Pozadie kauzy pozemkovej mafie, v ktorej figuruje Kaliňákov niekdajší podriadený recidivista Jozef Drag ako svedok, sa poriadne zamotáva. Po tom, ako Najvyšší súd pre závažné pochybenia zrušil verdikt Špecializovaného trestného súdu a vrátil ho na prejednanie s pokynmi, ktoré mali viesť k zákonnému rozsudku sa dnes, pondelok 11. decembra 2017 stalo to čo mnohých šokovalo.

Sudca Špecializovaného trestného súdu Emil Klemanič, vyriekol záverečný verdikt pre Radoslava Zimčáka 12 rokov väzenia, Gabrielu Juříkovú 10 rokov väzenia, Stanislava Werškova 11 rokov a 8 mesiacov, Ivan Šebesta dostal 11 rokov a Zuzana Putikova Harculova 12 rokov. Zarážajúce je, že tieto tresty rozdal sudca Klemanič aj napriek tomu, že nesplnil väčšinu pokynov, ktoré mu Najvyšší súd pri vrátení rozsudku nariadil.

Nezákonný verdikt

Ide o prípad, v ktorom si gauneri ešte v roku 2007 vytypovali pozemky v Bratislave v katastri Devínskej Novej Vsi v hodnote asi 15,5 milióna eur a jednoducho sa ich pokúsili zmocniť. Na podvode sa podieľalo sedem ľudí, ktorých mal podľa prvotných informácii a viacerých výpovedí riadiť práva Jozef Drag.

Jozef Drag: Pre týždenník PLUS 7 DNÍ popísal ako odovzdával policajným funkcionárom peniaze pochádzajúce z trestnej činnosti.
Jozef Drag: Pre týždenník PLUS 7 DNÍ popísal ako odovzdával policajným funkcionárom peniaze pochádzajúce z trestnej činnosti.
Zdroj: Norbert Grosz

Spočiatku táto kauza nikoho extra nezaujímala. Megarozmer dostala až potom, keď Drag pred sudcom vyrozprával príbeh o tom, že sa stal ako šesťkrát súdne trestaný mafiánsky recidivista po podpise Roberta Kaliňáka policajtom supertajného útvaru pod názvom Odbor zvláštnych operatívnych činností. Minister vnútra Robert Kaliňák vtedy bohorovne tvrdil, že taký človek ako Drag by nikdy policajtom nemohol byť a klame.

Po rokoch vyšetrovania je všetko inak. Informácia o Dragovom pôsobení v polícii je už dnes verejná, napísaná v rozhodnutí Najvyššieho súdu. Informácia o Dragovom pôsobení v polícii sa nachádza v tom istom uznesení, v ktorom Najvyšší súd ruší rozsudok Špecializovaného trestného súdu v kauze podvodov Devínskej Novej Vsi s tým, že prvostupňovému súdu zaslal pokyny, ktoré musí splniť aby mohol jeho verdikt uznať ako zákonný.

Obžalujte Draga!

Jedna z najdôležitejších otázok a jeden z pokynov, s ktorým sa mal senát Špecializovaného trestného súdu vyrovnať, znel - „Kto, ak nie Jozef Drag, bol organizátor posudzovaného skutku?“ Najvyšší súd tým poukázal na to, že Špecializovaný trestný súd sa dôsledne nezaoberal skutočnosťou, že Drag v rokoch 2006 - 2008 spolupracoval s Odborom zvláštnych operatívnych činností Prezídia Policajného zboru ako informátor a od 1. mája 2008 až do 30. apríla 2010 bol na tomto odbore ako viackrát súdne trestaný zločinec dokonca v služobnom pomere - teda ako policajt s hodnosťou a so všetkými náležitosťami.

