Je predsedom koaličnej strany, ktorá rozhodla o tom, ako bude vyzerať vláda po parlamentných voľbách. Svoju silnú pozíciu si plne uvedomuje, o čom svedčí aj fakt, že si vybojoval post šéfa Slovenskej informačnej služby či zmeny v Policajnom zbore.

Kauza Bašternák podľa neho odštartovala diskusiu o systémových zmenách v polícii a musí byť riadne vyšetrená. Na ministra kultúry Marka Maďariča má svojský názor. Pre konflikt o zvýšení koncesionárskych poplatkov s ním odmieta komunikovať. Predseda SNS ANDREJ DANKO (41) v rozhovore s MARTINOU RUTTKAYOVOU.

Je koalícia v kríze?

Koalícia nemá žiadnu krízu. Keď je niekto v určitom vzťahu, či už je súkromný, pracovný, alebo rodinný, je prirodzené, že sa objavia problémy.

Nikto nežije v ideálnom živote a svete bez problémov. Je otázka, ako problém viete riešiť. Či si zachováte dôveru a slušnosť a ste schopný odborne a vecne komunikovať, alebo ste politik, ktorý stále kričí, ten je zlodej a ten je zlý, obviňujete, aby ste zamútili vody a z toho ťažili. Ku každému vzťahu patrí normálny dialóg a diskusia o problémoch.

Tých problémov sa však nazbieralo teraz viac. Či už je to kauza Roberta Kaliňáka, alebo koncesionárske poplatky. A je tu aj problém s vládnou stranou Sieť.

Aký by to bol život, keby sa ich nenazbieralo! Môžete vedieť, čo prinesie september, október? Musíme štyri roky vládnuť a niesť zodpovednosť za Slovensko, vytvoriť alternatívu hysterickým politikom, ktorí každý deň komunikujú len to, čo médiá chcú počuť - senzácie.

S týmito stranami nemáte priestor na žiadnu odbornú debatu. Potom niečo podajú do parlamentu a to nezodpovedá kvalitou ani prvému ročníku právnickej školy. Môžem vymenovať iks nápadov SaS, ktoré majú zmeniť podnikateľské prostredie, a človek, ktorý tomu rozumie, sa nad tým musí pousmiať. Je prirodzené, že problémy prichádzajú, ale sú na to, aby sa riešili.

Ktorý z problémov považujete za najväčší?

Ani jeden. Každý z nich je pre mňa normálny a pracovný problém. V prvom rade je každý predseda zodpovedný za svojich ľudí, za svoje nominácie, za svojich členov. Ja sa nebojím zodpovednosti za všetkých šesťtisíc členov SNS. Pre mňa nie je žiadny problém taký, ktorý by sa nedal riešiť.

Pred komplexom Bonaparte, kde býva predseda vlády a ktorý patrí Ladislavovi Bašternákovi, sa zišli ľudia, aby protestovali. Problém tu teda je.

Rok 1848 bol rokom buržoáznych revolúcií. Ľudia vstali a riešili veci aj násilím. Rok 1989 bol tiež rokom demonštrácií. Dnes však žijeme v parlamentnej demokracii. Boli voľby, rozdelila sa politická moc. Viete, čo je najstrašnejšie? Že sa vytratili parlamentné strany, ktoré rozumejú parlamentnej demokracii, a sú tu marketingové uzavreté strany.

Prvá taká bola SaS, potom prišiel Matovič. Sú to nesystémové strany, ktoré dokážu urobiť iba hurá systém chaos a žúry niektorých predsedov v gay kluboch.

To chce byť predsedom vlády naozaj niekto, kto si takmer odfaklí ruku počas volebnej noci pri tom, ako otvára šampanské? My sme demokratické strany. Oni nechcú normálny systém, oni chcú hurá systém, deštrukciu štátu a uzavreté členstvá strán s rodinami.

Bývalý predseda parlamentu Pavol Paška však po takýchto akciách v uliciach odstúpil. Bude musieť odstúpiť aj Robert Kaliňák?

Pavol Paška odstúpil, lebo bola politická vôľa v Smere-SD riešiť určitú situáciu. Nikdy by takéto tlaky opozície nemali riadiť rozhodnutie v stranách. Strana si má sama určiť tempo a uvedomiť si, čo jej už škodí a aké kroky chce podniknúť.

Netraumatizuje táto kauza vládu?

Nie. Táto kauza je len dobrým PR a marketingovým produktom opozície. Ide len o teátro, hystériu, aby o tom médiá písali. Ešte raz sa pýtam - Vie si niekto predstaviť ako predsedu vlády v čase predsedníctva Slovenska niekoho z týchto lídrov opozičných strán? Povedzte mi jedného jediného.

Mal by Robert Kaliňák odstúpiť?

Všetky otázky týkajúce sa ktoréhokoľvek ministra sú interným problémom tej-ktorej politickej strany. Nie som sudca ani policajt. Mňa zaujímajú nominanti SNS. V koalícii to je ako v rodine. Sú veci, ktoré sa vyriešia v rodine, sú veci, ktoré sa musia oddiskutovať v rodine, ale zodpovednosť má každý sám. Nie som za to, aby sme na základe špinavých tlačoviek, obviňovaní a hystérie súdili ľud.

Jednak sa to v koalícii nerobí a na druhej strane sa zhodujeme v koalícii, že je najvyšší čas, aby voči ľuďom, ktorí parkujú na miestach vyhradených pre invalidov a nevedia dokladovať svoje príjmy, orgány činné v trestnom konaní bezodkladne konali. Musíme vytvoriť systém, aby sa takéto kauzy nestávali. Tam sa vôbec nerozchádzame v názoroch.

Má byť Ladislav Bašternák riadne vyšetrený, prípadne obvinený?

Samozrejme. Aj bude vyšetrený. Som si istý, že ak pán Bašternák urobil niečo zlé, nebude dobre spávať.

Veríte, že to bude vyšetrené?

Moja viera v zmenu systému a spoločnosti je obrovská. Ale vždy si treba upratať najprv doma. Zmenil som SNS, vyčistil, vypratal, dnes je rešpektovanou stranou. A mám sen, že sa dá zmeniť aj Slovensko.

Minulý týždeň ste sa podľa mojich informácií stretli s Robertom Kaliňákom medzi štyrmi očami. Čo ste si povedali?

My sa musíme s Robertom Kaliňákom stretnúť v rámci koalície a v rámci legislatívnych procesov. Hovorili sme o tom, že otvoríme debatu o znížení pokút na cestách a bol veľmi ústretový. Bavili sme sa o hasičskom zbore, ktorý je jeho obrovskou srdcovkou. Urobil z hasičských zborov niečo, čo nemá konkurenciu.

Bavili sme sa o veciach, ktoré sa ho dotýkajú osobne. Videl som sklamanie a osobné zamýšľanie nad tým, kam to vedie. Bavili sme sa aj o veciach, ktoré predchádzali jeho ministrovaniu - nakupovanie odpočúvacieho zariadenia, o kauze Školstrav, o Fabiách za desiatky tisíc.

Bavili sme sa o lídroch, ktorí neoprávnene používali odpočúvacie zariadenie a dnes chcú byť v kontrolných mechanizmoch. Vždy si treba dať zrkadlo, ale keď si ho nedá politik, dajú mu ho voliči.

Robert Kaliňák ukázal dokumenty, ktoré podľa neho potvrdzujú, že on peniaze od Ladislava Bašternáka nedostával, zároveň hovoria o tom, že od neho kúpil podiel v spoločnosti B. A. Haus. Neprekáža vám, že obchodoval s Ladislavom Bašternákom?

Prvá mediálna správa bola, že Kaliňák dostal peniaze od Bašternáka, čo sa ukázalo ako klamstvo. To tvrdí opozícia. Veď áno, ale to bolo to, čo muselo každého vyrušiť.

Dôležité je, že minister Kaliňák dokázal, že opak je pravda, on dával peniaze Bašternákovi. A čo sa týka posúdenia účtovníctva a prevodov na účtoch firmy, to by človek musel vidieť všetky transakcie, aby to dokázal ako-tak posúdiť. Alfa a omega je, že minister vnútra nedostal ani euro od Bašternáka.

Má vašu dôveru?

Moja dôvera k ministrovi Kaliňákovi je nepodstatná oproti tomu, či má dôveru predsedu vlády.

Je dôležité, či má aj vašu dôveru. Ste predseda koaličnej strany a predseda parlamentu.

Moja sféra ovplyvňovania je najmä smerom k ľuďom, ktorých som ja mohol nominovať. V každom prípade na základe toho, ako sa vyjadril, musím povedať, že dôverne zdokladoval prevody a vyvinil sa z obvinenia, že dostal peniaze od Bašternáka. Ak by sa objavili iné skutočnosti, považujem ho za človeka, ktorý vie, čo má robiť.

Žijeme v dobe, keď sa vám niekto vláme do účtu, útočí vám na rodinu, veď to je dno! A keď sa ideme baviť o zákonoch, zistíte, že im o nič nejde, len o teátro. Môžem za seba povedať, že mne je Ladislav Bašternák veľmi nesympatický svojím správaním a svojím spôsobom života. Za nás môžem povedať, že by som sa takýmto stretnutiam vyhýbal ako čert krížu.

Počas uplynulých dní potichu došlo k výmene na poste viceprezidenta Policajného zboru. Lučanského vystriedal Malík. Hovorí sa, že je to váš nominant. Je to pravda?

V médiách sa často hovoria veci, ktoré vychádzajú z kuloárnych rečí. Zhodli sme sa, že musíme zlepšiť fungovanie bezpečnostných a vyšetrovacích tímov. Naša požiadavka bola, aby došlo k personálnym zmenám, aj pre určité väzby v pozadí.

Znamená to, že vám prekážal pán Lučanský?

V prvom rade musí prísť nový vietor. Pán Lučanský osobne mi neprekáža, bude šéfom inšpekcie ministerstva vnútra. Je to policajt, ktorý sa ako jeden z mála dokázal postaviť ku kauze černákovci. Nie som osobný, ale hovorím, že sa musia urobiť systémové zmeny.

Je pre vás Malík prijateľnejší?

Ešte raz hovorím - Nemám k nim osobné väzby. Pre mňa je dôležité, že sa vytvára synergia tímu. A to, čo môžem Policajnému zboru dať, je systém fungovania cez legislatívu. Veď sa budeme baviť o väčšej kompetencii vyšetrovacích orgánov, o nezávislosti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a ďalších systémových veciach. O tom, aby sa veci ako kauza Bašternák vyšetrili okamžite. Bavili sme sa napríklad o tom, ako je možné, že vypočutie pracovníkmi daňového úradu pri daňovej kontrole sa nepovažuje v trestnom konaní za dôkaz. Prečo by to nemalo byť?

Budete žiadať zmeny týmto smerom?

Už sme začali. Bavili sme sa s ľuďmi z Finančnej správy, že sa na jeseň pripraví nový zákon v súvislosti s výkonom daňových kontrol. Uvediem príklad. Chceme zaviesť, aby subjekt, keď vypovedá voči daňovej kontrole, mohol byť trestaný za krivú výpoveď.

Aby boli stanovené lehoty, dokedy musí subjekt priniesť listiny na kontrolu a ak ich neprinesie, je to problém. Daňový úrad nebude zaujímať, či ich má u starkej na povale, ale mu vymeria daňové skutočnosti.

Mala by inšpekcia ministerstva vnútra spadať pod ministerstvo vnútra, keď policajti vyšetrujú policajtov?

O tom sme sa tiež bavili. Jej fungovanie je otázka ďalšej diskusie.

Ako by teda mala fungovať?

Sme za to, že by nemala spadať pod ministerstvo vnútra.

SNS obsadila bezpečnostné zložky - máte ministra obrany, šéfa Vojenského spravodajstva, budete mať aj nominanta na poste riaditeľa SIS. Kedy by mal byť Anton Šafárik vymenovaný do funkcie?

Nie je tajomstvo, že SNS zaujíma bezpečnosť viac ako podniky a biznisy. Je pravda, že o týchto témach diskutujeme. Ale sú isté kompetencie, ktoré patria určitým ústavným činiteľom, a hádam si nemyslíte, že ak by Robert Fico nebol stotožnený, menoval by kohokoľvek do funkcie šéfa SIS.

Čím presvedčil Anton Šafárik Roberta Fica, že bude vhodným kandidátom na tento post?

Musíte niektoré otázky adresovať tým, na koho sa pýtate. Poviem len to, že ho považujem za čistého človeka, ktorý počas svojho života a fungovania nemá žiadnu aféru.

Odborníci vyčítajú, že má príliš úzke napojenie na cirkev.

Kto sú tí odborníci? Odborník na bezpečnosť a spravodajca sa pre médiá nevyjadrujú.

Nemôže jeho napojenie na cirkev nejakým spôsobom zasahovať do jeho práce?

Považujete napojenie na cirkev, že jeho syn je kaplán a druhý pracuje na biskupskom úrade?

On sám je maltézsky rytier.

