Fenomény s poetickým názvom El Niňo (chlapček), jeho náprotivok La Niňa (dievčatko) ovplyvňujú celý svet. Prinášajú totiž požiare, ale aj povodne. Priemyselná revolúcia dala ľudstvu isté pohodlie, ale zanecháva nezmazateľnú stopu na celej planéte. „Musíme sa zmieriť s tým, že sme klimatickú zmenu spôsobili my,“ hovorí klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel FAŠKO.

V druhej polovici roka by sa mohol vyvinúť jav El Niňo. Ale – čo to vlastne je?

- El Niňo, ale aj jeho náprotivok La Niňa vyplýva zo vzťahu medzi oceánom a atmosférou a vyskytuje sa na južnej pologuli v rovníkových oblastiach Tichého oceánu. Konkrétne El Niňo sa prejavuje otepľovaním povrchovej vrstvy morskej vody v oblasti centrálneho a východného Tichého oceánu. V období pred nástupom El Niňa ženú pravidelne prúdiace pasátové vetry smerom na západ morskú vodu. Po zoslabení pasátu sa začne nahromadená voda prirodzene vracať naspäť, prúdi opačným smerom, teda na východ. Už zohriata voda otepľuje pobrežie Južnej Ameriky, predovšetkým pobrežie Peru, Ekvádoru a Kolumbie.

Čo spôsobuje ľudská pohodlnosť?

Oteplenie je výrazné? A ako môže ovplyvniť životy tamojších ľudí?

- Je, môže to byť aj vyše o päť stupňov. V extrémnych prípadoch dokonca aj o vyše jedenásť stupňov. A to v prostredí, ktoré sa vyznačuje studeným morským prúdom. To zásadne ovplyvňuje nielen život morskej fauny a flóry. Veľa ľudí sa v týchto regiónoch živí rybolovom, ale ryby tam potrebujú chladnú vodu. Preto tam vznikajú veľké ekonomické škody. Vplyvom oteplenia však dochádza k výraznému zosilneniu zrážok. Veľmi výrazné dažde môžu napáchať ďalšie ekonomické škody.

Až devastačné?

- Áno, veľmi. Keď veľmi veľa prší, dôsledky sú často katastrofálne. Ale to vidíme aj inde, predovšetkým na južnej pologuli. Tak, ako napríklad dochádza v západných oblastiach Južnej Ameriky k zosilneniu zrážok, naopak, v niektorých regiónoch ustupujú a prichádza sucho. Typickým priestorom, kde sa to prejavuje pri jave El Niňo, je Austrália, oblasť Indonézie, niektoré oblasti Afriky.

To spôsobuje povestné sucho v Austrálii?

- Keď prestane pršať pri vysokej teplote vzduchu, je vysoké riziko vzniku požiarov. Spomeňme si na rozsiahle požiare v Austrálii v druhej dekáde 21. storočia, keď doznievali dôsledky El Niňa. Potom nastúpila opačná fáza morskej oceánsko-atmosférickej oscilácie La Niňa, ktorá spôsobila zasa rozsiahle dažde a povodne. Takže, keď to celé zovšeobecníme, fázy El Niňo a La Niňa majú výrazný vplyv na počasie celej Zeme.

Ako?

- Spôsobujú zvýraznenie extrémov. Fázy sú niekedy silnejšie, niekedy slabšie. Môžu trvať deväť alebo dvanásť mesiacov, ale nie je to striktne stanovené. Už sme zažili, akoby La Niňa nevedela skončiť, trvala takmer tri roky. Počasie vo svete ovplyvňujú obe fázy tým, že prejavy, ktoré k nim patria, sú nápadnejšie a pohybujú sa v krajnejších až v extrémnych pásmach hodnôt, ktoré sledujeme.

U nás sme zaznamenali v rokoch 2017 až 2019 výrazne nadnormálne teplé letá s vlnami horúčav. Otepľujúci efekt sa prejavuje na celom svete, aj v Európe.

klimatológ Pavel Faško

Keď sa pri El Niňe voda otepľuje, pri La Niňe sa ochladzuje?

- Presne tak. Pri nej sa povrchová vrstva morskej vody ochladzuje. A to má v niektorých regiónoch opačné dôsledky. V Austrálii je v prípade El Niňa sucho, La Niňa prináša zrážky a riziko povodní.

Hoci oba fenomény patria k južnej pologuli, ovplyvňujú počasie na celom svete. Čo cítime my, tu na Slovensku?

- V európskych podmienkach platí to, čo platí pre celý svet. V prípade El Niňa dochádza k otepľujúcemu efektu. Prejavuje sa to napríklad na vyšších hodnotách globálnej teploty na Zemi. Posledných osem rokov bolo najteplejších, ktoré sme v histórii meraní tejto charakteristiky teploty vzduchu zaznamenali. Takže, ak dochádza k otepľujúcim efektom v dôsledku El Niňa, môže sa stať, že v najbližších rokoch zaznamenáme rekord globálnej teploty na Zemi. Pravdepodobne to bude na budúci rok, možno o rok neskôr. Doterajší rekord máme z roku 2016, keď bolo El Niňo veľmi silné. Napríklad u nás sme potom zaznamenali v rokoch 2017 až 2019 výrazne nadnormálne teplé letá s vlnami horúčav. Otepľujúci efekt sa prejavuje na celom svete, aj v Európe.

Ako El Niňo ovplyvní leto? O tom hovoríme s klimatológom Pavlom Faškom na ďalšej strane.