V Taliansku si lebedil na dovolenke s Ľudovítom Sátorom, bosom najšialenejšej mafiánskej skupiny. Sátorovci boli tí, ktorí svojim obetiam odrezávali penisy a celé telá mleli v továrenskom mlynčeku na mäso. Starosta Dolného Chotára František Dora bol s nimi jedna ruka. Pomáhal im, zabezpečoval im finančný príjem, aj využíval ich služby. Podľa obžaloby zaplatil za zlikvidovanie agronóma zo susednej dediny tri milióny slovenských korún.

Špeciálne prieťahy

Špecializovaný trestný súd je presvedčený, že Dora patrí do najťažšej väznice na dlhých dvadsaťpäť rokov. Napriek tomu senát sudkyne Pamely Záleskej nespravil, čo mu zákon káže a Dorovi držanému doposiaľ vo väzbe otvoril bránu na slobodu.

Najvyšší súd SR v uznesení zo 4. marca tohto roku píše, že súd prvého stupňa "spôsobil prieťah" takého rozsahu, že je to ústavne neakceptovateľné. 

Päťdesiatdeväťročný Dora ohlásil sťažnosť proti rozhodnutiu o ponechaní vo väzbe hneď po vyhlásení prvostupňového rozsudku, teda ešte 13. decembra 2021 a o pár dní nato sťažnosť aj písomne zdôvodnil. Súdy sú povinné vybavovať väzobné veci prednostne a urýchlene, no Špecializovanému trestnému súdu trvalo viac ako dva mesiace, kým spis poslal na rozhodnutie na Najvyšší súd SR.

Najvyšší súd SR sa potom obrátil na Úrad špeciálnej prokuratúry, aby sa k Dorovej sťažnosti vyjadril, no ani ku dňu neverejného zasadnutia sa zo špeciálnej prokuratúry neunúvali reagovať.

Starosta

Najvyšší súd nemal inú možnosť, ako pustiť obávaného starostu Dolného Chotára na slobodu a katastrofu riešiť dostupnými prostriedkami.

"Nadriadený súd využil právne prostriedky, zmyslom ktorých je eliminácia hrozby, ktorú v sebe dôvod útekovej väzby obsahuje," uviedla predsedníčka senátu Jana Zemková. Dora musel okamžite odovzdať pas, zakázali mu opustiť miesto pobytu okrem vzdialenia sa do zamestnania a navyše musí strpieť monitorovací náramok.

Výsledkom zvrátenej situácie je návrat obávaného Doru na obecný úrad, kde môže z pozície starostu dirigovať celú dedinu. Kým nie je právoplatne odsúdený, jeho mandát nezaniká. Slušní ľudia si môžu len potichu šepkať o strašných svedectvách, ktoré už zazneli na súde. Napríklad o detailoch objednanej vraždy spomínaného agronóma. Agronómova manželka vypovedala, že mal konflitk s Dorom pre pozemky a potom zmizol. Čo sa dialo ďalej, priznali miesti mafiáni . V januári 2004 agronóma chytili, dali mu na hlavu kuklu, odviedli ho k vykopanej jame, tam ho položili bruchom na zem, omotali mu okolo hlavy šnúru a ťahali každý za iný koniec, kým agronóm v strašných mukách naposledy nevydýchol. 

Nepochybila prvýkrát

Dorov prípad nie je prvý, kedy sudkyňa Pamela Záleská ignorovala dané pravidlá. Podľa vyjadrenia hovorkyne Špecializovaného trestného súdu Kataríny Kudjákovej dostala Záleská 14. mája 2020 písomné napomenutie od predsedu Špecializovaného trestného súdu . Dôvodom bolo zmeškanie lehoty na napísanie viacerých rozsudkov.  V prípade výnimočných okolností existuje možnosť požiadať o predĺženie lehoty, Záleská však tak neurobila.