Rekonštrukcia jednej z najznámejších mafiánskych vrážd trvala takmer celý deň. Písala sa streda 4.októbra 2017, keď do penziónu v Bystrej priviezlo komando ozbrojených policajtov jedného z najobávanejších mužov slovenského podsvetia. Ten prišiel do penziónu opísať detaily toho, ako a kde bol poľský milionár Grzegorz Szymanek väznený krátko po únose. Cesta za úplným rozkrytím krvavej drámy zo septembra 1997, však bola len na začiatku.

Mafiánsky bos: Priviedol policajtov na miest, kde sa odohrala jedna z najväčších mafiánskych káuz.
Mafiánsky bos: Priviedol policajtov na miest, kde sa odohrala jedna z najväčších mafiánskych káuz.
Zdroj: Emil Vasko
Penzión v Bystrej: V jeho útrobách sa nachádza koterec pre tigr, miestnosť nazývaná aj
Penzión v Bystrej: V jeho útrobách sa nachádza koterec pre tigr, miestnosť nazývaná aj "presvedčovňa".
Zdroj: Emil Vaško

Po skončení prvej časti pátrania po pravde si to kolóna s mafiánskym bosom namierila do lesov nad Bystrou. Vybrali sa smerom k lyžiarskemu stredisku na Táľoch, cieľom bol hotel Biotika. Ten bol vzdialený zopár kilometrov od penzióna Shark a podľa bosa černákovcov tam Szymaneka premiestnili. Dôvodom bolo, že černákovci sa s Poliakmi dohodli, že výkupné vybavia počas víkendu. To sa však nepodarilo.

Poľský milionár Szymanek: Nezaplatil výkupné, tak ho zastrelili
Poľský milionár Szymanek: Nezaplatil výkupné, tak ho zastrelili
Zdroj: archív

„Szymaneka umiestnili do kotolne dole v prízemí, bola to taká pivničná časť, kde bol pripútaný o nejaké kovovú rukoväť alebo nejaké rúrky z kúrenia. Chodil tam za ním ten Poliak Leon a chalani, ktorí ho tam strážili, sa striedali. My s Janom Kánom sme boli aj v Banskej Bystrici, ale Jano tam bol častejšie, pretože dával na chalanov pozor. Keď sa to naťahovalo na štyri dni, pýtal som sa Leona, čo sa deje. My sme si svoju prácu urobili a aby nám boli vyplatené tie nemecké marky, na ktorých sme sa dohodli, aby sme mohli Szymaneka prepustiť.“ Všetky tieto veci opäť opísal Černák priamo v útrobách chaty. Podľa neho to bola chvíľa, keď sa celá vec začala odvíjať úplne iným smerom. Od toho momentu sa totiž podľa slov slovenského bosa černákovci nevedeli skontaktovať so šéfom poľských únoscov. Absolútny zvrat nastal, keď pravá ruka Mikuláša Černáka Ján Kán začal konať na vlastnú päsť.

Mikuláš Černák a Ján Kán
Mikuláš Černák a Ján Kán
Zdroj: archív

„Ján Kán mi predniesol požiadavku od Szymaneka, že je ochotný za prepustenie nám zaplatiť pol milióna mariek. Vraj vedel, kto je za jeho únosom, takže radšej zaplatí nám, keď mu vrátime všetky veci. Vraj sa nemusíme báť, že ho hľadá Interpol. Jano Kán povedal, že bol priamo pri telefonáte, keď Poliak kontaktoval svojich blízkych, aby pre nás pripravili výkupné. Povedal to tak, že je to isté, že mu dal svoj telefón.“ Černák po podrobnom opise vysvetlil aj dôvod, prečo Kán podal Szymanekovi svoj telefón. „My sme zabezpečili cez nejakú bystrickú firmu nejaké telefóny, ale na Krpáčove, kde bol Szymanek umiestnený, bol slabý signál a z tých Nokií, ktoré oni používali, sa niekedy nedalo volať. Ja, Kán a Kaštan sme mali vtedy tie veľké telefóny s takými anténkami a z tých sa lepšie volalo,“ ozrejmil mafiánsky bos. Až neskôr sa ukázalo, že Kánov telefón v rukách Szymaneka sa stal osudnou chybou, na ktorú doplatili všetci.

Na slobode: Ján Kán si za žiadnu vraždu neodpykal ani jeden deň.
Na slobode: Ján Kán si za žiadnu vraždu neodpykal ani jeden deň.
Zdroj: Ivan Mego

Prezradená akcia

V detailoch, ktoré Mikuláš Černák opísal pri odhaľovaní vraždy poľského milionára, stojí informácia o tom, že sa s Kánom dozvedeli o prelete vrtuľníka a pohybe policajtov v okolí chaty, kde Szymaneka umiestnili. V tom čase si dohodli stretnutie s Poliakmi v Poprade pri neslávne známom hoteli Gerlach. „S Poliakmi sme sa rozprávali ja, Jano Kán a Peter Šipule. Tam nám povedali, že ich šéf Andrzej Baranowsky nemôže dôjsť, pretože akcia sa prezradila a on je podozrivý z únosu. Tak vraj poslal ich. Tiež nám s takou výčitkou povedali, že vedia, že sme si dohodli poza ich chrbát výkupné pol milióna mariek, lebo že Andrzej má v dome Szymaneka svojho človeka, ktorý ho informuje o priebehu únosu od začiatku. Tiež vedeli, že rodina kontaktovala poľskú prokuratúru a tá zase slovenskú políciu,“ opísal vtedajšie udalosti bos Černák. To, čo nasledovalo, však šokuje oveľa viac. Bos prezradil viac o momente, ktorý rozhodol o ortiele smrti nad väzneným Poliakom.

Spečatil jeho osud

Vtedy Jano drgol do mňa, aby sme išli nabok. Povedal mi - vidíš, čo ten smrad urobil. Myslel tým Szymaneka, že nás oklamal a že nám tých pol milióna mariek nikdy nechcel vyplatiť. Na to zareagoval, že to je ‚prúser‘ a že jediná možnosť je zahladiť stopy a Szymaneka zlikvidovať. Ja som mu na to povedal, že jasné, že je to ‚prúser, lebo mu dal ten svoj telefón.“ V tejto chvíli, ktorú opísal priamo mafiánsky bos Černák, bol osud poľského boháča Szymaneka spečatený.

Policajná kolóna: Rekonštrukcia vraždy Szymaneka zamestnala desiatky policajtov.
Policajná kolóna: Rekonštrukcia vraždy Szymaneka zamestnala desiatky policajtov.
Zdroj: Emil Vasko

Miesto činu

Oklamaný a nahnevaný Kán potom ešte vyčíňal a neskôr sa vybúril aj na unesenom Poliakovi. Ale poďme pekne po poriadku. Policajná kolóna s mafiánskym bosom sa z lesov v Nízkych Tatrách vybrala na Horehronie, do lesa v Petríkovej doline neďaleko Polomky. Toto miesto sa totiž stalo miestom popravy Poliaka za jeho zradu. Autá s Mikulášom Černákom zastavili na uzatvorenom pozemku s priam idylickým prostredím plným oviec a kôz. Mafiánsky bos so spútanými rukami a v obkľúčení ozbrojencov ukazoval, kde Szymaneka preložili z auta do terénneho UVAZ-u a vyviezli do strmého kopca nad dolinou. Podobne to urobili aj policajti.

Mikuláš Černák na mieste činu
Mikuláš Černák na mieste činu
Zdroj: Emil Vasko
Na mieste činu: Mikuláša Černáka posadili do terénneho auta vyviezli k miestu vraždy.
Na mieste činu: Mikuláša Černáka posadili do terénneho auta vyviezli k miestu vraždy.
Zdroj: Emil Vasko

Po niekoľkominútovej zastávke nasadli do pripravených terénnych áut a vydali sa strmým kopcom k poschodovej chate, kde Szymaneka strážili minimálne traja Černákovi muži. Dvaja hlavní protagonisti Černák a Kán pred vraždou sa išli prezliecť domov a potom sa už partia mužov presunula na miesto plánovanej vraždy. Jedným z mužov, ktorí sa na poprave zúčastnil, bol aj „garant“ z poľskej strany, akýsi Juzek. Na chate to podľa Černákovho opisu tesne pred vraždou vyzeralo ako niekde na námestí. „Szymaneka strážil Miloš Pilliar, Ján Handula, Andrej Ambróz, Slavomír Surový tam pobehoval, tiež Milan Sklenár, Peter Šipula, Karol Kollárik, Alexander Horváth, a bol som tam, samozrejme, ja a Jano Kán.“ Práve ten bol podľa Černákovho tvrdenia hlavným aktérom jednej z posledných historiek.

Ján Kán: V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
Ján Kán: V minulosti strávil za mrežami tri a pol roka za vydieranie. Stal sa jedným z hlavných svedkov proti Mikulášovi Černákovi.
Zdroj: Emil Vaško

„Poď Šani, ideme postrašiť Poliaka, povedal mi Ján Kán, zobral si takú veľkú baterku a išiel prvý. Vyšli sme na poschodie. Keď som tam prišiel, videl som tam posteľ, Kán svietil baterkou, lebo tam nebola elektrina a všimol som si, že tam leží ten Poliak. Mal na sebe biele tričko s krátkymi rukávmi a teplákové nohavice. Jednu ruku mal priviazanú železnými putami o rám postele. Ten Poliak sa spýtal Kána, či mu doniesol ten rezeň na jedenie. Kán prišiel k nemu, preložil si baterku do druhej ruky a päsťou mu dvakrát udrel do brucha so slovami - tu máš rezeň. Potom sa Kán ešte smial. Keď sme zišli dole, Miki povedal, nech donesú Poliaka dole,“ to boli slová Alexandra Horvátha, ktorý ako jeden z mála mafiánske roky prežil a vypovedá k vražde.

Na mieste činu: Mikuláša Černáka posadili do terénneho auta vyviezli k miestu vraždy.
Na mieste činu: Mikuláša Černáka posadili do terénneho auta vyviezli k miestu vraždy.
Zdroj: Emil Vasko

Krvavá poprava

Na Černákov pokyn začali jeho ľudia kopať jamu. Pola plná veľkých kameňov. Podľa svedka mala hĺbku aj dva metre, keď s tým skončili. „Počas kopania jamy niekto Szymaneka stále držal, aby neušiel. Po vykopaní jamy potom Miki vytiahol spoza pása pištoľ, chytil Poliaka za tričko pod krk a dal ho ľahnúť na tú zeminu. Na chrbát s rukami spútanými dozadu. Vtedy sa spýtal, či dá peniaze, Ten mu dvakrát za sebou povedal ‚dám, dám‘". Potom mu Miki povedal ‚otvor ústa‘", Poliak otvoril a Miki mu vložil pištoľ do úst a povedal ‚stretneme sa v pekle‘ a strelil Poliakovi do otvorených úst. Poliakovi vtedy spadla hlava nabok. Miki potom podal pištoľ Kánovi a ten streli Poliaka do oblasti hrudníka. Potom Šipula vyzliekol jeho telo a zhodil ho do vykopanej jamy a Miki povedal, že treba jamu zahrabať. Šipula potom zobral taký veľký kameň a hodil ho do jamy. Počul som taký nepríjemný zvuk, ako keď sa niečo zlomí, vtedy som sa povracal,“ opísal krvavé detaily Szymanekovej popravy svedok Horváth. Podobne to na mieste opísal aj samotný bos Černák.

Celá rekonštrukcia na mieste popravy trvala takmer hodinu. Krátko popoludní sa celá kolóna vybrala smerom do Banskej Bystrice, kde policajti pokračovali v záverečných úkonoch pred vznesením obžaloby proti dvom obvineným. Mafiánskemu bosovi Mikulášovi Černákovi a jeho pravej ruke Jánovi Kánovi. Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo Mikuláš Černák je už takme dvadsať rokov za mrežami, jeho pravá ruka Ján Kán si užíva slastný život úspešného podnikateľa.