Otec za mrežami, mama od únosu v decembri minulého roku nezvestná. Synovia exmanželov Miroslava a Andrey Vlčekovcov strávia už druhé Vianoce u starých rodičov. Pozadie celého prípadu sa však podľa najnovších informácií môže poriadne zamotať.

Podozrivý exmanžel

Prípad rodiny Vlčekovcov zasiahol Slovensko 13. decembra 2016. Prvé informácie hovorili o tom, že nad Hlohovcom krúži policajný vrtuľník a v meste zasahujú elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry. Okamžite sa začala šíriť informácia, že policajti v okolí mesta hľadajú únoscov tridsaťštyriročnej Andrey, ktorá práve odviedla svojho päťročného syna do škôlky.

Na Okresnom súde v Trnave prebieha pojednávanie s Miroslavom Vlčekom (vľavo) obžalovaným zo zločinu pozbavenia osobnej slobody formou spolupáchateľstva.
Na Okresnom súde v Trnave prebieha pojednávanie s Miroslavom Vlčekom (vľavo) obžalovaným zo zločinu pozbavenia osobnej slobody formou spolupáchateľstva.
Zdroj: juh

Od tohto dátumu niet po Andrei Vlčekovej ani stopy. Podľa opisu skutku v osudný deň o pol ôsmej ráno ženu uniesli dvaja muži v šiltovkách. Andrea túto informáciu stihla krátko po únose zatelefonovať svojmu priateľovi a ten zalarmoval strážcov zákona. V tejto súvislosti polícia stále žiada o poskytnutie akýchkoľvek informácií o osobnom motorovom vozidle Škoda Superb striebornej metalízy s evidenčným číslom HC174BV, ktoré patrilo nezvestnej. Auto policajti dodnes nenašli.

Policajti zároveň pár hodín po únose vyhlásili pátranie po Andreinom exmanželovi Miroslavovi Vlčekovi ako po hlavnom podozrivom. Vypátrali ho o niekoľko dní v chatovej oblasti na Orave v katastri obce Vitanová a odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe. Synovia manželov Vlčekovcov sú od dňa únosu u Andreinych rodičov. Vianoce, ktoré sa blížia, budú už ich druhé bez mamy.

Andrea Vlčeková je nezvestná už rok.
Andrea Vlčeková je nezvestná už rok.
Zdroj: archív

Miroslava Vlčeka medzičasom v súvislosti s únosom jeho exmanželky postavili pred súd ako jediného obžalovaného. Kvalifikácia skutku, pre ktorý ho stíhajú, je pozbavenie osobnej slobody s trestnou sadzbou desať rokov. Okrem toho sa súd zaoberá Miroslavovou sťažnosťou, že nesúhlasí, aby jeho deti vychovávali Andreini rodičia, a chce, aby radšej išli do detského domova.

Dôkazná situácia

O tom, že Miroslav Vlček skutočne stojí za únosom exmanželky, sú jednoznačne presvedčení policajti, prokurátor aj Andreini blízki. Dôkazná situácia v celom prípade je však veľmi chabá. Andrea je stále nezvestná, únoscov ani jej auto doteraz nenašli a Miroslav Vlček svoju vinu popiera. Vinu exmanželovi pripisujú pre dôvodné podozrenie a súbeh okolností, ktoré sa odohrali pred Andreiným únosom či po ňom.

Neodškriepiteľný fakt je, že Miroslav Vlček nie je žiadne neviniatko. Jeho meno je známe policajtom aj v miestnom podsvetí. Človek blízky týmto kruhom nám o Vlčekovi bez zamyslenia povedal tri slová, ktoré ho vraj presne vystihujú - „Vedel zarobiť peniaze“. No a keďže išlo o človeka z podsvetia, bolo zrejmé, že nie čistým spôsobom. Jeho majetok pritom vraj presahoval šesťcifernú sumu. V roku 2014 ho dokonca zadržali policajti a spolu s ďalšími desiatimi ľuďmi obvinili z daňových deliktov. Súd na Vlčeka uvalil vyšetrovaciu väzbu, v ktorej strávil dva roky a osem mesiacov. Na slobodu sa dostal mesiac pred zmiznutím exmanželky.

Škoda Superb: Policajti nenašli ani auto, ktoré patrilo unesenej Vlčekovej.
Škoda Superb: Policajti nenašli ani auto, ktoré patrilo unesenej Vlčekovej.
Zdroj: archív

Podľa zdroja z miestneho podsvetia nebola neviniatko ani Andrea. Tá vraj podobne ako Miroslav figurovala v miliónových kšeftoch s daňovými vratkami. Za získané peniaze vraj spoločne skupovali nehnuteľnosti a postavili bytovku s desiatkami bytov. „Poznali ich tu všetci. Mali blízko k zavraždenému Marošovi Kováčovi, považovanému za miestneho bosa zo Serede. Bez spojenia s týmito ľuďmi by také podvody robiť nemohli,“ prezradil nám náš zdroj, ktorý z pochopiteľných dôvodov nechce byť menovaný. Kováča rozstrieľali deviatimi ranami zo samopalu v jeho aute na ulici v Galante. Bolo to v roku 2011, no Vlčekovci vraj kontakty s podsvetím po jeho vražde neprerušili.

Policajný svedok a podsvetie

Od človeka, ktorý ma blízko k seredskému podsvetiu, sme sa dozvedeli aj to, že Miroslav prepísal svoje majetky na Andreu a tá ich počas jeho pobytu vo väzbe rozpredala. Bola to vraj obrovská suma, ktorú predajom získala.

Je tu však aj ďalšia informácia, ktorá posúva vec do úplne iného svetla. „Keď Mira zavreli, začala Andrea spolupracovať s policajtmi. Bola hlavným svedkom vo vyšetrovaní celej organizovanej skupiny. Netvrdím, že za únosom nestojí Miro, ale pokojne to môžu byť aj ľudia z podsvetia, ktorí boli napojení na Vlčekovcov,“ prezradil náš zdroj. Údajne práve pre jej svedectvo mali všetci na krku obvinenie pre miliónové podvody.

Podľa týchto informácií by teda nebola nezvestná „len“ matka dvoch synov, ale i policajná svedkyňa. No a tu už naberá celá kauza iný rozmer. Najmä keď by sa podľa našich zistení vo výpovedi Miroslava Vlčeka mohla nachádzať informácia o objednávke vraždy istej právničky či detaily lúpeže v bratislavskom Auparku z roku 2010, počas ktorej lietali vzduchom zápalné fľaše. Lupiči vtedy ukradli drahé hodinky v hodnote dvestotisíc eur. Táto lúpež nie je do dnešného dňa vyriešená.

Vlčekovci a informácie: Vraj poznali detaily lúpeže v bratislavskom Auparku z roku 2010, počas ktorej lietali vzduchom zápalné fľaše. Lupiči vtedy ukradli drahé hodinky v hodnote dvestotisíc eur. Majú za ňou stáť sereďskí mafiáni.
Vlčekovci a informácie: Vraj poznali detaily lúpeže v bratislavskom Auparku z roku 2010, počas ktorej lietali vzduchom zápalné fľaše. Lupiči vtedy ukradli drahé hodinky v hodnote dvestotisíc eur. Majú za ňou stáť sereďskí mafiáni.
Zdroj: archív

Ak týmito informáciami disponovali obaja exmanželia Vlčekovci a v podsvetí vznikla obava, že Andrea by mohla prezradiť aj inú trestnú činnosť, o ktorej vedela, existuje ďalší motív jej únosu.

Všetko naznačuje, že deti Vlčekovcov strávia druhé Vianoce bez svojich rodičov a bez akejkoľvek informácie, kde je ich nezvestná mama. Prípad záhadného únosu z Hlohovca budeme ďalej sledovať.

Prečítajte si aj: