Obrátený kríž, pentagram, prejavovanie lásky k Satanovi, čierne omše či sexuálne orgie v mnohých vyvolávajú hrôzu. Viacerí odborníci tvrdia, že najznámejšia Cirkev Satanova, ktorú v roku 1966 založil Anton Szandor LaVey, nie je pre spoločnosť nebezpečná. Neobetuje živé tvory, neničí.

To isté si myslí aj bývalý veľmajster českej pobočky Cirkvi Satanovej, ktorého do funkcie telefonicky menoval samotný Szandor LaVey. Aj po odchode z cirkvi sa hrdo hlási k satanizmu. O rozhovor Jiřího Valtera, známejšieho pod menom BIG BOSS (64) požiadala MONIKA MIKULCOVÁ.

Nie je škodlivá: Metalová satanská hudba podľa Big Bossa nebezpečná. Podľahnú jej len labilní jedinci.
Nie je škodlivá: Metalová satanská hudba podľa Big Bossa nebezpečná. Podľahnú jej len labilní jedinci.
Zdroj: Internet

Nie je škodlivá: Metalová satanská hudba podľa Big Bossa nebezpečná. Podľahnú jej len labilní jedinci. Foto: Internet

Prečo práve satanizmus? Alebo inak - prečo vás viac oslovuje Satan než Boh?

On nejaký Boh existuje? A navyše, aj Satana si vymysleli kresťania, aby mali čím strašiť svoje ovečky, pretože inak by sa im ovečky dávno rozutekali. Vzali pohanského bôžika Pana, prirobili mu kopyto a rohy a mali Satana. Satana si ja takto nepredstavujem. Pre mňa je stelesnením mohutnej vesmírnej energie.

Bežní ľudia, ktorí majú o satanizme skreslené informácie, si jeho prívržencov predstavujú ako agresívnych ľudí, ktorí páchajú násilie na iných, ba i na sebe. Laveyovský satanizmus však nič také nepodporuje. Čím sa podľa vás správanie satanistu najviac odlišuje od kresťanského?

Ak niekto ublíži mne alebo mojim blízkym, tak si to s ním vybavím. Inak ma nikto nezaujíma a nemám záujem páchať nejaké násilie len tak z dlhej chvíle. Satanista sa nikomu neklania a je sám sebou. Nepotrebuje bozkávať nohy svätým. Dokáže sa presadiť svojimi nápadmi a svojou prácou. Nepotrebuje sa za to modliť.

Big Boss: Bývalý veľmajster českej pobočky Cirkvi Satanovej sa civilným menom volá Jiří Valtera.
Big Boss: Bývalý veľmajster českej pobočky Cirkvi Satanovej sa civilným menom volá Jiří Valtera.
Zdroj: Archív B.B.

Big Boss: Bývalý veľmajster českej pobočky Cirkvi Satanovej sa civilným menom volá Jiří Valter. Foto: Archív B.B.

Niekde ste povedali, že tvoríte texty pod vplyvom démonov. Naozaj to tak cítite?

Je to vytrhnuté z kontextu. Povedal som, že „pod vplyvom svojich vnútorných démonov“. A tých máme všetci. Len si s nimi väčšina nevie poradiť. Ja to viem, takže mi pomáhajú. To je všetko.

Už takmer tri desaťročia ste členom blackmetalovej kapely. Je medzi vašimi fanúšikmi veľa satanistov?

Áno, s kapelou Root oslavujeme budúci rok 30 rokov a ja 65 rokov. Nemám tušenia, či sú medzi našimi fans satanisti. To by ste sa museli spýtať ich. Satanistom je však každý, kto sa dokáže presadiť a realizovať. To je moderný filozofický smer satanizmu.

Prečo sa podľa vás viac verejne hovorí o satanizme v Česku a na Slovensku sa k nemu nikto nepriznáva? Myslíte si, že sme konzervatívnejšia krajina ako Česko?

Majoritná spoločnosť na Slovensku nie je ani tak konzervatívna, ako skôr pobožná. Dokonca i svoje deti strašia Satanom. Skrátka, všetko to, o čom som hovoril v odpovedi na druhú otázku. A to je zle. Mám na Slovensku mnoho priateľov, ale takíto určite nie sú.

Najstarší blackmetalový spevák: S kapelou Root oslavujú budúci rok tridsať rokov. Big Boss má 65.
Najstarší blackmetalový spevák: S kapelou Root oslavujú budúci rok tridsať rokov. Big Boss má 65.
Zdroj: YouTube

Najstarší blackmetalový spevák: S kapelou Root oslavujú budúci rok tridsať rokov. Big Boss má 65. Foto: Internet

Môže podľa vás metalová satanská hudba niekoho priviesť k násiliu, agresivite? Alebo sú to labilní jedinci a aj bez satanizmu by si našli spôsob, ako to ventilovať?

Sama ste si odpovedali. Len labilní a mentálne retardovaní jedinci môžu podľahnúť vplyvu satanskej hudby alebo blackmetalu. Sú to tupci a boli by agresívni tak či tak. Patria na psychiatriu.

Trochu odľahčene - nebojíte sa, že zhoríte v pekle?

Hehehehe... To sa nebojím, lebo v pekle už som. Robím tam šéfa personálneho oddelenia. Takže strach naozaj nemám. Zdravím čitateľov PLUS 7 DNÍ a nebojte sa!

Viac o satanistoch sa dočítate v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Zakladateľ českej pobočky Cirkvi Satanovej: „Satanista nepotrebuje bozkávať nohy svätým. Dokáže sa presadiť nápadmi a prácou.“
Zdroj: Plus 7 dní