Kolegyne sudkyne nazýval jurisdútky, prezidenta Kisku označil za úžerníka, generálneho prokurátora Čižnára za picina. Aj takýto slovník používal kandidát na hlavu štátu ešte pred rokom. Počas nášho rozhovoru ho sprevádzala dcéra Katarína, ktorá mu organizuje mítingy a rozhovory. Možno aj jej prítomnosť či záujem o kreslo hlavy štátu spôsobili, že sa snažil byť zmierlivý. A to v minulosti pád lampy v súdnej sieni považoval za úkladnú vraždu na jeho osobu.

Keď mu vytýkali, že počas práceneschopnosti robil kampaň, arogantne reagoval slovami, že dostal výnimku. Po Slovensku jazdí autobusom Harabiňákom, nemá bilbordy, zato intenzívne komunikuje s voličmi na sociálnej sieti a v prieskumoch mu patrí prekvapivo štvrté miesto.

S bývalým komunistom a Mečiarovým ministrom, nezávislým kandidátom na prezidenta a sudcom Najvyššieho súdu ŠTEFANOM HARABINOM (61) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

Skúste stručne - ráno sa pozriete do zrkadla a koho vidíte?

Vidím seba samého, vidím to, čo som urobil, môžem sa na seba pozerať a nemusím sa hanbiť. Nikdy som neurobil nič proti ľuďom, proti rodine, za čo by som sa musel hanbiť.

Vnímate to, že ste strašiakom prezidentských volieb?

Asi áno, lebo u protikandidátov sa často premieta alebo sprítomňuje vyjadrenie, že by nevyhral predstaviteľ antisystému. No ja neviem, ako to mám vnímať, ak neustále poukazujem na porušovanie ústavy a zákonnosti existujúceho systému alebo keď kritizujem unionistických elitárov v Bruseli za to, čo robia zle, tak ja som antisystémový? Veď nechcem zrušiť Slovenskú republiku tak ako pani Čaputová, Mistrík a Šefčovič, ktorí hlásajú prestup do tvrdého jadra Európskej únie (EÚ), čo je zánik Slovenskej republiky. To oni sú antisystémoví, nie ja.

Nehovorme o ich kampani, vráťme sa k vašej osobe. Chodíte po ulici, stretávate sa s negatívnymi reakciami?

Dá sa povedať, že v auditóriu som sa s tým nestretol. Máme také reakcie, že je zjavné, že autori otázok preberajú informáciu mainstreamu, ale keď vysvetlím veci, ako sa majú, tí ľudia dokonca prídu a podávajú mi ruku.

Stretnutia s občanmi sú spontánne a dobre organizované, hovorí to o vašej kampani aj odborník Michal Ruttkay. Kto vám vedie kampaň?

Ja mám rodinný tím, vidíte, že tu s nami sedí moja dcéra Katarína, synovec a menovec Štefan Harabin mi tiež pomáha ako šéf kampane. Utvoril som si na voľby rodinný štáb.

Kto vás finančne podporuje?

Mám otvorený transparentný účet a tam mi prichádzajú finančné prostriedky. Braňova svatka, ktorej manžel aj podniká, mi dala dvadsaťtisíc eur. Ako jediný z kandidátov som si dal podmienku, že darca musí mať zaplatené všetky dane a odvody a nesmie byť voči nemu začaté trestné stíhanie.

Dlho vás prehovárali, aby ste kandidovali za prezidenta?

Od začiatku roka vznikla iniciatíva na čele s emeritným predsedom Matice slovenskej Tkáčom a začali so mnou rozhovory. Povedal som, že ak bude dostatočný počet podpisov, tak to budem zvažovať. A v lete už mali nazbieraných 16-tisíc podpisov.

Aký máte vzťah s Vladimírom Mečiarom? Pomáha vám s kampaňou?

S Vladimírom Mečiarom mám taký vzťah, že v roku 2006 ma oslovil, aby som zobral post ministra spravodlivosti. No moja reakcia bola - čo odo mňa očakávate, pán predseda, a on, že justícia je v katastrofálnom stave. Keď sme sa ako-tak dohodli, povedal som mu, že do programu sa musí dostať zrušenie Špeciálneho súdu. S pánom Mečiarom si vykáme, nestretávame sa.

Ale v súčasnosti sa predsa stretávate, minimálne na konferenciách o práve.

Áno, tam sme sa stretli a potom pánovi Mečiarovi odovzdávali vyznamenanie za 25 rokov štátnosti, aj tam sme sa stretli.

Pozvali ste ho na autogramiádu svojej knihy. Nie?

Áno, vidíte, aj tam bol. Ja som bol 36 rokov sudca, okrem toho obdobia 2006 - 2009, nikdy som nebol členom HZDS. Bol som členom KSČ pred rokom 1989.

S Vladimírom Mečiarom: Stretávajú sa na konferenciách o práve a pozval ho aj na autogramiádu svojej knihy.
S Vladimírom Mečiarom: Stretávajú sa na konferenciách o práve a pozval ho aj na autogramiádu svojej knihy.
Zdroj: TASR

Pri tom sa chcem zastaviť. Vo svojom stručnom životopise uvádzate, že ste nestraník, ale boli ste komunista.

Hovorím ešte raz, bol som v KSČ pred rokom 1989, a tam bolo 99,9 percenta sudcov.

Ale nemuseli ste byť v strane.

V strane neboli len tí, ktorých počas výkonu sudcu vylúčili. Samozrejme, že som nemusel byť, ale tak by som nebol sudcom. Po roku 1989 som už nebol členom žiadnej politickej strany ani HZDS.

Viete, ale to je také oportunistické, vstúpim do KSČ, aby som mohol byť sudcom. Mnohí ľudia vtedy robili kariéru aj bez toho, aby boli v strane. Alebo ju nerobili.

Samozrejme, najvyššia kariéra právnika je sudca, o tom niet sporu. Ja som sudcom chcel byť, preto som tam vstúpil.

Nevadilo vám, že ste ako právnik slúžili komunistickému režimu?

Ja som slúžil ústave a zákonu. Každý jeden rozsudok, ktorý som podpísal za komunizmu, by som podpísal aj teraz.

Naozaj? Mnohí vám vytýkajú, že ste pred pádom režimu odsúdili kňaza Bystríka Janíka. Neprekážalo vám rozhodovať takéto kauzy?

Mám svedomie čisté. Môžem sa každé ráno pozerať do zrkadla aj v tomto prípade. My sme ho najprv oslobodili, to viete, pojednávacia miestnosť bola plná eštebákov, v ďalších etapách sa to skončilo, ako sa to skončilo.

Veď práve.

Hneď to hlásil aj Hlas Ameriky a Slobodná Európa. Okrem toho viete, že napokon rozhodol senát. Ale ja mám svedomie čisté.

Hovoríte o sebe, že ste veriaci človek. Ako mohol veriaci človek vstúpiť do KSČ a ešte aj odsúdiť kňaza?

Ja som za komunizmu chodieval do kostola, aj celá moja rodina. Ľudia boli aj v komunistickej strane, lebo taký bol režim, ale svoje vnútro si nedali zobrať. Teraz som rozhodol v kauze policajnej inšpekcie a som disciplinárne stíhaný. Tak si zoberte, ktorý režim je totalitnejší? Ja ako sudca, ktorý je povinný do rozhodnutia premietnuť názor, som stíhaný za názor. Toto sú prvky fašizmu, že sudca je stíhaný za názor. U nás je momentálne sudca Najvyššieho súdu, teda ja, disciplinárne stíhaný za právny názor, veď to si ani komunisti nedovolili.

Keď vás tak počúvam, mám dojem, že sa v tejto kampani veľmi rád staviate do pozície obete. Nie je to slabošské? Máte niekoho, s kým vôbec vychádzate?

Ja sa do pozície obete nevkladám, ja len konštatujem realitu. Bránil som justíciu počas pôsobenia Radičovej, Žitňanskej a Mikloša, keď chceli urobiť kontrolu ministrom financií. Minister, politik, nemôže predsa kontrolovať súd. A na podklade toho, že som ich nevpustil a zavolal som Národný kontrolný úrad, začali ma discip­linárne stíhať. Ja som vyrobil tú obeť? To, že som vyhral nad Žitňanskou aj Miklošom, lebo on, člen exekutívy, chcel stíhať predsedu Najvyššieho súdu? Samozrejme, že som sa bránil, aj som vyhral.

Chcete naznačiť, že predseda Najvyššieho súdu je nestíhateľný?

Samozrejme, že je stíhateľný, ale nie za dodržiavanie zákonov a nezávislosti súdu. Kde brali na zodpovednosť Žitňanskú a Mikloša za to, že ma šikanózne stíhali? Oni zo mňa urobili predmet šikanovania. Teraz si zoberte Švecovú, nad ktorou vediem v sporoch už 14 : 0. Oni si nevedia zvyknúť na to, že dodržiavam právo. A keď poviem, čo je právo, tak ma stíhajú.

Moja druhá časť otázky však znela, s kým vychádzate. Kritizuje vás aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

S nikým nemám problémy, oni majú so mnou problém. Lebo majú problém so zákonom a s ústavou. Vidíte, že všetko vyhrávam. Veď oni sa správajú lokajsky k politikom. Keď sa bránim, nebránim len seba, ale aj štát a právny poriadok. Je to stav deštrukcie práva a súdnictva. Keď si toto dovolia voči sudcovi, tak čo robia voči bežnému človeku?

Kritizujete politikov, vystupujete ako človek proti establišmentu. No sám ste boli roky jeho súčasťou ako minister spravodlivosti aj ako predseda Najvyššieho súdu.

Pani redaktorka, po prvé, dokonalou súčasťou tohto systému je pán Bugár, lebo on bol tridsať rokov poslancom.

Súhlasím, že aj pán Bugár je súčasťou establišmentu, ja sa s vami nehádam.

A kto tvorí legislatívu?

Parlament.

No a ideme ďalej. Kedy som ja bol súčasťou exekutívy? Od roku 2006 do roku 2009. A okrem tohto obdobia som bol vždy sudca. Či ako predseda senátu, kolégia, predseda Najvyššieho súdu, alebo Súdnej rady. Sudca ani Súdna rada nie sú zodpovední za stav exekutívy. Aj keď som bol predseda Najvyššieho súdu dvakrát, nemal som na to vplyv. Ako minister spravodlivosti som žiadal zvýšiť rozpočet pre rezort, lebo do justície sa navalila agenda a ten istý počet sudcov ju nemohol zvládnuť. To bolo moje pôsobenie v exekutíve, za tie negativizmy môžu poslanci, ale Harabin ani ň.

Občania vnímajú súdnictvo a sudcov značne negatívne. Neprispievate tomu aj vašimi hádkami?

Počkajte, keď niekto likviduje nezávislosť súdnej moci, čo ho mám navrhnúť na adepta Nobelovej ceny? Keď pani Švecová a pani Bajánková úplne podriadili súdnu moc Kaliňákovi, aby sa kryli trestné činy?

Naozaj si myslíte, že bežného človeka zaujímajú vaše spory a hádky medzi sudcami?

To nie sú bežné spory, nemám spory so sudcami, len som pomenoval autorov deformity justičného stavu. Nič viac. Nemám s nikým spory. Oni, aby sa vyvinili z tých krokov, ktoré rozkladajú súdnu moc, hovoria, že Harabin je kontroverzný. Harabin kontroverzný nikdy nebol, lebo Harabin má názor. A na rozdiel od všetkých povie svoj názor každému a do očí. Či Kaliňákovi, či Lipšicovi, či Kiskovi, každému. Nič viac a nič menej.

No vy ste ako predseda NS zneužívali služobné auto, vaše deti a žena sa vozili na nákupy za peniaze daňových poplatníkov. V kampani hovoríte, že ste blízky občanom, tí však takéto výhody nemajú.