Každý je niekde funkčný. A to, že sa verejne angažoval a pomáhal slabým a chudobným, je asi len plus.

SNS má konflikt s ministrom kultúry Markom Maďaričom. Médiami už preletela informácia, že ste z poslednej koaličnej rady odišli nahnevaný. Čo sa tam stalo?

Aspoň vidíte, že keď si niečo politicky vezmem do hlavy, málokedy ustúpim.

Čo sa teda stalo na koaličnej rade?

To, čo sa deje v koaličnej rade, je ako v rodine a treba si to nechať pre seba. Ja som sa k tejto veci mediálne vyjadroval už dosť. Dohodli sme sa, že k tejto veci pripravíme spoločné vyhlásenie.

Kedy?

Do konca tohto roka. Pre mňa je dôležité, že nebudem brať ľuďom ani euro, keď neviem, kam poputuje. V každom prípade pán Maďarič precenil svoju silu a pozíciu. A najmä, pre mňa je partner iba Robert Fico. Poprosil som predsedu Smeru, aby som sa do budúcna o tejto téme bavil len s ním.

Ale ministrom kultúry je Marek Maďarič.

Ja som predseda koaličnej strany, za partnerov som si vybral predsedov koaličných strán. Mne nebude žiadny minister brnkať na nervy.

Marek Maďarič vám brnká na nervy?

Áno.

Hovorí sa o tom, že po skončení funkčného obdobia riaditeľa RTVS Václava Miku tam chcete dosadiť svojho nominanta. Ja chcem manažéra, ktorý tam zasadne, nie svojho nominanta.

Pán Mika nie je manažér?

Prešiel vývojom. Televíziu nejako nastavil, dostal ju z červených čísel, ale ja by som stavil na viac domácej produkcie a tvorby.

Hovorili ste o firmách, ktoré ryžujú na RTVS?

Zoberte si, že za natočenie relácie Milujem Slovensko niekto dostane 40-50-tisíc.

Chcete povedať, že v RTVS sa kšeftuje?

V RTVS bol nastavený model, ktorý sa viac približuje komerčnosti ako verejnoprávnosti. Chcel by som, aby bolo zákonom stanovené percento, ktoré musí ísť do vlastnej tvorby. Chcel by som, aby sme využívali našich hercov, mladých ľudí, novinárov, regionálne televízie. Nepovedal som, že je všetko zlé. Ale ide voľba nového šéfa a ten má právo povedať, či chce viac poplatkov. My máme vytvoriť podmienky novému manažmentu.

Otvoríte aj zákon o verejnoprávnych médiách?

Konečné riešenie bude zhodou všetkých koaličných partnerov, aby takéto prestrelky už nevznikali.

Koalícia čelí ďalšiemu problému, a to situácii v koaličnej strane Sieť. Ako to vnímate?

Musím to rešpektovať.

Vláde to môže spôsobiť problém.

Neobávam sa.

Vy veríte, že tí poslanci, ktorí Sieť opúšťajú, naozaj budú podporovať vládnu koalíciu?

Musím rátať so všetkým. Môžem povedať za SNS, že sme stabilný poslanecký klub.

Ale vy ste koaličným partnerom Siete.Ak chcete, aby vláda fungovala, potrebujete nejaký počet hlasov.

Mám pätnásť poslancov a musím robiť všetko pre to, aby som nezradil 8,5 percenta voličov. A to, čo sa deje v iných politických stranách, ma nezaujíma ani ma zaujímať nemusí. Som pripravený na parlamentné voľby aj zajtra.

Čiže vy sa neobávate predčasných volieb?

Ja musím v politike počítať s čímkoľvek.

Pripravujete sa na to, že po ďalších voľbách budete zostavovať vládu vy?

Ale dnes mi už lichotíte a pripisujete mi dopredu isté vlastnosti asi tretíkrát.

Máte istotu, že vláda bude mať 76 hlasov?

V politike nikdy nemáte istotu. V politike nemáte istotu v ničom a musíte rátať so všetkým.

Bolo by správne, keby došlo k predčasným voľbám? Nedošlo by k nárastu extrémizmu?

Viete, čo je najhoršie? Keď politik pracuje s emóciami. To spôsobuje nárast extrémizmu a zamyslieť sa musí aj opozícia.

Čo hovoríte na to, že Radoslav Procházka chce byť podpredsedom parlamentu, ktorým je dnes Andrej Hrnčiar.

To nech si riešia oni, je to ich problém.