Chaos zo strany vlády a komplikované komunikačné linky. Mesto Košice však napokon zvládlo akciu na jednotku. Pripravili najväčší drive-in na Slovensku a celú prípravu si urobili podľa seba. S primátorom JAROSLAVOM POLAČEKOM sa o celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.
Ako dopadlo testovanie z pohľadu organizácie?
Na to, ako veľmi zle a chaoticky to vyzeralo minulý týždeň - celé sme si to prekreslili a preplánovali. Nechceli sme, aby sa naplnil scenár, ku ktorému to pôvodne smerovalo.
Ako chaoticky?
Ešte v utorok na poslednom krízovom štábe okolo tretej poobede sme si plánovali testovanie na tri dni. Vychádzalo nám to na 120-130 odberových miestností a armáda schválila niečo nad 110. Rozchádzali sme sa s tým, že by to malo fungovať, ak by sme dali 220 odberových tímov. Večer som si zapol správy a dozvedel som sa, že testovanie bude trvať len dva dni.
To bol asi šok.
Začal som sa obávať, či sme schopní stihnúť to. Podľa ministerstva mal jeden tím zvládnuť otestovať 35 ľudí za hodinu. Keď sme to spočítali, vyšlo nám, že za dva dni by sme otestovali 130-tisíc ľudí, čo je zlomok. Máme dáta, že v priebehu štandardného dňa je v Košiciach 350-tisíc ľudí, veľa z nich tu býva. Reálne bolo treba počítať s 250-tisíc ľuďmi, lebo tu máme aj cudzincov ako študentov či ľudí bez trvalého pobytu. My sa predsa nemôžeme spoliehať, že tak veľa ľudí nepríde.
Ako ste to vyriešili?
Chceli sme, aby armáda dovolila zvýšiť počet odberových tímov.
Išlo to ľahko?
Nie. Vysvetľoval som im, že si tímy vybavíme a zariadime, ale ak o nich armáda nebude vedieť, je to problém, lebo nám nedodajú materiál. Príkladom je letisko, kde sme mali schválený jeden odberový tím.
Ale mali ste ich tam 14.
Sedemnásť v nedeľu a v sobotu 14.
Premiér vám odkázal, že nemáte mudrovať, ale pracovať.
Ja nie som človek, ktorého treba vyzývať pracovať. My sme ruku k dielu priložili dávno. Hnevalo ma, že som nevedel nájsť partnera. Napríklad až v piatok večer sme dostali od armády informácie, že v nastavených 138 odberových tímoch chýbalo na sobotu 60 ľudí.
Kde ste ich zohnali?
Mali sme obvolané nemocnice, dobrovoľníkov, pomohli starostovia. Sadli sme si, pomohli nám policajti, hasiči a okresný úrad. O polnoci sme všetko nastavili.
Keby bolo na organizáciu viac času, bolo by to lepšie?
Základná chyba bola v tom, že to organizovali ozbrojené sily. Tie by mali robiť logistiku, zásobovanie. Polícia má viac ľudí ako armáda, viac áut. Na letisku sme mali vojaka bez auta, pritom mal všetko obehať a za všetko bol zodpovedný. Policajti sú oveľa operatívnejší, vojaci fungujú vo vojenskom režime. Nechcem sa ich dotknúť, ale princíp je nastavený úplne inak.
Testovanie asi nebola lacná záležitosť.
Nie, príkladom môžu byť obedy. Na letisku bolo treba nakŕmiť 250 ľudí, ale armáda mala svoje kolónky v Exceli. Nemohli sme nechať ľudí hladovať. V celkových nákladoch sa momentálne pohybujeme do jedného milióna eur.
Dostane mesto financie späť od štátu?
Dúfame, že áno. Ale treba povedať, že nášmu mestu - a myslím, že žiadnemu mestu - neboli preplatené ešte ani výdavky z prvej vlny. A to je 2,5 milióna eur.
FOTO z prvého kola celoplošného testovania v Košiciach v GALÉRII
Ste po víkende unavený?
Všetci boli na nohách. My, ktorí sme to organizovali, sme chodili po polnoci domov a stretávali sme sa o piatej, šiestej ráno celý týždeň. Spal som každý deň celý týždeň po tri hodiny. To už ste unavený tak, že nevládzete zaspať. Chcem sa poďakovať starostom, polícii, hasičom, ktorí neuveriteľne pomohli.