No dobre. Tak, pani redaktorka, že som zneužíval auto? Najprv treba povedať aké. Oni hovoria, že limuzínu, tak to bolo pätnásťročné auto a ja som ako jediný ústavný činiteľ jazdil na najstaršom aute. Právny stav v otázke služobného bytu, služobného auta som neupravoval ja.

To nehovorím, ani to, že to bolo nezákonné. Ale bolo to minimálne papalášske.

Počkajte, dostanem sa k tomu. To som neupravoval ja, ale pani Žitňanská, pán Lipšic. To je zaujímavé, že nikoho nezaujímajú lety pána Kisku.

Akože nie, však stále o tom píšeme.

Len aby bolo jasné, ja som sa ho zastal, že je to zákonné. Ale jeden let bol drahší ako celé moje používanie služobného vozidla.

Nikto však netvrdí, že vy ste na to auto nemali nárok, ale používanie služobného vozidla vašou rodinou už vyznelo papalášsky.

Nieže som ho nezneužíval, ešte som šetril prostriedky štátu. Mal som nárok na služobný byt, služobné auto, dispozičné vozidlo a telefón. Pán Fico ma zavolal, že mi dajú aj druhé dispozičné auto, lebo to zle pôsobí, ja mu vravím, že nepotrebujem druhé auto. Naopak, šetril som rozpočtové prostriedky, lebo som jazdil len služobným vozidlom s ochrankou a nie dispozičným vozidlom, ktoré som mal tiež k dispozícii.

Stále opakujem, nebolo to nezákonné, ale isto papalášske.

Pozrite sa, my sme gazdovali a otec ma vždy učil šetriť. Mali sme tri páry koní a keď sme šli na roľu, otec mi nikdy nedovolil, aby brat išiel s jedným párom koní a ja aby som zobral druhý pár.

Jednoduchá otázka - Nemohla manželka s deťmi používať na nákupy súkromné auto?

No veď vám to vysvetľujem. Rovnaký status mal služobný byt, auto a telefón. Podľa tejto logiky, že syn alebo manželka nemohli používať služobné auto, by to znamenalo, že v čase môjho odchodu zo služobného bytu by manželka a deti museli opustiť služobný byt a čakať na chodbe. Toto je logika idiotov z mainstreamu.

Naopak, to, čo hovoríte, nemá logiku, lebo služobné auto by sa predsa malo používať výlučne na služobné účely.

Vysvetľujem vám, u mňa to bolo šetrenie prostriedkov štátu. Ak to je papalášske, tak aj pobyt ženy a detí v služobnom byte by bol papalášsky. To len idioti vymysleli proti mne.

Všetkých politikov kritizujeme, ak zneužívajú služobné autá na súkromné účely. Vy však v kampani vravíte, že ste iný.

Áno, som iný. Stále vravím, že som šetril.

Vráťme sa ku kampani. Za vášho najväčšieho konkurenta spomedzi prezidentských kandidátov je považovaný Marian Kotleba. Vnímate ho tak aj vy?

Konkurenta? Vôbec nie, ja sa tým nezaoberám, na rozdiel od Kotlebu, Bugára, Mistríka, Čaputovej aj ostatných som apolitický kandidát. Šefčovič kričí, že on je nezávislý, ale ešte sa ani nezačala kampaň a už povedal, že Smer mu musí dať stotisíc eur, lebo inak do kampane nejde. Nie je možné, aby títo ľudia hovorili, že keď vyhrajú voľby, stanú sa prezidentom všetkých občanov, to už nie je možné.

A nemali ste s Kotlebom dohodu, že vám ponúkne svojich voličov?

Nie, nemali.

Ak by sa však Kotleba vzdal vo váš prospech, prijali by ste to?

Ja prijmem voličov každého z kandidátov, aj Čaputovej, aj Mistríka.

Prejdime na zahraničnú politiku. Prečo vás irituje, ak vás označujú za proruského?

Ale vôbec, ani vaša otázka ma neirituje, to len iných irituje. Pani redaktorka, ja som za dobré slovensko-ruské vzťahy, ktoré však nemôžu zaťažovať dobré slovensko-americké, slovensko-nemecké vzťahy. Nemôžu zaťažovať ani našu účasť v EÚ, ani naše členstvo v NATO. Ja ani nie v prospech Ruska, ale v prospech Slovenska by som zahlasoval za zrušenie protiruských sankcií, ktoré zaťažujú a poškodzujú nás. Američania si vďaka nim zvyšujú zisky a Slováci chudáci na tom ekonomicky tratia.

Hovorím o tom, ako sa prezentujete na internete, otvorím si váš Facebook a tam máte fotku Putina.

Lebo si Putina vážim, ja si vážim aj Orbána a dokonca Trumpa. Lebo všetci sú reprezentanti prúdu na záchranu národných štátov. Aj Trump je americký vlastenec, ktorý chce zachrániť Ameriku.

Stop Sorosovi, stop migrantom, stop multikulti, stop LGBT - toto je kampaň pre vašu cieľovú skupinu?

Ak sa stanem prezidentom, do troch dní vypoviem Istanbulský dohovor, lebo je jednak v rozpore s Ústavou SR a jednak nerieši odstránenie násilia na ženách, ale v skutočnosti rieši prienik genderovej, teda rodovej ideológie do nášho systému. Namiesto matka a otec chcú zaviesť rodič jedna, rodič dva. Keď chcete ísť ráno do práce, budete musieť byť dlhšie pred zrkadlom a riešiť, či ste muž, alebo žena, a potom ísť. Tento dohovor preto okamžite, bez diskusie, vypoviem. Lebo bez diskusie bol prijatý.

Ale predsa aj Vatikánsku zmluvu, ktorá dokonca oslabuje suverenitu nášho štátu, prijali bez diskusie.

Moment, o Vatikánskej zmluve sa diskutovalo s predstaviteľmi katolíckej cirkvi a dlho sa komunikovalo, tam ešte bola dôležitá aktivita kresťanských strán, myslím aj KDH. Tam bol proces iný. Ak sa pýtate na tie ďalšie veci, som proti tomu, aby bola v prezidentskej kampani dominantná téma LGBT. Nemám nič proti týmto ľuďom, mám kopu priateľov, ktorí sú aj homosexuáli, ale oni sami hovoria, že ich téma je zneužitá.

Ale vy sám túto tému používate ako strašiaka, podobne ako vaša veta, že k nám vtrhne desaťtisíc migrantov. Kde sú?

Sledujte kroky, aké sa dejú. Fico s Kaliňákom dobrovoľne zobrali asi 1 500 migrantov, hoci Smer to nemal v programe, a na to musí byť referendum. Migračný pakt Organizácie Spojených národov o utečencoch predpokladá masové prisťahovalectvo do EÚ.

Naozaj si myslíte, že tí ľudia k nám chcú ísť? Aj tých málo, čo tu bolo, dokonca sýrski kresťania, sa po čase radšej vrátili domov.

Okamžite by som vypovedal utečenecký pakt, veď to sú ekonomickí, nie politickí migranti. Starý Bush, keď tu bol pred tridsiatimi rokmi, povedal a vygúglite si to - že my máme predstavu o novej Európe, Európe nových národov, nových rás, nových štátov. Im ide o zlikvidovanie starej Európy. Veď vo Francúzsku vraždia ženy a deti a koľko je tam mešít? My sa ešte ako-tak bránime.

Opäť strašíte. Prejdime k ďalšej téme. Ak by ste sa stali prezidentom, kam by smerovali vaše prvé kroky?

Do Českej republiky, pretože pána prezidenta Zemana si nesmierne vážim za zachovanie českej štátnosti a dôstojne reprezentuje Českú republiku. Samozrejme, aj ostatných predstaviteľov V4.

Ak by ste sa do druhého kola nedostali, koho by ste volili a dali mu svoj hlas?

Nad tým sa nezamýšľam. Nejdem kupčiť v týchto voľbách. Sledujem túto situáciu, to, čo robí Čaputová s Mistríkom. Pre mňa je to des. Voľakedy som hrával stolný tenis a futbal a vždy som išiel zápas vyhrať. Idem voľby vyhrať. 

Mohlo by vás zaujímať: