“Na základe výpovede Martina Suchára bol zatknutý aj Roman Deák, ale sudca ho pre nedostatok dôkazov prepusti a nevzal ho do väzby. Dva týždne potom Deáka zastrelili. Opäť iba ostáva úvaha, či by si Deák nebol zachránil život, keby ho boli vzali do väzby,” opisuje bývalý šéf vyšetrovateľov generál Jaroslav Ivor príbeh Martina Suchára, ktorý bol nastrčený ako biely kôň privatizérov z prostredia Združenia robotníkov Slovenska (ZRS).

Prípadov bielych koní bolo v deväťdesiatych rokoch veľa, polícia veľakrát od začiatku nevedela, že je to iba nastrčená osoba. Až neskôr sa na sociálnych sieťach objavili zoznamy bielych koní.

Martin Suchár začiatkom deväťdesiatych rokov bol jedným z bratislavských podnikateľov, snažil sa rozbehnúť podnikateľské aktivity . Bolo zaujímavé, že jeho spolupracovníkom bol Peter Bisák, ktorý sa cez ZRS stal ministrom privatizácie. Tento osobný kontakt zohral úlohu v tom, že Suchár privatizoval jednotlivé objekty.

Známy sa stal privazitáciou bratislavských hydinárskych závodov. O podnik bol veľký záujem, on sa k nemu dostal. Je zaujímavé, že v istom momente sa takto dostal do rozporu s vtedajšími skupinami bratislavského podsvetia. Dostal sa do sféry ich záujmu a začali mu vysvetľovať situáciu, čoho sa dopustil, chceli od neho pokutu jeden a pol milióna za prekazenie obchodu a neskôr chceli, aby previedol objekty na nich.

Suchár však bol iba bielym koňom a nebolo v jeho kompetencii urobiť zmeny vo vlastníckych vzťahoch. Postup voči nemu bol veľmi drastický, ohrozovali jeho dcéru aj manželku. Takto ho obrali o všetok majetok, pričom v istom momente sa Suchár rozhodol spolupracovať s políciou. Pre mnohých ľudí, ktorí sa stali obeťami tohoto biznisu jediné východisko, aby si zachránili život. Pretože bielym koňom hrozí smrť, keďže by mohli začať vypovedať voči tým, čo ich pasú.

Viac o príbehu a osude bieleho koňa, ktorý zmenil v programe ochrany svedkov svoju identitu, ale aj o tom, ako funguje inštitút ochrany svedkov si vypočujete vo videu S PRO ALFA: