Preto v niektoré letá čakáme, či padne štyridsiatka?
- Musíme brať do úvahy, že v podmienkach, kde sa nachádza aj Slovensko, nie sú vzťahy medzi fázami El Niňa a La Niňa také tesné, sme ďalej od oceánov, kde dochádza k zmenám teplotných podmienok povrchových vrstiev vody. A zažili sme vlny horúčav aj v čase La Niny. Jej náprotivok El Niňo spôsobuje všeobecné oteplenie, ktoré sa prejaví na celej Zemi.
Čiže nedá sa povedať, že toto leto bude horúce aj preto, lebo bude El Niňo?
- Nedá sa povedať, že vďaka tomu, že El Niňo môže nastúpiť do svojej rozhodujúcej fázy v priebehu druhej polovice roka, zaznamenáme horúčavy. Do toho totiž už u nás vstupujú aj atmosférické zrážky. Ak budú v priebehu tohtoročného leta, tak budú tým faktorom, ktorý bude výrazne brzdiť vzostup maximálnej dennej teploty vzduchu. Je totiž iná situácia, keď je sucho a neprší - prostredie sa po každej vlne horúčav o niečo viac otepľuje. Lebo otepľovanie nie je komplikované napríklad výparom zrážok, ktoré medzičasom spadnú. Keď je sucho, zemský povrch sa môže rýchlejšie ohrievať. V minulom roku sme práve vďaka takýmto podmienkam zažili veľmi vysoké maximálne denné teploty vzduchu.
Ak teda bude pršať, nebude tak horúco.
- V jarných mesiacoch, ale aj v zime sme zaznamenali oveľa viac zrážok ako pred rokom. Ak to bude pokračovať, bude to brzdiť vzostup maximálne dennej teploty vzduchu. Ale pozor – nočná a ranná teplota vo vlhkejšom prostredí môže byť vyššia. Keď si to dáme potom všetko celé dokopy, tak z toho vyplýva, že otepľujúci efekt sa u nás prejavuje v takej charakteristike, ako je priemerná ročná teplota vzduchu. Tá totiž môže byť v dôsledku fenoménu El Niňo vyššia ako v čase, keď bol v rozhodujúcej fáze opačný fenomén La Niňa.
Jav El Niňo nespôsobí horúce len jedno leto. Jeho dôsledky budeme cítiť dlhodobo?
- Určite to nie je záležitosť jedného roka. Ovplyvní aj poveternostné podmienky v tom ďalšom. Určite však dôjde k otepleniu. Do úvahy musíme zobrať jeden fakt, ktorý verejnosť až tak nevníma. Momentálne sú oceány a moria na zemi nadnormálne teplé. Keďže tvoria väčšinu zemského povrchu, sú rozsiahlejšie ako pevniny, veľmi výrazne ovplyvňujú otepľujúci efekt globálnej teploty na Zemi. Preto sú očakávania dosť jednoznačné – budeme veľmi pravdepodobne konfrontovaní novým rekordom globálnej teploty na Zemi.
Aká môže byť vysoká?
- Bude to hodnota, ktorá bude vyššia ako v roku 2016, keď to bola zatiaľ najvyššia hodnota. Zaznievajú úvahy, že sa môžeme výrazne posunúť k hranici, ktorá je nebezpečná pre ďalší vývoj. Globálna teplota môže v porovnaní s obdobím, keď sa začala priemyselná revolúcia, narásť o jeden a pol stupňa.
Prečo je tá hranica nebezpečná?
- Lebo potom sa už len ťažko bude dať vrátiť k pôvodnému stavu. Už teraz globálna teplota vzrástla o vyše stupňa. Keď sa budeme posúvať ďalej, prejavy počasia budú ešte extrémnejšie, budú nám viac komplikovať život a prinášať škody. A s nimi príde aj utrpenie, pretože mnohí ľudia to neprežijú, ďalší budú hladovať. Takže nie je to dobré.
Prečo tohtoročná jar prekvapila dnešných tridsiatnikov? Čítajte ďalej.