Šéf košického podsvetia Holub sa chválil medzi svojimi, že "Starý" mu ponúka a vyberá, čo môže sprivatizovať, aké má od neho dôležité informácie z politiky i o konkurencii a ako s jeho podporou môžu ovládnuť čokoľvek, čo si len povedia. Lenže Svěchota neposkytoval tieto výhody z altruizmu. Vždy dôsledne sledoval svoje ciele. Likvidácia Mikuláša Černáka mala byť odmenou za pomoc Holubovi v privatizácii.

Vysokopostavený siskár mal dar viesť nenútenú komunikáciu, pri ktorej človek nadobudol pocit, že je "Starému", alebo "Doktorovi", ako ho titulovali slovenskí gangstri, seberovný. Dôstojne vyzerajúci muž v zrelých rokoch vzbudzoval už na prvý pohľad úctu a rešpekt. Mal pokojný prejav bez emócií a zároveň empatický prístup k partnerovi. To vytváralo v slovenských pohlavároch podsvetia dojem, že sú "niekto", že sú dôležití, že ich sám štát potrebuje, a sú preto chránení z najvyšších poschodí bezpečnostných a politických štruktúr. Svěchotovi preto absolútne dôverovali.

MILAN ŽITNÝ

Prečítajte si tiež: 

Aká bola úloha SIS vo vraždách bossov Miroslava Sýkoru, Roberta Holuba a o ďalších aktivitách niekdajšieho námestníka SIS Jaroslava Svěchotu v slovenskom podsvetí dočítate v najnovšom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Aktuálne číslo týždenníka PLUS 7 DNÍ v predaji.
Aktuálne číslo týždenníka PLUS 7 DNÍ v predaji.
Zdroj: Plus 7 dní