Jetaký kvalitný, akoby pochádzal zo Slovenska. Takéto uznanlivé slová zazneli v partii našich muzikantov, keď zistili, že plánujeme stretnutie s Davidom Kollerom. Českého speváka a muzikanta kompliment konkurencie potešil, no podotkol, že vkus národa tvoria rádiá, ktoré sú v Česku menej progresívne. Pokojne by vraj pri­stal na to, aby staré hity vrátane skupiny Lucie, ktorej je frontmanom, vymenili za skladby novších kapiel. Existujú aj iné veci, ktoré Česko a Slovensko spájajú. Okrem mnohých príjemných sú to fašisti či komunisti v politike. „Úchyláci sú na všetkých frontoch. Nedávno nám preto zrušili koncert vo Vsetíne,“ priznal pred nami hudobník. Politický názor dal najavo aj počas nedávneho koncertu na Štrbskom Plese, keď pieseň Nic není na stálo venoval „tomu dementovi na Hrade“.S DAVIDOM KOLLEROM (58) sa zhováral ERIK KOLLÁRIK.

Ako dlho ste neboli v Tatrách?

Veľmi dlho. Dnes sem chcelo ísť aj moje dievča, ale nevyšlo to. Budeme sem musieť niekedy zájsť.

S Kollerbandom, čo je vaša sólová kapela, ste dnes hrali pre veľmi malú skupinu ľudí v tunajšom najluxusnejšom hoteli. Napadlo vám v čase vašich punkových začiatkov, že raz budete koncertovať aj v takomto prostredí?

S Kollerbandom chceme hrať tak často, ako sa dá, aby sa kapela čo najviac vyvíjala a mala drive. Preto využívame všetky príležitosti koncertovania. Ostatného dva a pol roka som hral stále. Mám teraz extrémne vysoké pracovné obdobie.

V kapele vás na bicích sprevádza syn Adam. Ako vychádzate? Ste na neho prísnejší než na ostatných?

To je moje tridsaťročné poloslovenské dieťa, pretože som mal slovenskú manželku. Neprepáčime si nič. Sme profesionálna kapela. Je však fajn, že sme často spolu, pretože keď bol malý, stále som hral. Teraz si to trošku vynahradzujeme. Máme dosť intenzívny, nielen hudobný vzťah. Nejde o to sadnúť si za bubny a hrať za „fotrom“. Pomáha mi s mnohými vecami.

Kšeftov nikdy nie je dosť, napriek tomu odmietate akcie, na ktorých hrá skupina Ortel. Tá vyšla z neonacistickej scény.

Treba k tomu zaujať nejaký postoj. Ten môj je jednoznačný. Komunisti a fašisti nepatria do normálnej spoločnosti. My vyznávame demokratické princípy, ale kde hrajú títo ľudia, my nehráme.

Na Slovensku aj v Česku majú fašisti i komunisti zástupcov v politike a u voličov vysoké preferencie. Dá sa to vysvetliť?

Hlavne tí bývalí. A za toho šaša komunistu eštebáckeho, čo ste nám ho poslali, fakt dík.

Babiša? Tvrdí, že chce dostať Česko na špičku Európy.

Nechcete si ho vziať späť?

Aj u nás je to veselé. Nedávno kandidovali na prezidenta Harabin aj Kotleba.

Harabin je tiež dobrý. Ten by tam dotiahol určite niekoho zo svojej starej partie.

David Koller: Uznávaný muzikant, ktorý svoju popularitu využíva aj na protikomunistickú a protifašistickú propagandu.
David Koller: Uznávaný muzikant, ktorý svoju popularitu využíva aj na protikomunistickú a protifašistickú propagandu.
Zdroj: Profimedia

Vám by sa páčilo mať ženu prezidentku?

My vám v tomto veľmi držíme palce. Priali by sme si, aby to u nás tiež dopadlo lepšie, ako sa pozerať na tieto staré proruské deriváty.

Iniciovali ste vznik niekoľkých webov, v ktorých prezentujete vývin komunizmu a jeho zločiny. Nezasahuje vám to do kariéry? Nemáte preto menej kšeftov?

Jeden z tých webov www.90000000.cz je dokonca náučný pre deti. Je tam celá história československého aj svetového komunizmu. Považujem to za veľmi potrebné. Úchyláci sú na všetkých frontoch. Nedávno nám zrušili koncert vo Vsetíne. Nejaká pani z ANO, keď sme už mali prenajaté divadlo a išli do predpredaja, vyhlásila, že Koller nebude hrať v ich divadle, a zrušila to.

So skupinou Lucie ste začínali na sklonku osemdesiatych rokov, český šoubiznis vtedy ovládali Janečkovci, Vágnerovci a Štaidlovci. Tí pretláčali výlučne svojich interpretov. Bolo ťažké preraziť cez túto nepriestrelnú mafiu?

