Vďaka pondelkovému rozhodnutiu Najvyššieho súdu sa opäť stáva aktuálnou korupčná kauza ruských podnikateľov s alkoholom – otca Sergeja a syna Alexandra - Salmanovcov, v ktorej ich pred piatimi rokmi Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici oslobodil.
Najvyšší súd vyhovel dovolaniu dnes už bývalej ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej a kauzu tak opätovne preberú súdy. Salmanovcom tak reálne hrozí, že sa vrátia za mreže, spoza ktorých sa pred dvomi respektíve tromi rokmi vrátili na slobodu.
O čo presne ide? V starom prípade im špeciálny prokurátor kládol za vinu, že mali okolo roku 2010 podplácať vtedajšieho šéfa Daňového úradu v Dunajskej Strede. Ten im mal za odmenu 10 percent z vybavených vratiek DPH pomáhať s vyťahovaním peňazí zo štátnej kasy. Prípad sa konkrétne týkal spoločnosti z ich sféry vplyvu s príznačným názvom vene vidi vici, ktorý sa používa pre označenie ľahkého víťazstva a v preklade znamená “prišiel som, videl som, zvíťazil som“.
Predali si reštauráciu v Rači
Salmanovci v roku 2009 vymysleli podozrivú obchodnú transakciu medzi nimi ovládanými firmami Sega Group Real a vene vidi vici. Tie si medzi sebou predali budovu reštaurácie Tramín v mestskej časti Rača za tri milióny eur. Zaujímavosťou pritom je, že pozemok pod samotnou reštauráciou vždy patril a aj v súčasnosti patrí hlavnému mestu Bratislava.
V realitnom obchode roka v Rači nechýbala ani schránková firma z daňového raja na Britských panenských ostrovoch s ruským občanom, na meno ktorého si počas vyšetrovania nikto nevedel spomenúť. Práve záhadná schránka J&P Trade Group mala kupujúcej spoločnosti vene vidi vici požičať milióny eur na kúpu bratislavskej nehnuteľnosti.
Mali vybaviť vratku DPH
Z fingovaného obchodu si následne vene vidi vici pýtala od daniarov vratku DPH v sume okolo 475-tisíc eur. Kontrola daniarov ale najprv pre ňu nedopadla dobre a firme nárok na vyplatenie sumy nepriznali. Vtedy mali podľa prokuratúry nastúpiť na scénu údajne úplatní štátni zamestnanci Dušan Klvaňa a Mária Zakálová, ktorí Salmanovcom pomohli zmeniť pôvodne zamietavý postoj Daňového úradu v Dunajskej Strede na súhlasný.
Štát následne firme vyplatil vratku DPH vo výške 443-tisíc eur, pričom 10 percent z tejto sumy sa malo v obálke vrátiť ako odmena do vrecka samotnému šéfovi dunajskostredského daňového úradu. Stať sa tak malo v tamojšej reštaurácii Seven, podľa polície mal obálku šéfovi daniarov Klvaňovi odovzdať Sergej Salmanov.
Samotný skutok uplácania sa Salmanovcov pred súdom nepodarilo dokázať, a tak ich Špecializovaný trestný súd oslobodil. Jeho verdikt neskôr potvrdil aj Najvyšší súd v senáte so Štefanom Harabinom.
Novým majiteľom je Rača
Nehnuteľnosť v podobe budovy reštaurácie Tramín v Rači si žila svojím životom a naďalej chátrala. V roku 2015 ju kúpila spoločnosť Tramín GW. Tá ju o tri roky neskôr ponúkla mestskej časti Rača na predaj. Cena bývalej reštaurácie pritom za necelých 10 rokov spadla dole o závratných 2,65 milióna eur.
„Navrhovateľ uviedol v žiadosti kúpnu cenu vo výške 350.000 eur. Na určenie hodnoty budovy bol vyhotovený znalecký posudok č. 229/2018 zo dňa 21. 8. 2018, vyhotovený Ing. Mgr. Janou Pecníkovou, ktorým bola stanovená všeobecná hodnota nehnuteľnosti – budovy bez pozemku na zaokrúhlene 206.000 eur,“ píše sa v podkladoch pre hlasovanie mestských poslancov v Rači. Mestská časť napokon budovu odkúpila za 260-tisíc eur.