Sú ako oheň a voda, ale dopĺňajú sa. Tridsať rokov si život užívali plnými dúškami, no pred dvomi rokmi ich zaskočila nečakaná diagnóza. Opernému spevákovi MARTINOVI MALACHOVSKÉMU (52) diagnostikovali sklerózu multiplex. Dva roky o tom s manželkou, moderátorkou IVETOU MALACHOVSKOU (55) mlčali, prehovoriť sa odhodlali až po Martinovom odchode zo Slovenského národného divadla. Bol to pre všetkých šok, keď sa po tridsiatich rokoch rozhodol opustiť svet opery, ktorý tak miluje. Na stretnutie s RENÁTOU GEŠVANTNEROVOU prišli držiac sa za ruky. Nebolo pre nich ani trochu jednoduché o spevákovej chorobe rozprávať, miestami sa neubránili slzám.

Vnímali ste toto ochorenie v minulosti? Stretli ste sa s ľuďmi, ktorým zasiahlo do života?

Iveta: Určite, zástupcovia boli viackrát aj u nás v Dámskom klube. Každé také stretnutie je pre mňa obohacujúce. V apríli počas korony som zavolala psychológa Ľuda Dobšoviča do našej relácie a témou bolo - ako sa správať k ľuďom, ktorí trpia sklerózou multiplex. Mali by sme sa k nim správať normálne, opýtať sa, ako postupuje choroba, čo liečba. Čo ich trápi, či to majú pod kontrolou.

Dokážeme to? Vedia ľudia reagovať? Nevyhýbajú sa tejto téme?

Iveta: Včera som hovorila s Kamilou Magálovou, dala pozdravovať Maťka a mne povedala, aby som bola silná... Lebo vie. (Ticho.) Ozvalo sa veľa priateľov, kolegov, kamarátov, snažili sa nás podporiť. Viete, keby to takto bolo ešte pätnásť rokov, som najšťastnejší človek pod slnkom, s Maťkom je veľká zábava. Ale môže prísť náročnejšie obdobie, keď budem potrebovať pomoc...

Ozývajú sa ľudia s rovnakou diagnózou?

Iveta: Ostali sme zdesení, koľko mladých ľudí trpí týmto ochorením. A potom prišla druhá vlna, keď nám ľudia veľmi nezištne začali hovoriť svoje skúsenosti.

Martin: Volali mi stovky cudzích ľudí, ktorí mi chceli pomáhať, poradiť. Niekedy som zdvihol telefón a nechápal som, kto to je, takého človeka som nepoznal a on mi len chcel povedať osobnú skúsenosť. Len sa mi snažil pomôcť. Dojala ma tá spolupatričnosť a snaha niečo dať - zrejme preto, že nás majú celkom radi.

Musí to byť náročné byť zasypaný množstvom rád a vybrať si to najlepšie pre seba. Dá sa to vôbec?

Iveta: Dostanete sa do situácie, keď sa obávate, čo z toho je správne. Lebo keď vám niekto ponúkne alternatívy zo žihľavy, druhý Aloe vera, tretí z materského mlieka, štvrtý zo včely... Všetkým sme poďakovali, máme teraz veľa materiálov, ktoré si môžeme preštudovať, kým sa do niečoho pustíme. Je to hlavne na Martinovi. Musím povedať, že je veľmi statočný, ale niekedy má chvíle, keď má toho proste dosť. Je aj unavený a vtedy je mrzutý. Keby som vtedy prišla a povedala, že tento produkt by ťa mohol postaviť na nohy, asi by spustil ostrejšiu reakciu.

Martin: Musím to vysvetliť. Keď vám chce veľa ľudí dobre - jeden mi ponúka to a druhý iné, spôsobuje mi to zmätok v hlave a neviem to vyselektovať. Neviete, po čom máte siahnuť.

Iveta: Ani to nemôže brať naraz, lebo nebude vedieť, čo je pre neho efektívne. Je to dlhodobá cesta hľadania a nastavovania.

Martin: Najväčší paradox je, že hoci som nastavený na liečbu, ktorú určila moja ošetrujúca lekárka, necítim žiadny rozdiel, žiadnu zmenu. Už to nebude lepšie, ale aspoň sme to zastavili.   

Aktuálne FOTO Ivety a Martina Malachovských TU

Celý rozhovor s manželmi Malachovskými si prečítajte v aktuálnom vydaní PLUS7DNÍ, ktorý je od štvrtka 6. augusta v predaji na celom Slovensku.

Prečítajte si tiež: