanecký klub žije relatívne autonómne. Rozhodol sa inak, ja som mal názor, ktorý poznáte, nepodarilo sa mi ich presvedčiť, ale aj to je v poriadku, lebo poslanec musí voliť podľa vlastného vedomia a svedomia. Musím to rešpektovať. Nevnímam to teda ako silu môjho alebo nejakého iného slova.

Je dobré, že Robert Fico nakoniec svoju kandidatúru stiahol?

Je to teraz všetko tak, ako to má byť.

Mrzelo ma, že v regiónoch bolo obdobie, keď sa voliči Smeru ani nechceli v spoločnosti priznať, koho volia.
Mrzelo ma, že v regiónoch bolo obdobie, keď sa voliči Smeru ani nechceli v spoločnosti priznať, koho volia.
Zdroj: MIRO MIKLAS

Ako hodnotíte, že sa pani Jankovská uchádzala o post ústavnej sudkyne?

Samozrejme, na základe informácií, ktoré dnes máme, hoci stále ich musíme brať ako informácie, ktoré ona popiera, by bolo neprípustné, aby sa takáto osoba stala sudkyňou Ústavného súdu.

Monika Jankovská dlhé roky pôsobí v Smere, mali ste ju viackrát na kandidátke na zvoliteľnom mieste. Ako vlastne strana kandidátku tvorí? Koľko času venujete výberu osôb, preverujete si ich?

Smer vznikol v decembri 1999. Budeme oslavovať 20 rokov, máme asi 15-tisíc členov. Gro našej straníckej kandidátky sa tvorí najprv z členov najvyššieho vedenia, teda predseda a podpredsedovia, potom krajské štruktúry, z ministrov, ktorí sa osvedčili, takže to má nejakú takúto postupnosť. Potom sa obsadzujú ďalšie miesta. Aj tentoraz sa strana i ja osobne budeme snažiť, aby na kandidátke neboli žiadne kontroverzné mená alebo osoby, ktoré by mohli znižovať náš koaličný potenciál po roku 2020. Určite na kandidátku nedávame ľudí, o ktorých v danom momente vieme, že by sa nemuseli správať tak, ako sa na politika patrí. Niekedy tieto veci viete, niekedy sa to dozviete až neskôr.

Mala pani Jankovská všetky tie roky v strane vašu osobnú dôveru?

Ja som s pani Jankovskou prichádzal do kontaktu veľmi málo. Bola štátnou tajomníčkou v rezorte spravodlivosti, to nebol rezort, ktorému by som ja venoval nejakú veľkú pozornosť. Zastrešovala ho pani Žitňanská, dnes pán Gál, je teda v gescii nášho koaličného partnera Mosta-Híd. Nikdy som nebol konfrontovaný, až teraz ku koncu, či má alebo nemá pani Jankovská moju dôveru. Až neskôr, na zá­klade toho, čo sa začalo okolo tejto osoby diať, sa spustila lavína, ktorá vyústila do toho, že už nie je štátnou tajomníčkou. Podľa mňa by mala využiť toto obdobie, aby očistila svoje meno, ak sa jej to podarí, a energiu už nevenovala výkonu nejakých štátnych a politických funkcií.

Môže zostať sudkyňou?

To je problém. Stotožňujem sa so slovami pani prezidentky, že justícia v sebe musí nájsť samočistiaci mechanizmus. Ak je problém v legislatíve, vláda je pripravená tento problém odstrániť. Ak je to problém morálny, justícia musí nájsť odvahu konať. Veľmi dlho by sme museli hľadať v štatistikách, koľko sudcov sme vyzliekli z talára, lebo flákali svoju robotu alebo by bolo známe ich korupčné správanie. Súdna moc je oddelená od zákonodarnej a vládnej. Ak nemá v sebe schopnosť samoočisty, budeme s nimi veľmi intenzívne hovoriť o tom, čo od vlády potrebujú, aby mohli konečne spomedzi seba vystrnadiť tých, ktorí znižujú dôveru ľudí v súdnictvo. Za to, že justícii Slováci neveria, si môžu sudcovia sami.

Sudcovia, ktorým zobrala polícia mobily, sa ohradili, čo si to orgány činné v trestnom konaní dovoľujú. Bola ich vlna nevôle oprávnená?

V tomto prípade sa musím zastať polície aj prokuratúry. Ak považovali za nevyhnutné a správne vykonať úkony, konali v zmysle zákona. Sudcovia to musia rešpektovať, či sa im to páči, alebo nie. Nech sa na mňa nehnevajú, ale nemôžeme sa k nim správať ako k nejakému chránenému živočíšnemu druhu, na ktorý sa nedá siahnuť. Áno, majú špeciálne postavenie, ale to neznamená, že sú neohrození, že nik nemôže zasiahnuť do ich prostredia.

Nejako veľa hovoríte o očiste. Smer už takou očistou prešiel?

V Smere prišlo k mnohým personálnym výmenám. Dnes už s nami nie sú ľudia, ktorí s nami boli na výslní pred desiatimi rokmi, dnes už nie sú ani radovými členmi. Strana sa vyvíja, mnohí ohlásili koniec kariéry, niektorí tak možno ešte spravia. Smer má sebareflexiu a vie sa vyrovnať s nepríjemnými vecami, ktoré vyplávajú na povrch. Za 20 rokov každý nesie nánosy minulosti, aj predstavitelia strany spravili chyby. Netreba zatvárať oči. Treba si povedať, veď je to chlapské, kde sme spravili chybu, čo sme mohli urobiť lepšie. Poučiť sa a nabudúce veci robiť lepšie. Zametať problémy pod koberec ešte nikomu nepomohlo. Nepaušalizujme, nedehonestujme 15-tisíc poctivých členov, sociálnych demokratov z presvedčenia, pre zlyhania jednotlivých osôb. Nenálepkujme stranu, ale ukážme na jednotlivcov.

Hovorili ste o chybách v strane, o chybách jednotlivcov. V čom zlyhal Robert Fico?

Musíte sa opýtať jeho, ako hodnotí svoju činnosť.

Ale my sa pýtame, ako to hodnotíte vy…

Myslím, že urobil veľký kus práce pre našu krajinu za tie roky v politike. Bol najdlhšie slúžiaci premiér. Bez toho, aby som hľadal niečo konkrétne, už len štatisticky je logické, že pri takom výkone a dĺžke fungovania by každý z nás chyby urobil.

PAMÄTNÍK: Peter Pellegrini je v Smere od jeho začiatkov a na top pozíciách nejedno volebné obdobie. Donedávna neriešil, či má Monika Jankovská jeho dôveru.
PAMÄTNÍK: Peter Pellegrini je v Smere od jeho začiatkov a na top pozíciách nejedno volebné obdobie. Donedávna neriešil, či má Monika Jankovská jeho dôveru.
Zdroj: MIRO MIKLAS

Skúsime vám pomôcť konkrétnymi príkladmi. Mal vo svojej blízkosti Máriu Troškovú, ktorá bola partnerkou Antonina Vadalu a podnikala s ním. Minulý týždeň ho taliansky súd odsúdil za pašovanie drog skoro na 10 rokov. Vám je jasné, ako sa táto osoba mohla dostať do blízkosti premiéra tohto štátu?

Nerád by som to komentoval, hoci je to ľúbivé a lákavé. Neviem, či pán predseda v tom čase vedel, aké mala dotyčná osoba predtým známosti. Ja som napríklad požiadal po nástupe do funkcie všetkých mojich kolegov, ktorí sedia v najtesnejšej blízkosti a ktorí so mnou trávia najviac času, aby absolvovali bezpečnostnú previerku. Dvaja ju majú na najvyššom stupni, dvaja ľudia na nižšom.

Takže previerky mali mať aj blízki spolupracovníci Roberta Fica.

Možno keby si tá pozícia vtedy vyžadovala bezpečnostnú previerku, mohli by orgány skôr reagovať a informovať. Ale je aj možné, že v údajoch bezpečnostných zložiek nemuselo byť nič. Priateľstvo alebo podnikanie by v spisoch ani nemuselo byť. V tých majú byť len veci, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť štátu.

Čím vás Robert Fico presvedčil, aby ste sa stali jednotkou kandidátky Smeru?

Nebolo to tak, že ma lámal alebo presviedčal. Vedel som si predstaviť aj kompletný odchod z politiky, ak by mi už tá práca nedávala zmysel alebo by už niekto nestál o moje služby. Som v strane od mája 2000. Mám pocit zodpovednosti za stranu, za všetkých ľudí, ktorých poznám. Chcem preto urobiť všetko pre dobrý výsledok Smeru vo voľbách a som presvedčený, že máme mnoho dobrých ľudí a máme čo ponúknuť.

Vás ako jednotku Smeru uviedol Robert Fico krátko po prieskume dôveryhodnosti politikov, kde ste ho s náskokom preskočili. Necítite sa využitý?

Byť jednotkou je záväzok, nie je to cukrík za odmenu. Bude to stáť veľa námahy a práce. Myslím, že je to logické vyústenie postupného prerodu Smeru. Vážim si, že to predseda strany zvážil a takto sa rozhodol.

Akú máte s predsedom dohodu?

Platí, že ako líder kandidátky by som mal mať najvyššiu funkciu, akú strana po voľbách získa. Ak budeme v koalícii a Smer by zostavoval vládu, mal by som zastávať funkciu premiéra. Zároveň by som bol v tíme, ktorý bude chodiť vyjednávať na rokovania o možnom vládnom zoskupení. Ak v opozícii, zrejme by som získal stoličku podpredsedu parlamentu.

A čo by mal Robert Fico? Akú funkciu?

Nešpekulujme, o všetkom rozhodnú ľudia vo voľbách.

Nebola by logickým krokom aj výmena na poste predsedu strany?

Snemy bývajú niekoľko mesiacov po voľbách. Takže očakávam, že snem to, kto bude predsedom a podpredsedami strany v najbližších rokoch a do ďalších volieb, bude riešiť budúci rok pred letom.

Máte ambície vymeniť na čele strany Roberta Fica?

Dovtedy sa ešte môže udiať, že moja dnešná odpoveď by vôbec nemusela korešpondovať s tým, čo sa udeje potom. Momentálne to nie je moja ambícia. Aktuálne sa žiadne debaty o výmene predsedu nevedú, sústreďujeme sa na voľby.

Môže ešte niečo zmeniť vaše rozhodnutie postaviť sa na čelo kandidátky?

Mám svoje limity, mám svoje morálne zásady a mám svoje červené línie, cez ktoré nepôjdem. Určite chcem povedať veľmi otvorene, že jednotka na kandidátke nemá pre mňa takú cenu, aby som upustil od všetkých morálnych a iných zásad. Znamená to, že keby do­šlo k nejakému vážnemu konfliktu, cez ktorý sa osobne nebudem môcť preniesť, potom na prvé miesto postavím svoje zásady, svoj názor a nie pozíciu na kandidátke.

K sudcom sa nemôžeme správať ako k nejakému chránenému živočíšnemu druhu, na ktorý sa nedá siahnuť.
K sudcom sa nemôžeme správať ako k nejakému chránenému živočíšnemu druhu, na ktorý sa nedá siahnuť.
Zdroj: MIRO MIKLAS

Pán Gašpar je také meno?

Nemením svoj názor. Dotyčný pán nemá čo robiť na kandidačnej listine strany Smer. Podľa toho, ako debatujeme, skôr ho na tú listinu ponúkajú médiá ako strana.

Kedy Robert Kaliňák skončí ako podpredseda Smeru?

Oficiálne to oznámil minulý týždeň, to znamená, že ani on nemení svoj názor o odchode do politického dôchodku. Myslím si, že jeho podpredsednícke fungovanie sa skončí pravdepodobne po voľbách na personálnom sneme, keď sa budú znovu voliť podpredsedovia.

Čo podľa vás odkryla rozšifrovaná komunikácia z mobilu Mariana Kočnera?

Určite to vnímam negatívne. Vôbec sa z toho neteším, nevytvára to dobrú atmosféru v spoločnosti. Bez ohľadu na to, čo už vyšlo a čo ešte vyjde, musí mať polícia aj prokuratúra voľné ruky. Tak, ako konali nielen v prípade pravdepodobného objednávateľa a vykonávateľov vraždy novinára Jána Kuciaka, tak sa postupne rozpletajú aj iné kauzy, ktoré vyšli na povrch. Padni, komu padni! Vidíte, že hoci pani poslankyňa na východe bola poslankyňou NR SR za našu stranu, nevyhla sa úkonom orgánov činných v trestnom konaní. Dnes nikto nad nikým nedrží a nemieni držať ochrannú ruku.

Nemáte obavy, čo všetko Threema môže ešte vyplaviť?

Osobne nemám. V tomto smere dobre spávam. Ale logicky, nemám detailné informácie, čo všetko sa v spisoch nachádza. Nepáči sa mi však, že niekto postupne tieto informácie dávkuje. Podľa akého kľúča si vyberá, ktorú komunikáciu zverejní v pondelok, akú vo štvrtok a prečo sa niektorá zverejní vtedy, keď spoločnosť žije niečím iným, čo možno treba prehlušiť inou kauzou? Nech sa páči, ak to niekto má a chce to dávkovať, tak ho vyzývam, nech to komplet všetko a naraz zverejní v jeden deň.

Myslíte si, že je vôbec možné zverejniť všetko naraz? Ide o skutočne rozsiahlu komunikáciu.

Ak ide niekomu o pravdu a vytvorenie atmosféry, aby sa nič nezamietlo pod koberec, vyzývam tých, ktorí to postupe posielajú do médií, nech to zverejnia naraz všetko, nech si to celé Slovensko môže prečítať od a po z.

Ani keď je to vo verejnom záujme?

Je neprípustné, aby niekto robil selekciu. Som predseda vlády, ktorý má bdieť nad tým, že tu bude fungovať elementárna spravodlivosť, a ja dnes neviem garantovať, že tieto informácie sa nezneužívajú v prospech jedných alebo druhých.

Prekvapilo vás, čo všetko odhalilo vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej?

Potvrdilo sa, že na Slovensku existovali vybrané skupiny ľudí, ktoré mali nejaké výsostné postavenie. Mali priateľov práve v tých zložkách, ktoré majú bojovať proti zločinu a ktoré možno prehliadali alebo zatvárali oči pri vyšetrovaní niektorých trestných činov, lebo ich viedli proti ich priateľom alebo ľuďom, s ktorými mali nejaké dohody. Také veci sa dejú aj v iných krajinách v našom okolí, aj vo vyspelých demokraciách a niekde ešte aj horšie. To však neznamená, že to môžeme tolerovať a ospravedlňovať. Som rád, že tie veci vyplávali na povrch a možno po 30 rokoch od Nežnej revolúcie nám umožnia nastúpiť druhú etapu budovania krajiny. Tak, ako sme sa v deväťdesiatych rokoch museli porátať s mafiánskymi gangmi, ktoré tu mali pod palcom celú krajinu, možno teraz je obdobie, keď sa porátame s inou, špeciálnou skupinou ľudí, ktorí si mysleli, že v tomto štáte môžu robiť hocičo a hocikedy.

Mrzelo ma, že v regiónoch bolo obdobie, keď sa voliči Smeru ani nechceli v spoločnosti priznať, koho volia.
Mrzelo ma, že v regiónoch bolo obdobie, keď sa voliči Smeru ani nechceli v spoločnosti priznať, koho volia.
Zdroj: MIRO MIKLAS

Poznáte osobne niektorého z pánov Bödörovcov, ktorých meno sa objavuje tiež pri vyšetrovaní a ku ktorým ma blízko Robert Fico?

Myslím, že určite poznám obidvoch.

Tykáte si s nimi?

Netykám, ale v rámci nejakých spoločenských aktivít som stretol pravdepodobne aj ich. Lebo tak, ako som stretol pána Haščáka, ako som stretol ďalších iných, tak som určite počas svojej politickej kariéry stretol aj niektorého zo spomínaných pánov.

Boli ste niekedy v nitrianskom hoteli Zlatý kľúčik?

Nie, nemám pocit, že by som tam bol. Určite nie na stretnutiach s dotyčnými pánmi.

Hanbili ste sa niekedy, že ste súčasťou Smeru?

Skôr ma mrzelo, že sa v určitom momente z názvu našej strany akoby chcela vytvoriť nadávka. Mrzelo ma, že v regiónoch bolo obdobie, keď sa voliči niekedy možno ani nechceli v spoločnosti priznať, koho volia. Dokonca v rodinách boli hádky. Mrzelo ma, že Smer sa začal paušalizovať a začala sa mu dávať nálepka nejakej nekalej organizácie, ktorá robí zle.

Čudujete sa?

Opakujem, pri takom veľkom objeme ľudí dôjde k zlyhaniu jednotlivcov, na tých, samozrejme, treba ukázať, treba voči nim vyvodiť zodpovednosť, ale, prosím, nedovoľme, aby sme paušalizovali celú členskú základňu. Myslím si, že dnes je doba iná a ja sám sa hrdo hlásim k tomu, že som sociálny demokrat.

Dostali ste ponuku od Tomáša Druckera a jeho strany?

Nie, takú ponuku som nedostal. Ani žiadnu inú ponuku som nedostal. Myslím si, že je správne, aby sme my v Smere aj ja osobne išli príkladom, že treba skončiť s prezliekaním tričiek. Ľudia nemajú radi, keď sa poslanci do parlamentu vyvezú na kandidátke jednej politickej strany a o rok odídu, založia nový subjekt. Aj dnes sú v parlamente poslanci, ktorí reprezentujú strany vzniknuté pred mesiacom. Nechcem patriť k takýmto prebehlíkom. Treba byť s politickou stranou v dobrých časoch, keď sa jej darí, ale politik by mal mať v sebe toľko lojálnosti, že sa strany zastane, aj keď má ťažšie obdobie.

Pred pár dňami Ján Koleník, ktorý hrá jednu z hlavných úloh v seriáli Za sklom, uviedol, že strana Smer je stále len Smer, čím nepriamo kritizoval aj vás. Myslíte si, že za vyše roka a pol vo funkcii premiéra ste sa zbavili nálepky, že ste len bábka Roberta Fica?

Možno by si mal niekto najprv vyskúšať, čo je to byť predsedom vlády a aká je to funkcia. Ťažko ju pochopí len z televíznych novín a zo statusov na sociálnych sieťach. Samozrejme, nikomu neberiem jeho názor a viem, že to bolo nepriame, ja som si to prečítal, to v skutočnosti nebolo o mne, to bolo celkovo o niečom inom. Pri svojej práci za rok a pol výkonu funkcie predsedu vlády som nepotreboval, aby ma niekto držal za ručičku a aby som sa musel pýtať, čo zo svojej pozície smiem alebo nesmiem. Myslím, že som veľakrát urobil aj rozhodnutia, ktoré nie vždy boli v súlade s tým, čo si myslel náš predseda strany alebo naša strana. Bol som však presvedčený, že sú správne. Som autonómny človek, ktorý ráno vstane a vie, čo má robiť. Nikoho sa na to nepotrebujem pýtať. Mrzí ma, že si to niekto myslí, ale tento názor mu brať nemôžem a ťažko ho nejakým spôsobom zmením. Dôležité je, že viem, aká je skutočná pravda. Dôležité pre mňa je, keď vyjdem na ulicu, čo mi hovoria ľudia a ako ma vnímajú. To je pre mňa dôležitejšie ako názor možno šikovného a úspešného herca.

Ste veriaci?

Pochádzam z kresťanskej rodiny, ale nie som človek, ktorý chodí každú nedeľu do kostola. Ten sa snažím navštíviť počas najväčších sviatkov. Moja mama chodí do kostola pravidelnejšie, otec nie, ale ja mám rešpekt pred vecami, o ktorých veľa nevieme. Nie som praktizujúci katolík, bol som len pokrstený, ale zvyky a veriacich rešpektujem. Každý človek niekomu alebo niečomu verí, je to prirodzené, pomáha to prežiť ťažké chvíle.

K sudcom sa nemôžeme správať ako k nejakému chránenému živočíšnemu druhu, na ktorý sa nedá siahnuť.
K sudcom sa nemôžeme správať ako k nejakému chránenému živočíšnemu druhu, na ktorý sa nedá siahnuť.
Zdroj: MIRO MIKLAS

Komu veríte vy?

V najťažších chvíľach sú to moji rodičia. Otec a mama vám nikdy neradia s cieľom, že vaším rozhodnutím niečo získajú. Radia vám, lebo vám chcú to najlepšie.

Asi pred pol rokom sme disponovali informáciami z regionálnych členských základní strany Smer, že sa na vás chystá nejaká diskreditačná kampaň. Má na vás niekto niečo?

Nemyslím si, že na mňa niečo majú. Snažím sa žiť slušný a skromný život, preto sa nebojím, že by na mňa niekto mal vytiahnuť niečo, čo by mi vážne mohlo uškodiť. Žijem život, za ktorý sa nehanbím.

Voličom teda môžete garantovať, že nie ste v žiadnom smere vydierateľný?

Určite áno, pretože som predsedom vlády už skoro dva roky, bol som predsedom parlamentu, podpredsedom vlády, ministrom školstva a na žiadnom tomto poste som sa nestretol ani len s náznakom nejakého pokusu donútiť ma k nejakému rozhodnutiu, s náznakom nejakého potenciálneho vydierania. Svoju funkciu plním bez akýchkoľvek nátlakov a bez toho, aby, ako sa na Slovensku hovorí, ma niekto držal - viete za čo.