Tip na článok
Niekdajší Černákov advokát: Policajné vyšetrovanie odhalilo, že bývalý vojenský prokurátor Daniel Maukš sa stal súčasťou mafiánskeho klanu.

Advokát v službách podsvetia: Na jeho pokyn mali zavraždiť kľúčového svedka proti Černákovi. Súd ho však nemôže poslať za mreže

Daniela Maukša, niekdajšieho advokáta Mikuláša Černáka, vníma prokuratúra ako regulárneho člena mafiánskej skupiny černákovcov.

Galéria k článku (16 fotografií )
Chorý: Infarkt ho vraj môže skosiť každú chvíľu, znalkyňa preto tvrdí, že Maukš nie je spôsobilý zúčastniť sa na súdnom pojednávaní.
Mikuláš Černák: Za Karcelovu vraždu už dostal svoj trest.
Harabinov senát: Rozhodol o zrušení právoplatného osemročného trestu pre Maukša, z väzenia ho vytiahol už po pol druha roku.

Už pred viac ako desiatimi rokmi ho obžalovala z vážnych zločinov, ale spisy v jeho kauzách zapadajú prachom. Aj na súde v Prešove, aj na súde v Banskej Bystrici. Maukš sa neustále ospravedlňuje, že je ťažko chorý. Sudcom z obidvoch súdov sa to prestalo pozdávať, požiadali znalcov, aby Maukšov zdravotný stav preskúmali. Každý súd oslovil iného znalca a každý znalec sa dopracoval k inému záveru. Podľa jedného je Daniel Maukš schopný absolvovať súdne pojednávania, podľa druhého je to absolútne vylúčené.

Vražda svedka

Na Okresnom súde v Prešove sa trápia s obžalobou na Daniela Maukša ešte od čias, keď sa bos Černák tváril ako seriózny podnikateľ prenasledovaný politikmi a spáchanie zločinov popieral. Vtedy klamal pekne unisono spolu s Maukšom. Obaja tvrdili, že s vraždou Mariana Karcela nemajú nič spoločné. Karcel bol prvý človek, ktorý si na súde trúfol vypovedať proti obávanému Černákovi bez toho, aby bol zaradený do ochrany svedkov.  Doplatil na to životom.

V roku 2000 ho najatý vrah Branislav Adamčo samopalom doslova rozstrieľal v jeho aute. Černák vtedy sedel vo väzbe, ale nikto nepochyboval, že motív na likvidáciu Karcela mal práve on a vplyv a možnosti vlastne tiež. Vyšetrovanie ukázalo, že bosove pokyny sa k vykonávateľom dostali cez advokáta Maukša, on osobne im odovzdal jeden milión slovenských korún. Černákova vina v tejto špinavej záležitosti bola preukázaná už v roku 2009, vyfasoval vtedy doživotie. Maukšov prípad vylúčili na samostatné konanie, ani na konci roku 2018 však uzavretý nie je.

Prečo je to tak, ako dospeli experti k svojim záverom a kedy konečne sudcovia uzavrú prípady si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka Plus 7 dní.

Aktuálne číslo týždenníka Plus 7 dní.
Aktuálne číslo týždenníka Plus 7 dní.
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní