Tip na článok

PLUS 7 DNÍ EXKLUZÍVNE: Doteraz nezverejnené detaily mafiánskej likvidácie popradského prednostu Bachledu

„Ján Kán, Karol Mello a ďalší, dnes už mŕtvi chlapi Bachledu z chaty niesli a miestami aj ťahali do lesa k vykopanej jame. Vyzeral už ako mŕtvy. Ivan Mello mal v ruke zbraň s tlmičom, ktorú som mu vytrhol a strelil som Bachledovi do hlavy.“ Mikuláš Černák

Galéria k článku (12 fotografií )

Vražda Vladimíra Bachledu spojila najsilnejších mužov a dve najväčšie mafiánske skupiny slovenského podsvetia. Sýkorovci a černákovci dostali ponuku, ktorá sa podľa slov Mikuláša Černáka nedala odmietnuť. Odmena za „prácu“ bola na tú dobu obrovská - dvadsať miliónov korún (663-tisíc eur).

Čítajte viac:

VIDEO Černákovci a sýkorovci. Najväčšie mafiánsky gangy spojila vražda prednostu

Na začiatku všetkého bol Peter Steinhübel, prezývaný Žaluď. Toho svojho času považovali za jedného z bratislavských bosov podsvetia. Pohyboval sa v naozaj veľkom biznise, patrila mu dokonca časť akcií oceliarskeho gigantu Tatravagónka Poprad. To sa mu však málilo. Steinhübel mal záujem o väčšinový podiel v tejto spoločnosti a ten vlastnil práve Vladimír Bachleda.

Vymyslel teda plán, ako sa k akciám miliónovej spoločnosti dostať. Na začiatku všetkého zrejme nebol plán Bachledu rovno zlikvidovať. Veril, že ak podnieti stretnutie, na ktorom sa okrem neho a Bachledu zúčastnia obávaní muži slovenského podsvetia, svojho podielu sa vzdá za sumu, ktorú mu ponúkol - dvadsať miliónov korún. Bachleda sa však nezľakol.

Vladimír Bachleda. Jeho likvidáciu si u sýkorovcov objednal mafiánsky bos Peter Steinhübel, prezývaný žaluď. Foto: Archív

Argumentoval, že on pozná mafiánskeho bosa Popradu Milana Reichela, ktorý nad ním drží ochrannú ruku. Keď však Reichel na stretnutie prišiel, celá vec nabrala iný spád. „Bolo to v hoteli Poprad, v reštaurácii na samom vrchu. Videl som tam Kaštana, Černáka a ďalších ľudí z jeho skupiny. Tam mi predstavili Petra Steinhübela a toho pána Bachledu. On mi tykal a vravel, že sa poznáme, že mi vešal ešte ako mladému kulturistovi na krk medaily. Vedel som, že sa oháňal mojím menom, a tak som mu tam pred všetkými povedal, že ak má nejaké problémy, nech si ich vyrieši sám, a odišiel som preč,“ vyrozprával týždenníku PLUS 7 DNÍ okolnosti Bachledovho osudného stretnutia so Steinhübelom muž svojho času považovaný za mafiánskeho bosa Popradu, Milan Reichel.

Po Reichelovom odchode sa atmosféra na stretnutí ešte väčšmi vyostrila a z úst Steinhübela vyšli vyhrážky smerované Bachledovi. „Ak podiel nepredáš, pôjdeš dole!“ Bachleda však podľa svedkov túto vyhrážku nepochopil. Vraj si len myslel, že ho „dajú dole“ z funkcie, ktorú v Tatravagónke zastával.

Steinhübel mal o kúpu podielu eminentný záujem aj preto, že sa oň v tom čase usilovala aj ďalšia firma, a tak bol pripravený urobiť úplne všetko. Práve v osudnú májovú noc 1997, keď navždy zmizol, bol Bachleda na schôdzke s vtedajšími spolumajiteľmi spoločnosti Tatramat, predstaviteľmi firmy Cassovia Invest Credit z Košíc a neskôr sa pridal jeden významný podnikateľ z popradského regiónu. Košická firma urobila Bachledovi ponuku na kúpu akcií Tatravagónky. Predaj sa však nikdy neuskutočnil.

Černákovci a sýkorky v akcii

Dvadsať miliónov, ktoré ponúkal Peter Steinhübel Bachledovi za kúpu podielu v Tatravagónke, ponúkol mafiánom. Za túto obrovskú sumu mali zabezpečiť prevod majetku na Steinhübela. S ponukou, ktorá sa nedala odmietnuť, prišiel Peter Čongrády za Róbertom Lališom. Ten sa stal po smrti Miroslava Sýkoru bosom sýkorovcov.

Bachleda s Vladimírom Mečiarom pri preberaní menovacieho dekrétu na prednostu Okresného úradu v Poprade. Foto: Archív

Prednosta Okresného úradu v Poprade Vladimír Bachleda žil v regióne, ktorý ovládala skupina Mikuláša Černáka, a tak sa medzi Bratislavou a Banskou Bystricou odohralo stretnutie bosov dvoch najsilnejších skupín slovenského podsvetia. Za sýkorovcov prišiel Róbert Lališ a Ladislav Bališ, za černákovcov Mikuláš Černák, Ján Kán a Miloš Kaštan. „Na tomto stretnutí sa rozhodlo o konečnom osude Vladimíra Bachledu. Podľa požiadavky Steinhübela mal po podpise listín potrebných na prevod podielu v Tatravagónke zmiznúť. Ponúkol za to dvadsať miliónov korún, ktoré sme si so sýkorkami delili na polovicu, medzi priamych účastníkov skutku,“ priblížil dôvody stretnutia Mikuláš Černák.

Také veľké peniaze za vraždu dovtedy ešte nikto nikdy neponúkol. Aj preto sa na akcii zúčastnili špičky oboch skupín. Oba gangy si rozdelili úlohy. Bachledu niekoľko týždňov sledovali a potom prišiel únos. Na ňom sa priamo v osudnú noc podľa prokurátorky Viery Sokírkovej podieľal Ján Kán, Róbert Lališ, Ladislav Bališ a Igor Laurinčík. Keď Bachleda odchádzal z garáže, kde zaparkoval svoje BMW, vyskočili títo muži z dodávky a podnikateľa do nej vtlačili. Ruky mu spútali a na hlavu navliekli kuklu.

Z Popradu ho potom previezli rovno do penziónu Shark v Bystrej, ktorý patril Mikulášovi Černákovi. Držali ho v zadnej miestnosti, blízko kuchyne a tam ho strážili dvaja Černákovi muži. Pre veľké peniaze, ktoré boli v hre, sa na tomto skutku chcel zúčastniť každý. Postupne do penziónu prišiel Peter Havaši, Karol a Ivan Mellovci, Karol Szatmáry, Peter Šipula, Andrej Ambróz, Peter Šovčík, Miloš Pilliar aj šéf Černákových výpalníkov Milan Sklenár.

Milan Raichel: Muž považovaný za bosa popradského podsvetia porozprával týždenníku Plus 7 Dní o chvíľach, ktoré predchádzali smrti Vladimíra Bachledu. Foto: Ivan Mego

Notár z Veľkých Kapušian

Na to, aby listiny slúžiace na prevod majetku na Petra Steinhübela spĺňali všetky atribúty, zabezpečili mafiáni notára, ktorý overí pravosť Bachledovho podpisu. Do penziónu ho ráno 23. mája 1997 priviezol Karol Szatmáry. Toho svojho času považovali za bosa Zemplína. Notár JUDr. Ferdinand Ontko z Veľkých Kapušian, ktorý s ním prišiel, ukázal Kaštanovi, kde sa má čo podpísať.

S knihou potom odišiel a o pár minút sa vrátil aj s Bachledovým podpisom. Notár podpis overil a Szatmáry ho potom odviezol preč. Szatmárymu a Mellovcom, ktorí notára zabezpečovali, vyplatil Černák pol milóna korún. „Po podpise si Kán s Kaštanom s Bachledom pripili. S alkoholom mu podali rohypnol pre ľahšiu manipuláciu,“ povedal Mikuláš Černák. Omámeného Vladimíra Bachledu previezli na chatu na Táľoch. Podľa viacerých svedkov bol v tom čase vo veľmi zlom stave.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE FOTO Černákovec Ján Kán si užíva na slobode. V prominentnej spoločnosti!

„Ja som tam strážil pri dverách. Bachledu som videl, bol veľmi zničený. Tiekli mu sliny a mal neprítomný pohľad. Boli tam skoro všetci chalani. Černák, Kán, Kaštan, Ambróz a ďalší. Pri vražde som už nebol,“ prezradil týždenníku PLUS 7 DNÍ jeden z priamych účastníkov Bachledovho blížiaceho sa konca. Kaštan vraj bosom Černákovi a Lališovi povedal, že do Bachledu dali celú škatuľku rohypnolu.

„Ján Kán, Karol Mello a ďalší, dnes už mŕtvi chlapi Bachledu z chaty niesli a miestami aj ťahali do lesa k vykopanej jame. Potom ho do nej hodili. Vyzeral už ako mŕtvy. Ivan Mello mal v ruke zbraň s tlmičom, ktorú som mu vytrhol a strelil som Bachledovi do hlavy. Potom som odišiel s Kánom preč a ostatní zostali zahrabávať telo,“ opísal chvíle vraždenia Mikuláš Černák.

Z desaťmiliónovej odmeny si Černák, Kán a Kaštan rozdelili podľa jeho slov asi po jeden a pol milióne korún. Ostatných vyplácali podľa hierarchie v skupine a podľa toho, ako sa kto pričinil na danom skutku. Druhých desať miliónov korún si rozdelili sýkorovci. Steinhübela, generálneho riaditeľa fabriky, zastrelili o dva roky neskôr.

V roku 2001 získal kontrolu nad Tatravagónkou popradský podnikateľ a muž považovaný za bosa v popradskom regióne Ondrej Žemba spolu s Annou Bachledovou, manželkou bývalého spolumajiteľa. Od novembra 2006 je šéfom predstavenstva Tatravagónky podľa internetového výpisu z Obchodného registra Alexej Beljajev.

O tom, kto je obvinený z vraždy Vladimíra Bachledu, sa dozviete už zajtra na plus7dni.sk!

Myslíte si, že bude vyšetrovanie vrážd, ktoré sme vám v seriáli priniesli spravodlivé a že sa pred súd postavia všetci žijúci aktéri týchto mafiánskych popráv? Napíšte nám svoj názor na emailovú adresu [email protected] Traja z vás získajú jedinečné, luxusné, ilustrované vydanie troch slávnych románov Krstný otec. Súťaž trvá do 8. júla!

VIDEO Plus 7 Dní