Mali sme šťastie na prvý singel s názvom Šrouby do hlavy, ktorý sa medzi mladými ľuďmi veľmi rýchlo chytil. Na základe toho na nás začali chodiť fanúšikovia. Hrali sme, kde sa dalo, hlavne v študentských kluboch. Koncom roku 1988 sme už boli úplne hore.

Mnohé dnešné kapely odmietajú koncertovať a laxne čakajú, kým im rádiá vyrobia hit. Je to správny postup?

Je to ich vec, ale keď svoje pesničky najprv neodohráš pred ľuďmi, nevieš, ktorá zaberie. Do hudby vstupuje kde-kto, ale len fanúšikovia si určujú, čo bude hit a čo nie. Pravda je aj to, že keď ti rádio omelie o ksicht tritisíckrát nejakú pieseň, tak sa ti začne páčiť aj tá najväčšia hlúposť.

Vedeli ste, že slovenské kapely a interpreti podceňujú českých fanúšikov a do rádií nasadzujú iné, „ľúbivejšie“ single ako doma?

To akože Česi sú hlúpejší?

To som nepovedal, ale myslím, že napríklad speváčke Lenny by sa viac darilo na Slovensku. A, naopak, tak ako sa v Česku nechytilo IMT Smile, u nás sa asi nikdy nepresadí vaša hviezda spevák Sebastian. Ešte aj ten Elán, No Name alebo Žbirku viac hrajú v Česku.

To sa nedá naplánovať. Každý je múdry, ale vkus často robia rádiá. Ony tvrdia, že robia prieskumy toho, čo budú púšťať, ale mňa nikdy nikto v tejto súvislosti neoslovil. Sú kapely, ktoré fungujú aj bez rádií. Typickým príkladom je Kabát. Ich nikdy veľmi nehrali. Napriek tomu je to megaúspešná kapela.

Rok 1986: Kmeňovým členom Lucie bol aj muzikant a spevák Michal Penk, druhý zľava. Kariéru mu zničili drogy.
Rok 1986: Kmeňovým členom Lucie bol aj muzikant a spevák Michal Penk, druhý zľava. Kariéru mu zničili drogy.
Zdroj: Archív

Rovnako ako u nás Rytmus s Kontrafaktom, ktorí sa dostali hore vďaka internetu.

Presne tak. Buď majú nejaké publikum, alebo nie. Rádiá môžu len pomôcť. Nie je to všetko. U nás hrajú rovnaký program už roky. Funguje to tak, že čo začne hrať jedno rádio, ďalšie sa po ňom opičia. Ja mám rád Waldu Matušku aj Yvonne Přenosilovú, no odstrelil by som si hlavu, keby som to musel počúvať stále.

Keď cestujem do Prahy, vždy v rádiu počujem Kamélie a Severní vítr je krutý. Ale nepreladím to. Beriem to ako recesiu.

Tak to je kruté. Ja som to nepočul už dávno.

Keď už sme pri retro muzike, ako sa má Michal Penk, ktorý začínal v skupine Lucie a potom jeho kariéru zničili drogy. Ste v kontakte?

Neviem, ako sa má. On dlhodobo nie je v pohode. Neviem prečo. Snažil som sa s ním komunikovať, posielal mi aj nejakú muziku, no z tej komunikácie mi nebolo úplne jasné, o čo ide. Naozaj neviem, čo sa s ním deje, ale myslím, že nie je v dobrom psychickom rozpoložení.

Všetci v kapele ste prešli ťažkými drogami, no zomlelo to len jeho. Prečo to tak je?

Odborníci, ktorí pomáhajú ťažkým narkomanom, hovoria, že sedem percent ľudí, ktorí skončia na drogách alebo chľascú, sa z toho nikdy nedostane. Neviem, či k nim patrím aj ja, ale pracujem a darí sa mi platiť aj účty. Nechcem to bagatelizovať, ale držím mu palce, aby sa dal dokopy. My sme sa mu snažili pomôcť, ale vyzerá to tak, že nemá záujem.

V akom štádiu je teraz skupina Lucie po nahraní albumu Evolucie? Už ste udobrení, zohratí, komunikujete a tvoríte v pohode?

Myslím, že sme všetci stále rovnakí a na zásadné veci máme podobné názory. Hlavné povahové črty sa nemenia. Dôležité je, že sa dohovoríme na hlavných veciach, ako je muzika. Keď sa sústredíme, vždy z nás vypadnú nejaké nápady. Kým sme dokončili album Evolucie, boli sme sedem mesiacov v štúdiu a čaká nás veľa hrania. Aj s Luciou aj s Kollerbandom.