Pavol Rusko podal trestné oznámenie, ktorým reaguje na svoju obžalobu z objednávky vraždy Silvie Volzovej. Z najťažšieho zločinu ho usvedčuje na doživotie odsúdený mnohonásobný vrah Mikuláš Černák spolu so svojim bývalým kamarátom a financmajstrom mafiánskej skupiny černákovcov Milošom Kaštanom. Rusko tvrdí, že v sídle Černákovej firmy v Banskej Bystrici, kde k objednávke malo dôjsť, nikdy nebol a celé obvinenie sleduje len jeho diskreditáciu.

V ten istý deň sa na facebookovskej stránke Černáka objavila reakcia zločinca. V podstate v nej opakuje, že Rusko v jeho firme bol a pokračuje invektívami - ako, že Rusko “slintal” a “opľúval”, namieto faktami.

Video zo spisu?

Oveľa zaujímavejšie ako text Černákovej reakcie načítaný zrejme jeho tridsaťročnou priateľkou Monikou je “obraz” videa. Vidieť na ňom Černáka i ďalšieho významného bosa Róberta Lališa. Lališ, prezývaný pre svoj nízky vzrast Kýblom, šéfoval skupine sýkorovcov od roku 1997 až do jeho lapenia v Nemecku v roku 2015. Nedávno bol aj on odsúdený na doživotie, takže verejnosť Lališa, rovnako ako Černáka by už mala vídať nanajvýš na súdnych pojednávaniach. Buď ako obvinených alebo ako svedkov. Práve zverejnené video však dokazuje, že v čase internetu môžeme nahliadnuť v podstate kamkoľvek. Aj za brány väznice.

Kde presne zverejnené video vzniklo, nevieme naisto, ale zrejme ide o konfrontáciu medzi Černákom a Lališom ako svedkami. Tá sa mohla uskutočniť v priestoroch NAKA alebo priamo vo väznici. Výpovede i konfrontácie si polícia v niektorých prípadoch zvykne natáčať a videozáznam sa potom stáva súčasťou spisu.

Lepšie ako moták pre kumpánov vonku

Zverejnené video trvá len jednu minútu a dvadsaťšesť sekúnd. Lališ po celý čas čosi uvoľnene vysvetľuje, vyzerá byť v dobrej nálade. Černák iba počúva, poklopkáva prstami po stole, pohľadom občas skontroluje kameru. Pôsobí napäto, telom dáva najavo, že s Lališom nesúhlasí.

Ako sme už uviedli vyššie, spomínané video je na youtube dostupné bez pôvodného zvuku, ale asi nikto nezaručí, či to tak aj ostane. A už vôbec nikto netuší, čo sa stane, keď Černáka začnú napodobňovať ďalší zločinci. Čo ak sa zverejňovanie celých výpovedí im nepohodlných svedkov stane rutinou, čo ak vďaka takto získaným videám budú z poza mreží posielať šifrované posolstvá svojim kumpánom vonku?!

S otázkami, či takto zverejnené výpovede nemôžu zapríčiniť marenie spravodlivosti, sme sa obrátili na prokuratúru. Stanovisko zverejníme hneď po doručení.