Ešte začiatkom júla slovenské orgány očakávali, že Rakúsko odsúdeného mafiána Viliama Mišenku vydá na Slovensko, ukázalo sa však, že má rakúske občianstvo a krajina ho ako svojho občana nevydá.

Mišenku poslal súd ešte v roku 2018 na 23 rokov do väzenia. Išlo o kauzu výbuchu v topoľčianskej firme Euromont v lete 2009. Podľa rozsudku stál za explóziou výbušniny, ktorá mala usmrtiť jeho švagrinú Zuzanu Mišenkovú.

Namiesto nej zahynul iný muž a ďalší utrpeli zranenia. Predseda senátu Najvyššieho súdu pri odôvodnení označil čin za "veľmi brutálny, takmer teroristický." Rozsudok si odsúdený neprišiel vypočuť a zmizol v zahraničí. Vražda Zuzany Mišenkovej mala odradiť jej syna Jozefa Mišenku, aby nevypovedal proti Viliamovi. O  rok neskôr sa predsa len Jozefa Mišenku zbavili, rozstrieľali jeho auto a jeden z výstrelov ho zasiahol.

Mišenka po vynesení rozsudku, ktorý znamenal, že zvyšok života strávi vo väzení, zmizol a na úteku bol od marca 2018. Začiatkom júla ho zatkla polícia v Rakúsku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu. Teraz by mal nastúpiť na výkon trestu, nie však na Slovensku ale v susednom Rakúsku.

Mišenkovi sa pripisujú viaceré trestné činy, súdili ho pre obvinenia zo spáchania piatich vrážd a dvoch lúpeží. Okrem iných sa pred 15 rokmi vraj podieľal aj na vražde mafiánskeho bossa Petra Čongrádyho. Predpokladá sa, že bol aj za vraždou svojho synovca. Vo všetkých prípadoch, okrem plánovanej vraždy vlastnej švagrinej, ho však nakoniec oslobodili.

Polícia po nom v zahraničí pátrala už po druhý raz. Na úteku bol aj v roku 2013, vtedy ho chytili vo Venezuele na prechádzke a eskortovali na Slovensko, kde strávil takmer dva roky vo väzbe.