Róbert Kaliňák pre rokmi tvrdil, že Jozef Drag klame, dnes je všetko inak.
Róbert Kaliňák pre rokmi tvrdil, že Jozef Drag klame, dnes je všetko inak.
Zdroj: TASR/Emil Vaško

Mal prístup k vyšetrovacím spisom k trestnej činnosti, na ktorej sa v minulosti podieľal. Podľa Najvyššieho súdu mal takisto prístup k odposluchom, ktoré boli v tejto súvislosti vyhotovené, a takto získané poznatky potom používal vo svojej výpovedi ako svedok. Preto aby mohol verdikt uznať za zákonný, prikázal Draga obžalovať ako hlavného organizátora celého podvodu. Tiež nariadil vypočuť vysokopostavených policajných dôstojníkov, ktorí mali Draga riadiť.

Nesplnené pokyny

Dnešný verdikt sudca Klemanič vyriekol aj napriek tomu, že nesplnil ani jeden zo spomínaných pokynov Najvyššieho súdu. V odôvodnení svojho rozhodnutia sudca povedal, že Draga napriek pokynu nebolo možné obžalovať, lebo to môže urobiť iba prokurátor Alexander Biró a on ako sudca ho nemôže prinúť to urobiť. Podobne sa postavil aj k výsluchu policajných dôstojníkov.

To, že ich nevypočul, obhájil tým, že žiadna inštitúcia na Slovensku ich nezbavila mlčanlivosti a tak nemal možnosť splniť pokyn Najvyššieho súdu. Aj pre tieto nesplnené úlohy, ktoré mali byť cieľom k zákonnému rozsudku už advokáti obžalovaných avizovali, že sa vočiu verdiktu odvolajú.

Zaujímavosťou je, že odvolanie nevylučuje ani prokurátor Biró. Tomu sa totiž nepáči, že súd napriek verdiktu neuznal to, že skutok bol spáchaný organizovanou skupinou, ale formou spolupáchateľstva.

Prokurátor Alexander Biró: Pokyn Najvyššieho súdu splniť odmietol a Jozefa Draga v kauze pozemkovej mafie neobžaloval.
Prokurátor Alexander Biró: Pokyn Najvyššieho súdu splniť odmietol a Jozefa Draga v kauze pozemkovej mafie neobžaloval.
Zdroj: Emil Vaško

Verdikt teda teraz smeruje na Najvyšší súd. Či rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu uzná, ako zákonné, napriek tomu, že neboli naplnené jeho pokyny, budeme sledovať.

Kauza bytová mafia

Meno Kaliňákovho podriadeného Jozefa Draga, dnes rezonovalo aj na Okresnom súde Bratislava I. Pred senát sa po vyše roku postavili členovia bytovej mafie. No a na ich čele nechýbal nikto iný, ako Jozef Drag.

V tejto kauze už spomínaný sýkorovec figuruje ako šéf zločineckej skupiny obžalovaný spolu s ďalšími viac ako desiatimi ľuďmi. Pojednávanie však ani nezačalo a sudca Stanislav Dutko proces odročil. Draga totiž obžalovali aj v inej trestnej veci na Okresnom súde Bratislava V. a túto trestnú vec pripojil k prejednávanej trestnej veci na Okresnom súde Bratislava I.

„Z dôvodu tohto zmeneného právneho stavu súd vyzval prokuratúru a obhajcov k zaujatiu stanoviska v lehote 2 mesiacov s poukazom na rozsiahlosť veci. Na základe aj týchto vyjadrení procesných strán súd následne rozhodne o ďalšom procesnom postupe vo veci,“ povedal nám hovorca súdu Pavol Adamčiak.

Šesťkrát súdne trestaný muž, ktorého poznáme pod menom Jozef Drag, ale aj Dodo Patocs, Jozef Kovačovič či Dorel Levron zamestnáva políciu aj súdy viac než dosť, posadiť ho za mreže sa však stále nedarí. Pokojne ho teda môžete stretnúť v uliciach Bratislavy na luxusnom Porsche Ceynne. Či sa to niekedy zemní ukáže až čas.