Daniela Maukša, niekdajšieho advokáta Mikuláša Černáka, vníma prokuratúra ako regulárneho člena mafiánskej skupiny černákovcov. Už pred viac ako desiatimi rokmi ho obžalovala z vážnych zločinov, ale spisy v jeho kauzách zapadajú prachom. Aj na súde v Prešove, aj na súde v Banskej Bystrici. Maukš sa neustále ospravedlňuje, že je ťažko chorý. Sudcom z obidvoch súdov sa to prestalo pozdávať, požiadali znalcov, aby Maukšov zdravotný stav preskú- mali. Každý súd oslovil iného znalca a každý znalec sa dopracoval k inému záveru. Podľa jedného je Daniel Maukš schopný absolvovať súdne pojednávania, podľa druhého je to absolútne vylúčené.

Vražda svedka

Na Okresnom súde v Prešove sa trápia s obžalobou na Daniela Maukša ešte od čias, keď sa bos Černák tváril ako seriózny podnikateľ prenasledovaný politikmi a spáchanie zločinov popieral. Vtedy klamal pekne unisono s Maukšom. Obaja tvrdili, že s vraždou Mariana Karcela nemajú nič spoločné.

Karcel bol prvý človek, ktorý si na súde trúfol vypovedať proti obávanému Černákovi bez toho, aby bol zaradený do ochrany svedkov. Doplatil na to životom. V roku 2000 ho najatý vrah Branislav Adamčo samopalom doslova rozstrieľal v jeho aute. Černák vtedy sedel vo väzbe, ale nikto nepochyboval, že motív na likvidáciu Karcela mal práve on a vplyv a možnosti vlastne tiež. Vyšetrovanie ukázalo, že bosove pokyny sa k vykonávateľom dostali cez advokáta Maukša, on osobne im odovzdal jeden milión slovenských korún. Černákova vina v tejto špinavej záležitosti bola preukázaná už v roku 2009, vyfasoval vtedy doživotie. Maukšov prípad vylúčili na samostatné konanie, ani na konci roku 2018 však uzavretý nie je.

„Okresný súd v Prešove naposledy nariadil hlavné pojednávanie na sedemnásteho marca 2016. Bolo zmarené pre dôvod na strane obžalovaného, preto súd nariadil znalecké dokazovanie znalcom z odboru zdravotníctvo,“vysvetľuje hovorkyňa súdu Ivana Petrufová.

Niekdajší Černákov advokát: Policajné vyšetrovanie odhalilo, že bývalý vojenský prokurátor Daniel Maukš sa stal súčasťou mafiánskeho klanu.
Niekdajší Černákov advokát: Policajné vyšetrovanie odhalilo, že bývalý vojenský prokurátor Daniel Maukš sa stal súčasťou mafiánskeho klanu.
Zdroj: TASR

Harabinova stopka

Chvíľu sa zdalo, že Špecializovaný trestný súd si s advokátom Maukšom lepšie poradil. Ešte v roku 2008 ho odsúdil za päť korupčných prípadov. Od rodín černákovcov, ktorí sa dostali do väzby, vraj inkasoval státisíce slovenských korún na podplácanie sudcov. Polícia ho vtedy odpočúvala a sledovala, takže trestnú činnosť sa podarilo podrobne zdokumentovať. V roku 2010 Maukš dokonca nastúpil do väzenia v Hrnčiarovciach nad Parnou, aby si odsedel osemročný trest. Lenže devätnásteho júna 2012 dostali vo väznici faxom príkaz z Najvyššieho súdu SR, aby Maukša okamžite prepustili na slobodu. Senát Štefana Harabina na základe mimoriadneho dovolania zrušil právoplatný rozsudok o Maukšovej vine. Okrem iného sa mu nepáčilo, že v procese s Černákovým advokátom svedčili utajení svedkovia.  Nebolo vraj dostatočne preskúmané, či svedkom naozaj hrozilo také nebezpečenstvo, aby mohli mať obavu o svoje životy. Proces s Maukšom sa musel začať odznova a hoci roky plynú, ani toto konanie nie a nie sa skončiť. 

Jeden čihí, druhý hota

Daniel Maukš má už šesťdesiatštyri rokov, je to starý a bez pochýb chorý muž. Od jeho prvého zatknutia je známe, že trpí problémami so srdcom. Ale či je jeho zdravotný stav až taký vážny,  aby nemohol niesť zodpovednosť za svoje skutky, dali oba spomínané súdy nedávno preveriť znalcom. Pre prešovský súd vypracovala znalecký posudok Daniela Iliašová. Znalkyňa z odboru kardiológia dospela k záveru, že obžalovaný Maukš nie je schopný zúčastňovať sa na konaniach na súde. Výpoveď v jeho trestnej veci by ho vraj mohla zabiť. Môže dostať infarkt alebo cievnu príhodu.

Nad rámec otázok položených súdom Iliašová v závere posudku uvádza, že „nie je žiadny predpoklad“, že by sa Maukšovi ešte niekedy mohlo polepšiť. Inými slovami, súd by mal nechať Maukša v pokoji dožiť. V prípade hnusnej vraždy svedka proti bosovi Mikulášovi Černákovi si spravodlivosť má dať pohov.

Na pokyn Špecializovaného trestného súdu Maukšov stav preklepol Miroslav Vytiska, takisto znalec z odboru kardiológia. Vytiska pripúšťa riziko, že účasťou na súde by sa Maukšovo zdravie mohlo zhoršiť. Ale to sa môže stať prakticky hocikedy. Stačí, ak sa Maukš poháda so susedom alebo sa rozčúli pri sledovaní športového zápasu. Podľa Vytisku Maukšov zdravotný stav nie je taký vážny, ako to uvádza Iliašová, ba čo viac, mohlo by sa mu aj polepšiť. Len treba, aby ošetrujúci lekár Maukšovi upravil liečbu. V každom prípade výsledok Vytiskovho skúmania znie: „Aktuálny zdravotný stav nebráni obžalovanému v účasti na hlavnom pojednávaní.“

Posudok „od stola“

Ako mohli dvaja súdni znalci dôjsť v rovnakom období k odlišným výsledkom? Netreba špekulovať, či jeden z posudkov nie je kúpený. Vysvetlenie je oveľa prozaickejšie. Iliašová zrejme Maukša ani nevidela, v posudku sa odvoláva na predložené lekárske správy. Vytiska prácu neodflákol, nespoliehal sa len na zdravotnú dokumentáciu, ale osobne Maukša „preklepol“ vo svojej ordinácii.

Sudca Špecializovaného trestného súdu už v Maukšovej trestnej veci vytýčil pojednávanie na jedenásteho januára. Okresný súd v Prešove o ďalšom procesnom postupe zatiaľ nerozhodol.