Tip na článok
Černák a Sýkora: Bielikova likvidácia bola zrejme prvou udalosťou, keď sa dvaja najväčší mafiáni na Slovensku spojili a spoločne vraždili.

Vražda milionára Róberta Bielika spojila dvoch najväčších bosov: Černáka a Sýkoru

Vzťahy Róberta Bielika s černákovcami sa po likvidácii jeho brata Rudolfa postupne zhoršovali.

Galéria k článku (9 fotografií )

Róbert Bielik sa po zmiznutí svojho brata spustil. Podľa výpovedí pil a fetoval ešte viac ako predtým. Obchodom s černákovcami sa darilo. Po čase, keď sa Ruda Bielika stále nedarilo nájsť, začal jeho brat niečo tušiť. Alebo mu to možno povedal Pavol Lenhart, že za jeho zmiznutím sú černákovci.

Vzťahy sa zhoršovali, a tak sa stal rizikom pre celú skupinu. Dohodli sa, že sa ho zbavia. Predtým však vymysleli, ako z neho ešte dostať nejaké peniaze. Ponúkli mu obchod so samopalmi z Juhoslávie za päť miliónov korún. Černák ho po ceste za predajcami pozval do reštaurácie v Bratislave a za ten čas Miloš Kaštan ukradol auto aj s peniazmi. Tie si potom spolu s Černákom rozdelili.

Na deň presne deväť mesiacov po zmiznutí Rudolfa Bielika, vylákali jeho mladšieho brata na stretnutie do Bratislavy. Vylákal ho bratislavský bos Miroslav Sýkora. Bolo to zrejme prvý raz, keď sa dvaja najväčší mafiáni na Slovensku spojili a spoločne vraždili.

Róbert Bielik to mal zrátané. Foto: archív

„Bol som práve v Dunajskej Strede s bratom Vladom, keď mi volal Miloš, že Rudo je na stretnutí s Mirom Sýkorom v Bratislave a aby som tam išiel a vyriešil to,“ spomína Mikuláš Černák na deň, keď sa Róberta Bielika rozhodli zbaviť.

Zakladateľ obávanej zločineckej skupiny sýkorovcov sa dohodol s Černákom, že Róberta vyláka na chatu vo vinohradoch v bratislavskom Novom Meste. Tá patrila ďalšiemu silnému mužovi podsvetia Petrovi Križanovičovi, prezývanému Duran. Keď bratia Černákovci prišli do Bratislavy, odstavili auto pred hotelom Devín. Nasadli do auta Petra Križanoviča, ktorý ich odviezol do svojej chaty.

Peter Križanovič - Zomrel 16. apríla 1997. Foto: archív

Keď Róbert Bielik zazrel bratov Černákovcov, začal tušiť, že je zle. Vtedy vraj ponúkol milión korún, ak ho nechajú žiť. Zbytočne. „Na Roba skočil Miro, Duran a brat Vlado. Začali ho škrtiť káblom. Ako ho škrtili, chrčal… Zdalo sa mi, že to veľmi dlho trvá, nemohol som sa na to pozerať, zobral som pištoľ a strelil ho do hlavy. Potom ho potiahli do sadu, kde bola jama, a tam ho zahrabali,“ opísal ďalšie hrozivé skutočnosti mafiánsky bos Černák.

Stále nezvestní

Križanovič, alias Duran, bol vraj veľmi nahnevaný, že to bude musieť upratovať a že z toho mohli byť peniaze. Neskôr, keď medzi sýkorovcami došlo k nezhodám, Duran vraj zo strachu pred vyzradením pozostatky Bielika vykopal a premiestnil. Nikto netuší kam.

Povráva sa, že jedným z motívov vraždy bola aj obava, že Róbert Bielik plánoval útek do zahraničia a že by si mohol najať zabijaka, ktorý by zavraždil Mikuláša Černáka.

Dom bratov Bielikovcov: Mama podľa susedov skončila na psychiatrii a nehnuteľnosť má už viac ako desať rokov iného majiteľa. Foto: Ivan Mego

Na bratov Bielikovcov si dnes už takmer nikto v Prievidzi nespomína. Len ich sused nám povedal, že to najskôr boli veľkí podnikatelia a potom ich už nebolo. Ich mama vraj skončila na psychiatrii. Majetky, ktoré im patrili, sú dnes rozpredané. Telo ani jedného z bratov do dnešného dňa nenašli. Polícia ich stále vedie ako nezvestných.

VIDEO Plus 7 Dní