Na zábery, na ktorých vedie väzenská eskorta Mikuláša Černáka pred sudcu, je už slovenská verejnosť zvyknutá. Za mrežami je tento muž právoplatne odsúdený za šesť vrážd na doživotie s jednou prestávkou viac ako dvadsať rokov. Prečo si však muži zákona a prokurátor Jozef Kandera zaslúžia absolutórium, je obžaloba druhého z obávanej dvojice. Černákova pravá ruka Ján Kán sa totiž roky spravodlivosti úspešne vyhýbal a za žiadnu vraždu si napriek viacerým obvineniam neodpykal ani jediný deň. Ba čo viac, zatiaľ čo si Černák si pred súdom vypočul doživotný verdikt, Kán si až doteraz pokojne užíval slasti života ctihodného občana.

Klietka v strede štadióna: Nad ňou pod nápisom Mesto Banská Bystrica má Ján Kán svoj VIP box.
Klietka v strede štadióna: Nad ňou pod nápisom Mesto Banská Bystrica má Ján Kán svoj VIP box.
Zdroj: Emil Vaško

Týždenník PLUS 7 DNÍ nafotil Jána Kána vo VIP zóne ako jedného z hlavných organizátorov krvavých bojov v klietke v roku 2016 v Banskej Bystrici, ako si bojový večer vychutnáva s pohárikom v ruke v spoločnosti vplyvných podnikateľov aj potetovaných svalnatých chlapcov. Meno Ján Kána sa tiež spája s futbalovým klubom v Bacúchu. Jeho príchod na jeden z futbalových zápasov pripomínal skôr príchod mafiánskeho šéfa z filmu Krstný otec. Muži, ktorí ho tam vítali, mali totiž zvláštnu potrebu tohto niekdajšieho obávaného muža slovenského podsvetia bozkávať na líce. No zdá sa, že okázalým prejavom moci môže po dlhých dvadsiatich rokoch odzvoniť.

Ján Kán: Bozky ako z filmu Krstný otec
Ján Kán: Bozky ako z filmu Krstný otec
Zdroj: Emil Vaško

Blíži sa Kánov koniec?

V Banskej Bystrici ešte aj dnes vládne strach z niekdajšieho druhého najsilnejšie muža gangu černákovcov. Svedčí o tom reakcia podnikateľa, ktorý Jána Kána osobne zažil v horúcich dväťdesiatych rokoch. „Vy chcete ísť za Jánom Kánom? Tak to ste iný pán,“ povedal nám, keď sme sa ho pred časom pýtali, kde by sme ho našli. Strach ani rešpekt pred Jánom Kánom však nemali mladí vyšetrovatelia.

Mikuláš Černák sa rozhodol vypovedať o viacerých vraždách podsvetia, ktorému kedysi šéfoval.
Mikuláš Černák sa rozhodol vypovedať o viacerých vraždách podsvetia, ktorému kedysi šéfoval.
Zdroj: Emil Vasko

Po prelomení mlčania Mikuláša Černáka tomuto mužovi postupne vzniesli obvinenia z troch vrážd. Pravú ruku bosa obvinili z vraždy prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu aj z vraždy jedného z kulturistov bratov Grolmusovcov. Prípad Petra Grolmusa však viedol podľa prokuratúry k zániku trestnosti. Dôvodom bolo, že v Kánovom prípade šlo o, laicky povedané, „obyčajnú vraždu“ s premlčacou lehotou desať rokov, a keďže vražda sa stala v roku 1996, prípad je premlčaný.

Viera Sokírková: Zrušila dve obvinenia z vrážd Jánovi Kánovi
Viera Sokírková: Zrušila dve obvinenia z vrážd Jánovi Kánovi
Zdroj: Emil Vasko

V prípade vraždy Bachledu chýbali prokurátorke Viere Sokírkovej dôkazy. Hoci je nepochybné, že Kán sa zúčastnil na jeho únose, prokurátorka dospela k záveru, že nevedel, že Černák chce Bachledu zavraždiť. A napokon do tretice, keď v apríli 2016 pribudlo Kánovi obvinenie z likvidácie bieleho koňa Tibora Kohuláka, ktorého černákovci použili pri zmocnení sa veľkého množstva plechov z košických VSŽ, prokurátorka Viera Sokírková obvinenie zrušila expresne rýchlo. Jeho stíhanie netrvalo ani jeden deň. Dôvodom bol podľa nej „nedostatočne zistený a nesprávne hodnotený stav veci“.

Černák, Kán a Kaštan (zľava): Spolu začínali, ale každý skončil inak.
Černák, Kán a Kaštan (zľava): Spolu začínali, ale každý skončil inak.
Zdroj: archív

Prokurátor Kandera na scéne

Keď už pozostalí po obetiach černákovcov prestali dúfať v spravodlivosť, vstúpil na scénu prokurátor Jozef Kandera. Vo februári 2017 prikázal Kána zadržať a obviniť z vraždy poľského milionára Szymaneka. Takisto navrhol jeho väzobné stíhanie s odôvodnením, že existuje obava z úteku, ovplyvňovania svedkov aj z pokračovania v páchaní trestnej činnosti.

Jozef Kandera: Prokurátor generálnej prokuratúry chce vidieť Jána Kána za mrežami.
Jozef Kandera: Prokurátor generálnej prokuratúry chce vidieť Jána Kána za mrežami.
Zdroj: SITA

V odôvodneniach, ktoré predložil, nechýbali nahrávky, na ktorých sa Milan Sklenár, niekdajší šéf výpalníkov černákovcov, priznáva k tomu, že Ján Kán ho platí za to, aby vypovedal v jeho prospech, aj k tomu, že sa vyhrážajú vyšetrovateľovi, ktorý na prípadoch Jána Kána pracuje. Sudca dôvody na väzbu neuznal, rozhodol však o probačnom dohľade a zákaze vycestovania. Napriek tomu prokurátor Kandera pokračoval v objasňovaní prípadu likvidácie Grzegorza Szymaneka.

O 20 rokov - 15. decembra 2017 - sa stalo niečo, v čo už nikto nedúfal. Na scénu vstúpil prokurátor Jozef Kandera. Čo zlomilo po dvoch desaťročiach Jánovi Kánovi väz, sa dočítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Mohlo by Vás tiež zaujímať: